Μάλλον δεν είμαι συμπαθής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152

    Μάλλον δεν είμαι συμπαθής

    Καλησπέρα σε ολ@! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που με ταλανίζει από τις αρχές λυκείου (είμαι 20 παρεμπιπτόντως) και ιδιαίτερα βέβαια τον τελευταίο καιρό.

    Το πρόβλημα μου, είναι ότι ενώ προσεγγίζω άτομα είτε δια ζώσης είτε μέσω διαδικτύου, ενώ στην αρχή όλα καλά όλα ρόδινα, μετά από ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, τα άτομα αυτά συμπεριφέρονται λες και τους έχω κάνει κάτι άσχημο. Το ψάχνω εδώ και καιρό για να δω τι φταίει, το έχω συζητήσει με τους γονείς μου (έχουμε άριστη σχέση), με τον κολλητό μου φίλο και δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα.

    Για να μην γράψω ολόκληρο σεντόνι, το συνοψισα. Για οτιδήποτε παραπάνω θέλετε να μάθετε ευχαρίστως να σας πω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Καλησπέρα σε ολ@! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που με ταλανίζει από τις αρχές λυκείου (είμαι 20 παρεμπιπτόντως) και ιδιαίτερα βέβαια τον τελευταίο καιρό.

    Το πρόβλημα μου, είναι ότι ενώ προσεγγίζω άτομα είτε δια ζώσης είτε μέσω διαδικτύου, ενώ στην αρχή όλα καλά όλα ρόδινα, μετά από ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, τα άτομα αυτά συμπεριφέρονται λες και τους έχω κάνει κάτι άσχημο. Το ψάχνω εδώ και καιρό για να δω τι φταίει, το έχω συζητήσει με τους γονείς μου (έχουμε άριστη σχέση), με τον κολλητό μου φίλο και δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα.

    Για να μην γράψω ολόκληρο σεντόνι, το συνοψισα. Για οτιδήποτε παραπάνω θέλετε να μάθετε ευχαρίστως να σας πω
    Καλησπερα!
    Γενικά εχε κατά νου ότι το να βρίσκουμε φίλους θέλει λίγο τύχη, χημεία και δεν είναι και ο,τι πιο εύκολο.
    Για αρχή μην αγχώνεσαι, θα ρολάρουν τα πράγματα από μονα τους.
    Για φερε ένα παράδειγμα μιας τέτοιας γνωριμίας.
    Επισης σπουδάζεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη, καλημέρα
    Αν μπορείς ανέφερε δύο - τρία παραδείγματα, εσύ πώς φέρθηκες και πώς οι άλλοι σου έδειξαν μια τέτοια στάση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Καλησπέρα σε ολ@! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που με ταλανίζει από τις αρχές λυκείου (είμαι 20 παρεμπιπτόντως) και ιδιαίτερα βέβαια τον τελευταίο καιρό.

    Το πρόβλημα μου, είναι ότι ενώ προσεγγίζω άτομα είτε δια ζώσης είτε μέσω διαδικτύου, ενώ στην αρχή όλα καλά όλα ρόδινα, μετά από ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, τα άτομα αυτά συμπεριφέρονται λες και τους έχω κάνει κάτι άσχημο. Το ψάχνω εδώ και καιρό για να δω τι φταίει, το έχω συζητήσει με τους γονείς μου (έχουμε άριστη σχέση), με τον κολλητό μου φίλο και δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα.

    Για να μην γράψω ολόκληρο σεντόνι, το συνοψισα. Για οτιδήποτε παραπάνω θέλετε να μάθετε ευχαρίστως να σας πω
    καλημερα.
    ωραια το συνοψισες, αλλα δεν βγαινει ακρη αν δεν μιλησεις πιο αναλυτικα.
    σιγουρα υπαρχει λογος.
    ο κολλητος που τον ρωτησες, ηταν παρων σε καποιες απο αυτες τις παρεες που λες;;; ποια η γνωμη του;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Καλησπέρα σε ολ@! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ ένα θέμα που με ταλανίζει από τις αρχές λυκείου (είμαι 20 παρεμπιπτόντως) και ιδιαίτερα βέβαια τον τελευταίο καιρό.

    Το πρόβλημα μου, είναι ότι ενώ προσεγγίζω άτομα είτε δια ζώσης είτε μέσω διαδικτύου, ενώ στην αρχή όλα καλά όλα ρόδινα, μετά από ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, τα άτομα αυτά συμπεριφέρονται λες και τους έχω κάνει κάτι άσχημο. Το ψάχνω εδώ και καιρό για να δω τι φταίει, το έχω συζητήσει με τους γονείς μου (έχουμε άριστη σχέση), με τον κολλητό μου φίλο και δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα.

    Για να μην γράψω ολόκληρο σεντόνι, το συνοψισα. Για οτιδήποτε παραπάνω θέλετε να μάθετε ευχαρίστως να σας πω
    Καλημερα και καλως ηρθες !

    Τι εννοεις οτι σου φερονται σαν να εκανες κατι ασχημο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Αρχικά σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να ασχοληθείτε με το θέμα μου...

    Όσον αφορά παραδείγματα θα σας πω το εξής: Μιλούσα με μια κοπέλα από το λύκειο μου (μετά την αποφοίτησή) και είχαμε ένα αρκετά καλό επίπεδο επικοινωνίας (είχαμε μιλήσει κάποιες φορές και εντός σχολείου) και έτσι αφού πέρασε κάποιος καιρός, πρότεινα να πάμε για μια μπύρα (σε φιλικό επίπεδο). Αφού δέχθηκε και κανονίσαμε Σάββατο, όταν ήρθε η μέρα ήταν εξαφανισμένη...Έστειλα μύνημα να δω τι έγινε και δεν πήρα απάντηση ποτέ....Πέρασε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και μετά αυτή απαντούσε σε στορυ μου στο άσχετο,σχολίαζε σε φωτογραφίες κλπ. Βγάλε άκρη εσύ τώρα...

    Όπως το παραπάνω, έχω άλλες 2-3 περιπτώσεις με παρόμοια χαρακτηριστικά. Αυτό το διάστημα στη ζωή μου, ουσιαστικά έχω μόνο τον κολλητό μου και όλοι οι υπόλοιποι είναι γνωστοί που όποτε θέλουν βοήθεια εμφανίζονται και μετά βρίσκουν δικαιολογίες...Σαν χαρακτήρας είναι άτομο με απίστευτο χιούμορ (μου έχουν πει δεν το λέω μόνος μου), αρκετά ενεργητικός (καταπιάνομαι με πολλές δραστηριότητες) και αρκετά έξυπνος (επίσης μου το έχουν πει δεύτερα πρόσωπα) αλλά αν με ρωτάτε, το τελευταίο δε νομίζω ότι είναι προτέρημα στις διαπροσωπικές σχέσεις.

    Τέλος σπουδάζω αθλητική δημοσιογραφία σε ΙΕΚ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Επίσης κάτι πολύ σημαντικό που δεν έχω αναφέρει είναι ότι στα χρόνια του λυκείου, ξεκινήσαμε ως παρέα 5 ατόμων και εν τέλει μείναμε οι 2. Ουσιαστικά οι 3 που κόψαμε επαφές, είχαν το ίδιο ελάττωμα που στην ηλικία μας δε μπορείς να το παραβλέψεις...Είναι μονόχνωτοι και δεν βγαίνουν έξω βόλτα. Εγώ με τον κολλητό μου θέλαμε να το ρίχνουμε έξω ανέκαθεν και να βελτιώσουμε την κοινωνική μας ζωή, ενώ αυτοί ήταν σπιτόγατοι, με αποτέλεσμα να έχουν γίνει άπειροι καυγάδες και στο τέλος να τους στείλουμε στο διάολο (συγχωρέστε με για την έκφραση).Από τότε, ουσιαστικά έχουμε γίνει κατά διαστήματα δέσμιοι σε άλλες παρέες και άλλα άτομα, τα οποία αφού πάρουν αυτό που θέλουν, μετά μας πετάνε σα στυμμενες λεμονοκουπες και δίχως συγκεκριμένο λόγο που να εμπίπτει στο χαρακτήρα μας κατ'εμε. ΑΥΤΑ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Ευχαριστώ πολύ....

    Εννοώ ότι απομακρύνονται, δεν απαντάνε σε μηνύματα και αν απαντήσουν και επιδιώξεις κάποια επαφή, τότε σου αραδιαζουν ένα κάρο φθηνές δικαιολογίες προκειμένου να μην βγουν.

    Παρεμπιπτόντως, αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ...Γιατί να μην είναι ο άλλος ξεκάθαρος και να πρέπει να ζεις μετέωρες καταστάσεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Ευχαριστώ πολύ....

    Εννοώ ότι απομακρύνονται, δεν απαντάνε σε μηνύματα και αν απαντήσουν και επιδιώξεις κάποια επαφή, τότε σου αραδιαζουν ένα κάρο φθηνές δικαιολογίες προκειμένου να μην βγουν.

    Παρεμπιπτόντως, αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ...Γιατί να μην είναι ο άλλος ξεκάθαρος και να πρέπει να ζεις μετέωρες καταστάσεις...
    Η αρχικη σας συζητηση σας με μηνυματα φανταζομαι σε τι πλαισια κυμαινεται ?
    Υπαρχει χημεια ,καλη επικοινωνια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Εγώ γενικά σε όλες μου τις ανθρώπινες σχέσεις, συμπεριφέρομαι με σεβασμό και ευγένεια. Θα ακούσω τα προβλήματα του άλλου, θα δώσω ψυχολογική υποστήριξη, θα τηρήσω υποσχέσεις και ούτω καθεξής...Εφόσον λοιπόν προσφέρω όλα αυτά, δεν απαιτώ τα ίδια (ο καθένας είναι διαφορετικός), αλλά έστω να σεβαστεί ο άλλος την γενναιοδωρία μου. Αν δω ότι συμπεριφερθεί με άσχημο τρόπο (εκμετάλλευση λχ), τότε ναι θα δείξω ένα άγριο πρόσωπο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Με τη συγκεκριμένη κοπέλα, η τέλεια χημεία θα έλεγα...Είτε σε θέμα χιούμορ είτε σε θέματα πιο σοβαρά για συζήτηση. Δε νομίζω να είμαι χαζός και να βλέπω άλλα από αυτά που πραγματικά είναι..εκτός κι αν η ίδια ήθελε να τρολλάρει ή να παίξει που λέμε και εγώ τσίμπησα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Εγώ γενικά σε όλες μου τις ανθρώπινες σχέσεις, συμπεριφέρομαι με σεβασμό και ευγένεια. Θα ακούσω τα προβλήματα του άλλου, θα δώσω ψυχολογική υποστήριξη, θα τηρήσω υποσχέσεις και ούτω καθεξής...Εφόσον λοιπόν προσφέρω όλα αυτά, δεν απαιτώ τα ίδια (ο καθένας είναι διαφορετικός), αλλά έστω να σεβαστεί ο άλλος την γενναιοδωρία μου. Αν δω ότι συμπεριφερθεί με άσχημο τρόπο (εκμετάλλευση λχ), τότε ναι θα δείξω ένα άγριο πρόσωπο...
    Λογικο οταν αντιλαμβανεσαι οτι σε εκμεταλευονται καποιοι να αντιδρασεις αναλογα ,αλλα πως γινεται αυτο παντα στις σχεσεις σου μεχρι τωρα,οπως μας λες ?

    Μηπως το ξεκινας λαθος και καπου εκει δειχνεις αυτο το αγριο προσωπο και φρεναρεις τον αλλον ωστε να σε γνωρισει απο κοντα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Το άγριο πρόσωπο που ανέφερα, βγαίνει μονάχα αν ο άλλος παίξει πουστιά που λέμε και εφόσον έχει αποδειχθεί όντως ότι εκμεταλλεύτηκε...Πριν αντιδράσω, το εξετάζω για να μην έχω κάνει κάποιο λάθος παραξήγησης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το λεγομενο ghosting ειναι συνηθισμενο. Εκει που τα λες μια χαρα και εχετε επικοινωνια, αποφασιζει για καποιο λογο να διακοψει επαφες. Στο online περιβαλλον ειναι πολυ συχνο και μπορει να ειναι εξαιρετικα τραυματικη εμπειρια. Μου εχει συμβει με ατομο που συζηταγαμε ατελειωτες ωρες καθε ημερα online για χρονια και χωρις να αναφερθω σε πολλες λεπτομερειες μου διεκοψε καθε επαφη. Δεν ειναι δικο σου σφαλμα, περισσοτερο αφορα την προσωπικοτητα του αλλου το συγκεκριμενο και επειδη ειναι online ειναι ευκολο.
    Οσον αφορα την εξυπναδα, ανεφερα στον ψυχιατρο μου σε συζητηση που ειχαμε, οτι ειμαι πολυ απομονωμενος και ενω μου εχει αναφερει οτι ειμαι ενδιαφερον ατομο, μου ανεφερε οτι εισαι και εξυπνο ατομο σαν να ειναι ελαττωμα για τις σχεσεις. Δεν το αναφερω για να αυτοπροβληθω, αλλα χωρις να το συζητησω περαιτερω με το γιατρο ειτε οι αλλοι με (συγκεκριμενα για αυτο που ειπε ο γιατρος) αποφευγουν γιατι νοιωθουν μειονεκτικα, ειτε και εγω ως ατομο ειμαι πολυ επιλεκτικος και δεν θα δωσω τοση σημασια σε μια casual συναντηση που ειχε μια ρηχη συζητηση.
    Οσον αφορα την εξυπναδα, εαν παρατηρησετε στο facebook περα απο τα ποσα Like παιρνετε στο στενο σας κυκλο, εκει στην Αγρια δυση που σχολιαζουν αγνωστοι μεταξυ αγνωστων, εκτος των χιουμοριστικων μηνυματων οι εξυπνες απαντησεις και οι αναλυτικες δεν παιρνουν συνηθως ουτε καν ενα like.
    Τεσπα, δεν ειναι ευκολες οι σχεσεις, ειδικα εαν θες στενες σχεσεις και φιλικες και δυσκολευει οσο μεγαλωνει η ηλικια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Το λεγομενο ghosting ειναι συνηθισμενο. Εκει που τα λες μια χαρα και εχετε επικοινωνια, αποφασιζει για καποιο λογο να διακοψει επαφες. Στο online περιβαλλον ειναι πολυ συχνο και μπορει να ειναι εξαιρετικα τραυματικη εμπειρια. Μου εχει συμβει με ατομο που συζηταγαμε ατελειωτες ωρες καθε ημερα online για χρονια και χωρις να αναφερθω σε πολλες λεπτομερειες μου διεκοψε καθε επαφη. Δεν ειναι δικο σου σφαλμα, περισσοτερο αφορα την προσωπικοτητα του αλλου το συγκεκριμενο και επειδη ειναι online ειναι ευκολο.
    Οσον αφορα την εξυπναδα, ανεφερα στον ψυχιατρο μου σε συζητηση που ειχαμε, οτι ειμαι πολυ απομονωμενος και ενω μου εχει αναφερει οτι ειμαι ενδιαφερον ατομο, μου ανεφερε οτι εισαι και εξυπνο ατομο σαν να ειναι ελαττωμα για τις σχεσεις. Δεν το αναφερω για να αυτοπροβληθω, αλλα χωρις να το συζητησω περαιτερω με το γιατρο ειτε οι αλλοι με (συγκεκριμενα για αυτο που ειπε ο γιατρος) αποφευγουν γιατι νοιωθουν μειονεκτικα, ειτε και εγω ως ατομο ειμαι πολυ επιλεκτικος και δεν θα δωσω τοση σημασια σε μια casual συναντηση που ειχε μια ρηχη συζητηση.
    Οσον αφορα την εξυπναδα, εαν παρατηρησετε στο facebook περα απο τα ποσα Like παιρνετε στο στενο σας κυκλο, εκει στην Αγρια δυση που σχολιαζουν αγνωστοι μεταξυ αγνωστων, εκτος των χιουμοριστικων μηνυματων οι εξυπνες απαντησεις και οι αναλυτικες δεν παιρνουν συνηθως ουτε καν ενα like.
    Τεσπα, δεν ειναι ευκολες οι σχεσεις, ειδικα εαν θες στενες σχεσεις και φιλικες και δυσκολευει οσο μεγαλωνει η ηλικια.
    Ειλικρινά φίλε/φίλη μου, είναι σα να περιγράφεις τον εαυτό μου. Τον τελευταίο καιρό το σκέφτηκα αυτό που λες ότι οι υπόλοιποι ίσως νιώθουν μειονεκτικά, ωστόσο δε θέλω να πιστέψω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Οι σχέσεις είναι σίγουρα δύσκολες και πόσο μάλλον όταν θέλεις το «κάτι παραπάνω» από τον περίγυρο σου. Σε συζητήσεις με τους γονείς μου, με συμβουλεύουν στο να χαλαρώσω και να μην περνάω τον άλλο από κόσκινο. Εν μέρει, έχουν δίκιο, ωστόσο ποιος ο λόγος να συνεχίσεις να κάνεις παρέα με άτομα που δε σε γεμίζουν, ή σε κάνουν να αισθάνεσαι μειονεκτικά, μόνο και μόνο για να μην είσαι μόνος σου; Προσωπικά δεν το βρίσκω σωστό...ίσως να είμαι και περίεργος σε τελική ανάλυση

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 11-08-2021, 20:05
  2. Καταθλιψη μαλλον
    By Barbouni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2017, 11:55
  3. Μαλλον ειμαι χαζη..
    By crazyelena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2015, 03:48
  4. υπαρχει συνταγη για εισαι συμπαθης ?
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 31-05-2014, 18:43
  5. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!
    By confused in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 21-11-2005, 14:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •