Τα έχω χαμένα. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by Fatal Error View Post
    Αλήθεια; Εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το βόδι;
    Και ποιο ειναι το βοδι στην προκυμενη περιπτωση ?
    το σπιτι ή τα παιδια ?

    Το μαθαμαι και αυτο ....

    Αυτό δε σημαίνει τίποτα. Κάθε ένας υπερασπίζει τον εαυτό του όπως αυτός επιλέξει και αυτό δε προσδιορίζει αναγκαστικά και τη δική μου συμπεριφορά υπεράσπισης. Αν κάποιος του αρέσει να αδικείται και να αντιμετωπίζει με στωικότητα τα πράγματα με γεια του με χαρά του.
    Πλακα κανεις ?
    πως θα επιλεξεις ενα διαζυγιο δεν σημαινει τιποτα ?
    Τα παντα σημαινουν ..Αν εισαι εγωιστης ή εσυ ή η γυναικα σου και βαζεται τα τομαρια σας μπροστα και δεν σας νοιαζουν τα παιδια ,το μορφωτικο σου επιπεδο ως προς τους ανθρωπους που θα επιλεξεις για να ειναι πιο ομαλη η εκβαση αυτη και πολλα πολλα αλλα ...Που και να τα πω ακυρα θα τα βγαλεις παλι γιατι ως γνωστο πρωτα η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΗΡΕΜΙΑ ..


    Εννοείς θύτης και όχι θύμα. Γιατί θύμα είμαι.
    Μαλιστα ,ενα θυμα που εχει διαλεξει τον θυτη του εδω και χρονια και εκανε και παιδια μαζι του ..
    Η απολυτη θυματοποιηση προσωπικοτητας και απαλλαγης ευθυνων ...


    Παράκρουση. Δε μπορώ να δεχθώ τον πληθυντικό "συμπεριφορα σας". Προφανώς και δεν έχεις διαβάσει ότι εγώ ήμουν αυτός που προσπαθούσα με νύχια και με δόντια να μην αντιληφθούν τίποτα τα παιδιά πολλές φορές αποδεχόμενος και ταπεινωτικές συμπεριφορές.
    Το τριτο πλυθηντικο γιατι τον χρησημοποιεισες ?
    πολλες ειμαι ?
    Οντως παρακρουση ....
    Επειδη ακριβως διαβασα την προταση με το σκηνικο που προκαλεσατε μαζι μπροστα στα παιδια, εσυ αντι εκεινη την ωρα να αντιδρασης με τετοιο τροπο ωστε να εχεις αποδειξεις για την ανικοτητα της ως μανα ,σηκωθηκες και εφυγες και αφησες εναν επικίνδυνο ανθρωπο κατα τα λεγομενα σου με τα παιδια σου γιατι παλι εδω εβαλες μπροστα την δικη σου ηρεμια ...

    Εσυ εφυγες οκ?
    Τα παιδια σου που τα αφησες ?Σε μια ηρεμη γυναικα ?
    Ξερεις τι μπορει να κανει για εκδικητικους λογους ?


    Μήπως ότι λέει ψέματα που οδήγησαν στην διατάραξη της οικογενειακής ηρεμίας; (λέω εγώ τώρα... αν έχεις καταλάβει το thread)
    Εχω καταλαβει απολυτα το θεμα σου γι αυτο και μιλαω ..Εσενα σε εχει θολωση ολο αυτο και ενεργεις σπασμωδικα ..
    Τα ψεματα αποδεικνιουνται μονο εγγράφως ..
    Αν εγω ειχα συντροφο μυθομανη που παρουσιαζει παραβατικες και βίαιες συμπεριφορες μπροστα ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ θα τον ειχα τυλιξει σε μια κολλα χαρτι και θα ειχε χαθει απο προσωπου γης και οχι θα τον ειχα αφησει να βγει και απο πανω ...

    Δουλευομαστε τωρα ?
    Εσυ εχεις επαναπαυτη στο ρολο του θυματος και θες να βγεις και απο πανω ..Ποιο ανευθυνος γονιος να εκθετει τα παιδια του σε τετοιες συμπεριφορες πεθαίνεις...



    Ή έχεις μπερδευτεί και δεν έχεις διαβάσει το thread ή δεν ξέρεις βασικά θέματα δικαιοσύνης. Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΟΥ
    Αν το προηγούμενο δεν το καταλαβαίνεις είναι σαν να μου λες ότι δεν ξέρεις το αλφάβητο.
    Εσυ μαλλον εχεις μειωμενη αντιληψη και δεν καταλαβαινεις αυτο που σου λεμε ..
    Για ποιον κατήγορο μιλας ρε συ θα μας τρελάνεις ?
    Εχεις κανει ασφαλιστικα μετρα στην γυναικα σου και θα κανεις δικη ως θυμα ?
    Που ειναι οι ψυχολογοι και οι κοινωνικοι λειτουργει που θα αποφασισουν με ποιον θα μεινουν τα παιδια ?
    Ετσι νομιζεις οτι δινονται οι επιμελειες ?

    Εχεις ΧΑΡΤΙΑ στα χερια σου που αποδεικνειουν οτι εισαι θυμα ?
    Εχεις φτιαξει μια ωραια ιστοριουλα στο μυαλο σου και βαδιζεις πανω σε αυτη ,συγκεντρωσου και δες την υποθεση με χειροπιαστα στοιχεια..

    Είναι προφανές ότι δεν έχει διαβάσει το thread. Που κατηγόρησα εγώ συλλήβδην τις γυναίκες; Νομίζω ότι θίγεσαι για κάποια που δε γνωρίζεις.
    Το να μιλας σε τριτο πλυθηνικο σε ποιον απευθυνεσαι ?Ξαναεπαναλαβανω και εγω να παιξω το δικο σου παιχνιδακι ...
    Θα ξεχασουμε και την οποια γραμματικη θυμομαστε ακομα ...


    Επαναλαμβάνω Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΟΥ
    Δεν κατηγόρησα εγώ κανέναν. Απλά αμύνομαι σε άθλιες και ανυπόστατες κατηγορίες. Μάλλον δε θες να το καταλάβεις.
    Και εγω επαναλαμβάνω για ποιον μιλας απο την στιγμη που οπως ειπες και εσυ εισαι κοτα και δεν κατεθεσες ασφαλιστικα μετρα οπως σου ειπε ΚΑΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΣΟΥ ...


    Πάμε πάλι... 3η φορά θα το καταλάβεις που θα πάει. Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΟΥ
    Η γυναίκα μου θα κερδίσει δίκη αν αποδείξει τις κατηγορίες λοιπόν.
    Ελα ρε συ επαναλαμβανεις μια απαντηση σαν καραμελα σε ενα μοναδικο θεμα και οχι αφου απαντησες και σε ξαναρωταω ..
    Ετσι νομιζεις οτι θα πας μπροστα στο δικαστηριο και θα παρεις την επιμελεια των παιδιων σου ?
    Με αυτη την εμμονικη συνηθεια να μην αντιλαμβανεσαι πως πρεπει να απαντησεις μια φορα σε ενα μονο θεμα ?
    Ουτε αντιδραση δεκαπενταχρονου σε διαλογο δεν ειναι αυτη ....


    Ήταν πολύ σαφής όταν είπε ότι σε αυτό το σπίτι ή αυτή ή εγώ.Της ζήτησα λοιπόν ότι από τη στιγμή που δεν αποδεικνύει τις κατηγορίες της να φύγει αυτή και να φροντίζω εγώ τα παιδιά. Και δε το δέχθηκε. Πολύ ευχαρίστως και χωρίς να δώσω καμία συνέχεια θα κατάπινα τα πάντα κι εγώ. Οπότε είναι τουλάχιστον γελοίοι οι ισχυρισμοί και τα υπονοούμενα για ανωριμότητα και ανεύθυνη στάση. Ο δικηγόρος σε εκείνη τη στιγμή μου είπε ΤΩΡΑ ασφαλιστικά μέτρα. Έκανα πίσω και την ακούω κι από πάνω;
    Τι λες ρε συ φιλε .
    Δεν θα θελω εγω εναν αντρα που τον θεωρω οτι με προδωσε και θα φυγω απο το σπιτι και θα του αφησω και τα παιδια ?
    Παμε καλα ?

    Αλλη λυση δεν υπαρχει ?
    Αν δεν θελεις να φυγεις πουλήστε το, παρτε τα χρηματα μισα μισα και πατε και ζηστε ξεχωριστα ,βγαλτε και μια κοινη επιμελεια και τελειωσε η υποθεση ..
    Και να δεν θελει αυτη πανε δικαστικος και διεκδηκισε τα ..

    Τοσο δυσκολο ειναι να βαλετε τους εγωισμους σας στην ακρη για χαρη των παιδιων ?

    Τα παιδια σου τα ρωτησες αν θελουν την μανα τους ?
    Η διαφορα ειναι μεταξυ σας και δεν εχει κανενας σας δικαιωμα να στερηση ειτε τον εναν γονιο ειτε τον αλλων ..
    Τι ειαι τα παιδια περιουσια να την μοιρασουμε ?
    Σοβαρευτειτε λιγακι που σας εχει θολωσει το εγω σας ....


    Τρικυμία. Πες μου σε παρακαλώ από που έχεις διαβάσει είδες συμπεριφορά δική μου χειρότερη από της γυναίκας μου; Αμύνομαι... μη μπερδεύεσαι. Μου επιτίθεται και εγώ απλά αμύνομαι. Σε αυτό τουλάχιστον πιστεύω να αναγνωρίζεις ότι έχω δικαίωμα
    .

    Σου ειπα αναγνωριζω μονο οτι αμυνεσαι και οχι οτι παρατας και φευγεις ...

    Επίσης δεν σηκώθηκα και έφυγα αν κατάλαβες καλά.
    με δουλευεις ?
    εσυ δεν ειπες οτι σηκωθηκες και εφυγες και θα γυρισεις οταν ηρεμησεις ?
    τι ειναι το σπιτι ξενοδοχειο να φευγουμε οποτε θελουμε και να γυρναμε παλι οποτε ειμαστε καλα ?

    Απλά όταν κάποιος σου λέει ότι στο σπίτι θα είναι ο ένας απο τους 2 και όταν φεύγεις δε κάνει καμία προσπάθεια να σε κρατήσει αλλά είναι απλός θεατής αποδεχόμενη την κατάσταση.... ε τι να σχολιάσουμε.
    Πριν φτασετε σε αυτο το σημειο μπορουσατε να ορισετε ενα χρονικο περιθωριο μεχρι να βρεις ενα αλλο σπιτι ουτος ωστε να εχει φυγει αυτη η αιτια καυγα απο το τραπεζι προσωρινα...
    Ειπαμε λυσεις δινονται οταν εισαι σε μια τετοια κατασταση πριν φτασουν τα πραγματα στα ακρα ..
    Μετα τι να μαζεψεις ?

    Τους παραλογισμους που ακουμε τωρα και που δικιο να εχεις ,το χανεις να το ξερεις ...

    Στην ουσία δεν έφυγα αλλά με έδιωξε. Οπότε τώρα τι... δε τα βγάζουμε πέρα και ζητάμε και τα ρέστα; Δική της απόφαση ήταν και θα πρέπει μια φορά στη ζωή της να αναλάβει το βάρος των επιλογών της. Για να έκανε αυτή την επιλογή σημαίνει ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα. Αν όχι να φύγει αυτή. Απλά πράγματα. Δεν είναι παιδάκι όπως είπες.
    Ναι μωρε ,απο που σε εδιωξε ?
    απο του παππού της το χωραφι ?
    Και εσυ σαν καλος σαμαριτης εφυγες ?
    Μηπως σε βολευεει και εσενα αυτη η κατσταση πλεον ?Λοιπεις απο το σπιτι με τις ευλογιες της ?

    Και αυτη να σε εδιωξε ,μπορεις να το αποδειξεις ?
    σου ειπε αν εχει παει και εχει κανει καταγγελια για εγκατάλειψη συζικης στεγης και παρουσιαστει αυτο στο δικαστηριο ,σου ειπα τι θα σε ρωτησει ο δικαστης αλλα εθελοτυφλης σε οτι δεν σε βολευει..
    Πως θα δικαιιολογησεις, στεκι δεν στεκι ,οτι ενας πατερας εγκατέλειψε τα παιδια του και τα αφησε στο ελεος μιας ακαταλληλης μητερας ..

    Ξερεις τι ευκολα σε ενα δικαστηριο αν πας με αστερι δικηγορο απο θυμα γινεσαι θυτης ?
    Και μονο αυτο που λες ,εχεις αγνοια τι συμβαινει στις δικαστικες υποθεσεις ασφαλιστικων μετρων που αφορουν διαζυγια και επιμελεια τεκνων ..

    Βαλτω καλα στο μυαλο σου ..Στην Ελλαδα δυστηχως ακομα ,η γυναικα χανει την επιμελεια των παιδιων της μονο αν ειναι ναρκωμανης ή ψυχακιας ..
    Καλως ή κακως αυτο ειναι και βαλτα με το κρατος που ζεις και οχι με εμενα ...εμενα ουτε που με νοιαζει αυτο το νομικο πλαισιο ...

    Κατσε εσυ λοιπον να χτιζεις παλατια με το μυαλο σου και νομιζεις οτι ετσι θα παρουσιαστεις στο δικαστηριο σαν θυμα χωρις πρωτίστως να της εχεις κανει ασφαλιστικα μετρα ...



    4η φορά... και ακόμα δε το κατάλαβες... Δε πειράζει δε θα κουραστώ να στο υπενθυμίζω...για το δικό σου καλό όταν και αν ποτέ βρεθείς σε ανάλογη θέση που δε στο εύχομαι:Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΤΟΥ
    Τι να μου υπενθυμιζεις ρε συ ,αντιλαμβανεσαι σε τι κατασταση εισαι εσυ και σε τι εγω ?
    Τι ζορι τραβαω εγω αν εισαι εσυ αθωως ή ενοχος ?
    Εγω μια χαρα θα κλεισω το κινητο μου και θα ειμαι ηρεμα και καλα με την οικογενεια μου και τα παιδακια μου ,εσυ εισαι σαν θηριο στο κλουβι τωρα αφου δεν αντιλαμβανεσαι οτι ολα αυτα στα λεω για να ξυπνησεις και να μαζεψεις οσα περισσοτερα χαρτια μπορεις για να παρεις και ταπαιδια και οτι θες αφου πιστευεις οτι η γυναικα σου ειναι ακαταλληλη ..

    Αναλογιζεσαι λοιπον πως το προβλημα ειναι δικο σου γι αυτο να τα λες στον ευατο σου ολα αυτα και οχι να σκεφτεσαι σαν μυθομανης που τα παντα ειναι στο μυαλο του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όλα αυτά που λες δεν αποδεικνύονται. Δεν ζούμε σε άλλες εποχές για να ασχολείται κανείς με την μοιχεία ή όχι. Προσπαθήστε για συναινετικό, αφού έτσι κι αλλιώς αυτό δεν σώζεται, να είναι η ζημιά για τα παιδιά η όσο το δυνατόν μικρότερη. Τι θα κάθεστε να σκοτώνεστε αν υπάρχει κέρατο ή όχι; Η φθορά στα παιδιά είναι πολύ πιο σημαντική από τέτοια ζητήματα. Αφού εκείνης της έχει καθίσει το κέρατο και δεν αλλάζει γνώμη, τι νόημα έχει όλο αυτό; Αν σε νοιαζόταν θα φερόταν και ανάλογα. Κοίταξε τα παιδιά σου, να δουλέψεις όλα αυτά που έγιναν και να προχωρήσεις την ζωή σου στο μέλλον.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Επίσης, για να πάρεις την επιμέλεια δεν θα πρέπει να έχεις βρει ένα σπίτι που να πληροί τις προϋποθέσεις, να έχουν τα δωμάτιά τους, να είναι κοντά στις δραστηριότητές τους. Όλα αυτά χρειάζονται μεν, αλλά το πιο σημαντικό είναι η σύζυγός να είναι ακατάλληλη για μητέρα. Ωστόσο όμως και για αυτά είναι η μάνα τους, δεν αξίζει για ένα πείσμα να μισήσουν και την μάνα και τον πατέρα. Μπορείτε να βρείτε ισορροπίες, να μοιράσετε τον χρόνο που θα είστε με τα παιδιά.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Τα χω χαμένα !!!!!
    By GiannaG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2019, 00:15
  2. Τα εχω χαμενα...
    By petrosmix in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 09-01-2014, 10:56
  3. τόσα χρόνια χαμένα
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 95
    Last Post: 20-04-2013, 01:17
  4. Τα χω χαμενα..βοηθεια!! :/
    By Atyxos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2012, 20:25
  5. ειμαι στα χαμενα
    By ersi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2009, 13:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •