Κολποκοιλιακος αποκλεισμός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Ναι η αλήθεια είναι πως ναι έχω αλλά νόμιζα είναι κρίσεις πανικου. Έχει τυχει να ξυπνήσω χωρίς ανάσα είναι κάτι που μου συμβαίνει χρόνια αλλά όταν ηρεμώ δεν το παθαίνω. Κοιμάμαι μόνιμα με ανοιχτό το στόμα και είναι κάτι που μου επισημαίνει και ο φίλος μου συνέχεια. Να φταίει αυτό? Να είναι ικανό να προκαλέσει τετοιο πράγμα?
    Στον ύπνο μου δεν ξυπνάω από αυτό, αλλά κοιμάμαι με ανοιχτό στόμα εδώ και πολλά χρόνια. Η ΩΡΛ μου έχει πει ότι έχω στραβό διάφραγμα και μου είχε πει πως μόλις φτάσω πχ 40 ίσως χρειαστεί να το χειρουργήσω. Ο καρδιολόγος μου εμένα δεν μου είχε πει κάτι ανησυχητικό αλλά εγώ συνεχίζω κάνω έκτακτες. Κι εμένα ξεκίνησαν το Δεκέμβριο που μας πέρασε ως αντίδραση άγχους σε ένα άσχημο περιστατικό υγείας δικού μου ανθρώπου πέρσι το καλοκαίρι. Και θεώρησα πως ήταν σωματοποιημένο άγχος, αφού πήγα σε 2 καρδιολόγους και δε βρήκαν τίποτα παθολογικό. Μου είχαν κάνει καρδιογράφημα κι υπέρηχο καρδιάς. Χόλτερ κ οι δυο μου είπαν δε χρειάζεται να βάλω. Ο πρώτος καρδιολόγος τη στιγμή του καρδιογραφήματος έπιασε την έκτακτη κ μου είπε ότι ήταν υπερκοιλιακή κι εντελώς αθώα. Στον δεύτερο δε συνέβη έκτακτη τη στιγμή εκείνη κι έτσι είδε μόνο την καρδιά σε γενικό επίπεδο. Έχω κ εγώ χαμηλό σίδηρο κι αιματοκρίτη πάντα, υποθυρεοειδισμό κι ανεβασμένη κορτιζόλη και προλακτίνη. Γενικά παρατηρώ πολλές ομοιότητες με τη δική σου ιστορία και θορυβήθηκα... εσένα σου είπαν ότι είναι κάτι σοβαρό; Τι επιπτώσεις σου είπαν έχει αυτό το εύρημα;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Δεν ξέρω. Περιμένω να μάθω. Αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ είναι πολυ άσχημα οπότε περιμενω να δω τι θα μου πουν. Στο ίντερνετ λέει ότι θέλω βηματοδότη και λέω ρε πουστη μου τι φάση? Άλλου διάβασα ότι μπορεί να φταίει και η αναιμία η οι ηλεκτρολύτες. Εχω πανικοβληθει άσχημα. Ελπίζω απλά να είναι λάθος διάγνωση. Δεν θέλω να πιστεψω ότι εχω τέτοιο προβλημα.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Και εγώ παντως σε όλες τις εξετάσεις είτε στο γιατρό ή στο νοσοκομείο δεν μου βρήκαν τίποτα στη καρδια όλα φυσιολογικά. Δεν ξέρω γιατί τώρα αυτό. Και δεν βρίσκω κ κανέναν να έχει κάποια εμπειρία. Φοβαμαι τόσο πολυ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Σε καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις. Παίρνεις καθόλου φάρμακα αγχολυτικά ;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Και εγώ παντως σε όλες τις εξετάσεις είτε στο γιατρό ή στο νοσοκομείο δεν μου βρήκαν τίποτα στη καρδια όλα φυσιολογικά. Δεν ξέρω γιατί τώρα αυτό. Και δεν βρίσκω κ κανέναν να έχει κάποια εμπειρία. Φοβαμαι τόσο πολυ.
    Καλησπερα. Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε αρρυθμιολογο. Μένεις Αθήνα?

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Ναι μενω Αθήνα. Θα παω ναι. Είμαι στα χαμενα λίγο τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Εχω πεσει πολυ.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Δεν ξέρω. Περιμένω να μάθω. Αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ είναι πολυ άσχημα οπότε περιμενω να δω τι θα μου πουν. Στο ίντερνετ λέει ότι θέλω βηματοδότη και λέω ρε πουστη μου τι φάση? Άλλου διάβασα ότι μπορεί να φταίει και η αναιμία η οι ηλεκτρολύτες. Εχω πανικοβληθει άσχημα. Ελπίζω απλά να είναι λάθος διάγνωση. Δεν θέλω να πιστεψω ότι εχω τέτοιο προβλημα.
    Καταλαβαίνω το φόβο σου και πως όσο και να σε καθησυχάσουμε από εδώ, πρέπει ένας ειδικός να σε ηρεμήσει για να ανακουφιστείς. Να σε ρωτήσω, ρώτησες το γιατρό σου γιατί εφόσον όλες οι εξετάσεις σου έβγαιναν καθαρές, αυτος ζήτησε και χόλτερ; υπάρχει περίπτωση να είδε κάτι και να ήθελε να σιγουρευτεί χωρίς να σε αγχώσει; Διότι μου φαίνεται περίεργο να είναι όλα πεντακάθαρα και να σου ζητάει διερεύνηση.
    Πάντως, από όσο το έψαξα έχει στάδια, και για το στάδιο που είσαι δεν είδα πουθενά για βηματοδότη ή απειλή για τη ζωή, παρά μόνο θεραπεία...
    είχες κάποια άλλη εξέλιξη?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Οχι δεν έχω κάτι άλλο ακόμα από Δευτέρα θα έχω νέα. Ο γιατρός μου το εβαλε γιατί είχα αρκετούς παλμους πχ όταν ανεβαινα σκάλες πηγαινε και 160 αλλα γενικά έχω παρα πολυ άγχος. Όταν ανεβαίνω σκάλες οκ νιώθω μια δυσφορία και αν ζοριστω πολυ νιώθω την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά αλλά μέχρι εκεί δεν έχω νιώσει κάτι αλλο. Αυτά τα επεισόδια καταγράφηκαν μόνο τη νυχτα. Μπορεί να είναι και από άπνοια μου είπε και να βάλω τον φίλο μου να με τσεκάρει στον υπνο. Από την άλλη βρήκα στο ίντερνετ διάφορα ότι και καλά είναι πολυ δυσκολο να βρεθεί αν ήταν πρωτου η δευτέρου βαθμου γιατί θέλει ειδική εξέταση γι αυτό. Στα αγγλικά όμως τα βρήκα αυτά. Στα ελληνικά δεν έχει και πολλα πραγματα. Θα περιμενω να δω τι θα μου πει ο γιατρός. Ο πρωτος που ζήτησε το χολτερ το έκανε οχι γιατι είδε κάτι αλλά για να δει γιατί έχω αρκετούς παλμους. Πράγμα που την προηγουμενη φορά ο ίδιος μου είχε πει μην ανησυχείς εχεις αναιμία. Τώρα βέβαια λόγο περιοδου δεν κατάφερε να κάνω ακόμα τις εξετάσεις αίματος και είναι αρκετές γιατί ψάχνουν τα πάντα. Φαντάσου με έδιωξε και μου λέει μη φοβάσαι δες πρώτα πως κοιμάσαι. Αλλά εγώ θα παρω και δευτερη γνωμη. Έχω φοβηθεί πολυ. Λέει για ξαφνικό θάνατο και για βηματοδότη. Τουλάχιστον αυτά που διάβασα εγώ. Και λέω γιατί αφου νιώθω καλά ρε γμτ. Φοβάμαι τώρα μην πεθανω στον υπνο μου. Η μην πεθανω στα ξαφνικά.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Είμαι κι εγώ υπερβολικά αγχωδης κι αρρωστοφοβική οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μου έχουν μπει κ μένα ιδέες τώρα με τα όσα μου λες γιατί αναγνωρίζω πολλά ίδια συμπτώματα κ σκέφτομαι να το ψάξω παραπάνω. Κοιμάμαι με ανοιχτό στόμα, έχω χαμηλό σίδηρο κ αιματοκρίτη και κάνω κάθε μέρες πολλές έκτακτες. Βέβαια είμαι φουλ στρεσαρισμενη αλλά η συχνότητά τους με έχει βάλει σε σκέψεις. Εσύ τις έκτακτες πως τις νιώθεις; Πόσες κατέγραψε να κάνεις το χολτερ; Εκτός από τα επεισόδια αυτά

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Μόλις 11 . Και αυτές τις μέρες νιώθω σαν έκτακτες αλλά όταν πιανω το σφυγμό μου δεν αλλάζει κάτι κάποιες φορές κάποιες άλλες είναι έκτακτες. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ο γιατρός που έβαλα το χολτερ δεν με πηρε καν να μου πει ότι κάτι είδε και πηγα να τον βρω την επόμενη και ήταν άλλος και δεν μου είπαν τίποτα. Δεν θα έπρεπε να μου πουν κάτι?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Εννοείς ότι ο γιατρός που σου είπε να βάλεις το χολτερ είδε τα αποτελέσματα και δεν επικοινώνησε πρώτος μαζί σου; Σοβαρά τώρα;
    Τις έκτακτες πως τις αισθάνεσαι; Σαν να χάνεις χτύπο; Σαν φτερούγισμα;

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Οχι πήγα και έβαλα το χολτερ σε μια βιοϊατρική ο γιατρός μου είπε να παω σε ένα τέτοιο κέντρο. Δεν ξέρω γιατί δεν μου το έβαλε αυτός μάλλον δεν είχε. Αυτοί όμως από εκεί που το έβαλα και πηγα ν παρω τα αποτελέσματα δεν μου είπαν τίποτα. Δεν έπρεπε να μου πουν κάτι? Δεν ξέρω ρε παιδια. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη μέχρι να παω στο γιατρό για να μη στεναχωρω και τους δικους μου. Τις έκτακτες τις τρέμω δεν ξέρω τις αισθάνομαι σαν τρανταγμα σαν να χάνω κτυπο σαν φτερουγισμα τα έχω νιώσει όλα νομίζω. Τα νιωθω όταν φάω πολυ τα νιώθω συχνά μετά το φαι και καμιά φορά και στον υπνο και δεν ξέρω αν είναι από τον φόβο μου όλα γιατι όταν ηρεμώ μου περνουν τα συμπτώματα δεν είναι δηλαδή τόσο δυνατές και συχνές και γενικά νιώθω πιο καλά. Αλλά είναι μεγάλος ο φόβος μου. Τρέμω τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Εσυ πως τις νιώθεις? Βλέπεις να σε βοηθάει κάτι γενικά? Να σε ηρεμει?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Οχι πήγα και έβαλα το χολτερ σε μια βιοϊατρική ο γιατρός μου είπε να παω σε ένα τέτοιο κέντρο. Δεν ξέρω γιατί δεν μου το έβαλε αυτός μάλλον δεν είχε. Αυτοί όμως από εκεί που το έβαλα και πηγα ν παρω τα αποτελέσματα δεν μου είπαν τίποτα. Δεν έπρεπε να μου πουν κάτι? Δεν ξέρω ρε παιδια. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη μέχρι να παω στο γιατρό για να μη στεναχωρω και τους δικους μου. Τις έκτακτες τις τρέμω δεν ξέρω τις αισθάνομαι σαν τρανταγμα σαν να χάνω κτυπο σαν φτερουγισμα τα έχω νιώσει όλα νομίζω. Τα νιωθω όταν φάω πολυ τα νιώθω συχνά μετά το φαι και καμιά φορά και στον υπνο και δεν ξέρω αν είναι από τον φόβο μου όλα γιατι όταν ηρεμώ μου περνουν τα συμπτώματα δεν είναι δηλαδή τόσο δυνατές και συχνές και γενικά νιώθω πιο καλά. Αλλά είναι μεγάλος ο φόβος μου. Τρέμω τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Εσυ πως τις νιώθεις? Βλέπεις να σε βοηθάει κάτι γενικά? Να σε ηρεμει?
    Σε κέντρα τέτοια κάνουν διαγνώσεις συνήθως από όσο ξέρω. Τις έκτακτες τις έχω βαρεθεί. Κάνω συνέχεια. Σήμερα δε, είχε 39 βαθμούς εδώ, έβραζε ο τόπος, πρώτη μέρα περιόδου μου και νιώθω όλη μέρα τις έκτακτες, ζάλη (πιθανώς από απώλεια αίματος) και λόγω ζέστης με έπιασε ένας φόβος μην πάθω δύσπνοια γιατί ένιωθα κάτι σαν πλάκωμα στο στήθος και το φούσκωσα στο μυαλό μου...μέχρι πριν λίγο όλα αυτά... τώρα προσπαθώ να ηρεμήσω! Μας παίζει άτιμα παιχνίδια το μυαλό μας πολύ...δύσπνοια εγώ δεν έχω κάνει ποτε στη ζωή μου, γιατι να κάνω έτσι ξαφνικα? Μάλλον μιλάει ο φόβος...
    Τις έκτακτες τις νιωθω έντονα πάντα. Είτε στο σημείο της δεξιάς καρωτίδας κοντά ,είτε πάνω στο στήθος κάτω από το λαιμό... συνήθως σαν κλώτσημα.. είναι πραγματικά τρομακτικό. Αν κάποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να μιλάει. Εμένα συνήθως με βοηθά το χαμομήλι, αλλά άντε να το πιεις με τέτοιο καύσωνα... είμαι συνέχεια σε υπερδιέγερση και δεν ξεκουράζεται το μυαλο μου... οι δικοί σου τι λενε;

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Και εγώ τις βαρέθηκα και βαρέθηκα τα παντα. Θέλω απλά να μου πει ο γιατρός τι έχω. Κουράστηκα με τις έκτακτες άρχισαν παλι σημερα όλη μέρα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Και εγώ τις βαρέθηκα και βαρέθηκα τα παντα. Θέλω απλά να μου πει ο γιατρός τι έχω. Κουράστηκα με τις έκτακτες άρχισαν παλι σημερα όλη μέρα.
    Kαλημέρα! Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη, όταν έβαλες το χόλτερ αισθανόσουν έκτακτες εκείνη την ημέρα; Γιατί κατέγραψε είπες μόλις 11. Αυτές τις 11 τις αισθάνθηκες; νόμιζες ότι είναι περισσότερες; γενικά πως αισθανόσουν εκείνο το 24ωρο που το φορούσες;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικος αποκλεισμος...
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2020, 17:02
  2. Κατάθλιψη- κοινωνικός αποκλεισμός- φάρμακα
    By diamont in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-04-2018, 15:21
  3. Αποκλεισμος μελους
    By ftatl in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2015, 19:33
  4. Αποκλεισμός μέλους (krino)
    By justme in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 195
    Last Post: 26-09-2010, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •