Δημόσιοι φορείς και εμπιστοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Δημόσιοι φορείς και εμπιστοσύνη

    Γειά σας σκεφτόμουν να ζητήσω βοήθεια από κάπου χωρίς χρήματα ή με μικρό χρηματικό αντίτιμο.. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι κάτι εμπιστευτικο θεωρώ πως δε θα είναι δε τους εμπιστεύομαι :/ είδα ότι μπορώ να ζητήσω βοήθεια από νοσοκομείο ξέρετε πέρα από νοσοκομείο που αλλού μπορώ να ζητήσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Βρήκα βοήθεια αναζητώντας "βοήθεια στο σπίτι" και με καθοδήγησαν εκείνοι σε μια κινητή μονάδα ψυχοθεραπείας που έρχονται στο σπίτι και είναι δωρεάν (χρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαΐκή Ένωση)
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Βρήκα βοήθεια αναζητώντας "βοήθεια στο σπίτι" και με καθοδήγησαν εκείνοι σε μια κινητή μονάδα ψυχοθεραπείας που έρχονται στο σπίτι και είναι δωρεάν (χρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαΐκή Ένωση)
    Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν είμαι από Αθήνα.. Και τι αποτελέσματα είχες; επίσης πως γίνεται τόσοι άνθρωποι να είναι δυστυχισμένοι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Κι εγώ δεν είμαι Αθήνα. Έχω πολύ καλά αποτελέσματα.

    Οι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι να είναι ευτυχισμένοι

    Η παράδοση λέει ότι από τότε που εκδιωχθήκαμε από τον παράδεισο, η φύση μας ωθεί στη δυστυχία
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Κι εγώ δεν είμαι Αθήνα. Έχω πολύ καλά αποτελέσματα.

    Οι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι να είναι ευτυχισμένοι

    Η παράδοση λέει ότι από τότε που εκδιωχθήκαμε από τον παράδεισο, η φύση μας ωθεί στη δυστυχία
    Έχω διαβάσει ότι στόχος του μυαλού μας δεν είναι να μας κάνει ευτυχισμένους, αλλά να μας βοηθάει να επιβιώσουμε, για αυτό και ψάχνει συνεχώς απειλές και προβλήματα, ακόμα κι όταν όλα μας πάνε καλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Κι εγώ δεν είμαι Αθήνα. Έχω πολύ καλά αποτελέσματα.

    Οι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι να είναι ευτυχισμένοι

    Η παράδοση λέει ότι από τότε που εκδιωχθήκαμε από τον παράδεισο, η φύση μας ωθεί στη δυστυχία
    η φορητη μοναδα ψυχοθεραπειας, τα λεει αυτα;
    κι οσοι ειναι ευτυχισμενοι, τι ειναι; αμαρτωλοι; λαθη της φυσης; τι ακριβως;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Έμιλι Εσφαχάνι Σμιθ·TED2017
    Υπάρχουν περισσότερα στη ζωή από το να είσαι ευτυχισμένος

    Νόμιζα ότι ο σκοπός της ζωής ήταν η αναζήτηση της ευτυχίας. Όλοι έλεγαν πως ο δρόμος προς την ευτυχία ήταν η επιτυχία, οπότε έψαξα για την ιδανική δουλειά, το τέλειο αγόρι, το όμορφο διαμέρισμα. Αντί όμως να νιώθω πλήρης, ένιωθα αγχωμένη και χαμένη. Και δεν ήμουν η μόνη, οι φίλοι μου -- και αυτοί το αντιμετώπισαν.

    Εντέλει αποφάσισα να πάω στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσω θετική ψυχολογία για να μάθω τι στ' αλήθεια κάνει τους ανθρώπους ευτυχισμένους. Αλλά αυτό που ανακάλυψα εκεί άλλαξε τη ζωή μου. Τα στοιχεία έδειξαν πως το κυνήγι της ευτυχίας μπορεί να κάνει τους ανθρώπους δυστυχισμένους. Αυτό που πραγματικά με εξέπληξε ήταν ότι ο δείκτης αυτοκτονίας συνεχώς αυξάνεται ανά τον κόσμο και προσφάτως έφτασε στο πιο υψηλό ποσοστό των τελευταίων 30 ετών στην Αμερική. Παρόλο που η ζωή γίνεται αντικειμενικά καλύτερη με σχεδόν όλα τα αντιληπτά πρότυπα, περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν απελπισμένοι, καταθλιπτικοί και μόνοι. Υπάρχει ένα κενό το οποίο διαβρώνει τους ανθρώπους και δεν χρειάζεται να είσαι κλινικά καταθλιπτικός για να το νιώσεις. Αργά η γρήγορα νομίζω ότι όλοι αναρωτιόμαστε, Αυτο είναι μόνο; Σύμφωνα με έρευνες αυτό που προβλέπει αυτή την απόγνωση δεν είναι η έλλειψη ευτυχίας. Είναι η έλλειψη από κάτι άλλο, η έλλεψη του να έχεις νόημα στη ζωή.

    Λέει πολλά περισσότερα εδώ:

    https://www.ted.com/talks/emily_esfa...pt?language=el

    Η εὐτυχία λοιπόν έχει το ετυμολογικό
    της περιεχόμενο (εὖ τυγχάνω)˙ είναι η καλοτυχία, η απουσία δυσάρεστων γεγονότων.
    Η ζωή του ανθρώπου όμως δεν μπορεί να είναι μόνον εὐτυχής˙ είναι και δυστυχής.

    https://helit.duth.gr/wp-content/upl...E%BF%CF%85.pdf
    Last edited by homebod; 24-06-2021 at 17:06.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Έμιλι Εσφαχάνι Σμιθ·TED2017
    Υπάρχουν περισσότερα στη ζωή από το να είσαι ευτυχισμένος

    Νόμιζα ότι ο σκοπός της ζωής ήταν η αναζήτηση της ευτυχίας. Όλοι έλεγαν πως ο δρόμος προς την ευτυχία ήταν η επιτυχία, οπότε έψαξα για την ιδανική δουλειά, το τέλειο αγόρι, το όμορφο διαμέρισμα. Αντί όμως να νιώθω πλήρης, ένιωθα αγχωμένη και χαμένη. Και δεν ήμουν η μόνη, οι φίλοι μου -- και αυτοί το αντιμετώπισαν.

    Εντέλει αποφάσισα να πάω στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσω θετική ψυχολογία για να μάθω τι στ' αλήθεια κάνει τους ανθρώπους ευτυχισμένους. Αλλά αυτό που ανακάλυψα εκεί άλλαξε τη ζωή μου. Τα στοιχεία έδειξαν πως το κυνήγι της ευτυχίας μπορεί να κάνει τους ανθρώπους δυστυχισμένους. Αυτό που πραγματικά με εξέπληξε ήταν ότι ο δείκτης αυτοκτονίας συνεχώς αυξάνεται ανά τον κόσμο και προσφάτως έφτασε στο πιο υψηλό ποσοστό των τελευταίων 30 ετών στην Αμερική. Παρόλο που η ζωή γίνεται αντικειμενικά καλύτερη με σχεδόν όλα τα αντιληπτά πρότυπα, περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν απελπισμένοι, καταθλιπτικοί και μόνοι. Υπάρχει ένα κενό το οποίο διαβρώνει τους ανθρώπους και δεν χρειάζεται να είσαι κλινικά καταθλιπτικός για να το νιώσεις. Αργά η γρήγορα νομίζω ότι όλοι αναρωτιόμαστε, Αυτο είναι μόνο; Σύμφωνα με έρευνες αυτό που προβλέπει αυτή την απόγνωση δεν είναι η έλλειψη ευτυχίας. Είναι η έλλειψη από κάτι άλλο, η έλλεψη του να έχεις νόημα στη ζωή.

    Λέει πολλά περισσότερα εδώ:

    https://www.ted.com/talks/emily_esfa...pt?language=el

    Η εὐτυχία λοιπόν έχει το ετυμολογικό
    της περιεχόμενο (εὖ τυγχάνω)˙ είναι η καλοτυχία, η απουσία δυσάρεστων γεγονότων.
    Η ζωή του ανθρώπου όμως δεν μπορεί να είναι μόνον εὐτυχής˙ είναι και δυστυχής.

    https://helit.duth.gr/wp-content/upl...E%BF%CF%85.pdf
    Για μένα το πρόβλημα στη σημερινή κοινωνία, είναι ότι δεν υπάρχει όραμα. Ο καθένας κλείνεται στον εαυτό του και τον κατασπαράζει η εσωστρέφεια, με αποτέλεσμα να φτάνει στην κατάθλιψη.

    Άμα ανατρέξουμε στο παρελθόν, τα ποσοστά της κατάθλιψης δεν ήταν τόσο υψηλά. Άρα κάτι άλλαξε από τότε προς το χειρότερο. Σίγουρα η τεχνολογία έχει ένα μερίδιο ευθύνης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Μήπως πληρώνουμε το τίμημα της επικράτησης της ατομικότητας; Κι εγώ μονίμως συζητάω με τον ψυχοθεραπευτή μου για το κενό που νιώθω, την έλλειψη νοήματος. Μοναξιά κι άγιος ο θεός

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ερημίτη, θέλω μόνο να πω ότι δεν είναι σφάλμα της τεχνολογίας αφ' εαυτής, αλλά μάλλον η χρήση της τεχνολογίας.

    Όπως όλα τα πράγματα η τεχνολογία μπορεί να είναι καλή όσο και κακή
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Niels νομίζω στην περίπτωσή σου, την ατομικότητα πολεμά η αγάπη για ένα κορίτσι
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Niels νομίζω στην περίπτωσή σου, την ατομικότητα πολεμά η αγάπη για ένα κορίτσι
    Μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά το ταμείο είναι μείον. Σ'αυτό το θέμα επτωχεύσαμεν

Similar Threads

  1. Ψυχολόγος σε φορείς δημοσίου
    By domi4 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 3
    Last Post: 31-01-2019, 03:40
  2. Εμπιστοσύνη!
    By PositiveWave in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 11-07-2017, 00:52
  3. εμπιστοσύνη
    By Natalia_sups in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 23-11-2015, 14:58
  4. ΚΨΥ, γραμμες αμεσης βοηθειας, μη κρατικοι φορεις κ.ά.
    By click in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 44
    Last Post: 12-07-2013, 22:34
  5. εμπιστοσύνη
    By kallia13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 14-08-2007, 17:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •