Empty Nose Syndrome - Σύνδρομο Κενής Μύτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32

    Empty Nose Syndrome - Σύνδρομο Κενής Μύτης

    Δεν ξέρω αν το δημοσιεύω στην κατάλληλη κατηγορία, αν όχι παρακαλώ να μετακινηθεί από τους moderators. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος εδώ πάσχει ο ίδιος ή γνωρίζει άτομα που υποφέρουν από Empty Nose Syndrome ή στα Ελληνικά, Σύνδρομο Κενής Μύτης.
    Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που το έχουν αλλά δεν γνωρίζουν πως το λένε έτσι. Είναι λοιπόν αυτό που χιλιάδες άνθρωποι παθαίνουν μετά από εγχείρηση κογχοτομής αλλά καμιά φορά και από διάφραγμα και γενικά από εγχειρήσεις που περιλαμβάνουν τις κόγχες. Τα πιο συχνά συμπτώματα μετά από το χειρουργείο είναι η εμφάνιση ξηράς ρινίτιδας, πόνος κατά την αναπνοή, δυσκολία στην αναπνοή μέσω της μύτης, μια επαναλαμβανόμενη αίσθηση πνιγμού, πονοκεφάλους και άλλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως όσοι το έχουν δεν γνωρίζουν ότι το λένε έτσι ούτε καν ότι υπάρχει.

    Ο ίδιος δεν πάσχω από το σύνδρομο αυτό, πάσχει όμως άνθρωπος του περιβάλλοντος μου. Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω μια ομάδα στο facebook για τους Έλληνες που υποφέρουν από αυτό το σύνδρομο (στο facebook υπάρχει μια ομάδα ήδη που έχει όμως μόνο ξένους) με σκοπό την ανταλλαγή τρόπων ανακούφισης από τα συμπτώματα, ανταλλαγή εμπειριών από δοκιμές θεραπείας και φυσικά ψυχολογική αλληλοϋποστήριξη. Να πω εδώ πως μεταξύ των ατόμων που πάσχουν από αυτό το σύνδρομο υπάρχει σημαντικό ποσοστό αυτοκτονιών στο τέλος επειδή δεν αντέχουν άλλο να ζουν με όλα αυτά τα συμπτώματα.

    Σε περίπτωση λοιπόν που κάποιος από εσάς πάσχει ο ίδιος ή γνωρίζει άτομο που πάσχει από αυτό το σύνδρομο, θα σας παρακαλούσα να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας με μια απάντηση εδώ ώστε να σας στείλω σε μήνυμα το link της ομάδας. Αν μετά από κάποιο χειρουργείο στην μύτη σας αρχήσαν τα προβλήματα. τότε είναι πολύ πιθανό να συνέβει και σε εσάς. Ο μόνος λόγος που δεν κοινοποιώ από τώρα δημόσια εδώ την ομάδα είναι αφενός επειδή κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά και επειδή θέλω να μπουν μόνο άτομα με αυτό το πρόβλημα και όχι από περιέργεια ή από λάθος εντύπωση. Για αρχή τουλάχιστον μέχρι να μαζευτούν έστω λίγα άτομα με το σύνδρομο αυτό. Στην συνέχεια θα είναι φυσικά ευπρόσδεκτος όποιος θέλει να ενημερωθεί αλλά και να γλυτώσει από το σύνδρομο αυτό με το να ενημερωθεί για αυτό το πάρα πολύ συχνό σύνδρομο που προκύπτει από λάθος χειρουργεία και τεχνικές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Γεια σου φιλε, με ενδιαφερει προσωπικα το θεμα, αν θες γραψε μου η στειλε μου πληροφοριες,,

Similar Threads

  1. Καυτηριασμο μύτης
    By Jayce in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-04-2020, 11:00
  2. Zoloft και long QT syndrome
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2019, 10:02
  3. Σύνδρομο επαγγελματικής εξουθένωσης ή Burneout syndrome.
    By Ektor in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 3
    Last Post: 18-03-2017, 18:38
  4. Aspergers Syndrome
    By Picaro in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2012, 08:35
  5. σκαλισμα μυτης με πληγη
    By freeman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2010, 01:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •