covid-19 και φόβος εμβολιασμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    9

    covid-19 και φόβος εμβολιασμού

    Εδώ και 2 μήνες που έχει ανοίξει η πλατφόρμα των εμβολιασμών για τους πολίτες από αρχές Απρίλη δηλαδή και παρόλο που και τα 3 μέλη της οικογένειας μου, γονείς και αδελφός, έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια εμένα με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος. Στην αρχή ήμουν πάρα πολύ χαλαρή, όταν άρχισαν όμως τα περιστατικά με τους θανάτους, μετά τους εμβολιασμούς με το AstraZeneca, σοκαρίστηκα πάρα πολύ, άρχισε να με πιάνει φόβος και να κάνω σκέψεις επικείμενου θανάτου. Το συναίσθημα μου αυτό ενισχύθηκε από μια ανωμαλία που μου προέκυψε στο μεσοδιάστημα των εμβολιασμών των δικών μου, όπου έκανα μια μεγάλη ανωμαλία στον κύκλο μου με αιμορραγία περίπου 20 μέρες, κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ. Εκεί άρχισε να παίρνει το μυαλό μου περίεργες στροφές και παρόλο που είναι τελείως αντιεπιστημονικό και ανυπόστατο, στη συνείδηση μου θεώρησα ότι υπεύθυνο γι' αυτή μου την ανωμαλία είναι η συναναστροφή μου με τους εμβολιασμένους δικούς μου. Βεβαίως η σκέψη αυτή δεν μπόρεσε να στηριχτεί πουθενά και σε συζητήσεις με την γυναικολόγο μου δεν βρέθηκε κάποιο αίτιο αυτής της ανωμαλίας μιας και όλες μου οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές με αποτέλεσμα να το αποδώσει σε έντονο στρες που έδωσε μια ψυχοσωματική εκδήλωση. Όλο αυτό το διάστημα που είμαι σε αναμονή για το εμβόλιο, παρεμπιπτόντως εμβολιάζομαι μέσα στην επόμενη βδομάδα, έχω χάσει κυριολεκτικά τον ύπνο μου. Έχω πάθει αναστροφή ύπνου με αποτέλεσμα να κοιμάμαι τη μέρα και το βράδυ να μη με πιάνει ύπνος κάτι που με έχει εξαντλήσει πάρα πολύ. Προσπαθώ να γυρίσω μέρες τώρα τον ύπνο μου αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι. Να επισημάνω εδώ ότι στο παρελθόν έχω αντιμετωπίσει κρίσεις πανικού και αγοραφοβία και πως όλο αυτό το διάστημα του εγκλεισμού μου έχει κάνει μια υποτροπή. Δεν ξέρω πως ν' αντιμετωπίσω το φόβο μου, η σκέψη γυρνάει συνέχεια στο ότι κάτι κακό θα μου συμβεί αλλά ακόμη κι αν δεν γίνει κάτι, η ψυχολογική κατάρρευση που αισθάνομαι χρήζει ψυχολογικής υποστήριξης. Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω προβλήματα ανεργίας αλλά και προσωπικά θέματα...

    Ειλικρινά, δεν ξέρω πως και αν τα καταφέρω... Έχω απελπιστεί!

    Ευχαριστώ πολύ για το χώρο που μου παραχωρείτε ώστε να εξωτερικεύσω όσα με βαραίνουν. Είναι πολύ σημαντικό.
    Last edited by Eva22; 26-06-2021 at 06:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eva22 View Post
    Εδώ και 2 μήνες που έχει ανοίξει η πλατφόρμα των εμβολιασμών για τους πολίτες από αρχές Απρίλη και παρόλο που και τα 3 μέλη της οικογένειας μου, γονείς και αδελφός, έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια εμένα με έχει πιάσει ένα τρελό άγχος. Στην αρχή ήμουν πάρα πολύ χαλαρή, όταν άρχισαν όμως τα περιστατικά με τους θανάτους μετά τον εμβολιασμό με το AstraZeneca σοκαρίστηκα πάρα πολύ και άρχισε να με πιάνει φόβος και να κάνω σκέψεις επικείμενου θανάτου. Το συναίσθημα αυτό ενισχύθηκε από μια ανωμαλία που μου προέκυψε κατά τη διάρκεια των εμβολιασμών των δικών, όπου έκανα μια μεγάλη ανωμαλία στον κύκλο μου με αιμορραγία κάτι περισσότερο από 20 μέρες, κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ. Εκεί άρχισε να κάνει το μυαλό μου περίεργες στροφές και παρόλο που είναι τελείως αντιεπιστημονικό και ανυπόστατο, στη συνείδηση μου θεώρησα ότι υπεύθυνο γι' αυτή μου την ανωμαλία είναι η συναναστροφή μου με τους εμβολιασμένους. Βεβαίως η σκέψη αυτή δεν μπόρεσε να στηριχτεί πουθενά και σε συζητήσεις με την γυναικολόγο μου δεν βρέθηκε κάποιο αίτιο αυτής της ανωμαλίας μιας και όλες μου οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές με αποτέλεσμα να το αποδώσει σε έντονο στρες που έδωσε μια ψυχοσωματική εκδήλωση. Όλο αυτό το διάστημα που είμαι σε αναμονή για το εμβόλιο, παρεμπιπτόντως εμβολιάζομαι μέσα στην επόμενη βδομάδα, έχω χάσει κυριολεκτικά τον ύπνο μου. Έχω πάθει αναστροφή ύπνου με αποτέλεσμα να κοιμάμαι τη μέρα και το βράδυ να μη με πιάνει ύπνος κάτι που με έχει εξαντλήσει πάρα πολύ. Προσπαθώ να γυρίσω μέρες τώρα τον ύπνο μου αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι. Να επισημάνω εδώ ότι στο παρελθόν έχω αντιμετωπίσει κρίσεις πανικού και αγοραφοβία και πως όλο αυτό το διάστημα του εγκλεισμού μου έχει κάνει μια υποτροπή. Δεν ξέρω πως ν' αντιμετωπίσω το φόβο μου, η σκέψη γυρνάει συνέχεια στο ότι κάτι κακό θα μου συμβεί αλλά ακόμη κι αν δεν γίνει κάτι, η ψυχολογική κατάρρευση που αισθάνομαι χρήζει ψυχολογικής υποστήριξης. Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω προβλήματα ανεργίας αλλά και προσωπικά θέματα...

    Ειλικρινά, δεν ξέρω πως και αν τα καταφέρω... Έχω απελπιστεί!

    Ευχαριστώ πολύ για το χώρο που μου παραχωρείτε ώστε να εξωτερικεύσω όσα με βαραίνουν. Είναι πολύ σημαντικό.
    καλησπερα.
    ψυχοθεραπεια, κανεις; τα συζητας ολα αυτα με τον ψυχοθεραπευτη σου; ποια ειναι η γνωμη του;
    αν εφτασες να θεωρεις λογικο οτι μπορει να επηρρεαστηκε ο κυκλος σου απο τον εμβολιασμο των συγγενων σου, δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να εμφανισεις οταν εμβολιαστεις. να ρωτησεις ψυχοθεραπευτη πως να κινηθεις..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    9
    Όχι, δεν έχω κάποιον, εννοώ ειδικό, με τον οποίο να μιλάω αυτό τον καιρό και γενικότερα την εποχή που αντιμετώπιζα πολύ έντονες κρίσεις πανικού, δεν έμεινα ικανοποιημένη από τις παροχές ψυχικής υγείας που λάμβανα. Η οικονομική μου δυνατότητα δεν μου επιτρέπει για κάποιον ιδιώτη οπότε απευθύνομαι στις δημόσιες κυρίως δομές. Ένας γνωστός μου ψυχίατρος off the record εννοώ έξω από το πλαίσιο της ειδικότητας, καθαρά λόγω της γνωριμίας μας, μου είπε να το κάνω οπωσδήποτε απλώς ν' απέχω για το διάστημα αυτό από τα ενημερωτικά δελτία και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να μην επηρεάζομαι επειδή γράφονται πάρα πολλά, που ένας που δεν έχει ιατρικές γνώσεις για να τα αξιολογήσει μπορεί να επηρεαστεί πάρα πολύ αρνητικά. Έχω μιλήσει με γιατρούς άλλων ειδικοτήτων γιατί από την αγωνία μου έτρεχα και έκανα εξετάσεις ώστε να προλάβω κάποια πιθανή παρενέργεια. Τις τελευταίες μέρες το έχω πάρει λίγο πιο ψύχραιμα την ημέρα εκείνη όμως πιστεύω πως θα χτυπήσει κόκκινο το άγχος κι ότι για τις επόμενες μέρες και μέχρι να ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός και παρέλθει το διάστημα για την ανοσία θα φάω μεγάλη φρίκη και κάθε περίεργη αντίδραση του οργανισμού μου θα με στρεσάρει.

    Αυτό με φοβίζει περισσότερο. Ξέρω ότι υπάρχει ένα τηλέφωνο επικοινωνίας το 10306 του ΕΟΔΥ για ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ψυχικά προβλήματα λόγω covid αλλά δεν ξέρω κατά πόσο απαντά, τι είδους ψυχολογική υποστήριξη παρέχει κι αν αφορά περιπτώσεις όπως η δική μου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν έφτασες να θεωρείς λογικό ότι μπορεί να επηρεάστηκε ο κύκλος σου από τον εμβολιασμό των συγγενών σου
    Όπως θα διάβασες στο post μου δεν το θεώρησα φυσιολογικό, το αντίθετο λέω, ότι κατάλαβα ότι αυτό δεν ήταν φυσιολογικό κι αυτό με ανησύχησε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Mην νομίζεις και γω το φοβάμαι και άλλοι πολλοί δεν είσαι ή μόνη, να το ξέρεις αλλά αν είναι να γίνει τι να πω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Εγώ έκανα και τις δύο δόσεις. Η μεγάλη σοβαρή παρενέργεια που είχα ήταν ο φόβος με όλα αυτά που διάβασα. Τελικά η ζωή συνεχίζεται. Να φοβάσαι περισσότερο την ινδική μετάλλαξη. Δεν έχουμε και κανένα ποτάμι εδώ σαν τον Γάγγη για να ξεφορτωνομαστε τα άταφα πτώματα. Κάνε το εμβόλιο και προχώρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nikola , για κάποιον με ψυχική ασθένεια και ψυχοφαρμακα δεν είναι τόσο εύκολο αλλά και τι να κάνεις ; Ποιος αντέχει και άλλη καραντίνα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πού ζεις; Υπάρχει η δυνατότητα για επαφή με τη φύση; Αν στη διάρκεια της ημέρας κάνεις κάτι για να αναστρέψεις τις ώρες ύπνου, με σωματική δραστηριότητα; Φυτικά σκευάσματα για καλύτερο ύπνο; ASMR χαλαρωτικά videos; Γάλα με μία κουταλιά μέλι καμιά ωρίτσα πριν την ώρα που πέφτεις στο κρεβάτι; Ένα χλιαρό μπάνιο με βαθιές αναπνοές; Ξέρω ότι όλα αυτά μπορεί να φαίνονται κάπως σε έναν άνθρωπο στην κατάσταση που είσαι, που περιέγραψες ως κατάρρευση, όμως ειλικρινά, νιώθω ότι θα βοηθούσαν στο στρες, δε χάνεις και τίποτε εξάλλου.
    #UnVioladorEnTuCamino

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ξέρουμε αν το εμβόλιο κάνει με αντικαταθλιπτικά κτλ.εχω και αρρυθμίες, δεν τρώω καλά οπότε έχω και αναιμία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και εγω θελω να εμβολιαστω,αλλα φοβαμαι παρα πολυ μηπως παθω αλλεργικη αντιδραση και δε με προλαβουν

Similar Threads

  1. Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε??
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 248
    Last Post: 08-11-2023, 18:11
  2. Εμβολιο Covid - Pfizer
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2021, 14:25
  3. Covid kai ektaktes..
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 17:44
  4. Το Dumyrox καταπολεμά τον covid;
    By Unlucky1980 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2021, 22:51
  5. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •