Να τα παρατήσω όλα και να πάω μαζί του;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11

    Να τα παρατήσω όλα και να πάω μαζί του;

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να συζητήσω κάτι που με τρώει. Είμαι 29 χρονών. Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό το οποίο τις επόμενες μέρες. το παρουσιάζω και το τελειώνω. Είμαι γκει και για μενα δεν ξέρουν. Έχω μια δουλειά που έχει αρκετά καλά και είναι στο αντικείμενο μου αλλά τη βαριέμαι. Δεν φταίει η δουλειά απλά δεν με γεμίζει. Πριν ένα μήνα γνώρισα έναν αμερικάνο (που έχει ελληνικές ρίζες) που ήρθε στην Ελλάδα για μια μικρή εκπαίδευση. Θα φύγει τέλη Αυγούστου. Με το που τον είδα με χτύπησαν τα βέλη του έρωτα. Ακούγεται χαζό αλλά έτσι είναι. Είχα 7 χρόνια σχέση και την έληξα εγώ γιατί κάτι μου έφταιγε. Ήταν καλό παιδί, με αγαπούσε και τον αγαπούσα. Απλά δεν ήταν όπως το είχα στο μυαλό μου. Σαν δύο αγαπημένοι φίλοι που κάνουν σεξ ένιωθα. Δεν υπήρχε έρωτας. Οπότε θέωρησα ότι έπρεπε να το λήξω και για τους 2 μας. Ε όταν είδα αυτό κατάλαβα τι είναι έρωτας.
    Ενώ είμαστε γύρω στα 6 άτομα από την πρώτη στιγμή μιλάμε οι 2 μας, του μαθαίνω ελληνικά, με βοηθάει με την προφορά. Μετά από μερικές μέρες βρεθήκαμε και σπίτι του για μάθημα, τον έβγαζα συνέχεια έξω να του δείξω την Αθήνα (εγώ φουλ σπιτόγατος). Και καταλήξαμε να φιλιόμαστε κτλ. Όπως και να καταλήξει είχα μερικές στιγμές απόλυτης ευτυχίας. Είχα κάποια οικονομικά προβλήματα που μου φαγαν τη ζωη πέρσι και έχασα και τον πατέρα μου. Γενικά είχα ένα χρόνο με προβλήματα επιβίωσης. Και αυτός με έκανε να με νοιάζουν πιο όμορφα πράγματα, να περιμένω κάτι για μενα, όχι για λεφτά ή για δουλειά. Κοιμάμαι σχεδόν κάθε βράδυ σπίτι του. Σήμερα μου είπε απλά "let's live together in the states" και διάφφορα άλλα..γενικά είμαι καψούρης, μάλλον και αυτός. Είναι τόσο επιπόλαιο να τα παρατήσω όλα και να δοκιμάσω επιτέλους κάτι στη ζωή μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by doubleblader View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να συζητήσω κάτι που με τρώει. Είμαι 29 χρονών. Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό το οποίο τις επόμενες μέρες. το παρουσιάζω και το τελειώνω. Είμαι γκει και για μενα δεν ξέρουν. Έχω μια δουλειά που έχει αρκετά καλά και είναι στο αντικείμενο μου αλλά τη βαριέμαι. Δεν φταίει η δουλειά απλά δεν με γεμίζει. Πριν ένα μήνα γνώρισα έναν αμερικάνο (που έχει ελληνικές ρίζες) που ήρθε στην Ελλάδα για μια μικρή εκπαίδευση. Θα φύγει τέλη Αυγούστου. Με το που τον είδα με χτύπησαν τα βέλη του έρωτα. Ακούγεται χαζό αλλά έτσι είναι. Είχα 7 χρόνια σχέση και την έληξα εγώ γιατί κάτι μου έφταιγε. Ήταν καλό παιδί, με αγαπούσε και τον αγαπούσα. Απλά δεν ήταν όπως το είχα στο μυαλό μου. Σαν δύο αγαπημένοι φίλοι που κάνουν σεξ ένιωθα. Δεν υπήρχε έρωτας. Οπότε θέωρησα ότι έπρεπε να το λήξω και για τους 2 μας. Ε όταν είδα αυτό κατάλαβα τι είναι έρωτας.
    Ενώ είμαστε γύρω στα 6 άτομα από την πρώτη στιγμή μιλάμε οι 2 μας, του μαθαίνω ελληνικά, με βοηθάει με την προφορά. Μετά από μερικές μέρες βρεθήκαμε και σπίτι του για μάθημα, τον έβγαζα συνέχεια έξω να του δείξω την Αθήνα (εγώ φουλ σπιτόγατος). Και καταλήξαμε να φιλιόμαστε κτλ. Όπως και να καταλήξει είχα μερικές στιγμές απόλυτης ευτυχίας. Είχα κάποια οικονομικά προβλήματα που μου φαγαν τη ζωη πέρσι και έχασα και τον πατέρα μου. Γενικά είχα ένα χρόνο με προβλήματα επιβίωσης. Και αυτός με έκανε να με νοιάζουν πιο όμορφα πράγματα, να περιμένω κάτι για μενα, όχι για λεφτά ή για δουλειά. Κοιμάμαι σχεδόν κάθε βράδυ σπίτι του. Σήμερα μου είπε απλά "let's live together in the states" και διάφφορα άλλα..γενικά είμαι καψούρης, μάλλον και αυτός. Είναι τόσο επιπόλαιο να τα παρατήσω όλα και να δοκιμάσω επιτέλους κάτι στη ζωή μου;
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες.Ειναι πολύ ωραιο το συναίσθημα που νιώθεις, και λογικό να θες να τον ακολουθήσεις αλλά εκει αν πας τι θα κάνεις;Απο δουλειά εννοώ.Πως θα συντηρηθεις;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by doubleblader View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να συζητήσω κάτι που με τρώει. Είμαι 29 χρονών. Έχω μεταπτυχιακό και διδακτορικό το οποίο τις επόμενες μέρες. το παρουσιάζω και το τελειώνω. Είμαι γκει και για μενα δεν ξέρουν. Έχω μια δουλειά που έχει αρκετά καλά και είναι στο αντικείμενο μου αλλά τη βαριέμαι. Δεν φταίει η δουλειά απλά δεν με γεμίζει. Πριν ένα μήνα γνώρισα έναν αμερικάνο (που έχει ελληνικές ρίζες) που ήρθε στην Ελλάδα για μια μικρή εκπαίδευση. Θα φύγει τέλη Αυγούστου. Με το που τον είδα με χτύπησαν τα βέλη του έρωτα. Ακούγεται χαζό αλλά έτσι είναι. Είχα 7 χρόνια σχέση και την έληξα εγώ γιατί κάτι μου έφταιγε. Ήταν καλό παιδί, με αγαπούσε και τον αγαπούσα. Απλά δεν ήταν όπως το είχα στο μυαλό μου. Σαν δύο αγαπημένοι φίλοι που κάνουν σεξ ένιωθα. Δεν υπήρχε έρωτας. Οπότε θέωρησα ότι έπρεπε να το λήξω και για τους 2 μας. Ε όταν είδα αυτό κατάλαβα τι είναι έρωτας.
    Ενώ είμαστε γύρω στα 6 άτομα από την πρώτη στιγμή μιλάμε οι 2 μας, του μαθαίνω ελληνικά, με βοηθάει με την προφορά. Μετά από μερικές μέρες βρεθήκαμε και σπίτι του για μάθημα, τον έβγαζα συνέχεια έξω να του δείξω την Αθήνα (εγώ φουλ σπιτόγατος). Και καταλήξαμε να φιλιόμαστε κτλ. Όπως και να καταλήξει είχα μερικές στιγμές απόλυτης ευτυχίας. Είχα κάποια οικονομικά προβλήματα που μου φαγαν τη ζωη πέρσι και έχασα και τον πατέρα μου. Γενικά είχα ένα χρόνο με προβλήματα επιβίωσης. Και αυτός με έκανε να με νοιάζουν πιο όμορφα πράγματα, να περιμένω κάτι για μενα, όχι για λεφτά ή για δουλειά. Κοιμάμαι σχεδόν κάθε βράδυ σπίτι του. Σήμερα μου είπε απλά "let's live together in the states" και διάφφορα άλλα..γενικά είμαι καψούρης, μάλλον και αυτός. Είναι τόσο επιπόλαιο να τα παρατήσω όλα και να δοκιμάσω επιτέλους κάτι στη ζωή μου;
    καλημερα.
    θα βρεις δουλεια εκει; και πως θα εξασφαλισεις παραμονη; θα σε παντρευτει; τι θα κανεις οταν ληξει η βιζα σου;;
    αν μπορεις να λυσεις αυτα τα δυο, πηγαινε, γιατι να μην πας; και να χαλασει καποτε η σχεση, μπορει να εχεις καλυτερες προοπτικες εκει, αφου δεν σε κραταει τπτ εδω..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες.Ειναι πολύ ωραιο το συναίσθημα που νιώθεις, και λογικό να θες να τον ακολουθήσεις αλλά εκει αν πας τι θα κάνεις;Απο δουλειά εννοώ.Πως θα συντηρηθεις;
    Καλημέρα, καλώς σας βρήκα!
    Για το που θα μείνω του το είπα και μου είπε ότι θα μείνω σπίτι του, μόνος του μένει. Για δουλειά τώρα προφανώς και δεν με περιμένει κάτι εκεί. Αν το κάνω θα κάνω αιτήσεις για τα πανεπιστήμια της πόλης να δουλέψω σαν ερευνητής. Κατα τ'αλλα του έχω πει ότι χωρίς δουλειά δεν μπορώ απλά να κάθομαι και είπε θα με βοηθήσει να βρω. Σκεφτόμουν μήπως απλά έπαιρνα άδεια και τις μέρες της άδειας ε΄ψαχνα εκεί δουλειά.

    @Remedy τώρα αν με κρατάει κάτι εδώ.. απλά η μητέρα μου. Δεν νομίζω ότι θα λείψω και σε κανέναν. Η κοινωνική μου ζωή είναι ελαφρώς ανύπαρκτη. Δουλειά, κροσφιτ, σπίτι και άντε κανένας καφές και φαγητό το ΣΚ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,
    καλησπέρα!

    Είναι πολύ ωραίο αυτό που αισθάνεσαι.
    Εφόσον θα μείνει μέχρι τέλη Αυγούστου έχετε ευτυχώς άλλους δύο μήνες να γνωρίστείτε καλύτερα και να δεις πως θα πάει μεταξύ σας.
    Σίγουρα μέσα στους επόμενους δύο μήνες θα έχεις μία καλύτερη εικόνα.
    Αν πάει καλά, και εξακολουθείς να έχεις έντονα την επιθυμία να τον ακολουθήσεις και εκείνος το ίδιο, τότε ναι να το κάνεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Λίγος εγωισμός δεν βλάπτει να κάνεις κάτι για σένα.Κάποιος είχε πει Έρωτας είναι να ξέρεις ποτέ πρέπει να φύγεις!(ή από τον έρωτα ώστε να γίνει αγάπη ) προϋπόθεση είναι να έχεις πάει πρώτα . Γνώρισε τον λίγο καλύτερα. Πάρε την άδειά σου ψάξε εκεί καμιά δουλίτσα . Άμα δεν πας θα λες μία ζωή τι έχασες . Όλες οι αλλαγές είναι δύσκολες αλλά μην κολώνεις . Απλά ζήστο και μην ρωτάς. Ότι θέλει θε να ρθει αλλιώς θα προσπεράσει έλεγε ο πατέρας μου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Αγαπητέ θεματοθέτη,
    καλησπέρα!

    Είναι πολύ ωραίο αυτό που αισθάνεσαι.
    Εφόσον θα μείνει μέχρι τέλη Αυγούστου έχετε ευτυχώς άλλους δύο μήνες να γνωρίστείτε καλύτερα και να δεις πως θα πάει μεταξύ σας.
    Σίγουρα μέσα στους επόμενους δύο μήνες θα έχεις μία καλύτερη εικόνα.
    Αν πάει καλά, και εξακολουθείς να έχεις έντονα την επιθυμία να τον ακολουθήσεις και εκείνος το ίδιο, τότε ναι να το κάνεις.
    H αλήθεια είναι με βολεύει πως έχουμε και άλλο χρόνο μπροστά μας. Στην μητέρα μου δεν θα το πω ότι πάω για εκείνον απλά ότι θέλω λίγο να πάω έξω. Φοβάμαι λίγο γιατί όλο αυτό φαίνεται too good to be true. Να κολλήσεις δλδ με κάποιον και να ναι αμοιβαίο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    θα βρεις δουλεια εκει; και πως θα εξασφαλισεις παραμονη; θα σε παντρευτει; τι θα κανεις οταν ληξει η βιζα σου;;
    αν μπορεις να λυσεις αυτα τα δυο, πηγαινε, γιατι να μην πας; και να χαλασει καποτε η σχεση, μπορει να εχεις καλυτερες προοπτικες εκει, αφου δεν σε κραταει τπτ εδω..
    Δουλειά ελπίζω να βρω βασικά.. έχω καλό βιογραφικό απλά ξέρεις στο πουθενά είναι λίγο δύσκολο. Τώρα πως θα βρω βιζα για παραπάνω αν πάει καλά το πράγμα δεν ξέρω. Το να τον παντρευόμουν για βίζα θα με έκανε να νιώθω κάπως. Χώρια του ότι θα ναι σαν να έχω παντρευτεί κρυφά γιατί για μένα δεν ξέρουν. Παρόλα αυτά πάντα μαρεσε η ιδέα να φύγω και να τα αφήσω όλα πίσω μου. Πάντως αυτές οι μέρες μαζί του είναι όνειρο. Τώρα είμαι σπίτι του και περιμένω να γυρίσει από το μάθημα ελληνικών.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Φύγε μαζί του όπως είσαι. Είσαι νέος και, με το διδακτορικό που έχεις, στις ΗΠΑ θα βρεις πολύ περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες από την Ελλάδα. Ακολούθησε τον έρωτά σου τώρα που μπορείς. Τέτοιες ευκαιρίες δε θα βρεις πολλές στη ζωή σου. Ακόμα κι αν δεν πετύχει, δε θα χάσεις τίποτα, και δε θα μείνεις και με το απωθημένο. ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ.

Similar Threads

  1. Να παρατησω το σχολειο;
    By BIl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2022, 21:57
  2. Να τα παρατήσω;
    By toureter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2017, 16:25
  3. Σκέφτομαι να τα παρατήσω
    By ΧωρίςΣκιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 04-01-2014, 04:47
  4. ολα μαζί
    By peculiar in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 02-05-2010, 00:09
  5. τι να κανω να τη παρατησω
    By hornet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 27-02-2010, 03:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •