Κολποκοιλιακος αποκλεισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28

    Κολποκοιλιακος αποκλεισμός

    Παιδιά πηρα τα αποτελέσματα του χολτερ και έχω πανικοβληθει. Μεταξυ άλλων γράφει 10 επεισόδια δευτέρου βαθμου κολποκοιλιακου αποκλεισμου. Όλα κατά τη διάρκεια της νυχτας. Σε λίγο παω στο γιατρό. Έχει κανείς παρομοια εμπειρία? Μου εχουν κοπεί τα ποδια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πέρα από έκτακτες τι άλλο ένιωθες; τι σου είπε ο γιατρός;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Μου είπε ότι δεν περιμενε να φανεί τέτοιο πραγμα αλλά ότι δεν είναι απειλητικό για τη ζωή. Παρόλα αυτα να δω λέει αν έχω άπνοια αλλιώς θα με βάλει να κάνω άλλες εξετάσεις που δεν μου είπε τι εξετάσεις είναι. Θα παω αυριο σε αυτόν που μου έβαλε το χολτερ να τον ρωτήσω τι ειναι αυτα που έγραψε και θα παρω και άλλες γνώμες. Έχει τυχει σε κανέναν άλλο?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Κανένας ρε παιδια δεν έχει ακουσει κάτι γι αυτό? Έχω τρελαθει από αγωνία

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Λογικά συνιστάται περαιτέρω έλεγχος, ίσως κάποια μαγνητική ή σε αρρυθμιολογο, δεν ξέρω. Περίμενε οδηγίες από το γιατρό που στο έβαλε.

    Για άπνοια, αν είσαι η Ελλη, στο είχα προτείνει να το δεις εδώ και μήνες, κάνε μια μελέτη υπνου αφού αναφέρεις συχνά συμπτώματα στον ύπνο.

    Δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι πάντως, απλώς κάνε ο,τι βήματα σου πει ο γιατρός και ίσως πάρε και δεύτερη γνώμη αν δεν βγάλεις άκρη.

    Εσύ ως έκτακτες το αισθάνθηκες; Ήσουν γενικά συμπτωματική όταν το φορουσες;

    Το τεστ κοπώσεως πώς πήγε; όλα οκ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έχω διαβάσει για αυτο από πολλά άτομα. Από ότι έχω καταλάβει δεν είναι τίποτα και πιθανότατα να φύγει μόνο του. Κάποιων είναι πιο σοβαρό και φοράνε βηματοδότη. Μου χε περασει και εμένα από το μυαλό ότι το έχω...
    Τι ένιωθες γενικα εσυ; Έκτακτες, ταχυκαρδια; Αυτό καταγράφηκε ενώ κοιμοσουν;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Καλημέρα σε όλους. Ναι εγώ είμαι δεν μπορουσα με τίποτα να συνδεθώ από το παλιο προφιλ μου. Όταν φόρεσα το χολτερ και κοιμήθηκα δεν κατάλαβα τίποτα. Μόνο ξυπνουσα κάποιες φορές αλλά όχι με κομμένη ανάσα κλπ ξυπνουσα γιατί ένιωθα ότι ήθελα να παω τουαλέτα και έχω και περιοδο και δεν το σκέφτηκα άσχημα. Θα πάω τώρα να ρωτήσω τον γιατρό που μου το έβαλε γιατί πηγα σε έναν άλλο και μου έλεγε χίλια δυο και ήθελε να μου δωσει και χαπια και με φοβησε πολυ. Δεν ξέρω τι να κανω. Επειδή έχω περιοδο και είχα και 130 παλμους δεν μου έκανε τεστ κοπώσεως. Δεν ξέρω τι γίνεται.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ έχω αποκλεισμό δεξιού σκέλους (RBBB) σε αρκετά καρδιογραφηματα. Καποιες φορες ατελη καποιες φορες κανονικο. Εχω μαθει να το διαβαζω και μονος μου, μου το ειχε εξηγησει ο καρδιολογος μου.
    Μου έχουν πει πως είναι αθώος αποκλεισμός αγωγιμότητας και απλά γυρίζει το ρεύμα από αλλη κοιλία. Σχετίζεται βέβαια με αυξημένη θνητότητα από οποιαδήποτε αιτία. Αν είναι ομως αριστερά ο αποκλεισμός είναι πιο σοβαρό με άμεσο τρόπο και θέλει περαιτέρω διερεύνηση.
    Επίσης αυτό που λες έχει διαφορά στάδια, εσύ σε ποιο εισαι; Δεν σου ειπαν; Και γιατι αλλάζεις τόσους γιατρους και δεν πήγες σε αυτόν που στο έβαλε εξαρχής να σου δώσει οδηγίες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Παιδιά πηρα τα αποτελέσματα του χολτερ και έχω πανικοβληθει. Μεταξυ άλλων γράφει 10 επεισόδια δευτέρου βαθμου κολποκοιλιακου αποκλεισμου. Όλα κατά τη διάρκεια της νυχτας. Σε λίγο παω στο γιατρό. Έχει κανείς παρομοια εμπειρία? Μου εχουν κοπεί τα ποδια
    Χόλτερ έβαλες γιατί ένιωθες έκτακτες συστολές μόνο ή υπήρχαν κι άλλα συμπτώματα; Τι σε οδήγησε σε αυτή την κίνηση;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Είχα κάποιες έκτακτες οι οποίες δεν ήταν πολλες απλά επειδή έχω χαμηλό αιματοκριτη και σίδηρο από παντα πηγαινω για καρδιολογικες και αιματολογικές δυο φορες το χρόνο. Για κάποιο λόγο ενώ όλα τα βρήκε τέλεια ο γιατρός ήθελε να κάνω και τεστ κοπώσεως και χολτερ. Μου ειπε και να μη τα κάνεις δεν με νοιάζει. Εγώ αγχώθηκα και πηγα να κάνω το χολτερ κατευθείαν και μετά είδα στα αποτελέσματα ότι έχω κάποια διαστήματα ταχυκαρδιας στη μέρα αλλά και άγχος πολυ έχω και αναιμία που το χειροτερεύει. Είδα λοιπόν ότι έγραφε μέσα στα αποτελέσματα 10 επεισόδια κολποκοιλιακου αποκλεισμου δευτέρου βαθμου Moritz II όλα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Δηλαδή στον υπνο. Και από τότε έχω τρελαθει από την αγωνία. Περιμένω σε λίγες ημέρες για να παω στον οικογενειακό γιατρό των γονιών μου γιατι εγώ πήγα σε έναν άλλο κοντά στο σπίτι. Αυτός ήθελε να μου δωσει χαπια να πεσουν οι παλμοι και δεν μπορεί λέει λόγω των επεισοδίων αποκλεισμου. Έχω τρελαθεί

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ποσό χρόνων είσαι ; Ομολογώ δεν το έχω ξανακούσει αλλά πιστεύω δεν θα είναι κάτι σοβαρό.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Είμαι 32. Δεν ξέρω τι να κάνω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Αν δεις ότι δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι να πας στον γιατρό σας πήγαινε σε ένα νοσοκομείο. Αν και νομίζω ότι αν ήταν κάτι σοβαρό δεν θα σε άφηνε έτσι γιατί είσαι μικρή κοπέλα. Αστα το χειρότερο μας είναι το άγχος αυτό μας σκοτώνει. Βέβαια σε καταλαβαίνω γιατί έχεις όντως τώρα ένα θεμα. Και εγώ αντιμετωπίζω τώρα ένα θέμα με την υγεία μου και κάθομαι και λέω τι χαζή που ήμουν τόσα χρόνια έτρωγα τα νιάτα μου να γκουγκλάρω αρρώστιες. Σκέφτομαι ότι τα προκάλεσα μόνη μου .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Κατάλαβα... Γενικά έχεις θέματα ύπνου; Ξυπνάς συνέχεια, δε μπορείς να πάρεις καλά αέρα ή κοιμάσαι με ανοιχτό στόμα;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Ναι η αλήθεια είναι πως ναι έχω αλλά νόμιζα είναι κρίσεις πανικου. Έχει τυχει να ξυπνήσω χωρίς ανάσα είναι κάτι που μου συμβαίνει χρόνια αλλά όταν ηρεμώ δεν το παθαίνω. Κοιμάμαι μόνιμα με ανοιχτό το στόμα και είναι κάτι που μου επισημαίνει και ο φίλος μου συνέχεια. Να φταίει αυτό? Να είναι ικανό να προκαλέσει τετοιο πράγμα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικος αποκλεισμος...
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2020, 17:02
  2. Κατάθλιψη- κοινωνικός αποκλεισμός- φάρμακα
    By diamont in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-04-2018, 15:21
  3. Αποκλεισμος μελους
    By ftatl in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2015, 19:33
  4. Αποκλεισμός μέλους (krino)
    By justme in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 195
    Last Post: 26-09-2010, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •