Γνωριμία με κάποιον εξ αποστάσεως
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 175
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151

    Γνωριμία με κάποιον που δεν ξέρω τι παιζει

    Γεια σας παιδιά,
    πριν δυο βδομαδες περίπου με αφορμή ένα λάηβ μου χε γίνει στο γεωπονικό, ένας φίλος μου, ο οποιος θα φιλοξενούσε στο σπίτι του ένα φιλο που θα ερχόταν από την επαρχία στην Αθήνα για το λάηβ, μια ομαδική στο βάιμπερ για να συντονιστούμε (6 άτομα) που θα πηγαίναμε μαζί.
    Εγώ τα 2 απ αυτά τα άτομα δεν τα γνώριζα. Ο ένας ήταν ο τύπος από την Πάτρα που θα φιλοξενούσε ο φίλος μου. Τελικά συνέβη κάτι απρόοπτο και δεν πήγα στη συναυλία. Παρόλα αυτά η ομαδική αυτή συνέχιζε να έχει ζωή παρά το τέλος της συναυλίας. Άρχισε να μου τραβάει την προσοχή από το πως έγραφε ο τύπος που σπουδάζει Πάτρα μιας και έτυχε να τον χρειαστώ (συμβουλές σχετικά με ένα θέμα που είχα και τυχαίνει να το σπουδάζει) και κάπως έτσι με αφορμή αυτό και χωρίς να υπήρχε κάποια πρόθεση από μένα ή εκείνον σε κεινη τη φάση, ξεκίνησε μια συνομιλία. Συνολικά θα χουμε μιλήσει 7 φορές, κάποιες απ αυτες βέβαια παρά πολλή ώρα. Δηλ φάση από το μεσημέρι ως το βράδυ (με ανάλογα διαλείμματα δηλ λόγω υποχρεώσεων). Στις συζητήσεις λέμε γενικόλογα πράγματα, φανταστείτε θεματολογία όταν πρωτογνωρίζεις κάποιον σε καλό κλίμα και με χιουμορ. Απλώς τις τελευταιες δυο μέρες παρατήρησα ότι απαντα ακόμη κι αν είναι για καφέ (βέβαια εκεί δεν είναι απίκο στο μήνυμα) ή ας πούμε χθες ήταν για ποτό, έστειλα καληνύχτα και απάντησε,αν και ήταν έξω με καληνύχτα και φωτό από εκείνον να ναι με το ποτό στο χέρι (χωρίς την φάτσα του στη φωτό). Δεν κατάλαβα τι νόημα είχε κάτι τέτοιο. Τεσπα 7 φορές που χουμε μιλήσει φμπ δεν μου έχει ζητήσει, βέβαια εμφανισιακά έχει δει πως είμαι και από τη φωτό στο βάιμπερ και από κάποιες φωτό που έχει ο φίλος μου με μένα στο φμπ του. Στα μηνύματα, όσες φορές μιλήσαμε, δεν έχει χωθεί- λογικό δεν έχουμε βρεθεί καν από κοντά. Απλώς δεν καταλαβαίνω αν με βλέπει εντελώς φιλικά για τους οποίους λόγους και απλώς μιλάει μαζί μου ή αν προσπαθεί να χτίσει επαφή και να δει αν θέλει να κατέβει Αθήνα για να βγούμε ενδεχομένως. Απλώς από τη μια σκέφτομαι πως αν ήθελε να με γνωρίσει θα ζήταγε φμπ πχ, πραγμα που δεν έκανε. Τώρα για τα υπόλοιπα λογικό να το σκέφτεται από τη στιγμή που κι εγώ όπως και εκείνος(σε περίπτωση που ενδιαφέρεται) δεν ξέρουμε αν αξίζει να γίνει ένα ταξίδι για ένα ραντεβού συν του ότι μια τέτοια κίνηση θα αποκάλυπτε προθέσεις που δεν συνάδουν με το πόσο γνωριζόμαστε. Βέβαια στο πλαίσιο ενός στοιχήματος που χαμε βάλει για ένα παιχνίδι σκάκι είπε για πλάκα «μόνο και να ήμουν Αθήνα δεν θα τα λεγες αυτά (ενν ότι θα κέρδιζα) και ότι αν ήταν εδώ θα πηγαίναμε για καφέ κτλ» εγώ απάντησα κάτι αμήχανο που προσπάθησα να το θέσω αστεία.. και έθιξα ότι σιγά την απόσταση και ότι τα ίδια θα έλεγα και να ήταν εδώ και πως περιμένω. Μετά έλεγε άλλα πράγματα και δεν σχολίασε άλλο το θέμα του που βρίσκεται. Τεσπα ας μην πολυλογώ άλλο, πείτε μου μια γνώμη και σας λέω λεπτομέρειες στοχευμενα σε ο,τι θελήσετε.
    ΥΓ· όσο για μένα, προφανώς δεν ξέρω αν και πόσο μ αρέσει. Εδώ δεν έχουμε βγει καν. Ξέρω όμως ότι τον βρίσκω ενδιαφέρων, ότι είναι φίλος του φιλου μου οπότε αισθάνομαι μια ασφάλεια καθώς και το ότι θα θελα να βγω μαζί του έτσι για να μη μου μένει απορία τι πως θα πήγαινε
    Last edited by Rania-7; 21-06-2021 at 23:09.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    αρα μιλάτε απο σμσ? απο μεηλ? με τι τρόπο εφοσον δεν εχετε γίνει φίλοι στο φβ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    αρα μιλάτε απο σμσ? απο μεηλ? με τι τρόπο εφοσον δεν εχετε γίνει φίλοι στο φβ?
    Μέσω του Viber , δηλαδή είχαμε την επαφη λόγω της ομαδικής που χε κάνει ο φίλος μου τότε εν όψει του λάηβ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kατάλαβα, κοίτα εφόσον ξέρει οτι υπάρχει το βαιμπερ αν χρειαστεί να μιλήσετε, δεν προσφέρει και πολλα επιπλέον το φβ, ειναι μεν πιο προσωπικό αλλα ξέρει οτι μπορεί να σε βρει στο βαιμπερ, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Τελευταία φορά τωρα ποτε μιλήσατε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Kατάλαβα, κοίτα εφόσον ξέρει οτι υπάρχει το βαιμπερ αν χρειαστεί να μιλήσετε, δεν προσφέρει και πολλα επιπλέον το φβ, ειναι μεν πιο προσωπικό αλλα ξέρει οτι μπορεί να σε βρει στο βαιμπερ, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Τελευταία φορά τωρα ποτε μιλήσατε?
    Τελευταία φορά μιλήσαμε χθες, όπου τελευταίο μήνυμα ήταν δικό μου. Και νομίζω μιλαγαμε σερί Πέμπτη ή Παρασκευή εώς Κυριακή. Δεν μου άφησε κάτι αναπάντητο, θέλω να πω το τελευταίο μήνυμα που χα στείλει ήταν απ αυτά που δεν σηκώνουν απαραίτητα απάντηση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Kατάλαβα, κοίτα εφόσον ξέρει οτι υπάρχει το βαιμπερ αν χρειαστεί να μιλήσετε, δεν προσφέρει και πολλα επιπλέον το φβ, ειναι μεν πιο προσωπικό αλλα ξέρει οτι μπορεί να σε βρει στο βαιμπερ, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Τελευταία φορά τωρα ποτε μιλήσατε?
    Ναι είναι πιο προσωπικό, θα μπορούσε να χε πρόσβαση σε πιο πολλές φωτογραφίες μου, αν ήθελε να ψάξει καλύτερα, και όχι μόνο τη μια του βάιμπερ και άλλη μια δυο που χω κοινές στο φμπ του κοινού μας φίλου.
    Απλώς δεν ξέρω μήπως απλώς μιλάει φιλικά.. αλλά από την άλλη τα μηνύματα του μάλλον στο ντεμί θα τα έλεγα. Πάντως γνωρίζω ότι είναι ελεύθερος. Και σαν τύπος και λόγω ιδεολογίας και ιδιοσυγκρασίας δεν είναι καθόλου πεφτουλας κτλ ή ας πούμε δεν την πέφτει όπως ο μέσος άντρας. Κατά τα άλλα με μια καλή φίλη που το συζήτησα μου πε πως σπανια ένας άντρας μιλα τόσο στο τσατ, αν δεν ενδιαφέρεται. Απλώς μου κάνει πολύ απόλυτο αυτο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα συμφωνήσω με αυτο που σου ειπε η φίλη σου, παντως μην κολλάς τοσο πολυ στο φβ, μπορεί να στο ζητήσει πιο μετα, στην πορεία. Αφου εχετε μιλήσει τωρα τελευταία αρκετά εγω σου προτείνω να χαθείς λιγες μέρες, να μην στείλεις δηλαδη. Κατι αλλο, ο φίλος σου που τον φιλοξένησε μιλάει μαζι του ή είναι απλα ετσι γνωστοί χωρις επαφές?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Θα συμφωνήσω με αυτο που σου ειπε η φίλη σου, παντως μην κολλάς τοσο πολυ στο φβ, μπορεί να στο ζητήσει πιο μετα, στην πορεία. Αφου εχετε μιλήσει τωρα τελευταία αρκετά εγω σου προτείνω να χαθείς λιγες μέρες, να μην στείλεις δηλαδη. Κατι αλλο, ο φίλος σου που τον φιλοξένησε μιλάει μαζι του ή είναι απλα ετσι γνωστοί χωρις επαφές?
    Ναι αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, συν του ότι την Παρασκευή είχα στείλει πρώτη και τις επόμενες μέρες απλως συνεχίζαμε στη ροή της κουβέντας. Αλλά και πάλι εντελώς ξεκάθαρα δείγματα δεν έχω.
    Ο φίλος μου κάνει πολλή παρέα με αυτόν, απλώς λόγω του ότι σπουδάζει Πάτρα δεν βλέπονται συχνά.
    Πάντως δεν έχει πει κάτι στον φιλο μου, δηλ ρώτησα χωρίς να καρφωθώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σε ρώτησα γιατι εφοσον υπάρχουν κοινοί φίλοι ενδεχομένως να μεταφερθούν νέα και θέλει καποια προσοχή αυτο και μπορείς βεβαια και να το αξιοποιήσεις. Λοιπον για την ώρα μην του στείλεις κατι και αν υπαρξει καποια εξέλιξη γράψ' την και αμα την δω να σου πω. Αν δεν στείλει μετα απο λιγες μέρες παλι θα σου πω τι να κάνεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σε ρώτησα γιατι εφοσον υπάρχουν κοινοί φίλοι ενδεχομένως να μεταφερθούν νέα και θέλει καποια προσοχή αυτο και μπορείς βεβαια και να το αξιοποιήσεις. Λοιπον για την ώρα μην του στείλεις κατι και αν υπαρξει καποια εξέλιξη γράψ' την και αμα την δω να σου πω. Αν δεν στείλει μετα απο λιγες μέρες παλι θα σου πω τι να κάνεις.
    Ναι κεράσι, θα σε παραθεσω με κουότ. Σε ευχαριστώ πολύ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    η συζητηση που κανετε στο βαιμπερ, ειναι στην κοινη ομαδα, η εχετε ανοιξει αλλη συζητηση οι δυο σας; εχει αυτοκινητο, το παιδι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    η συζητηση που κανετε στο βαιμπερ, ειναι στην κοινη ομαδα, η εχετε ανοιξει αλλη συζητηση οι δυο σας; εχει αυτοκινητο, το παιδι;
    Καλησπερα!
    Η συζήτηση που έχουμε ανοίξει είναι προσωπική πλέον. Δηλ από την ομαδική πήγαμε σε πμ.
    Μέσα από συζήτηση γνωρίζω σίγουρα ότι οδηγεί και έχει διπλωμα αρκετό καιρό. Τώρα αν έχει το αμαξι μαζί του δεν το γνωρίζω(σπουδάζει Πάτρα αλλά κατάγεται από άλλο σημείο στην Πελοπόννησο)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Rania-7 View Post
    Καλησπερα!
    Η συζήτηση που έχουμε ανοίξει είναι προσωπική πλέον. Δηλ από την ομαδική πήγαμε σε πμ.
    Μέσα από συζήτηση γνωρίζω σίγουρα ότι οδηγεί και έχει διπλωμα αρκετό καιρό. Τώρα αν έχει το αμαξι μαζί του δεν το γνωρίζω(σπουδάζει Πάτρα αλλά κατάγεται από άλλο σημείο στην Πελοπόννησο)
    κοιτα... οι συζητησεις αυτες, σιγουρα δειχνουν ενδιαφερον. δεν νομιζω να συζηταει για να ειναι ευγενικος.
    απο την αλλη, αν το ενδιαφερον ηταν ζωηρο, πιστευψω θα προτεινε η θα προτεινει συντομα μια συναντηση.
    εαν δεν το κανει, δεν ειναι ζωηρο...
    το "ελευθερος" δεν λεει και πολλα σε τεοτιες ηλικιες.. μπορει καπου να φλερταρει, μπορει καποια αλλη να θελει, πολλα μπορει..
    γιατι δεν προτεινεις εσυ να βρεθειτε απο κοντα για καφε;
    ειδα το παλιο σου θεμα, πριν1-2 χρονια με τον συμφοιτητη που τα ειχατε καιρο, σου ειπε κατι περιεργα, τα χαλασατε κι εδειχνε οτι τα ξαναβριηκατε. τι εγινε με εκεινον τελικα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα... οι συζητησεις αυτες, σιγουρα δειχνουν ενδιαφερον. δεν νομιζω να συζηταει για να ειναι ευγενικος.
    απο την αλλη, αν το ενδιαφερον ηταν ζωηρο, πιστευψω θα προτεινε η θα προτεινει συντομα μια συναντηση.
    εαν δεν το κανει, δεν ειναι ζωηρο...
    το "ελευθερος" δεν λεει και πολλα σε τεοτιες ηλικιες.. μπορει καπου να φλερταρει, μπορει καποια αλλη να θελει, πολλα μπορει..
    γιατι δεν προτεινεις εσυ να βρεθειτε απο κοντα για καφε;
    ειδα το παλιο σου θεμα, πριν1-2 χρονια με τον συμφοιτητη που τα ειχατε καιρο, σου ειπε κατι περιεργα, τα χαλασατε κι εδειχνε οτι τα ξαναβριηκατε. τι εγινε με εκεινον τελικα;
    Για τη πρώην σχέση μου εννοείς, ήταν πριν δυο χρόνια. Είχα χωρίσει μετά από μήνες αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους, μου χε τελειωσει.

    Τώρα για το θέμα που συζητάμε τώρα...με το τύπο μιλάμε πολύ λίγο καιρό και δεν έχουμε συναντηθεί/γνωριστεί καν από κοντά! Δεν ξέρω αν είναι αρκετό αυτό για κάποιον να πάρει το αμαξι-αν το έχει μαζί του Πάτρα το αμαξι- και να κατέβει Αθήνα για καφέ. Τώρα να προτείνω εγώ κάτι τέτοιο θα ναι σα να του λέω «έλα Αθήνα» που ούτε κομψό το θεωρώ ούτε θέλω να θεωρηθεί ότι χώνομαι τόσο πολύ. Στο καφέ πχ γνωρίζοντας το τύπο μπορεί να δω ότι δεν έχω ενδιαφέρον.. οπότε θα θελα να ναι πιο θολά τα νερά του καφέ. Έχω φλερτάρει πολύ πολύ έμμεσα και λίγο.. Σαν συζήτηση έχει πέσει στο τραπέζι, πρώτη φορά από εκείνον όταν μου μίλαγε για το μέρος καταγωγής του λέγοντας «αν βρεθείς κτλ να ξέρεις κερνάω μπυρα κτλ» και πάλι προχθές που λεγαμε και καλά για το στοίχημα στο σκάκι που πε πως αν ήταν Αθήνα θα χαμε βγει ήδη για καφέ και θα το παίζαμε στοίχημα. Τότε ανέφερα κάτι τύπου πως δεν είναι και τόση η απόσταση και πως τον περιμένω, αλλά δεν απάντησε κάτι σε αυτό. Δηλ απάντησε και συνέχιζε η συζήτηση αλλά όχι για το συγκεκριμένο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Rania-7 View Post
    Για τη πρώην σχέση μου εννοείς, ήταν πριν δυο χρόνια. Είχα χωρίσει μετά από μήνες αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους, μου χε τελειωσει.

    Τώρα για το θέμα που συζητάμε τώρα...με το τύπο μιλάμε πολύ λίγο καιρό και δεν έχουμε συναντηθεί/γνωριστεί καν από κοντά! Δεν ξέρω αν είναι αρκετό αυτό για κάποιον να πάρει το αμαξι-αν το έχει μαζί του Πάτρα το αμαξι- και να κατέβει Αθήνα για καφέ. Τώρα να προτείνω εγώ κάτι τέτοιο θα ναι σα να του λέω «έλα Αθήνα» που ούτε κομψό το θεωρώ ούτε θέλω να θεωρηθεί ότι χώνομαι τόσο πολύ. Στο καφέ πχ γνωρίζοντας το τύπο μπορεί να δω ότι δεν έχω ενδιαφέρον.. οπότε θα θελα να ναι πιο θολά τα νερά του καφέ. Έχω φλερτάρει πολύ πολύ έμμεσα και λίγο.. Σαν συζήτηση έχει πέσει στο τραπέζι, πρώτη φορά από εκείνον όταν μου μίλαγε για το μέρος καταγωγής του λέγοντας «αν βρεθείς κτλ να ξέρεις κερνάω μπυρα κτλ» και πάλι προχθές που λεγαμε και καλά για το στοίχημα στο σκάκι που πε πως αν ήταν Αθήνα θα χαμε βγει ήδη για καφέ και θα το παίζαμε στοίχημα. Τότε ανέφερα κάτι τύπου πως δεν είναι και τόση η απόσταση και πως τον περιμένω, αλλά δεν απάντησε κάτι σε αυτό. Δηλ απάντησε και συνέχιζε η συζήτηση αλλά όχι για το συγκεκριμένο.
    οκ, κατανοητα ολα αυτα.
    τοτε κανονισε κατι με παρεα, ωστε να ερθει πιο "θολα" και να εχετε το περιθωριο να κανετε πισω.
    πχ. πηγαινε με παρεα προς την περιοχη του για σκ και φωναξτε κι αυτον.
    βαλε τον κοινο φιλο να τον καλεσει και βγειτε με παρεα. κατι τετοιο, οχι ειδικα για εσας τους δυο.
    μιλατε λιγο καιρο, αλλα εχετε καταναλωσει κατι 10ωρα. μπορεις να τον ρωτησεις αν εχει δικο του αυτοκινητο.
    ε, δεν ειναι και στην αυστραλια. μπορει και μονο για καφε να ερθει, αλλα καλυτερα να το κανονισεις με παρεα, αφου εχεις αμφιβολιες αν την θελεις την γνωριμια..

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρόταση για ψυχοθεραπεία εξ αποστάσεως
    By Nick_29 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 10-04-2020, 19:28
  2. Τι να κάνω; (κόλλημα εξ αποστάσεως)
    By Lenale in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 10-01-2020, 05:30
  3. Σχέση εξ αποστάσεως
    By Νικη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:07
  4. Ψυχολόγος εξ αποστάσεως
    By Natalia_sups in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-2017, 02:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •