Παρηγορια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Παρηγορια.

    Παρηγορια απο εδω μεσα δεν μπορεσα να βρω.
    Απλα μερικοι τα εχουν καταφερει και δινουν συμβουλες με αυστηρο τροπο..
    Λες και καποιος που ειναι ευαλωτος μπορει να βοηθηθει με την καταπιεση και την πιεση οτι πρεπει να γινουν ετσι τα πραγματα.
    Το μονο που εχω παρει απο εδω μεσα ειναι οτι υπαρχουν και αλλα ατομα σαν και μενα.
    Αλλα ειναι λυση αυτη? να κοιταω τον αλλον που μπορει να ειναι χειροτερα απο μενα να παρω δυναμη? τεσπα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Μα τι ακριβως θελεις να παρεις απο δω ? Αν ειμαστε 20 ανθρωποι θα εχεις 20 διαφορετικες προσεγγισεις στο θεμα σου. Μπορει καποια απ αυτες να σου ταιριαζει, κατι να μην το ειχες σκεφτει και να βλεπεις τωρα οτι μπορεις να το κανεις πραξη. Μη πιεζεσαι απο τις γνωμες και τις προτροπες αλλων, κανεις δεν ειναι ικανος να κατανοησει και να λυσει το προβλημα σου, μονον εσυ!

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Μα τι ακριβως θελεις να παρεις απο δω ? Αν ειμαστε 20 ανθρωποι θα εχεις 20 διαφορετικες προσεγγισεις στο θεμα σου. Μπορει καποια απ αυτες να σου ταιριαζει, κατι να μην το ειχες σκεφτει και να βλεπεις τωρα οτι μπορεις να το κανεις πραξη. Μη πιεζεσαι απο τις γνωμες και τις προτροπες αλλων, κανεις δεν ειναι ικανος να κατανοησει και να λυσει το προβλημα σου, μονον εσυ!
    Ικανοποιητικη απαντηση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Παρηγορια απο εδω μεσα δεν μπορεσα να βρω.
    Απλα μερικοι τα εχουν καταφερει και δινουν συμβουλες με αυστηρο τροπο..
    Λες και καποιος που ειναι ευαλωτος μπορει να βοηθηθει με την καταπιεση και την πιεση οτι πρεπει να γινουν ετσι τα πραγματα.
    Το μονο που εχω παρει απο εδω μεσα ειναι οτι υπαρχουν και αλλα ατομα σαν και μενα.
    Αλλα ειναι λυση αυτη? να κοιταω τον αλλον που μπορει να ειναι χειροτερα απο μενα να παρω δυναμη? τεσπα!
    Επειδή είμαι νέος στο φόρουμ, για πες συνοπτικά τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις...

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Επειδή είμαι νέος στο φόρουμ, για πες συνοπτικά τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις...
    Φαυλος κυκλος με την ζωη μου. Ειμαι σε μονιμη καταθλιψη απο το γεγονος οτι παιρνω φαρμακα. Θελω να βγω απο αυτα και οι δικοι μου δεν με αφηνουν. Νομιζω οτι εχουν βολευτει με την κατασταση μου και αυτο με εξοργιζει.
    Θελω να βγω απο τα φαρμακα να ξανα χτισω την ζωη μου οπως την θελω. και οχι οπως θελουν αλλοι.
    Οι δικοι μου ανθρωποι και μερικοι αλλοι εκει εξω νομιζουν οτι μπορω να δουλεψω. Δεν γινετε να δουλεψεις με αυτες της παρενεργειες φαρμακων. Κοπωση. εξαντληση. Απωλεια μνημης. Και γενικα σαν μαστουρης ολη την ωρα. Δεν ειναι ζωη αυτη.
    Και οι δικοι μου εχουν καθισυχαστει στην γνωμη του γιατρου και οχι στην δικη μου. Δεν με καταλαβαινουν.
    Πως γινετε να πας για δουλεια ετσι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    παρηγοριά οτι τί; οτι αυτό που περνάς είναι λίγο; ή πολύ; εσύ κρίνεις αν είσαι καλά, κανείς άλλος. το πώς αισθάνεσαι έχει σημασία.
    το ότι υπάρχουν κι άλλοι όπως εσύ, σημαίνει ότι δεν είσαι παρείσακτος ή αποκλειστική περίπτωση, ας πούμε οπότε δεν χρειάζεται να θεωρείς τον εαυτό σου αποτυχία.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    παρηγοριά οτι τί; οτι αυτό που περνάς είναι λίγο; ή πολύ; εσύ κρίνεις αν είσαι καλά, κανείς άλλος. το πώς αισθάνεσαι έχει σημασία.
    το ότι υπάρχουν κι άλλοι όπως εσύ, σημαίνει ότι δεν είσαι παρείσακτος ή αποκλειστική περίπτωση, ας πούμε οπότε δεν χρειάζεται να θεωρείς τον εαυτό σου αποτυχία.
    Εγω αισθανομαι οτι αμα δεν αλλαξει στην ζωη μου κατι αμεσα δεν θα μπορω να ανταπεξελθω στις δυσκολιες τις ζωης.
    Ειναι γεγονος οτι θεωρω τον ευατο μου παρεισακτο. Γιατι δεν ειναι μονο τα ψυχοφαρμακα ειναι μια σειρα απο γεγονοτα που με οδηγησαν στα ψυχοφαρμακα.
    Και οι εντυπωσεις που περνω και η απορριψη απο τον εξω κοσμο με κανει να νιωθω παρεισακτος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω αισθανομαι οτι αμα δεν αλλαξει στην ζωη μου κατι αμεσα δεν θα μπορω να ανταπεξελθω στις δυσκολιες τις ζωης.
    Ειναι γεγονος οτι θεωρω τον ευατο μου παρεισακτο. Γιατι δεν ειναι μονο τα ψυχοφαρμακα ειναι μια σειρα απο γεγονοτα που με οδηγησαν στα ψυχοφαρμακα.
    Και οι εντυπωσεις που περνω και η απορριψη απο τον εξω κοσμο με κανει να νιωθω παρεισακτος.
    γι αυτό και θα πρέπει να μάθεις να ζεις με τον εαυτό σου και να αντλείς αποδοχή απο τον εαυτό σου.
    μπορεί και να έχεις δίκιο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα οταν πρωτοδουλεψα, ηταν μετα το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο που με αφησε σκια του εαυτου μου. Μαλιστα απο το αγχος σε μια ιδιαιτερα απαιτητικη δουλεια, εκανα εμετο μερικες φορες το πρωι. Τωρα δεν δουλευω, ειμαι σε αναπηρικη συνταξη αλλα σκοπευω να δουλεψω εστω και με ημιαπασχοληση στο μελλον για τα λειτουργικα εξοδα. Αυτο που θελω να πω οτι παρολο που υπεφερα στην εργασια, αποκομισα πολλα απο αυτην, απο αποψη λειτουργικοτητας. Αν το ξανακανα? Οχι, το συγκεκριμενο επαγγελμα οχι. Αργοτερα ειχα βρει μια πιο στρωτη αλλα εληξε η συμβαση με την κριση. Ημουν πεντε χρονια εκει (στην στρωτη). Γενικα εχω αλλαξει αρκετες δουλειες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    γι αυτό και θα πρέπει να μάθεις να ζεις με τον εαυτό σου και να αντλείς αποδοχή απο τον εαυτό σου.
    μπορεί και να έχεις δίκιο.
    Δεν σου λεω να ειναι ολοι φιλικοι και καλοι απεναντη μου μονο και μονο που παιρνω ψυχοφαρμακα. Ειναι ψευτικο ολο αυτο το οποιο το εχω συναντησει κιολας.
    Τι να πρωτο σωσεις ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα. Απο την μια δεν θελω να παιρνω ψυχοφαρμακα γιατι μου χαλανε την ενεργητηκοτητα και την μαχητηκοτατα. περα απο της παρενεργειες.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Βλεπεις δεν ειμαι απο τις πλουσιες οικογενειες να εχεις λεφτα να ασχοληθεις και με αλλα πραγματα ουτε ζω σε μεγαλη πολη για να εχω δυνατητες. Σε μια μικρη κοινωνια ειμαι που ξερουν ολοι τι ειναι ο αλλος. Αντε να ζησεις τωρα. Και απο την αλλη δεν θελω να φυγω απο εδω. Θελω να κατσω και να αντιμετωπισω την κατασταση.
    Εχω ενα καλο. Δεν καθομαι σπιτι. Βγαινω εξω για καφε καθε μερα. Και ο αλλος σε βλεπει πως εισαι πως ησουν και που εχει καταληξει.
    Εδω πηγα να ζητησω δουλεια και μου ειπαν να παρω επιδομα απορων. Δηλαδη το οτι δεν εχω τιποτα στο ονομα μου. Αντι να με παρουν για δουλεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Δεν σου λεω να ειναι ολοι φιλικοι και καλοι απεναντη μου μονο και μονο που παιρνω ψυχοφαρμακα. Ειναι ψευτικο ολο αυτο το οποιο το εχω συναντησει κιολας.
    Τι να πρωτο σωσεις ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα. Απο την μια δεν θελω να παιρνω ψυχοφαρμακα γιατι μου χαλανε την ενεργητηκοτητα και την μαχητηκοτατα. περα απο της παρενεργειες.
    όχι ούτε εγώ θέλω να είναι όλοι φιλικοί, αυτό καταντάει και μίζερο και υποκριτικό, δεν γίνεται να είσαι αρεστός πάντα και στα πάντα και να μην θυμώνει κανείς ποτέ ή να αρέσεις σε όλους.
    γιατί να ξέρουν τί φάρμακα πέρνεις; εγώ δεν θα το έλεγα καν, δεν μου αρέσει να ξέρουν οι άλλοι, άσχετοι, τί τραβάω εγώ, μετά σε μεταχειρίζονται κι όλας ανάλογα, δεν ξέρω.
    μήπως να μιλήσεις στον γιατρό σου να τα ελατώσεις ή να πάρεις βιταμίνες;

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    όχι ούτε εγώ θέλω να είναι όλοι φιλικοί, αυτό καταντάει και μίζερο και υποκριτικό, δεν γίνεται να είσαι αρεστός πάντα και στα πάντα και να μην θυμώνει κανείς ποτέ ή να αρέσεις σε όλους.
    γιατί να ξέρουν τί φάρμακα πέρνεις; εγώ δεν θα το έλεγα καν, δεν μου αρέσει να ξέρουν οι άλλοι, άσχετοι, τί τραβάω εγώ, μετά σε μεταχειρίζονται κι όλας ανάλογα, δεν ξέρω.
    μήπως να μιλήσεις στον γιατρό σου να τα ελατώσεις ή να πάρεις βιταμίνες;
    Εκανα την μαλακια και το ειπα για να γλιτωσω αλλες καταστασεις και μπλεξιματα. Αλλα εκανα λαθος και με μεταχειριζοντε διαφορετικα. Δεν ξερω εαν μπορω να το ανατρεψω αυτο. Ηταν κουτο αυτο που εκανα. Απλα ηθελα να το βγαλω απο μεσα μου.

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Εμπιστευτικα ανθρωπους. Και πληρωνω το τιμημα. Αραγε θα ξεχαστει ολο αυτο?

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Απλα με ξερανε παλια οτι ημουν αχα χουχα. Κοινωνικος αστειος με δουλεια κτλ. Και ενιωσα την υποχρεωση να αιτιολογισω γιατι επεσα ψυχολογικα. Και γιατι αποσυρθηκα απο τα παντα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •