Τελικά τι ηλικία πρέπει να έχεις για να γραφτείς στο φόρουμ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783

    Τελικά τι ηλικία πρέπει να έχεις για να γραφτείς στο φόρουμ;

    Έχω μπερδευτεί λίγο. Εδώ

    https://www.psychology.gr/prostasia-anilikon.html
    γράφει
    Αναφορικά με το φόρουμ υποστήριξης, για να πραγματοποιηθεί εγγραφή, ο επισκέπτης καλείται να δηλώσει αν είναι άνω των 18 ετών. Το e-psychology δε φέρει ευθύνη σε περίπτωση που ο επισκέπτης δηλώσει ψευδή στοιχεία.
    ωστόσο συχνά βλέπουμε μηνύματα από άτομα που το δηλώνουν τα ίδια ότι είναι 15, 16 ετών και αυτά τα μηνύματα δεν κλειδώνουν ούτε τα άτομα διαγράφονται. Μάλιστα κατά καιρούς διαβάζω ότι πρέπει να είσαι πάνω απο 16 για να γράψεις στο φόρουμ, αν και δεν θυμάμαι αν αυτό το έχει αναφέρει μέλος της διαχείρησης ή απλά είναι μία διάχυτη αίσθηση που έχουν τα μέλη του φόρουμ.

    Ποια ακριβώς είναι η πολιτική του φόρουμ σε αυτό το θέμα τελικά; Λογαριασμοί ανηλίκων δεν διαγράφονται και μπορούν να συμμετέχουν κανονικά στο φόρουμ, τα θέματα μένουν αναρτημένα αν δεν παρεμβαίνουν τους υπόλοιπους όρους χρήσης κι απλά το site δε φέρει καμία ευθύνη σε περίπτωση νομικών επιπλοκών;

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Καλησπέρα. Υπάρχει ένα hard limit (16) και ένα soft limit (18). Γενικά, πρόκειται για ένα θέμα όπου ομολογουμένως υπάρχει διχογνωμία και διαφορετικές αντιλήψεις εντός της ομάδας.

    Με άλλα λόγια, επειδή είναι ιδιαίτερα"σκληρό" να διαγράφουμε μηνύματα νέων ανθρώπων, 16-18, που ζητούν κάποιου είδους βοήθεια, "κάνουμε τα στραβά μάτια", είμαστε όμως πιο προσεκτικοί στο είδος των απαντήσεων που λαμβάνουν.

    Κάθε βοήθεια και ιδέα στο συγκεκριμένο θέμα, είναι πέρα για πέρα ευπρόσδεκτη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εγω προτεινω,
    1.τα ατομα αυτα, να τα αναλαμβανει η διαχειριστικη ομαδα. οσοι απο αυτους εχουν καποιες γνωσεις.
    δηλαδη, να αναρταται τ ο θεμα, αλλα να κλειδωνεται και ο εφηβος, γιατι για εφηβους προκειται, να εχουν πριβε συνομιλιες με την διαχειριση.
    2.επισης, ΕΑΝ γινεται τεχνικα, θα μπορουσε μηπως να γραφονται απαντησεις μονο αφου εχουν περασει απο ελεγχο; αυτο θα ηταν το καλυτερο, αλλα δεν ξερω αν γινεται τεχνικα.
    εννοειται οτι τα ατομα αυτα, θα πρεπει να εχουν δυνατοτητα πμ μονο με την διαχειριση, οχι με μελη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω να γινεται τεχνικα. Και σε αλλα site απλως σε ρωταει εισαι πανω απο 18 για παραδειγμα. Απανταει αυτος "Ναι" και συνεχιζει, δεν βλεπω τι μπορει να γινει σε αυτο. Μπαινει μετα εδω και λεει οτι ειναι 16. Θα υπαρχουν και ανηλικοι που δεν θα γραφουν ποσο ειναι, οι ακομα που θα ειναι απλοι επισκεπτες για ενα θεμα που τους προβληματιζει. Οσον αφορα τη βοηθεια υπαρχουν εξιδεικευμενες υπηρεσιες τηλεφωνικες, αν σκοπος του εφηβου ειναι μια πιο αμεση συζητηση με καποιον ειδικο.
    Ισως ενα ποστ "καρφιτσωμενο" με τα πιο γνωστα τηλεφωνα τετοιων υπηρεσιων, ωστε οιονδηποτε ενδιαφερομενος να πληροφορειται νομιζω ειναι καλη ιδεα ή σε καποιο αλλο ευδιακριτο σημειο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ναι, εξω λεει ο ιδιος οτι ειναι πανω απο 18, κι ετσι ειναι οκ το σαιτ, αν εκεινος λεει ψεματα.
    οταν ομως μπει και πει οτι ειναι 16, ξαναποκταει προβληματα το σαιτ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Η ηλικια καμια φορα δεν πρεπει να γινεται απαγορευτικη ωστε να συμμετεχει καποιος σε ενα φορουμ .
    Το θεμα ειναι να υπαρχει η απαιτουμενη προσοχη και απο ολους εμας εδω μεσα στο τι απαντησεις δινονται .

    Καλο ειναι μελη που απαντουν απρεπη να αποκλειονται και αυτα .

    Συχνα υπαρχουν θεματα με ανηλικους που χρειαζονται πληροφοριες ή εχουν καποιες ανησυχίες και καλλιστα η συζητηση που γινεται τους βοηθαει πραγματικα ..Εκει δεν νομιζω να προκυπτει θεμα .

    Υπαρχουν ομως και θεματα οπως το σημερινο που παραγματικα εκει χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη και επαγρυπνηση απο την διαχειριση, γιατι δοθηκαν οδηγιες πολυ επικυνδινες και μεχρι να κλειδωθει το θεμα περασαν αρκετες ωρες ..

    Μαλλον θα πρεπει απο πλευρας της διαχειρισης να υπαρχει ενα ατομο που θα ασχολειται αποκλειστικα και μονο με αυτο το θεμα για να μπορει να επεμβαινει εγκαιρα ωστε να μην εχουμε τετοια επικυνδινα φαινομενα .

    Μια απλη αναφορα απο ολους μας μολις γινεται κατι τετοιο αντιλιπτω, νομιζω ειναι η καλυτερη βοηθεια και συμβολη απο πλευρας μας
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι σωστό για το site ή για κάποιον που γράφει, αλλά γενικότερα θεωρώ ότι όταν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες πρέπει να τηρούνται και στέλνει μπερδεμένα μηνύματα η λογική "και ισχύει αυτό και δεν ισχύει", "ναι μεν αλλά" κτλ . Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι γενικά στη λειτουργεία των φόρουμ κάθε είδους, όχι μόνο στο συγκεκριμένο.

    Το θεωρώ λίγο άκυρο να λέμε ότι θα πάθει μεγάλη ζημιά ένας έφηβος με προβληματισμό "Δεν μου κάθισε η γκόμενα" αν κλειδωθεί το θέμα του κι ο λογαριασμός του. Από την άλλη, θεωρώ ότι είναι χίλιες φορές προτιμότερο να κλειδωθεί το θέμα του έφηβου που γράφει "κάθε μέρα χαρακώνομαι" ή "δεν έχω φίλους και με προσέγγισε ο 40χρονος καθηγητής μου, θα βγούμε απόψε ραντεβού". Κι εγώ έχω μπει στον πειρασμό και έχω καλοπροαίρετα συμμετέχει σε τέτοια θέματα κάποιες φορές, αλλά νομίζω ότι εκεί είναι λεπτό το θέμα και χρειάζεται να επέμβει κάποιος ειδικός, όχι να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Ακριβώς για να μην νοιώσει απόρριψη ο θεματοθέτης ή για να διατηρηθεί μία γραμμή επικοινωνίας κτλ και να βοηθηθεί, εκεί μπορεί να επέμβει η διαχείριση και να κάνει το κάτι παραπάνω από το να διαγράψει απλά τον λογαριασμό του. Καλύτερα κάποιος από τη διαχείριση να κλειδώσει ένα τέτοιο θέμα και να το χειριστεί όπως νομίζει ανάλογα την περίπτωση (PM, ειδοποίηση αρχών, ποστάρισμα στο θέμα του στο forum μόνο από τη διαχείρηση όπου θα εξηγεί γιατί το θέμα κλείνει και να δίνει συμβουλές ή οδηγίες για τη συνέχεια κτλ) . Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αλλά εγώ έτσι το βλέπω.

    Αν πάλι αποφασιστεί ότι μπορεί να συμμετέχουν έφηβοι, ας δηλωθεί ρητά κι εννοείται ότι ισχύουν όλοι οι κανόνες του φόρουμ και για αυτούς.

    Ή απαγορεύεται η συμμετοχή σε ανήλικους ή δεν απαγορεύεται όμως, το ενδιάμεσο το βλέπω λάθος. Απλά η γνώμη μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω με σονια.
    τα πραγματικα σοβαρα θεματα, ειναι επικινδυνο να τα απανταει ο καθενας εδω μεσα (ή εκει εξω). καποια θελουν απαντηση ή καθοδηγηση απο ειδικο, ή και ενημερωση των γονεων, καποιας υπηρεσιας κλπ.
    τα "ελαφρα" θεματα τυπου "μου αρεσει ο γιαννακης", ας συζητιουνται σε χωρους για εφηβους, οχι σε ενα φορουμ για ενηλικες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι σωστό για το site ή για κάποιον που γράφει, αλλά γενικότερα θεωρώ ότι όταν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες πρέπει να τηρούνται και στέλνει μπερδεμένα μηνύματα η λογική "και ισχύει αυτό και δεν ισχύει", "ναι μεν αλλά" κτλ . Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι γενικά στη λειτουργεία των φόρουμ κάθε είδους, όχι μόνο στο συγκεκριμένο.

    Το θεωρώ λίγο άκυρο να λέμε ότι θα πάθει μεγάλη ζημιά ένας έφηβος με προβληματισμό "Δεν μου κάθισε η γκόμενα" αν κλειδωθεί το θέμα του κι ο λογαριασμός του. Από την άλλη, θεωρώ ότι είναι χίλιες φορές προτιμότερο να κλειδωθεί το θέμα του έφηβου που γράφει "κάθε μέρα χαρακώνομαι" ή "δεν έχω φίλους και με προσέγγισε ο 40χρονος καθηγητής μου, θα βγούμε απόψε ραντεβού". Κι εγώ έχω μπει στον πειρασμό και έχω καλοπροαίρετα συμμετέχει σε τέτοια θέματα κάποιες φορές, αλλά νομίζω ότι εκεί είναι λεπτό το θέμα και χρειάζεται να επέμβει κάποιος ειδικός, όχι να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Ακριβώς για να μην νοιώσει απόρριψη ο θεματοθέτης ή για να διατηρηθεί μία γραμμή επικοινωνίας κτλ και να βοηθηθεί, εκεί μπορεί να επέμβει η διαχείριση και να κάνει το κάτι παραπάνω από το να διαγράψει απλά τον λογαριασμό του. Καλύτερα κάποιος από τη διαχείριση να κλειδώσει ένα τέτοιο θέμα και να το χειριστεί όπως νομίζει ανάλογα την περίπτωση (PM, ειδοποίηση αρχών, ποστάρισμα στο θέμα του στο forum μόνο από τη διαχείρηση όπου θα εξηγεί γιατί το θέμα κλείνει και να δίνει συμβουλές ή οδηγίες για τη συνέχεια κτλ) . Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αλλά εγώ έτσι το βλέπω.

    Αν πάλι αποφασιστεί ότι μπορεί να συμμετέχουν έφηβοι, ας δηλωθεί ρητά κι εννοείται ότι ισχύουν όλοι οι κανόνες του φόρουμ και για αυτούς.

    Ή απαγορεύεται η συμμετοχή σε ανήλικους ή δεν απαγορεύεται όμως, το ενδιάμεσο το βλέπω λάθος. Απλά η γνώμη μου.
    Δεν μιλάμε για τέτοια θέματα που φυσικά θέματα με αντίστοιχο περιεχόμενο θα πρέπει να κλειδώνονται ..

    Μιλάμε για θέματα που κατά καιρούς έχουν σκάσει και αφορούν το άγχος των παιδιών και φυσικούς τρόπους διαχείρησης αυτού είτε αφορά το σχολείο ,τα μαθήματα και γενικά φυσικές ανησυχιες εφήβων.

    Εκεί ποιος ο λόγος να μην επιτρέπεται μια συζήτηση που μπορεί να μην έχει την δυνατότητα να την κάνει με κανέναν άλλον ?

    Ξέρετε τη σημασία έχει όλο αυτό για ένα έφηβο ?
    Γιατί να αποκλείεται ,ειδικά σε ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστηρίξεις που για εμένα έπρεπε να υπάρχει ειδική ενότητα με την απαιτούμενη προσοχή για τα θέματα τους.

    Αυτός ο διαχωρισμός είναι αναγκαίος και μόνο όταν γίνεται με προσοχή δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως θέμα .

    Μην ξεχνάμε ότι ανήλικος θεωρείται ένας στα 16 ή 17 .
    Αυτό τι σημαινει ?
    Ότι τώρα που είναι 17 δεν μπορεί να κάνει μια ωραία συζήτηση και σε ένα χρόνο θα του επιτρέπεται να ανοίξει θέμα ακόμα και για αγωγές φαρμάκων ?

    Ότι ισχύει για όλα τα υπόλοιπα μέλη πρέπει να ισχύει και για αυτές τις περιπτώσεις .

    Παρακολουθείς ,κρίνεις και κλειδώνεις αν αντιληφθείς ότι δεν ακολουθεί τους κανόνες.

    Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι την ζημιά την κάνουν τα υποτιθέμενα ενήλικα μέλη που δίνουν τις οδηγίες και τις συμβουλές και όχι το κάθε αυτού μέλος ...

    Αυτά τα μέλη πρέπει να αποκλείονται ώστε να δημιουργείς μέρα με την ημέρα ένα πιο ασφαλές περιβάλλον μέσα στην κοινότητα την οποία διαχειρίζεσαι
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    ...

    Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι την ζημιά την κάνουν τα υποτιθέμενα ενήλικα μέλη που δίνουν τις οδηγίες και τις συμβουλές και όχι το κάθε αυτού μέλος ...

    Αυτά τα μέλη πρέπει να αποκλείονται ώστε να δημιουργείς μέρα με την ημέρα ένα πιο ασφαλές περιβάλλον μέσα στην κοινότητα την οποία διαχειρίζεσαι
    μα, περι αυτου προκειται!!
    δεν ειπε κανεις οτι οι ανηλικοι δημιουργουν το προβλημα.
    ποτε να αποκλειστουν; πριν μιλησουν στον ανηλικο και δωσουν μια επικινδυνη συμβουλη, η μετα;
    το μετα, ειναι αχρηστο, οπως καταλαβαινεις.
    προληπτικο μπαν, δεν προβλεπεται..

    το προβλημα ειναι οι επικινδυνες συμβουλες απο ενηλικους..
    και οχι μονο συμβουλες, αλλα και διαδραση, ψαρεμα, γνωριμιες.
    αυτος ειναι ο λογος που στα σαιτ ενηλικων δεν επιτρεπονται ανηλικοι.
    ναι, πολλα αλλαζουν νομικα με την ενηλικιωση κι ας ειναι μονο ενας χρονος. ειναι γνωστο αυτο.
    οπως ειναι γνωστο, οτι αλλο ειναι το 14 κι αλλο το 16 κι αλλο το 17 σε αυτες τις ηλικιες..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα, περι αυτου προκειται!!
    δεν ειπε κανεις οτι οι ανηλικοι δημιουργουν το προβλημα.
    ποτε να αποκλειστουν; πριν μιλησουν στον ανηλικο και δωσουν μια επικινδυνη συμβουλη, η μετα;
    το μετα, ειναι αχρηστο, οπως καταλαβαινεις.
    προληπτικο μπαν, δεν προβλεπεται..

    το προβλημα ειναι οι επικινδυνες συμβουλες απο ενηλικους..
    και οχι μονο συμβουλες, αλλα και διαδραση, ψαρεμα, γνωριμιες.
    αυτος ειναι ο λογος που στα σαιτ ενηλικων δεν επιτρεπονται ανηλικοι.
    ναι, πολλα αλλαζουν νομικα με την ενηλικιωση κι ας ειναι μονο ενας χρονος. ειναι γνωστο αυτο.
    οπως ειναι γνωστο, οτι αλλο ειναι το 14 κι αλλο το 16 κι αλλο το 17 σε αυτες τις ηλικιες..
    Quote Originally Posted by Marilou View Post


    Αυτός ο διαχωρισμός είναι αναγκαίος και μόνο όταν γίνεται με προσοχή δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως θέμα .


    Παρακολουθείς ,κρίνεις και κλειδώνεις αν αντιληφθείς ότι δεν ακολουθεί τους κανόνες.

    Αυτά τα μέλη πρέπει να αποκλείονται ώστε να δημιουργείς μέρα με την ημέρα ένα πιο ασφαλές περιβάλλον μέσα στην κοινότητα την οποία διαχειρίζεσαι

    Γι αυτο ακριβώς μιλησα για διαχωρισμο και επαγρύπνηση απο την πλευρα της διαχειρησης .

    Δεν λεω οτι ειναι ευκολο ,αλλα ο λογος που δεν υπαρχει στα σαιτ ενηλικων αυτη η προσβαση ειναι η ελλειψει ακριβως ολου αυτου μιας και χρειαζεται μονιμα ενα ατομα που να ασχολειται μερα νυχτα μονο με αυτο το κομματι .
    Αν δεν το κανεις σαν κυρια απασχοληση ειναι επομενο οτι θα εχεις και παραπλευρες απωλειες μεχρι να γινει αντιληπτω , αλλα αυτο φαινεται αν ειναι κανονας ενος φορουμ ή οχι .
    Δυστηχως εδω μιλαμε για παραπλευρες απωλειες που αφορουν ανθρωπινες ζωες εξου και η υπευθυνοτητα ..

    Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν θες να επιτρεπεις να υπαρχει η προσβαση σε ανηλικους πρεπει να το στησεις διαφορετικα ολο αυτο ,αλλιως αποκλειεις την παραμικρη προσβαση .

    Αλλωστε ειπωθηκε να προτεινουμε λυσεις .
    Αυτη ειναι η δικη μου αποψη που μπορει να συμπεριληφθει και με νομικο πλαισιο ωστε να ειναι κατοχυρωμενοι οι διαχειριστες σε μια τυχων ατυχες στιγμη αν οντως επιθυμουν να υπαρχει προσβαση και απο ανηλικους .
    Αλλωστε μια ερωτηση σε νομικο που υπαρχει σε ολο αυτο θα του δωθει η καταλληλη απαντηση για το στησιμο ολου αυτου .
    Αυτοι ξερουν πολλες δικλιδες ωστε να ειναι καποιος ασφαλεις.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Να μην έχει ηλικία προτείνω εγώ, απλός να κλειδώνει το θέμα από τον διαχειριστή (νομίζω το διάβασα παραπάνω) και αν κρίνει ο διαχειριστής ότι είναι σοβαρό να απευθυνθεί στους αρμόδιους. Στα στοιχεία να δίνεται και το τηλέφωνο και η διεύθυνση από 16 και κάτω, Πόσα παιδιά λυκείου, Γυμνασίου, ακόμα και δημοτικού δέχονται παρενόχληση από συμμαθητές του ή πόσες κοπέλες κυρίως δέχονται απειλές μέσω διαδικτύου και οδηγούνται στο να κάνουν κακό στον εαυτό τους!!

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    380
    Για το συγκεκριμένο θέμα, δεν έχουμε βρει καμία λύση και σε αντίστοιχα ξένα φόρουμ, το ίδιο πρόβλημα, υπάρχει, στο ίδιο μέγεθος.

    Εάν για παράδειγμα δηλώσει κάποιος στο φόρουμ ότι είναι 16 και κλειδώσουμε το θέμα του, επικοινωνήσουμε μαζί του και κάνουμε όποια ενέργεια κρίνουμε σκόπιμη ως διαχεριστική ομάδα, το μεγάλο πρόβλημα που παραμένει είναι το εξής: αν ο ανήλικος επιμείνει στο να γραφτεί εκ νέου, να δηλώσει 20 χρονών και ακολούθως να ξανα ανοίξει το θέμα που τον ενδιαφέρει, εκεί, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί σε έναν αριθμό περιπτώσεων , δεν θα μπορούμε να αποδείξουμε ότι πρόκειται για πολλαπλό προφίλ.

    Οι παρατηρήσεις όλων σας σε αυτό το θέμα είναι πράγματι πολύ εύστοχες και ειλικρινά σας ευχαριστώ για την κατάθεση των ιδεών σας, όμως όλες σκαλώνουν στο ότι στο τέλος, αν ο ανήλικος θέλει να κάνει κάτι, θα το κάνει με έναν τέτοιο τρόπο που δεν θα αντιληφθούμε ότι πρόκειται περί ανηλίκου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Για το συγκεκριμένο θέμα, δεν έχουμε βρει καμία λύση και σε αντίστοιχα ξένα φόρουμ, το ίδιο πρόβλημα, υπάρχει, στο ίδιο μέγεθος.

    Εάν για παράδειγμα δηλώσει κάποιος στο φόρουμ ότι είναι 16 και κλειδώσουμε το θέμα του, επικοινωνήσουμε μαζί του και κάνουμε όποια ενέργεια κρίνουμε σκόπιμη ως διαχεριστική ομάδα, το μεγάλο πρόβλημα που παραμένει είναι το εξής: αν ο ανήλικος επιμείνει στο να γραφτεί εκ νέου, να δηλώσει 20 χρονών και ακολούθως να ξανα ανοίξει το θέμα που τον ενδιαφέρει, εκεί, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί σε έναν αριθμό περιπτώσεων , δεν θα μπορούμε να αποδείξουμε ότι πρόκειται για πολλαπλό προφίλ.

    Οι παρατηρήσεις όλων σας σε αυτό το θέμα είναι πράγματι πολύ εύστοχες και ειλικρινά σας ευχαριστώ για την κατάθεση των ιδεών σας, όμως όλες σκαλώνουν στο ότι στο τέλος, αν ο ανήλικος θέλει να κάνει κάτι, θα το κάνει με έναν τέτοιο τρόπο που δεν θα αντιληφθούμε ότι πρόκειται περί ανηλίκου.
    καλημερα.
    οπως το βλεπω εγω, υπαρχουν δυο σοβαρα θεματα.
    το ενα ειναι ο ιδιος ο κινδυνος στον οποιο εκτιθεται ενας ανηλικος συμμετεχοντας σε σελιδα ενηλικων, με οτι συνεπαγεται αυτο
    και το αλλο ειναι η ευθυνη που εχει η σελιδα, εφηνοντας ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ της, ανηλικους σε μια σελιδα ενηλικων.
    αυτα, μπορουν και να ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

    οταν δεν μπορει να αποδειχθει οτι ειναι ανηλικος καποιος, ακριβως οπως δεν μπορει να αποδειχθει αν λεει αληθεια η ψεματα οποιοσδηποτε μπαινει εδω, και μπορει λεγοντας ψεματα να μην εχει σκοπο μονο να γελασει, αλλα να εκμεταλλευτει καποιους ειτε συναισθματικα, ειτε υλικα (τα εχουμε δει και αυτα), ειτε με οποιονδηποτε αλλο τροπο, τοτε, δεν βλεπω τι ευθυνη μπορει να εχει η σελιδα, παρα μονο να δωσει βοηθεια σε οποιον αποδεδειγμενα πληγει (με νομικους ορους).
    ισως και να υπενθυμιζει σε ολους να κρατανε την ανωνυμια τους.
    το μετρο των 50 μνμτων δεν θα σταματησω να λεω ποσο ευεργετικο το θεωρω προς αυτην την κατευθυνση.
    πιστευω οτι ως εδω φτανει η ευθυνη της σελιδας στα ψευτικα στοιχεια.

    ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ, το μελος ενω τσεκαρει οτι ειναι ενηλικο μπαινοντας στην σελιδα, μετα λεει μονο του οτι ειναι ανηλικο, αποκταει ευθυνη για την συμμετοχη του η σελιδα.
    εγω αυτο λεω.
    οτι οταν ενας ανηλικος αποκαλυπτεται μονος του, η σελιδα εχει σοβαρες ευθυνες σε οτι (και αν) του συμβει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Υπάρχει νομικός όρος κάνοντας μια εγγραφή σε μια σελίδα και αποδεχομενους τους όρους της ,σε περίπτωση που υπάρχει παραβαση αυτών , η ευθύνη βαραίνει εξ ολοκλήρου τον ίδιο και η σελίδα έχει το δικαίωμα να κινηθεί και νομικά απέναντι του σε περίπτωση παραβατικής συμπεριφοράς ή καταγγελίας .

    Σε αυτές τις περιπτώσεις η σελίδα δεν φέρει καμία ευθύνη για όλο αυτό που γίνεται .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως κρύβεις ότι δεν έχεις ζωή?
    By NamelessOne in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 30
    Last Post: 30-06-2023, 00:50
  2. Replies: 2
    Last Post: 03-01-2018, 23:47
  3. Τελικά ποιός αξίζει σε αυτό το φόρουμ;
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 393
    Last Post: 02-07-2010, 16:24
  4. ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2010, 18:57
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •