Που μπορώ να βρω φίλους; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 96
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν θα βρω φίλους πότε,όχι γιατί δεν θέλω η προτιμώ την μοναξιά,αλλά γιατί με βλέπουν ως περίεργο και πολύ σοβαρό για να με προσεγγίσουν για φιλια.Απο την άλλη εγώ φοβάμαι την απόρριψη οπότε φαίνομαι απόμακρος.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    δυσκολο στις μερες μας να βρεις φιλους οι πιο πολλοι ανθρωποι σε κοιταν στα δοντια που λεει ο λογος για να σε εγκρίνουν για φιλαρακι τους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Oχι τοσο,γιατι κανενας σχεδον δεν κρατουσε επαφη μαζι μου,να δειξει οτι εχει ενδιαφερον να διατηρησουμε μια φιλικη επαφη,ισως γιατι και γω ειμαι ενα κλειστο ατομο και εσωστρεφες,γενικα τα κλειστα και εσωστρεφη ατομα τα αποφευγουν,γιατι ειναι οι περιεργοι,αυτοι που δεν θελουν να μιλανε για τον εαυτο τους,δεν εχουν ενδιαφεροντα να συζητησουν κλπ.Το να πηγαινω καπου μονος μου το θεωρω απελπησια πλεον,δηλαδη σκεψου οτι εχω επιταγη τουρισμου 150 ευρω και δεν εχω με καποιον να πεταχτω καπου μια μινι εκδρομη η εξορμηση.Eιμαι αποκομμένος εντελως,ουτε σοσιαλ μιντια,ουτε τιποτε,απλα παω δουλεια,γυρναω και οταν καθομαι,απλα καθομαι,δεν υπαρχει διαθεση ουτε μια ταινια να δω σπιτι μου,αυτα που αλλοι λενε,δες νετφλιξ,δες καμια σειρα,παιξε κανενα game στο pc,μου φαινονται παγερα αδιαφορα.
    Κοίτα, τα τελευταία που αναφέρεις ως ασχολίες παθητικές είναι, αλλά σου δίνουν κάτι να συζητήσεις και σου διασπούν την προσοχή από το να σκέφτεσαι συνέχεια τα προβλήματα σου (αν το κάνεις). Αθήνα μένεις; Σε ένα μικρότερο μέρος γνωριζεσαι πιο εύκολα με τον κόσμο.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Απο το σχολειο δεν εχω κανεναν φιλο,ολοι τραβηξαν τον δρομο τους και εξελιχθηκαν,απο τις σχολες μου επισης καμια επαφη με κανεναν,απο τις δουλειες 1-2 ατομα και αυτα αραια και που,σοσιαλ μιντια δεν εχω καν,οποτε και να θελει καποιος να με βρει απο εκει δεν μπορει,γενικα,δεν ειδα ποτε ενδιαφερον απο την απεναντι πλευρα για να διατηρηθει μια φιλια η μια επαφη αραιη εστω,παντα ημουν αυτος που κυνηγουσα μια φιλια,αλλα οχι δεν παρακαλουσα κιολας,οταν δεν με αποδεχεσαι οπως ειμαι,τοτε σημαινει οτι καποιο προβλημα εχεις μαζι μου και επιλεγεις να με αποφευγεις συστηματικα.

  5. #80
    Vaggg
    Guest
    Αχχ οι φίλοι..που λένε τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.. Πολύ συχνά οι φίλοι αποδεικνύονται όχι και τόσο φίλοι... αλλά νταξει το θέμα είναι να βρεις σοβαρά άτομα (σπάνιο) που να σε γουστάρουν όπως είσαι και να λειτουργείτε στην ίδια συχνότητα. Να έχετε εμπειρίες παρόμοιες από την ζωή και να υπάρχει αλληλοσεβασμός.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Κάποια στιγμή είχα βοηθήσει οικονομικά έναν συνάδελφό μου,γιατί είχε οικονομικά προβλήματα και είχε αναγκη,όχι με κάποιο μεγάλο ποσό,με ένα μικρό χρηματικό ποσό,τότε
    μου είχε υποσχεθεί ότι θα μου τα επιστρέψει,την τελευταία φορά που είχα επικοινωνία και ζήτησα τα χρήματα πίσω,με έβριζε και μου έλεγε δεν θέλω να σε ξαναδώ κλπ,μετά από 2 -2,5 χρόνια ακόμη περιμένω να τα επιστρέψει.

    Βλέπουμε πως κάποιοι άνθρωποι είναι χειριστικοι και εκμεταλλεύονται την καλοσύνη του φίλου,γνωστού κλπ,μετά μου λένε γιατί δεν είμαι ανοιχτός τύπος,να μιλάω για τον εαυτό μου στους άλλους κλπ.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Φταιω που ειμαι εσωστρεφης η υπερβολικα ντροπαλος,φταιω που απο τα 15 μου δεν ειχα ποτε φιλους χωρις να το εχω επιλεξει εγω αυτο?

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Παιδιά κοιτάξτε,εγώ όπως και άλλοι προφανώς,δεν είχαμε από μικροί φίλους η παρέες,μόλις τελείωσα το λύκειο απλά βρέθηκα με μηδέν φίλους,απομονώθηκα πλήρως απογοητευμένος και το πλήρωσα το τίμημα αργότερα,καθώς έχασα τα καλύτερα μου χρόνια μέσα στη μοναξιά,ούτε διακοπές απόλαυσα,ούτε ταξίδια όπως άλλοι,ούτε συντροφικότητα,ούτε σχέσεις έστω εφήμερες.

    Είναι πάρα πολύ δύσκολο πλέον μετά τα 30+ να κάνεις φιλίες εάν δεν είχες κάποιες σταθερές από πριν,αυτές μπορούν να προέλθουν ίσως μόνο μέσα από το εργασιακό περιβάλλον αλλά όχι και τόσο εύκολα.

  9. #84
    Vaggg
    Guest
    [QUOTE=JohnyK33;1219282]Παιδιά κοιτάξτε,εγώ όπως και άλλοι προφανώς,δεν είχαμε από μικροί φίλους η παρέες,μόλις τελείωσα το λύκειο απλά βρέθηκα με μηδέν φίλους,απομονώθηκα πλήρως απογοητευμένος και το πλήρωσα το τίμημα αργότερα,καθώς έχασα τα καλύτερα μου χρόνια μέσα στη μοναξιά,ούτε διακοπές απόλαυσα,ούτε ταξίδια όπως άλλοι,ούτε συντροφικότητα,ούτε σχέσεις έστω εφήμερες.

    Είναι πάρα πολύ δύσκολο πλέον μετά τα 30+ να κάνεις φιλίες εάν δεν είχες κάποιες σταθερές από πριν,αυτές μπορούν να προέλθουν ίσως μόνο μέσα από το εργασιακό περιβάλλον αλλά όχι και τόσο εύκολα.[/QUOT

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Post

    Aν καποιος δεν ειναι κοινωνικος,δεν ειναι ενεργος στα σοσιαλ μιντια,δεν ειναι εξωστρεφης και ευχαριστος χαρακτηρας,τοτε πολυ δυσκολα θα μπορεσει να βρει σταθερους φιλους,αυτο το διαπιστωσα οταν τελειωνοντας το λυκειο,ξαφνικα και οσο περνουσε ο καιρος,εβλεπα τις 2-3-4 φιλιες που διατηρουσα τοτε,απλα να εξαφανιζονται,να μην με ψαχνουν για ενα καφε η για συναντηση,αυτοι ομως προχωρησαν,δημιουργησαν αλλες φιλιες,εγω εμεινα στασιμος και μονος.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν είχα ποτέ σταθερούς φίλους,δηλαδή δεν είχα παρέα να πάω για διασκέδαση,για ταξίδια,για χαβαλε,για κοινα ενδιαφέροντα η δραστηριότητες.Αυτο δεν πρόκειται να αλλάξει,όχι γιατί δεν το θέλω,γιατί είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσω φίλους όταν δεν είχα από τα 15 και τώρα εξακολουθώ να μην έχω στα 35+.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δεν είχα ποτέ σταθερούς φίλους,δηλαδή δεν είχα παρέα να πάω για διασκέδαση,για ταξίδια,για χαβαλε,για κοινα ενδιαφέροντα η δραστηριότητες.Αυτο δεν πρόκειται να αλλάξει,όχι γιατί δεν το θέλω,γιατί είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσω φίλους όταν δεν είχα από τα 15 και τώρα εξακολουθώ να μην έχω στα 35+.
    Φίλους ζωής ίσως και να μην βρεις στα 35, αλλά παρείτσα να περνάς καλά και όμορφα μπορείς να βρεις. Θα μου πεις πού; Παντού! Γράψου σε ορειβατικό σύλλογο, σε οπαδικό σύλλογο, σε μια βιβλιοθήκη, σε κάποιο άθλημα, σε κάποιο σεμινάριο, σε μια καφετέρια που συχνάζεις, κάπου θα βρεις βρε Τζόνυ δεν είσαι παρείσακτος με κάποιον ή κάποια θα πιάσεις κουβέντα και παρεούλα. Έλεος όλοι βρίσκουν μέχρι και τον πιο άσχετο να μιλήσουν. Εσύ μια χαρά παιδί φαίνεσαι γιατί χαντακώνεις τον εαυτό σου; Πάρε λίιιιγο θάρρος και θα δεις ανταπόκριση.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δεν μπορω να τα βρω με τον εαυτο μου δυστυχως,ανεπαρκεια,μεινοε ξια,αποδοχη.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Φίλους ζωής ίσως και να μην βρεις στα 35, αλλά παρείτσα να περνάς καλά και όμορφα μπορείς να βρεις. Θα μου πεις πού; Παντού! Γράψου σε ορειβατικό σύλλογο, σε οπαδικό σύλλογο, σε μια βιβλιοθήκη, σε κάποιο άθλημα, σε κάποιο σεμινάριο, σε μια καφετέρια που συχνάζεις, κάπου θα βρεις βρε Τζόνυ δεν είσαι παρείσακτος με κάποιον ή κάποια θα πιάσεις κουβέντα και παρεούλα. Έλεος όλοι βρίσκουν μέχρι και τον πιο άσχετο να μιλήσουν. Εσύ μια χαρά παιδί φαίνεσαι γιατί χαντακώνεις τον εαυτό σου; Πάρε λίιιιγο θάρρος και θα δεις ανταπόκριση.
    Συμφωνώ σε όλα και επίσης μπορείς να κάνεις φίλους ζωής και στα 35 και στα 45 και όποτε θες, αρκεί να το θες. Και ναι, χρειάζεται λίγο θάρρος και να μη προδικάζεις ότι μία φιλία δε θα συνεχιστεί. Επίσης μπορεί να χαθείς με έναν φίλο για ένα διάστημα και πιο μετά να επανασυνδεθείς πάλι, συμβαίνει και αυτό, τουλάχιστον εμένα μου έχει συμβεί.
    @JohnyK33 γενικά πάρε πρωτοβουλία μέσα από δραστηριότητες να συναναστραφείς με ανθρώπους και κάτι θα προκύψει, σου μιλάει ένα αρκετά εσωστρεφές, κοινωνιοφοβικό άτομο, κάποια στιγμή χρειάζεται να σπρώξουμε τον εαυτό μας στην αρχή, δεν το έχω μετανιώσει αυτό ποτέ όταν το έκανα και κέρδισα και κάποιους καινούριους φίλους. Ξεκίνα βρίσκοντας μια δραστηριότητα που θα χαροποιεί εσένα γιατί όντως πρώτα με τον εαυτό μας πρέπει να τα βρούμε και να τον κάνουμε φίλο και θα έρθουν και οι φίλοι...
    Hit me with music...

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    163
    JohnyK33

    Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ έχασα τους φίλους από δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, πανεπιστήμιο , στρατό, τότε δεν είχαμε κινητά και ιντερνέτ για δωρεάν επικοινωνία .
    Τι να ζητήσεις με κάποιον που δεν το συναντάς τακτικά και δεν έχεις κοινά ενδιαφέροντα.
    Πολλές φορές σκέφτηκα να επικοινωνήσω με παλιούς γνωστούς αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα. Αν έχεις μια ζωή χωρίς εξόδους, διασκέδαση, ταξίδια , αθλητισμό καταλήγεις μόνος.

    Αν γράψεις σε μηχανή αναζήτησης : βρες συνταξιδιώτη ή γνώρισε νέα άτομα βγάζει κάποιες σελίδες γνωριμιών, θα βρεις άτομα που ψάχνουν … ή κάνεις εγράφη και κανονίζεις με άλλους μοναχικούς ταξιδιώτες , για βόλτα, καφέ, σινεμά , λογικά θα είναι δύσκολα να βρεις σε κοντινή απόσταση .

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω φιλους
    By γιαννης1996 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 28-06-2022, 11:40
  2. δεν μπορω αλλο! δεν μπορω! μια συμπτωση με ενοχλησε πολυ! βοηθηστε με!
    By KonstantinosPL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-05-2021, 19:49
  3. δεν μπορώ να κάνω φίλους
    By sheldon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 205
    Last Post: 02-01-2016, 02:02
  4. Γιατι να μην μπορω να κανω φιλους??
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2012, 18:10
  5. Replies: 22
    Last Post: 06-04-2006, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •