Άγχος μετά την πρώτη δόση εμβολίου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10

    Άγχος μετά την πρώτη δόση εμβολίου

    Καλησπέρα σε όλους.Εχω διαγνωστεί με αγχωδη διαταραχή και παίρνω θεραπεία.
    Μετά την πρώτη δόση του εμβολίου Pfizer ενώ τις πρώτες δύο ημέρες είχα τα γνωστά συμπτώματα και δεν αγχώθηκα καθόλου μετά απο λίγο ξεκίνησε ένα κάψιμο στο χέρι που έκανα το εμβόλιο και ένα σφίξιμο και κάποια πονακια εδώ και εκεί.
    Επιπλέον με σφίγγει η καρδιά όχι συνέχεια και έχω ένα κάψιμο πίσω από την καρδιά στην πλάτη.
    Επιπλέον δύο μέρες τώρα νιώθω κάψιμο στο αριστερό πόδι κάτω από τον αστράγαλο.
    Είμαι γενικά αρρωστοφοβηκος.
    Πήγα σε καρδιολόγο για τσεκ.ολα καλά.
    Απλά το έχω δέκα μέρες τώρα και με αγχωνει.
    Είχε κανείς κάτι παρόμοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τα συμπτωματα που εχουν φανει μεχρι τωρα ειναι πολυ γνωστα απο τα εκατομμυρια που εχουν εμβολιαστει μεχρι τωρα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να υπαρχουν ή να υπαρξουν και αλλα, αλλα νομιζω ειναι ατοπο να μιλας στο φορουμ που συμμετεχουν ή θα διαβασουν ας πουμε 200 ατομα, ενω η επιστημονικη κοινοτητα εχει βγαλει διαφορα αρθρα μελετωντας ουτε εγω ξερω ποσες περιπτωσεις.

    Προσωπικα και για να απαντησω στην ερωτηση σου, εγω στην πρωτη δοση Pfizer ειχα ενα ελαφρυ πονο - ενοχληση στο σημειο του εμβολιου που περασε μετα απο δυο ημερες νομιζω. Στη δευτερη δοση δεν αισθανθηκα τιποτα να με ταλαιπωρει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Keep walking όταν διαβάζω επιστημονικά άρθρα γίνομαι χειρότερα.
    Νομίζω ότι θα πάθω όλα τα συμπτώματα που αναφέρουν και το ψάχνω συνεχώς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    νομιζω, οτι με τις παθησεις που αναφερεις, θα σου ειναι πολυ δυσκολο να ξεχωρισεις αν τα συμπτωματα σου ειναι απο το εμβολιο η απο την παθηση. ισως ο γιατρος σου να μπορει να σε καθησυχασει σε αυτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Vslalex View Post
    Keep walking όταν διαβάζω επιστημονικά άρθρα γίνομαι χειρότερα.
    Νομίζω ότι θα πάθω όλα τα συμπτώματα που αναφέρουν και το ψάχνω συνεχώς.
    Δεν ξερω εγω δεν διαβασα πολλα. Επεσα σε ενα και ελεγε τοσες τοις εκατο πιθανοτητες για αυτο, τοσες τοις εκατο πιθανοτητες για το αλλο κλπ. Σαφως οταν μιλας οτι μπορεις να εχεις ενα πονακι στο χερι, ας πουμε 75% (δεν μπορω να θυμαμαι τι διαβασα και δεν ψαχνω στο google), σημαινει οτι εχεις και 25% να μην νοιωσεις ουτε αυτο.

    Τεσπα, μην το ψαχνεις πολυ διαβασε μια εγκυρη πηγη και οχι το μπλογκ ego-ta-ksero-ola.gr και μην πολυασχολεισαι.
    Γνωμη μου.
    Μπορει και να βρεθει ενας εδω να επιβεβαιωσει αυτα που λες και να πει "Ναι ρε συ και μενα μου συμβαινει". Δεν νομιζω οτι πρεπει να την αξιολογησεις και πολυ σοβαρα την απαντηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και συμπληρωματικα να πω αυτο που ειπε η Remedy. Πηγαινε σε γιατρο να σου πει. Αλλα αφου ειπες οτι πηγες και σε καρδιολογο κλπ φανταζομαι το εχεις ηδη κανει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vslalex View Post
    Keep walking όταν διαβάζω επιστημονικά άρθρα γίνομαι χειρότερα.
    Νομίζω ότι θα πάθω όλα τα συμπτώματα που αναφέρουν και το ψάχνω συνεχώς.
    Μην διαβαζεις τιποτα απολυτως.

    Αφου εκανες τσεκ απ και δεν βρεθηκε κατι προσπαθησε να το αποβαλλεις ολο αυτο ...

    Δυστηχως αυτα που αναφερεις και δεδομενη της κατασταση σου μπορει να ειναι και σωματοποιηση του αγχους σου ..

    Παντως ο αδελφος μου που εκανε και την δευτερη δοση δυστηχως δεν μπορει να συνελθει και πραγματικα με προβληαμτιζει πολυ ολο αυτο ..
    Ολα αυτα που εχει και που δεν θα αναφερω εδω μεσα για τους προφανεις λογους ειναι αποδεδειγμενα απο το εμβολιο και απλα αναμενουμε για το ποτε θα επανελθει ...

    Οποτε ειναι δικαιολογημενες ολων μας οι ανησυχίες επειδη ακριβως τα αποδεδειγμενα θεματακια πλεον σκανε και σε δικους μας ανθρωπους χωρις κανενα απολυτως ιατρικο ιστορικο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Στον αδερφό σου πόσο καιρό έχουν κρατήσει?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Στον αδερφό σου πόσο έχουν κρατήσει τα συμπτώματα?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    16
    Δεν έχω ξανακουσει για αυτά τα συμπτώματα αλλά ένας γιατρός θα σου λύσει τις απορίες . Αν πηγές σε έναν και ακόμα νιώθεις άγχος , πήγαινε και σε έναν δεύτερο. Ο ψυχολόγος θα σου έλεγε όχι αλλά επειδή και εγώ έχω μεγάλη φοβία για τις αρρώστιες σε καταλαβαίνω . Παρολου που θεωρώ πως και σε άλλον γιατρό να πας και να σου πει ότι είσαι κομπλέ θα συνεχίσεις να έχεις άγχος . Ζήτησε την στηρίξει ενός ψυχολόγου .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vslalex View Post
    Στον αδερφό σου πόσο έχουν κρατήσει τα συμπτώματα?
    Αρκετό καιρό σίγουρα αν θυμάμαι παιδευεται πάνω δίμηνο από την πρώτη δόση ...
    Έχει κάνει και τεστ αντισωμάτων και έχει πάρα πολλά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πάντως ο αδελφός μου που έκανε και την δεύτερη δόση δυστυχώς δεν μπορεί να συνέλθει και πραγματικά με προβληματίζει πολύ όλο αυτό...
    Τι εννοείς δεν μπορεί να συνέλθει; Τι ακριβώς του συμβαίνει;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Δεν είμαστε όλοι το ίδιο...εγώ θέλω να το κάνω το εμβόλιο αλλά φοβάμαι τόσο πολύ,που νομίζω ότι είναι καλύτερο να μην το κάνω...θα πάθω μομινο πανικό από το φόβο και επειδή είμαι τώρα σε σχετικά καλή κατάσταση δεν θέλω να ξαναγυρίσω πισω..και όμως οι γύρω μου δεν με στηρίζουν...απλά με χλευάζουν...κάνεις δεν μπορεί να με καταλάβει .... Είναι τόσο λυπηρό...είμαστε τόσο μόνοι...πάντως όσοι έχετε διαταραχή άγχος και μπορέσατε να το κάνετε μπράβο σας...σας θαυμάζω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Μαργαρίτα μην δίνεις σημασία στους ανεγκεφαλους που δεν μπορούν να το καταλάβουν όλο αυτό .

    Ότι κάνουμε το κάνουμε πρώτα για το δικό μας καλό και για να αισθανόμαστε ασφάλεια.
    Αν εσύ κάνοντας το εμβόλιο αρχίζεις και εμφανίζεις διάφορα ψυχοσωματικά από το άγχος σου ποιο το όφελος ?
    Απλά να προσέχεις πάρα πολύ και να τηρεις όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας .
    Άλλωστε αυτός που εμβολιάζεται είναι προστατευμένος οπότε δεν έχει το δικαίωμα να σου πει το οτιδήποτε .
    Εσύ παίρνεις το ρισκο της επιλογής σου .Μόνο τον ευατο σου προφυλάσεις από όλο αυτό .

    Απλά μην δίνεις σημασια στα λόγια τους και πίστεψέ με και εγώ που αύριο έχω την πρώτη δόση δεν είμαι και τόσο ήρεμη όσο και αν το έχω δουλέψει στο μυαλό μου.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικά εφόσον πρόκειται για κάτι εντελώς πρωτόγνωρο για εμάς και ευτυχώς έχω ανθρώπους δίπλα μου που με καταλαβαίνουν απόλυτα και το σέβονται .

    Απλά θα το κάνω και θα έχω μόνο θετικές σκέψεις από εκεί και πέρα .
    Όσο προβληματηστικα προβληματηστικα ,φτάνει
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 10-08-2020, 03:32
  2. Δυσπνοια πρωτη φορα... Αγχος η κατι αλλο??
    By sakis78 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 28-04-2020, 00:57
  3. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ?
    By papini in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 26-07-2017, 14:47
  4. δοση συντηρησης
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-09-2015, 11:53
  5. ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2012, 03:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •