Η σημασία των κοινωνικών σχέσεων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3

    Η σημασία των κοινωνικών σχέσεων

    Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές ή απόφοιτους σχολών ψυχολογίας, αλλά και άλλες γνώμες δεκτές φυσικά.
    Θα ήθελα να ρωτήσω τι λέει η σύγχρονη ψυχολογία σαν επιστήμη σχετικά με τη σημασία που έχουν γενικά οι κοινωνικές σχέσεις για έναν άνθρωπο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτη πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολη ερωτηση και δεν υπαρχει απλη απαντηση.
    Πρεπει νομιζω να την μικρυνεις λιγο. Για παραδειγμα εχει οικονομικες επιπτωσεις και οτι συνεπιβαλλεται αυτο , εαν δεν εισαι δικτυωμενος κοινωνικα και βαδιζεις μονος.
    Η κοινωνια επισης παιζει μεγαλο ρολο, υπαρχουν πολλες κοινωνιες. Μπορεις να το κανεις για παραδειγμα μονο για Ελλαδα και οχι Ινδια που ειναι συνηθισμενο νομιζω να θεωρειται πνευματικος ανθρωπος και να ζει απομονωμενος σε περισυλλογη, καταναλωνοντας ελαχιστο φαγητο κλπ.
    Μπορεις να κοιταξεις για feral child https://en.wikipedia.org/wiki/Feral_child για παιδια που δεν ειχαν καμμια κοινωνικη επαφη και τυχαινουν ερευνων.
    Γενικα ακομα και οτι ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον ειναι υπο συζητηση θα ελεγα. Μεγαλωνουμε σε οικογενεια, σε κοινωνια κλπ, αλλα θα μπορουσε να ειναι και διαφορετικα?
    Τεσπα καποιες σκορπιες σκεψεις. Θα υπαρχουν και αμετρητες μελετες, οπως το τι κανει η απομονωση στον ανθρωπο που οδηγει σε αυξημενες πιθανοτητες Αλτσχαιμερ για παραδειγμα απο οτι εχω διαβασει. Αλλα αυτο ειναι το αιτιο ή το αιτιατο? Ποιος μπορει να απαντησει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by User123 View Post
    Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές ή απόφοιτους σχολών ψυχολογίας, αλλά και άλλες γνώμες δεκτές φυσικά.
    Θα ήθελα να ρωτήσω τι λέει η σύγχρονη ψυχολογία σαν επιστήμη σχετικά με τη σημασία που έχουν γενικά οι κοινωνικές σχέσεις για έναν άνθρωπο.
    Δεν ξέρω τι λέει η σύγχρονη ψυχολογία, αλλά σίγουρα οι κοινωνικές σχέσεις είναι πολύ σημαντικές. Ιδιαίτερα, αν εσύ/εγώ/ο δίπλα, δεν έχουμε την ψυχοσύνθεση ενός ατόμου που αγαπάει και σέβεται πλήρως τον εαυτό του, με αποτέλεσμα να μπορέσει να ζήσει και να το ευχαριστιέται, χωρίς συναναστροφές.

    Εσύ για ποιο λόγο μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις κάτι τέτοιο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα απο οτι εγραψα και δεδομενου οτι παιρνουμε στο απολυτο της την ερωτηση, νομιζω οτι το διαβασμα για τα αγρια παιδια (feral child) και της σχετικης βιβλιογραφιας που υπαρχει στα λινκς, μπορει να δωσει και τις πιο ικανοποιητικες απαντησεις.
    Last edited by keep_walking; 24-06-2021 at 13:52.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by User123 View Post
    Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές ή απόφοιτους σχολών ψυχολογίας, αλλά και άλλες γνώμες δεκτές φυσικά.
    Θα ήθελα να ρωτήσω τι λέει η σύγχρονη ψυχολογία σαν επιστήμη σχετικά με τη σημασία που έχουν γενικά οι κοινωνικές σχέσεις για έναν άνθρωπο.
    πολυ γενικη η ερωτηση σου.
    νομιζω οτι ο καθενας την απανταει για τον εαυτο του.
    δεν θελουν ολοι τα ιδια πραγματα στην ζωη τους, ουτε με τον ιδιο τροπο.
    δεν ξερω τι λενε οι φοιτητες της ψυχολογιας, ο αριστοτελης παντως ελεγε οτι ο ανθρωπος ειναι ον πολιτικο και οτι οποιος ζει μονος του, ειναι ή θηριο ή θεος..
    ποτε στην ζωη μου δεν εχω συναντησει ουτε εναν θεο επι γης, ωστοσο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Είναι βαρύνουσα η σημασία τους και πολυεπίπεδη, πάρε το βιβλίο connected του Christakis που αναλύει ολα αυτα τα θέματα διεπιστημονικά, είναι φοβερό βιβλίο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια ωραια απαντηση ειναι και η πυραμιδα του Maslow για τις ανθρωπινες αναγκες. Κοιτα τη φωτογραφια της πυραμιδας στο λινκ https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Maslow
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Πολύ σημαντική θεωρώ.
    Μέσα από τις κοινωνικές σχέσεις προσδιοριζόμαστε, αποκτάμε ταυτότητα, μαθαίνουμε τον εαυτό μας, εξελισσόμαστε, διευρύνουμε τους ορίζοντές μας. Οι καλές κοινωνικές σχέσεις προάγουν την ψυχική υγεία και είναι συχνά προστατευτικός παράγοντας σε διάφορες δυσκολίες.
    Νομίζω όλοι οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη να ανήκουν, να τους εκτιμούν και να τους θαυμάζουν.
    Και φυσικά οι κοινωνικές σχέσεις πολλές φορές βοηθούν και στην ίδια την επιβίωση πέρα από την καλύτερη ποιότητα ζωής.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Art_Phill νομίζω η απάντησή σου είναι και η πιο σωστή. Αν η ψυχολογία λέει οτιδήποτε άλλο νομίζω οτι απλά αποκλίνει απο την πραγματικότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω τι λενε οι φοιτητες της ψυχολογιας, ο αριστοτελης παντως ελεγε οτι ο ανθρωπος ειναι ον πολιτικο και οτι οποιος ζει μονος του, ειναι ή θηριο ή θεος..
    ποτε στην ζωη μου δεν εχω συναντησει ουτε εναν θεο επι γης, ωστοσο...
    Κρατάω αυτό

Similar Threads

  1. Ποινική ευθύνη ψυχιάτρων, ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών
    By savatage in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 18
    Last Post: 23-03-2019, 16:38
  2. Περι σχεσεων...
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2011, 02:38
  3. φιλοσοφικη αναζητηση των κοινωνικων οριων
    By Lou! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 11-06-2010, 16:15
  4. Εκπαιδευση πανω σε θεματα "κοινωνικων δεξιοτητων"
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-06-2007, 17:17
  5. Τμημα Φιλοσοφικων και Κοινωνικων Σπουδων
    By Ifigeneia24 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2006, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •