Μαγνητικη βοηηθειααα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Κοιτά από όσο ξέρω επειδή έχει ο ξάδελφος μου ήπιας μορφής δεν μπορούν να κάνουν διάγνωση έτσι αμέσως. Πάντως ακόμα και αυτο να έχεις έχουν βγει πολλά φάρμακα πλέον και προλαβαίνουν την επιδείνωση. Τον ξάδελφο μου δεν το καταλαβαίνεις καν ότι έχει. Αφού δεν σου είπε και για θεραπεία κάτι πάει να πει ότι πιστεύει ότι είσαι οκ

  2. #17
    Δεν το πιστευω οτι εχει τοσος πολυς κοσμος.. ειλικρινα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με σκιαγραφικο ή χωρίς την εκανες;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,348
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Ο γιατρος μ ειπε οτι εχω μια εικονα σκληρηνσης στην μαγνητικη αλλα δεν μπορει να βαλει σφραγιδα ουτε να κανω περετερω εξετασεις... μου ειπε μονο να χασω κιλα... τι να πω δεν ξερω αληθεια
    Καλημερα !

    Οπως εισαι παίρνεις τις εξετασεις σου και πας και σε ενα δευτερο γιατρο ο οποιος εξειδικεύεται στην σκλήρυνση να πάρεις μια ακομα γνωμη .
    Δεν στεκομαστε μονο σε μια ακομα και να σου ελεγε οτι εχεις για τοσο σοβαρα θεματα .

    Αναλογα τι θα σου πει και αυτος θα πραξεις .
    Αν σου πει το ιδιο τοτε ρωτησε τον απο εδω και περα τι χρειάζεται για να το παρακολουθεις ολο αυτο γιατι να ξρεςι οτι η προληψη ειναι οτι καλυτερο ωστε να μην εκδηλωθει κατι και δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις σε βαθμο που να μην επηρεαστει η ζωη σου τοσο αμεσα .

    Προσεχε ομως επειδη γιατροι υπαρχουν πολλοι αυτη την φορα ψαξε λιγο παραπανω και πανε στοχευμενα γι αυτο .
    Το γεγονος οτι μπηκε σκιαγραφικο ειναι επαρκες για να εχουν μια σαφεστατη εικονα απο αυτη την εξεταση .Δες μηπως ομως χρειαζονται και περαιτέρω εξετάσεις που δεν ειναι αρμοδιος ο συγκεκριμενος γιατρος σου .

    Κλεισε ιντερνετ και οτιδηποτε σε πανικοβαλει και ακουσε τον καταλληλο γιατρο .Αλλωστε στο ειπε και ο ιδιος ,δεν μπορει να βαλει σφαγιδα για κατι παραπανω ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Οπως εισαι παίρνεις τις εξετασεις σου και πας και σε ενα δευτερο γιατρο ο οποιος εξειδικεύεται στην σκλήρυνση να πάρεις μια ακομα γνωμη .
    Δεν στεκομαστε μονο σε μια ακομα και να σου ελεγε οτι εχεις για τοσο σοβαρα θεματα .

    Αναλογα τι θα σου πει και αυτος θα πραξεις .
    Αν σου πει το ιδιο τοτε ρωτησε τον απο εδω και περα τι χρειάζεται για να το παρακολουθεις ολο αυτο γιατι να ξρεςι οτι η προληψη ειναι οτι καλυτερο ωστε να μην εκδηλωθει κατι και δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις σε βαθμο που να μην επηρεαστει η ζωη σου τοσο αμεσα .

    Προσεχε ομως επειδη γιατροι υπαρχουν πολλοι αυτη την φορα ψαξε λιγο παραπανω και πανε στοχευμενα γι αυτο .
    Το γεγονος οτι μπηκε σκιαγραφικο ειναι επαρκες για να εχουν μια σαφεστατη εικονα απο αυτη την εξεταση .Δες μηπως ομως χρειαζονται και περαιτέρω εξετάσεις που δεν ειναι αρμοδιος ο συγκεκριμενος γιατρος σου .

    Κλεισε ιντερνετ και οτιδηποτε σε πανικοβαλει και ακουσε τον καταλληλο γιατρο .Αλλωστε στο ειπε και ο ιδιος ,δεν μπορει να βαλει σφαγιδα για κατι παραπανω ....
    Πηγα στον μητσηκωστα που ειναι πολυ καλος νευρολογος κ εχει γνωσεις επανω σε αυτο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,348
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Πηγα στον μητσηκωστα που ειναι πολυ καλος νευρολογος κ εχει γνωσεις επανω σε αυτο
    Εννοεις τον πρωτο γιατρο ?

    Αν ναι θα πας και σε αλλον γιατι αυτο που ειπε παει να πει οτι υπαρχει η δυνατοτητα και αλλων εξετασεων αλλα δεν μπορει αυτος να τις γραψει.

    Το γεγονος οτι ειναι καλος απο τα λεγομενα σου πρεπει να σε καθησυχάζει ολο αυτο αλλα παρε ακομα μια γνωμη για να ηρεμησεις τελειως και για να εισαι σε παρακολουθηση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα Φαιη.Εχω κ εγω 2 μικρες εστιες στη μαγνητικη και καθε λογης νευρολογικο συμπτωμα.Το οτι υπαρχουν εστιες δεν σημαινει ΣΚΠ.Θα σου ελεγα να κλεισεις ραντεβου στο Αιγηνητειο.Ισως το καλυτερο για νευρολογικα θεματα.Καλο ειναι να χασεις βαρος,αλλα ουδεμια σχεση εχει αυτο με τις εστιες...

  8. #23
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα Φαιη.Εχω κ εγω 2 μικρες εστιες στη μαγνητικη και καθε λογης νευρολογικο συμπτωμα.Το οτι υπαρχουν εστιες δεν σημαινει ΣΚΠ.Θα σου ελεγα να κλεισεις ραντεβου στο Αιγηνητειο.Ισως το καλυτερο για νευρολογικα θεματα.Καλο ειναι να χασεις βαρος,αλλα ουδεμια σχεση εχει αυτο με τις εστιες...
    Τι εγραφε η μαγνητικη σ; Εμενα εγραφε απομυελινοτικες εστιες.... πηγα και στο αιγηνητιο κ μ ειπαν μαλλον ειναι αυτο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γειά σου Faihh95.
    Κατ' αρχήν σιγούρεψέ το, μπορεί να μην είναι καν αυτό και άδικα να αγχώνεσαι τόσο. Ύστερα, εντάξει, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, αλλά οι πολύ βαριές περιπτώσεις είναι εξαιρετικά σπάνιες. Είναι μία ασθένεια με πολλές εκδοχές στους ρυθμούς ανάπτυξης και τα συμπτώματα καθώς και στην αντιμετώπιση. Κι εγώ ξέρω γυναίκα που διαγνώστηκε στα 30κάτι και τώρα είναι 65+ και έχει μία πολύ καλή ζωή, με κάποια θεματάκια κατά καιρούς, αλλά καμία σχέση με αυτό που έχουμε συνήθως στο μυαλό μας όταν ακούμε για ΣΚΠ ή που φοβόταν η ίδια και οι δικοί της. Μάλιστα ζει σε μέρος με ελάχιστες ιατρικές υποδομές και μιλάμε για άτομο που το εμφάνισε σε εποχές που δεν υπήρχαν οι ιατρικές γνώσεις και τα φάρμακα που υπάρχουν τώρα. Αν όντως σιγουρέψεις τη διάγνωση, σωστά σου λένε και οι υπόλοιποι πιο πάνω, ενημερώσου και μίλα με τους ειδικούς για να καταλάβεις τι συμβαίνει στη δική σου περίπτωση και τι πρέπει να κάνεις ή να μη κάνεις και μη μπερδεύεσαι και το τι ακούς ή διαβάζεις γενικά για την ασθένεια.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα, πες μας τα νέα σου!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Πφφ και μενα μου είπε να κάνω, έκανα.

    3 διαφορετικές ειδικότητες μου βρήκαν 3 διαφορετικά πράγματα που ο καθένας έλεγε τα δικά ευρήματα ως σοβαρά ενω τα αλλα φυσιολογικα για την ηλικία μου.

    Μου είπαν να παιρνω μόνιμα μέχρι να πεθάνω χάπια.

    Τους εγραψα στα @@ μου και τους είπα να το ξεχάσουν.

    Δεν είμαι τύπος που θυμάται να παίρνει τακτικά χάπια ετσι και αλλιώς.

    Δε βγάζεις άκρη με τους γιατρούς.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Τι εγραφε η μαγνητικη σ; Εμενα εγραφε απομυελινοτικες εστιες.... πηγα και στο αιγηνητιο κ μ ειπαν μαλλον ειναι αυτο
    Οι δικιες μου ηταν "Μη ειδικου τυπου αλλοιωσεις" χωρις παθολογικο χαρακτηρα.Ειχα (και εχω )ζαλαδες και ασταθεια.Και στην πορεια αρκετα νευρολογικα συμπτωματα.Η πιο πιθανη εξηγηση ειναι οι κηλες που εχω στον αυχενα.Ενας φιλος μου ειχε αρκετες απομυελινωτικες εστιες στη μαγνητικη,εδω κ πολλα χρονια,το μονο που επαθε ηταν ενα συντομο επεισοδειο οπτικης νευριτιδας που περασε με κορτιζονη.Τιποτε αλλο.Αποτι ξερω για να γινει διαγνωση πρεπει να γινουν αρκετες εξετασεις (πχ οπτικα πεδια,προκλητα δυνσμικα)παντα σε συνδυασμο με τη νευρολογικη εξεταση για να βγει διαγνωση,και συνηθως παιρνει καιρο κατι τετοιο.Σου ευχομαι τα καλυτερα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. μαγνητική
    By hagard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-08-2023, 09:05
  2. Μαγνητικη
    By opalakia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-2016, 08:16
  3. Μαγνητική Εγκεφάλου
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2013, 15:35
  4. Μαγνητική τομογράφια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-03-2013, 14:42
  5. Η Μαγνητική...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 28-09-2011, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •