Αϋπνίες και φόβος να πάω στη δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18

    Αϋπνίες και φόβος να πάω στη δουλειά

    Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ο λόγος που γράφτηκα είναι για να μοιραστώ ένα σοβαρό πρόβλημα μου που προέκυψε και κοντεύει να με τρελάνει..Μετά από έναν καυγά που είχα με την πρώην κοπέλα μου,και δυστυχώς έκανα το λάθος να την βρίσω και να την απειλησω γραπτός από το μεσσεντζερ αλλά και με ηχητικά μηνύματα που οριομουν,επειδή είχε πάθει εμμονή μάλλον μαζί μου,και δεν με άφηνε σε ησυχία,αυτή για να με εκδικηθεί πήγε και έδειξε τις συνομιλίες μας σε έναν συνάδελφο μου,και τώρα τα μηνύματα με τις βρισιές και τις απειλές κάνουν το γύρω της εταιρίας σε περίπου 40 άτομα.Με αποτέλεσμα να με κοιτάνε όλοι περίεργα και μερικοί να γελάνε κιόλας,και εγώ κοιμάμαι με ηρεμιστικά μόνο πλέον και με ένα τρομερό άγχος και αγωνία για το μέλλον.Ξεκινησα να μιλάω σε ψυχολόγο αλλά ακόμα είναι νωρίς για να δω αποτελέσματα...Πιστεύετε ότι πρέπει να φύγω από την εταιρία,η μήπως θα δείξουν κατανόηση και θα σταματήσουν αυτά τα βλέμματα τα οποία δεν αντέχω.Ευχαριστω και το ξέρω ότι μερικοί μπορεί να γελάσουν αλλά εγώ κάνω άσχημες σκέψεις....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εσένα αν σε απειλούσαν με αυτό τον τρόπο τι θα έκανες?

    Δεν αντιδρούν παράλογα. Εγω θα κοίταζα με ποιο τρόπο θα το διορθωνα αν ηταν εφικτό.

    Αν δεν ηταν θα έφευγα. Στην δουλειά και με τους ανθρώπους της περνάμε μεγάλο μέρος της ζωής μας, δύσκολα επιζουμε σε εργασιακό περιβάλλον αν διαταραχθουν σοβαρά οι σχέσεις.

    Ο ψυχολόγος που κολλάει?

    Τι περιμένεις να σου κάνει ο άνθρωπος? Να σου πει "καλά έκανες"?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Η απειλή ήρθε σε μια στιγμή ξεσπάσματος μετά από καιρό που με ενοχλούσε και που μου δημιουργούσε ψυχολογική καταπίεση γιατί είχε φτάσει σε σημείο να πει ότι θα κόψει τις φλέβες της.Και αφού έστειλα μήνυμα στην τωρινή μου κοπέλα ενοχλοντας την.Ο ψυχολόγος βοηθάει στο να μπορέσω να διαχειριστώ αυτή την κατάσταση μέχρι να πάρω μια απόφαση.Εμενα αν μου έλεγαν να φύγω θα έφευγα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Χμμ...

    Αν αποφασίσεις να μείνεις η πίεση θα είναι τεράστια που αμφιβάλλω αν θα την αντέξεις.

    Επέλεξε βαση τι θα σε κάνει καλύτερα, άρχισε να σκέφτεσαι το μέλλον εκτός εργασίας.

    Δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Και εγώ αυτό νομίζω παρόλο που οι κοντινοί μου ανθρώποι αλλά ακόμα και η ψυχολόγος μου λένε ότι τα έχω μεγέθυνση όλα στο κεφάλι μου και δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα σκέφτομαι...Αλλά εγώ βλέπω μερικούς με αποφεύγουν ήδη,άλλοι γελάνε και άλλοι έχουν γίνει πιο φιλικοί...Αλλά γενικά είναι κάτι που αν κάτσω εκεί πέρα θα με στιγματίζει μια ζωή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Ωπα περίμενε.... Εσυ περιγράφεις τωρα μια καθημερινή νερα στη δουλειά απ την ζωη όλων μας!

    Αλλη γελάνε εμπρός η πισω μας

    Άλλοι δε θέλουν να μας βλέπουν

    Και άλλοι μας αγαπάνε που μερικές φορές κάνουμε αυτό που δεν μπορούν αυτοί.

    Είσαι σίγουρος οτι δεν υπερβάλλεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Δεν υπερβάλω γιατί αυτές οι συμπεριφορές προέκυψαν μετά από αυτό το σκηνικό...Άλλαξαν στάση απέναντι μου σχεδόν όλοι.. Άλλοι προς το καλύτερο άλλοι προς το χειρότερο και λίγοι έμειναν εντελώς αδιάφοροι.Το θέμα είναι ότι εγώ ντρέπομαι να ξανά πάω σε αυτή τη δουλειά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αν δεν δημιουργεί πρακτικά προβλήματα στη δουλειά σου γιατί να φύγεις; Αυτά περνάνε και σύντομα θα ασχολούνται με κάτι καινούριο. Κουτσομπολιό υπάρχει σε όλες τις δουλειές κι ας μην τρέφεται από ηχητικό ντοκουμέντο όπως στην περίπτωση σου. Εμένα κάποιος να φανταστείς με ρώτησε για κάτι που είχε συμβεί πριν δέκα χρόνια με μένα πρωταγωνιστή. Ηλίθιοι υπάρχουν παντού και πάντα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Απλά δεν μπορώ αυτα τα βλέμματα. Η δουλειά είναι καλή και δεν ήθελα να την χάσω αλλά με βλέπουν σα το μαύρο προβατο δεν έχω άλλη λύση.. θα με κάνει να παραιτηθώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Εγώ προσωπικά δεν βλέπω λόγο να παραιτηθείς πόσο μάλλον εφόσον η δουλειά είναι καλή. Κι εγώ με χάπι κοιμάμαι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Τα έγραψα όλα αυτά για να πάρω μερικές αντικειμενικες γνωμες από ανθρώπους που δεν με ξέρουν και δεν έχουν λόγο να πάρουν το μέρος μου,όπως οι συγγενείς μου!!Και επίσης για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα η γυναίκα ήταν και 20 χρόνια μεγαλύτερη μου..Εγώ είμαι 30.Μη ρωτάτε γιατί έμπλεξα μαζί της μεγάλη ιστορία...Αν έχει καποιως τη διάθεση ας μου πει τη γνώμη του και ας κρίνει όσο αυστηρά θέλει...Στην κατάσταση που είμαι θα με βοηθούσαν όλες οι γνώμες!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Vasilis11 View Post
    Απλά δεν μπορώ αυτα τα βλέμματα. Η δουλειά είναι καλή και δεν ήθελα να την χάσω αλλά με βλέπουν σα το μαύρο προβατο δεν έχω άλλη λύση.. θα με κάνει να παραιτηθώ
    Αν δεν θες να την χάσεις τότε θα στο πω όπως το λέμε στο χωριό μου grow a pair και κατσε, στην αρχή η πίεση θσ είναι τρομερή αλλά ο χρόνος είναι υπέρ σου, ειδικά αν δεν κάνεις άλλη μλκια.

    Επίσης έχεις η δεν έχεις δίκιο ζητά συγνώμη, θα σε βοηθήσει αρκετά.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Μα το θέμα είναι ότι πέρα από ένα άτομο που ήρθε και μου είπε κάτι απέξω απέξω,δεν έχει έρθει άλλος να μου αναφέρει κάτι,απλά με κοιτάνε περίεργα....Και λόγο το ότι δεν έχω πολλά πολλά με τους περισσότερους εκεί πέρα μου είναι ακόμα πιο δυσκολο

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Καλησπεραα και απο μενα.. Επειδή και εγω δουλευω σε μεγαλη εταιρια με πολυ περισσοτερα ατομα να ξερεις βλεματα παντα υπαρχουν.... Ολοι μαθαινουμε για ολους και ολοι κοιταμε ολους και ολοι ξερουμε πραγματα για ολους..Μαλλον δεν είχες πολλες εμπειρίες στη ζωη σου και τωρα σου φαινεται αυτο βουνο...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Καλημέρα.. ναι αλλα νομίζω είναι αλλιώς να μάθει ότι έκανες κατι και αλλιώς να έχουν ηχητικό σου να βρίζεις και να απειλείς!!Και αυτό τι ηχητικό να έχει κάνει τι γύρω της εταιρίας!!!Πλέον όπως είπα πριν έχουν αλλάξει συμπεριφορά οι περισσότεροι με εμένα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Νέα δουλειά φοβος
    By logarpanos in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2021, 18:36
  3. Αυπνιες
    By moustarda in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-07-2016, 20:51
  4. Άγχος και φόβος για τη δουλειά
    By quinda in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-09-2015, 16:43
  5. αυπνιες
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2014, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •