Μαγνητικη βοηηθειααα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Μαγνητικη βοηηθειααα

    Παιδια εκανα μαγνητικη αυχενα κα εγκεφαλου και ο τεχνολογος ειδε ευρηματα και στις δυο .. πρωτη φορα κανω μαγνητικη γτ ειχα πολυ αγχος και μ εγραψε ο νευρολογος.. τι ειναι τα ευρηματα ;;;; Φοβαμαι πολυυυ οταν εκανα το σκιαφραφικο μ ειπενοτι δν αλλαξε κατι στην εικονα .... πειτε μ κατι οποιος γνωριζει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    kαλησπέρα. Φοβάται για ΣΚΠ ο νευρολογος και σου έγραψε τις μαγνητικές?

  3. #3
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    kαλησπέρα. Φοβάται για ΣΚΠ ο νευρολογος και σου έγραψε τις μαγνητικές?
    Μου ειπε οτι ειναι σωματοποιηση αγχους και μ εγραψε κ μαγνητικη.. αλλος νευρολογος μ ειπε να μν τις κανω ... τι ειναι τα ευρηματα υπαρχει περιπτωση να ειναι;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Καλημέρα ! Περίμενε να πάρεις το χαρτί με τις απαντήσεις μπορεί να είναι φυσιολογικά ευρήματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Faihh95, Μου θυμίζεις την γιαγιά μου που είχε κάνει όταν ήταν νέα μία εξέταση στο θυρεοειδή, έγραψε στο χαρτί η τύπισσα που της έκανε τον υπέρηχο "ύποπτα ευρήματα" και κόντεψε να πεθάνει από το άγχος γιατί έβγαλε από μόνη της το συμπέρασμα ότι ήταν καρκίνος. Μετά από κάτι μέρες πήγε τις εξετάσεις στον ενδοκρινολόγο που ήταν και συγγενής της και την ξέχεσε που έκανε την τρίχα τριχιά. Απλά ήθελε ρύθμιση ο θυρεοειδής και είχε έναν μικρό όζο που παραμένει μικρός καμια 45αρια χρόνια μετά.

    Αν δεν έχουμε ιατρικές γνώσεις μην κάνουμε τους ειδικούς από μόνοι μας, να περιμένουμε τους γιατρούς να μας εξηγήσουν. Εύρημα μπορεί να είναι ένας κακοήθης όγκος, εύρημα μπορεί να είναι και μία σπονδυλολίσθιση, εύρημα μπορεί να είναι ένα σωρό άλλα πράγματα. Πολύ πιο πιθανές στατιστικά είναι π.χ. οι σπονδυλολισθίσεις παρά οι όγκοι όπως καταλαβαίνεις.

    Να σκέφτεσαι θετικά και μην αγχώνεσαι. Κλείσε ραντεβού με το γιατρό σου να δει τις εξετάσεις και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Faihh95, Μου θυμίζεις την γιαγιά μου που είχε κάνει όταν ήταν νέα μία εξέταση στο θυρεοειδή, έγραψε στο χαρτί η τύπισσα που της έκανε τον υπέρηχο "ύποπτα ευρήματα" και κόντεψε να πεθάνει από το άγχος γιατί έβγαλε από μόνη της το συμπέρασμα ότι ήταν καρκίνος. Μετά από κάτι μέρες πήγε τις εξετάσεις στον ενδοκρινολόγο που ήταν και συγγενής της και την ξέχεσε που έκανε την τρίχα τριχιά. Απλά ήθελε ρύθμιση ο θυρεοειδής και είχε έναν μικρό όζο που παραμένει μικρός καμια 45αρια χρόνια μετά.

    Αν δεν έχουμε ιατρικές γνώσεις μην κάνουμε τους ειδικούς από μόνοι μας, να περιμένουμε τους γιατρούς να μας εξηγήσουν. Εύρημα μπορεί να είναι ένας κακοήθης όγκος, εύρημα μπορεί να είναι και μία σπονδυλολίσθιση, εύρημα μπορεί να είναι ένα σωρό άλλα πράγματα. Πολύ πιο πιθανές στατιστικά είναι π.χ. οι σπονδυλολισθίσεις παρά οι όγκοι όπως καταλαβαίνεις.

    Να σκέφτεσαι θετικά και μην αγχώνεσαι. Κλείσε ραντεβού με το γιατρό σου να δει τις εξετάσεις και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
    Εγω εκανα μαγνητικη εγκεφαλου και αυχενα οχι σπονδικικη στυλη.. γ αυτο φοβαμαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Παιδια εκανα μαγνητικη αυχενα κα εγκεφαλου και ο τεχνολογος ειδε ευρηματα και στις δυο .. πρωτη φορα κανω μαγνητικη γτ ειχα πολυ αγχος και μ εγραψε ο νευρολογος.. τι ειναι τα ευρηματα ;;;; Φοβαμαι πολυυυ οταν εκανα το σκιαφραφικο μ ειπενοτι δν αλλαξε κατι στην εικονα .... πειτε μ κατι οποιος γνωριζει
    Καλημέρα !
    Δεν υπάρχει μαγνητική που να μην έχει ευρήματα .
    Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι κάτι κακό.

    Κακώς βέβαια στα είπε όλα αυτά πριν πάρεις την γνωμάτευση και πας στο γιατρό σου .

    Έχω κάνει μαγνητική για ΣΚΠ και η δική μου έγραψε ευρήματα αλλά αφορούσαν τελείως άκυρα με όλο αυτό .

    Μην αγχώνεσαι καθόλου ,ένα στραβό διάφραγμα να έχεις κάποια μικρή ανατομική ανωμαλία ,ευρήματα τα γράφουν .

    Αυχένα και σπονδυλική στήλη όταν είχα κάνει ακόμα και μια μικρή σκολίωση έτσι την χαρακτήρισαν ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Faihh95 View Post
    Εγω εκανα μαγνητικη εγκεφαλου και αυχενα οχι σπονδικικη στυλη.. γ αυτο φοβαμαι
    Ο αυχένας σου είναι στην κορυφή της σπονδυλικής στήλης.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν σου εδωσε την μαγνητικη; εκει γραφουν τι βρηκαν, και μετα την πας στον γιατρο σου για περαιτερω αναλυση..
    και αλατα να βρηκαν, "ευρηματα" ειναι. δεν σημαινει οτι βρηκαν κανεναν δεινοσαυρο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Τι γράφει η MRI?

  11. #11
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Τι γράφει η MRI?
    Μολις την πηρα ...... δυο εστιες γραφει υπερ απομυελινωσης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Θα σου πει ο γιατρός σου μείνε μακριά από google ! Το λέω για να το ακούω και εγώ !

  13. #13
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Θα σου πει ο γιατρός σου μείνε μακριά από google ! Το λέω για να το ακούω και εγώ !
    Sklirinsi einai mallon ......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Είχες συμπτώματα ;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Είχες συμπτώματα ;
    Ο γιατρος μ ειπε οτι εχω μια εικονα σκληρηνσης στην μαγνητικη αλλα δεν μπορει να βαλει σφραγιδα ουτε να κανω περετερω εξετασεις... μου ειπε μονο να χασω κιλα... τι να πω δεν ξερω αληθεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μαγνητική
    By hagard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-08-2023, 10:05
  2. Μαγνητικη
    By opalakia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-2016, 09:16
  3. Μαγνητική Εγκεφάλου
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2013, 16:35
  4. Μαγνητική τομογράφια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-03-2013, 15:42
  5. Η Μαγνητική...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 28-09-2011, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •