Η κατάρα των social media - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 70
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    κατιναριό καλη μου ειναι αυτο που κανεις .
    Ξεκινησαμε ενα διαλογο και κατεληξες εδω ,αντιλαμβανομαι ομως πληρως τον λογο και γι αυτο το κλεινω εγω ..

    Τον νου σου οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος και ειδικα στα ατομα που στελνουν προσωπικα μηνύματα και σε θαβουν ενω μπροστα ειναι μελι γαλα να τα προσεχεις .

    Αυτα ,αν ξυπνησες στραβα σημερα εκει που σου προκαλουν νευρακια !
    Βλεπω τα μισα τα εκανες γαργαρα.Εγω Καλη μου μιλαω με επιχειρήματα.Θες δεν θες,το επίπεδο σου ήταν πολύ χαμηλο οταν μιλουσες με Ρεμεντι και της έκανες προσωπικη επιθεση,μη το παίζεις υπερανω τώρα γιατί γελάνε και τα τσιμέντα.Επισης πριβέ εδω δεν έχω με κανεναν.Δεν έχω ανάγκη απο φιλιες οπως μαλλον εχεις εσυ.Και τέλος δεν εχω νευρα,εχω απλα μια αποψη και την λεω με επιχειρημα, όχι σαν εσενα.Καλα μυαλα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Το πρώτο αρθρο που ανοιξα,εγραφε οτι δεν συνδέονται.
    Και εγω ενα που ανοιξα οτι εχουν σχεση. Απαντησες μετα απο τρια λεπτα. Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει και τοσο η συνδεση. Υπαρχουν παντως μερικες βιβλιοθηκες μελετες και σχετικες αναζητησεις σε επιστημονικα αρθρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και εγω ενα που ανοιξα οτι εχουν σχεση. Απαντησες μετα απο τρια λεπτα. Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει και τοσο η συνδεση. Υπαρχουν παντως μερικες βιβλιοθηκες μελετες και σχετικες αναζητησεις σε επιστημονικα αρθρα.
    Συμφωνω και εγω !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι μιλανε με ορολογια οπως vulnerable narcissism , κατα ποσο ειναι εθιστικα σε ναρκισσιστες κλπ λιγο που κοιταξα τα δυο πρωτα, το δευτερο (Addictive use of social media was related to higher narcissism). Δλδ εξειδικευμενη ορολογια και στις συγκεκριμενες δυο μιλανε για διαφορετικα πραγματα. Θελει ολοκληρη μελετη. Σιγουρα δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον που δεν εκανε homework για την διαταραχη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Βλεπω τα μισα τα εκανες γαργαρα.Εγω Καλη μου μιλαω με επιχειρήματα.Θες δεν θες,το επίπεδο σου ήταν πολύ χαμηλο οταν μιλουσες με Ρεμεντι και της έκανες προσωπικη επιθεση,μη το παίζεις υπερανω τώρα γιατί γελάνε και τα τσιμέντα.Επισης πριβέ εδω δεν έχω με κανεναν.Δεν έχω ανάγκη απο φιλιες οπως μαλλον εχεις εσυ.Και τέλος δεν εχω νευρα,εχω απλα μια αποψη και την λεω με επιχειρημα, όχι σαν εσενα.Καλα μυαλα
    Γαργαρα δεν κανω τιποτα μην στεναχωριεσαι .
    Μαλλον δεν καταλαβαινεις .
    Δεν θελω τετοιο διαλογο και σου απανταω μονο και μονο γιατι δεν ξερεις τι μηνύματα εχω λαβει εγω στο παρελθον για εσενα απο ατομα που τωρα τα προσκυνας .
    Με υμνουσαν για την αμεσότητα μου και τον τροπο που δεν κολλάω πουθενα να τα λεω δημοσια ενω αυτα "κολλωνουν "
    Εγω ακόλουθους δεν θελω εδω μεσα και εχω το θαρρος της γνωμης μου ,σε οποιον αρεσει ,σε οποιον δεν αρεσει δεν ασχολειται μαζι μου αλλιως δειχνει εμπρακτα και την εμμονη του και την ζηλεια του ...

    Αν για εσενα δεν ειμαι τιποτα ποσος με ενδιαφερει εξου και δεν εχω καμια φιλια μαζι σου και γενικα με ατομα που επιτηθονται χωρις λογο ..
    Σε ρωτησα κατι για τα χαπια σου προχθες ομορφα και ωραια και ουτε απαντησες και πιαστικες τωρα απο κατι ασχετο και κανεις επιθεση ..παιξε μονη σου μπαλιτσα ..

    Οσο για το ατομο που αναφερεσαι δεν με απασχολει πλεον γιατι ουτε καν βλεπω τι γραφει ,ετσι δειχνω εγω αν καποιος με απασχολει .Αποδείξτε το και εσεις με το να σταματησετε να ασχολειστε για το τι ειμαι .Οταν καποιος δεν σε ενδιαφερει απλα τον προσπερνας δεν τον κριτηκαρεις συνεχεια δειχνοντας την ζηλεια και την κακια σας οτι και να λετε .

    Εφευγες ειπες ,ακομα εδω εισαι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γαργαρα δεν κανω τιποτα μην στεναχωριεσαι .
    Μαλλον δεν καταλαβαινεις .
    Δεν θελω τετοιο διαλογο και σου απανταω μονο και μονο γιατι δεν ξερεις τι μηνύματα εχω λαβει εγω στο παρελθον για εσενα απο ατομα που τωρα τα προσκυνας .
    Με υμνουσαν για την αμεσότητα μου και τον τροπο που δεν κολλάω πουθενα να τα λεω δημοσια ενω αυτα "κολλωνουν "
    Εγω ακόλουθους δεν θελω εδω μεσα και εχω το θαρρος της γνωμης μου ,σε οποιον αρεσει ,σε οποιον δεν αρεσει δεν ασχολειται μαζι μου αλλιως δειχνει εμπρακτα και την εμμονη του και την ζηλεια του ...

    Αν για εσενα δεν ειμαι τιποτα ποσος με ενδιαφερει εξου και δεν εχω καμια φιλια μαζι σου και γενικα με ατομα που επιτηθονται χωρις λογο ..
    Σε ρωτησα κατι για τα χαπια σου προχθες ομορφα και ωραια και ουτε απαντησες και πιαστικες τωρα απο κατι ασχετο και κανεις επιθεση ..παιξε μονη σου μπαλιτσα ..

    Οσο για το ατομο που αναφερεσαι δεν με απασχολει πλεον γιατι ουτε καν βλεπω τι γραφει ,ετσι δειχνω εγω αν καποιος με απασχολει .Αποδείξτε το και εσεις με το να σταματησετε να ασχολειστε για το τι ειμαι .Οταν καποιος δεν σε ενδιαφερει απλα τον προσπερνας δεν τον κριτηκαρεις συνεχεια δειχνοντας την ζηλεια και την κακια σας οτι και να λετε .

    Εφευγες ειπες ,ακομα εδω εισαι ?
    Κανεναν δεν προσκυνώ,και δε με ενδιαφερει τι εχει ειπωθεί για μενα,δεν εχω τετοια κομπλεξ.Καλη η προσπάθεια σου βέβαια,αλλα κρύβει πολυ κακια ρε παιδί μου.. Λυπάμαι για σένα αληθεια.Οσο για τα χάπια που είπες προφανως δεν θα το ειδα.απανταω σε ολους, δεν εχω κολληματα ασχετα αν συμπαθώ καποιον ή οχι.Ναι ξέρεις,μπορω να κάνω πολλα πράγματα ταυτόχρονα...Οποτε δε με εμποδιζει σε κάτι να απανταω και ας εχω δουλεια
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι μιλανε με ορολογια οπως vulnerable narcissism , κατα ποσο ειναι εθιστικα σε ναρκισσιστες κλπ λιγο που κοιταξα τα δυο πρωτα, το δευτερο (Addictive use of social media was related to higher narcissism). Δλδ εξειδικευμενη ορολογια και στις συγκεκριμενες δυο μιλανε για διαφορετικα πραγματα. Θελει ολοκληρη μελετη. Σιγουρα δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον που δεν εκανε homework για την διαταραχη.
    Keep καλως ή κακως πλεον πολλες ψυχιατρικες παθολογικες διαταραχες χρησημοποιουνται πλεον και για να χαρακτηρισουν ανθρωπους που εχουν πολλα απο αυτα τα βασικα χαρακτηριστικα .
    Αυτο ειναι γνωστο εδω και χρονια πλεον .

    Δεν ειναι λιγες φορες αλλωστε που σε κουβεντες μεταξυ φίλων συχνα λεμε ο τυπος ειναι ναρκισος ,ο τυπος ειναι "ψυχοπαθεις " "μανιακος "και ποσες αλλες παθησεις που φυσικα δεν αντικατροπτριζουν την πραγματικοτητα.
    Δεν ειναι αναγκη να ανασυρεις επιστημονικα αρθρα για να τεκμηριωσεις ολο αυτο .

    Και για να επανανελθουμε εγω θεωρω πως τα περισσοτερα ατομα που κανουν υπερβολικη χρηση των sosial εχουν πολλα κοινα χαρακτιριστικα με τον ναρκισσισμό .
    Ολο αυτο βασιζεται καθαρα στην ωραιοποιηση της προσωπικης εικονας τους εικονας .

    Το θεμα ομως δεν ειναι τι ειναι αυτοι αλλα πως το αντιλαμβανεται ο θεατης και κατα ποσο τον ενοχλει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Κανεναν δεν προσκυνώ,και δε με ενδιαφερει τι εχει ειπωθεί για μενα,δεν εχω τετοια κομπλεξ.Καλη η προσπάθεια σου βέβαια,αλλα κρύβει πολυ κακια ρε παιδί μου.. Λυπάμαι για σένα αληθεια.Οσο για τα χάπια που είπες προφανως δεν θα το ειδα.απανταω σε ολους, δεν εχω κολληματα ασχετα αν συμπαθώ καποιον ή οχι.Ναι ξέρεις,μπορω να κάνω πολλα πράγματα ταυτόχρονα...Οποτε δε με εμποδιζει σε κάτι να απανταω και ας εχω δουλεια
    Μπράβο σου !

    Όπως και εγώ δεν συνιθιζω να μένω με το στομα κλειστό σε ανθρώπους που μου κάνουν επίθεση επειδή χρειάστηκε να επισκεφτώ ψυχολόγο ή να πάρω χάπια ..

    Αν εσένα αυτής της ποιότητας ανθρώπων σε κάνει να τους εκτιμας είναι καθαρά θέμα δικό σου .

    Για εμένα αυτοί οι άνθρωποι έχουν περισσότερο ανάγκη ένα καλό ψυχίατρο μπας και καταλάβουν τι σκατα κουβαλάνε μέσα στην ψυχή τους ...

    Να εκτιμας όποιον θέλεις δεν είσαι ούτε γυναίκα μου ούτε παιδί μου για να απολογηθω για το τι είσαι .

    Τον σεβασμό δεν τον απαιτεί από κάπου τον κερδίζεις .

    Για εμένα όμως εδώ μέσα όποιος λέει όλα αυτά σε ανθρωπο που πέρασε από τον ψυχολογικό Γολγοθά μιας κατάθλιψης είναι ανύπαρκτος είτε σας αρέσει είτε όχι .
    Και ναι γίνομαι πολύ κακια με αυτούς που συμπεριφέρονται έτσι και μπορώ να γίνω ακόμη πιο κακία όταν θα έχουν τις μπάλες να έρθουν να μου τα πουν από κοντά όλα αυτά και όχι να κάνουν τους μάγκες μέσα από ένα πληκτρολόγιο .

    Αυτά και το ληγω εδώ και το ξαναλέω τα λόγια μου εγώ δεν τα μασάω και ούτε βάζω τα πιόνια μου να με υποστηρίξουν .
    Αν θέλεις να μιλήσεις για εσένα θα μιλάς με βάση τα δικά σου γεγονότα και όχι τρίτων .

    Καλή συνέχεια και κοίτα να πας σε καμία παραλία να ηρεμήσεις που μου μπήκες από το πρωί να το παίξεις Δον Κιχώτης των κομπλεξικων με τις ψυχασθενείς γιατί όλο φεύγεις και όλο εδώ μέσα είσαι ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    ο ναρκισσισμός συνδέεται με αυτό που κάνεις λάικ στον εαυτό σου κλπ.
    εγώ αυτό νομίζω.
    το βουλνεράμπλ ναρκισίσμ είναι άλλη ιστορία.
    συγγνώμη κι όλας.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο θεματοθετης ανοιξε το θεμα και αναρωτιοταν αν το εβαλε στη σωστη κατηγορια για να εξηγησει την συμπεριφορα που εχουν πολλοι συνανθρωποι μας στα social media. Πηρε μερικες απαντησεις, ασχετες με την κατηγορια που εβαλε το θεμα.
    Εγω προσεχω πολυ τη γραφω. Η νοσηρη φαντασια αναφερε εαν παμε καλα που αυτο το θεμα ειναι σε αυτη την κατηγορια. Της απαντησα οτι ο θεματοθετης, που ειναι και ο μονος που εχει ισχυ σε ποια κατηγορια θα γινει το ποστ, μπορει να ηθελε να εξετασει αυτη τη πτυχη, χωρις φυσικα να εχει ειδικευση στο αντικειμενο.
    Ανεφερε εαν υπαρχουν επιστημονικες μελετες και οχι αρθρα σαν του lifo πανω σε αυτο και υπαρχουν ενα σωρο γιατι οπως φαινεται οι ερευνητες αναρωτιουνται, μονο και μονο αυτο φτανει.
    Το θεμα μεταφερθηκε στη θεματικη κατηγορια συζητησεις γεινου ψυχολογικου ενδιαφεροντος μετα την παρεμβαση καποιου moderator.
    Η σχεση μεταξυ social media kai ναρκισσισμου, σαφως ειναι πολυπλοκο θεμα, ποιο πολυπλοκο απο τη προχειρη αξιολογηση που μπορει να κανει ο καθενας απο εμας, οπως κανει like στο εαυτο του, ποσταρει συνεχεια τη φατσα του και αντε να συνοδευεται με ενα ρητο και χιλια- δυο .
    Προσωπικα εχω μια αφηρημενη ιδεα τι ειναι ναρκισσος, οπως ολοι μας οταν συνανταμε την ορολογια, αλλα δεν εχω την υπομονη και δεν με ενδιαφερει να το ψαξω εις βαθος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Περισσοτερο πηγε η συζητηση στο γεγονος γιατι πρεπει να με ενδιαφερει? Κανω scrolling μια ωρα την μερα και βλεπω καθε ημερα να εχεις ποσταρει το προσωπο σου, το ειδα και χθες και προχθες και αντιπροχθες. Καποιοι βγαζουν λεφτα απο αυτο ή θελουν απλα μια επιβεβαιωση ή ψαχνουν να πιασουν top score σε likes ή επιζητανε το θαυμασμο ή εχουν βαλει κοντρα με καποια-ο αλλη-ο ή θελουν να να δουν ποσο πετυχημενο ειναι το χτενισμα ή να εχουν ενα θεμα συζητησης με φιλες-φιλους ή θελουν επικοινωνια ή απλως ετσι γουσταρουν ή.....
    Η μονη λυση εαν ενοχλει ειναι να μπλοκαρεις τετοιες δημοσιευσεις ή να μπλοκαρεις τις δημοσιευσεις απο το δεινα χρηστη για 30 ημερες ας πουμε και αυτο εαν σε εκνευριζει καθως σκρολαρεις τη ροη σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Συγκεκριμενα το FB ετσι γιατι για καθε social αλλαζουν τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    υπάρχει και ο υγιής ναρκισσισμός, το άλλο άκρο είναι το έκοϊσμ.
    όντως το να ξεφεύγει κανείς απο το θέμα είναι συχνό φαινόμενο και προσωπικά δεν με ενοχλεί. το βρίσκω ενδιαφέρον. αρκεί να μην αλλάζει το κύριο θέμα.
    το βουλνεράμπλ ναρκισίσμ είναι άλλο πράγμα.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορω να ψαξω στο google vulnerable narcissism , μολις το εκανα πηρε δυο δευτερολεπτα.
    Vulnerable narcissism is characterized as being strongly correlated with neuroticism, which includes feelings such as low self-esteem, depression, anxiety and abrupt mood changes. Vulnerable narcissists are usually introverted, and sometimes, shy.

    Αναφερθηκε η συγκεκριμενη ορολογια γιατι ηταν το πρωτο αποτελεσμα στην αναζητηση που ποσταρα για επιστημονικες μελετες, στην περιληψη της ερευνας, δες λινκ πιο πανω και πατα το πρωτο αποτελεσμα, εχει μια περιληψη της ερευνας. Και εγω το ιδιο ειπα οτι το πρωτο με το δευτερο αποτελεσμα εξεταζουν δυο εντελως διαφορετικα πραγματα τα λιγα δευτερολεπτα που διαβασα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τεσπα το θεμα μας δεν ειναι ο ναρκισσισμος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Social Skills Training
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2023, 14:33
  2. Social media και κουτσομπολιό.
    By tzimani in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 4
    Last Post: 26-06-2019, 01:23
  3. social media
    By dimitriS12 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 30-03-2019, 23:14
  4. Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-2018, 00:41
  5. Προσέγγιση μέσω social media
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2016, 13:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •