Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    3

    Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη

    καλησπέρα. θέλω να σας ρωτήσω για κάτι που απασχολεί εδώ και πολύ καιρό. Αν μία γυναίκα παίρνει αντικαταθλιτικά (ludose) πρέπει να σταματήσει την αγωγή πριν ξεκινήσει την προσπάθεια για να μείνει έγκυος; ή είναι ασφαλές για το μωρό απλά να σταματήσει τα φάρμακα αφού μάθει για την εγκυμοσύνη, μέσα στις πρώτες εβδομάδες; θα ήθελα πολύ να μου πείτε τι κάνατε ή τι πρέπει να γίνει σε ανάλογη περίπτωση, καθώς από ότι βλέπω στο forum συμμετέχουν πολλές μαμάδες... περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    γνωριζω πώς απαγορευονται τα σκευασματα αυτα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. τουλαχιστον απο οσα εχω ακουσει απο ψυχιατρους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    3
    Σοφία ευχαριστώ. Σίγουρα απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό που ρωτάω είναι αν πρέπει η γυναίκα να σταματήσει την αγωγή με αντικαταθλιπτικά πριν ακόμη μείνει έγκυος δηλ. αν πρέπει να τα σταματήσει πριν ξεκινήσει την προσπάθεια να μείνει έγκυος. και το ρωτάω γιατι σ\' άυτή τη περίπτωση ίσως χρειαστεί να μείνει χωρίς αντακαταθλιπτική αγωγή για πολύ και αβέβαιο χρονικό διάστημα. Κάτι που όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ δύσκολο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις το ιατρό που σε παρακολουθεί κ σου έχει γράψει την αγωγή όπως επίσης κ τον γυναικολόγο σου. Αυτοί είναι οι μόνη που μπορούν να σου απαντήσουν υπεύθυνα αν θα τα σταματήσεις γενικά ή αν θα πάρεις κάποια άλλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    καλησπερα!Ειμουν σε θεραπεια με ladose οταν εμεινα εγκυος.Η εντολη ηταν να τα σταματησω.Επειδη ομως κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εγινα επιθετικη μου συστησαν να μιλησω με γεννετιστη και εκεινος εδωσε το οκ για να ξεκινησω θεραπεια με remeron.τα φαρμακα χωριζονται σε κλιμακες {a,b,c}ο γιατρος σου εχει προσβαση να δει την επικυνδινοτητα μιας ουσιας για το μωρο αρα συννετο ειναι να ρωτησεις...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    maria37
    θα σου πω την αποψη μου, μονο γιατι δεν εχεις προχωρησει ακομα σε εγγυμοσυνη γιατι θεωρω οτι πρεπει να λαβεις τα παντα υποψη μπροστα σε μια τοσο σοβαρη αποφαση.
    νομιζω οτι οταν αποφασιζουμε να κανουμε παιδια, οφειλουμε να βεβαιωθουμε οτι μπορουμε να τους προσφερουμε τις προυποθεσεις για μια υγιη αναπτυξη, σωματικα και ψυχικα και αυτο, αν μη τι αλλο,περιλαμβανει την δικη μας σωματικη και ψυχικη υγεια. αν ημουν στην θεση σου δεν θα το επιχειρουσα πριν θεραπευτω και βεβαια δεν θα επιχειρουσα μια εγγυμοσυνη παιρνοντας φαρμακα.
    αρκετα δυστυχισμενα παιδια υπαρχουν ακομα και γεννημενα υπο καλες προυποθεσεις, δεν βλεπω τον λογο να τα γενναμε βαζοντας εξ αρχης βαριδια επανω τους(βαριδιο=η κακη ψυχικη υγεια των γονιων τους)
    νομιζω οτι γινομαι πολυ σκληρη, θεωρω ομως οτι οι αποφασεις μας που αφορουν τοσο αμεσα τριτους και μαλιστα ανυπερασπιστους, επιδεχονται κριτικης...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •