Οισοφάγος - έκτακτες συστολές ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115

    Οισοφάγος - έκτακτες συστολές ;

    Καλησπέρα,

    έχω γράψει κι άλλες φορές εδώ, γενικά ταλαιπωρούμαι κι εγώ από μεγάλο άγχος. Πήγαινα σε ψυχολόγο μέχρι πριν ένα μήνα σε δωρεάν πρόγραμμα του δήμου, ένιωθα ανακούφιση όσο διήρκησε αλλά στις εξάρσεις μου δε βοηθήθηκα ιδιαίτερα.
    Ο λόγος που σας γράφω είναι ο εξής. Από τον Δεκέμβρη του 2020 ξεκίνησα να κάνω έκτακτες συστολές. Υπερκοιλιακή ηταν η μία που πέτυχε ο γιατρός κατά τη διάρκεια της εξέτασης τότε. Μου είχε πει άγχος είναι κι όλα οκ.
    Πέρασα από πολλούς γιατρούς τότε για δύο μήνες κ κανείς δεν έβρισκε κάτι παθολογικό, πέραν μιας ιγμορίτιδας που μου προκαλούσε απίστευτη ζάλη. Με θεραπεία πέρασε. Κι ερχόμαστε στο τώρα που εδώ και 2-3 μήνες πάλι έχω έντονες έκτακτες, μπορεί και 2-3 μαζί. Κάνω όλη την ημέρα αλλά όχι με την ίδια ένταση. Στην αρχή ήταν μόνο όταν ξάπλωνα, πλέον με πιάνουν σε οποιαδήποτε θέση και μετά το φαγητό. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μπορεί να φταίει το στομάχι μου. Στο σώμα μου δεν προκαλούνται ερυγές με κανέναν τρόπο κ αυτό το είχα από μικρή. Πλέον παρατηρώ πως ό,τι κι αν φάω θα πάθω τυμπανισμό, ιδιαίτερα απογευματινές ώρες. Λες και με φουσκώνεις, σαν μπαλόνι. Το μόνο που αισθάνομαι είναι εσωτερικά του λαιμού κάτι σαν εσωτερικό ρέψιμο, σαν χτύπο καρδιάς, ένα γκντουπ, που κάτι φορές ακούγεται σαν να ρεύεται ο οισοφάγος χωρίς όμως να βγαίνει προς τα έξω. Τι είναι αυτό το πράγμα ρε παιδιά;
    Σκέφτομαι ότι ίσως αυτό μου προκαλεί τις έκτακτες.. Το έχει κανείς άλλος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Και εγω εχω αυτο με την κοιλια που αναφερεις. Το πρωι φλατ και μεχρι το βραδυ τουμπανο. Παιζει ρολο και το στρες και η διατροφη. Επισης και αυτο με το λαιμο που λες αλλα οχι καθε μερα. Δεν το εψαξα αλλα θα το κοιταξω γενικα το πεπτικο συστημα γιατι ειναι ανω κατω! Και προκαλει εκτακτες το στομαχι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Γεια σου και από μένα. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω εχω βάλει χολτερ. Εχω γαστριτιδα που με ταλαιπωρεί καιρό και θα κάνει καιρό να περασει. Εννοείται εχω έκτακτες συνέχεια και δεν ξέρω πως θα ηρεμησω από αυτό το πράγμα. Εχω και άγχος τι θα δείξει το χολτερ αυριο και θα κανω και τεστ κοπώσεως. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και δική μου γνώμη είναι ότι ναι το στομάχι σου παιζει να έχει κάτι που θα πρεπει να το δεις. Παίζει να έχεις και παλινδρομηση και να σου προκαλει και αυτό έκτακτες. Εγώ το ειχα και μου είχε πει ο γιατρός ότι μπορεί ακόμα και τα αέρια από το στομάχι ανεβαίνοντας να προκαλουν όλες αυτές τις παρενεργειες. Κοίταξε το και ελπίζω να ηρεμήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως έχω δυσανεξία σε υδατάνθρακες που τρώω καθημερινά. Δεν είμαι πολύ του κρέατος, συνήθως τρέφομαι με λαχανικά, ΄όσπρια, υδατάνθρακες και τυρί, γιαούρτι. Έχω ανησυχήσει γιατί με τι που τρωω κάτι έχω αυτο το εσωτερικό ρέψιμο στον οισοφάγο (?) και φοβάμαι να κάνω γαστροσκόπηση... έχει κανει κανείς?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Ναι έχω κάνει δεν είναι τίποτα απολύτως καντο να σωθείς.

  6. #6
    Καλημέρα!!!! Νιώθω ακριβώς το ίδιο και δεν μπορω να καταλάβω αν είναι ο οισοφάγος... Νιώθω στο στήθος ανάμεσα στιγμιαία σαν να πάλλεται ο οισοφάγος....

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. 'Εκτακτες συστολές
    By Irini23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 99
    Last Post: 22-04-2022, 10:38
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •