Κολποκοιλιακος αποκλεισμός - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Ναι τις αισθανόμουν και όσο το ψάχνω σε αγγλικά όμως βρίσκω ότι σχετίζονται με την αποφρακτική άπνοια υπνου. Θα δω τι θα μου πει ο γιατρός βέβαια. Απλά έχω χρόνια που Ταλαιπωρουμαι από ενοχλήσεις στον υπνο. Τώρα όσο για την ερώτηση σου ένιωθα το ίδιο με τις άλλες μέρες με αποκορυφωμα αυτά που μου βρήκαν. Τώρα τι να σου πω. Δεν θέλω να είμαι μέσα στον πανικό συνέχεια γιατί θα τα παιξω δεν είμαι καλά. Εσυ πως είσαι?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Ναι τις αισθανόμουν και όσο το ψάχνω σε αγγλικά όμως βρίσκω ότι σχετίζονται με την αποφρακτική άπνοια υπνου. Θα δω τι θα μου πει ο γιατρός βέβαια. Απλά έχω χρόνια που Ταλαιπωρουμαι από ενοχλήσεις στον υπνο. Τώρα όσο για την ερώτηση σου ένιωθα το ίδιο με τις άλλες μέρες με αποκορυφωμα αυτά που μου βρήκαν. Τώρα τι να σου πω. Δεν θέλω να είμαι μέσα στον πανικό συνέχεια γιατί θα τα παιξω δεν είμαι καλά. Εσυ πως είσαι?
    Εγώ άλλες μέρες καλύτερα, άλλες χειρότερα. Γενικά δε μου φεύγουν ποτέ οι έκτακτες εντελώς κ επειδή κ εγώ κοιμάμαι με ανοιχτό στόμα μου έχει μπει η ιδέα... Ο πανικός δε βοηθάει ποτέ. Σε ρωτάω απλώς για να καταλάβω εάν εκείνη την ημέρα, ακομη κι αν συνέβησαν κατά τη διαρκεια του υπνου, ένιωθες κάτι το διαφορετικό..

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Έχει τυχει να νιώθω έκτακτες στον υπνο και να ξυπνάω από αυτό. Έχει τυχει να νιώθω ότι χτυπάει η καρδιά μου αργά και να ξυπνάω από αυτο. Δεν ξέρω ποια ειναι από τον φόβο μου και ποια αλήθεια. Εχω μάλλον θέμα και με το διάφραγμα μου δεν γίνεται σχεδόν ποτε δεν αναπνέω σωστά ειδικά το βράδυ. Είχα χρόνια που χρησιμοποιουσα ροναλ μεχρι που κάηκαν τα πάντα σε μυτη και λαιμό και το έκοψα γιατί έπαθα ζημιά. Όλο αυτό σε συνδυασμό με το ότι εδώ και χρόνια ξυπνάω αρκετές φορές χωρίς ανάσα και μάλιστα έπρεπε να σηκωθώ για να καταφέρω να ανασάνω γιατί ένιωθα πως θα πεθανω πως πνιγομουν κλπ με κανουν να πιστεύω ότι έχω άπνοια αποφρακτική. Όταν ήμουν μικρή οι γονείς μου δεν με πηγαν να βγάλω τις αμυγδαλές παρολο που ήταν πολυ μεγάλες ίσως και αυτό με ενοχλεί δεν ξέρω. Ελπίζω απλά αυτό όλο να οφείλεται στην άπνοια που ίσως κάνω και να μην έχει προβλημα η καρδιά μου. Το βραδυ που είχα το χολτερ απλά ξυπνουσα τη νυχτα σαν να αλλαζα πλευρο δεν ήταν κάτι όπως να μου κοπεί η ανάσα κλπ αλλά ξυπνησα πολλες φορες και μάλιστα απορησα με το ποσες φορες ξυπνησα. Και μετά είδα δέκα επεισόδια στο χολτερ και εκεί κατάλαβα ότι ίσως ξυοναω γι αυτό τη νυχτα. Έψαξα και έναν αρρυθμιολογο εδώ Αθήνα αλλά θα παρει μέρες να με δει μιας και γίνεται χαμός παντου οπου και να πας. Δεν ξέρω τι γίνεται ρε παιδια με έχουν πιασει όλα τα ψυχολογικά μου. Δεν αντέχω τον κόσμο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ελλακι πηγές σήμερα στον γιατρό σου ; Αν ναι τι σου είπε;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Έγραψε η κοπέλα ότι έχει αναμονή ραντεβού της

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Το διάβασα αυτό θενξ. Στον γιατρό της που είχε ραντεβού εχθές αναφέρομαι

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Παιδιά καλησπέρα σας! Όλα καλά από μένα πηγα στον γιατρό και μου βρήκε ότι είχε γίνει λάθος διάγνωση δεν είναι το σοβαρό είδος αποκλεισμού και μου είπε τι πρεπει να κάνω αλλά πθα χωρίς άγχος. Βέβαια οι έκτακτες καλά κρατουν και μάλιστα μόλις τώρα εκεί που καθόμουν στον καναπέ ξεκίνησαν απανωτές και πολυ τρομακτικές. Εβαλα το χέρι μου στο λαιμό και ένιωθα να κάνει τουκ τουκ τουκ και μετά από λίγο παυση και ξανά το ίδιο πραγμα για λίγα λεπτά. Τώρα αυτές τι ειναι γαμωτο? Αυτές τις μέρες με είχαν αφήσει λίγο ησυχη. Τέλος πάντων. Ο γιατρός μου είπε να παω σε ορυλα για να δω τη μυτη μου αν αναπνέω καλά και μετά να δω για άπνοια. Έχει τυχει και σε εσάς να νιώθετε έκτακτη κατά αυτόν το τρόπο? Σαν απανωτές και να κρατάει κάποια λεπτά? Ενώ το ένιωθα στον παλμό δεν άλλαζε κάτι απλά έπιανα μια έκτακτη αλλά το ένιωθα γενικά σαν να ήταν πολλες. Δεν ξέρω αν το περιγραφω σωστά.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Επίσης παρατηρησα ότι με έπιασε μόλις έκανα ανάσες με στικ βυξ αυτό που το βάζεις στο ρουθούνι και τραβάς μυτια. Παίζει να με ενόχλησε αυτό και να μου έκανε έκτακτες? Ξέρει κανεις?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πώς έγινε λάθος διαγνωση; Το χολτερ δεν διαβάζεται αυτόματα; Στη θέση σου θα έπαιρνα και άλλη γνώμη.

    Πήγαινε σε ΏΡΛκαι πνευμονολογο αν και θα μπορούσες να κλείσεις εξαρχής να κάνεις μελέτη υπνου και να δουν επακριβώς τι συμβαίνει. Πες στον ΩΡΛ να σε παραπέμψει σε νοσοκομείο πουψκανει μελέτη υπνου αν κλείνει ο αεραγωγος στην εξέταση και κάνε την εξέταση για να ξεκαθαρίσει το θέμα και να ξεμπερδεύεις.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Μου είπε ότι δεν κάνω τη σοβαρή μορφή mobitz 2 αλλά την πιο αθώα που δεν είναι κάτι σοβαρό. Το μέτρησε και το κοίταξε σε όλες τις εξετάσεις γιατί ήταν και κακοβγαλμενες σε προχειρο χαρτί απο ότι μου είπε. Τι να σου πω. Τον εμπιστεύομαι τον γιατρό αυτό με βλέπει χρόνια και εμένα και τους δικους μου οικογενειακώς. Και είναι πολυ αξιόλογος γιατρός. Θα κοιτάξω και για μελέτη υπνου και ορυλα φυσικά και θα το παρακολουθω αλλά μου είπε να μην τρελαίνομαι γιατί με παρακολουθει και για τις έκτακτες που παραπονιεμαι. Μου είπε ότι πρωτευον είναι να φτιάξω τον αιματοκριτη μου που είναι πολυ χαμηλός και ίσως μου δημιουργει πολλα θέματα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τα εισπνεόμενα κάνουν έκτακτες. Και ειδικά η χρήση τους για μεγάλο διάστημα. Κάπως έτσι ξεκίνησαν οι πολλές σε εμενα. Έπαθα γρίπη με βρογχιτιδες και τέτοια μου δώσανε εισπνεόμενο για 2 φορεες την ημέρα μια εβδομάδα και επειδή ενιωθα δυσπνοια, η οποία ήταν ψυχογενης, το χρησιμοποιούσα συνέχεια και οι έκτακτες άρχισαν να γίνονται όλο και χειρότερες μέχρι που το κατάλαβα και το έκοψα αλλα ήταν αργα

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Δεν μπορώ αλήθεια δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να τις προκαλεί με κουρασαν και αυτές και όλα αυτά που ζουμε. Στη δουλειά μου μου πρηζουν τις μπάλες όλη μέρα. Κουράστηκα δεν αντέχω άλλο. Και να έχεις και όλα αυτά μαζί. Πόσο πια.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. κοινωνικος αποκλεισμος...
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2020, 17:02
  2. Κατάθλιψη- κοινωνικός αποκλεισμός- φάρμακα
    By diamont in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-04-2018, 15:21
  3. Αποκλεισμος μελους
    By ftatl in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2015, 19:33
  4. Αποκλεισμός μέλους (krino)
    By justme in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 195
    Last Post: 26-09-2010, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •