Η κατάρα των social media - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το χειροτερο με τις ερευνες ειναι οτι διαβαζεις και δεν διαβαζεις στην ουσια. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι χρειαζεται ειδικη ισως εκπαιδευση για να καταλαβεις την καθε ορολογια μιας και σημασια εχει η κλιμακα αυτης. Δεν εχω σπουδασει το αντικειμενο, ουτε ξερω πως το σπουδαζουν οι φοιτητες της ψυχολογιας και τι τεστ κανουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εντάξει. έγινε παρεξήγηση. όταν λέει ναρκισσισμό εννοεί την ψυχολογική έννοια στο παράδειγμα που παραθέτεις. ήταν δικό μου λάθος που νόμισα ότι κάτι τέτοιο ήταν και η αναφορά στον ναρκισσισμό ως χαρακτηριστικό οποιουδήποτε απο εμάς.
    ο κάθε ένας απο μας έχει στοιχεία ναρκισισμού. ο ευάλωτος ναρκισιστής είναι μια κατηγορία ναρκισσιστών τέλος πάντων. εκεί έγινε η σύγχιση απο μεριάς μου.

    https://www.psychologytoday.com/us/b...-spot-each-one

    https://www.psychologytoday.com/us/b...thy-narcissism

    αυτά από εμένα.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι και η marilou στο ποστ της απο ενα αρθρο χωρις να το κοιταξω παλι ανεφερε οτι για παραδειγμα στους εφηβους ειναι υγιης ναρκισσισμος αυτο που αναπτυσσουν, για να αποκτησουν ανεξαρτησια κλπ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενδιαφεροντα ειναι ολα αυτα, αλλα δεν εχω ορεξη για διαβασμα τωρα User, να σαι καλα :)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και για να γυρισουμε στο θεμα μας και να πιασουμε αλλο social media. Τι γνωμη εχετε για το twitter? Το λιγο που ασχοληθηκα, ο ενας εβριζε τον αλλον στο περιορισμενο χωρο για μηνυμα που δινει αυτο και αναλογα ποσο επιτυχημενα το εκανε και ποσο "φωναζε", τον ακολουθουσαν κλπ τουλαχιστον στην ελληνικη επικρατεια.
    Γιατι υπαρχουν και twit με συγκεκριμενη θεματολογια, δεν εχω ασχοληθει πολυ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπράβο σου !

    Όπως και εγώ δεν συνιθιζω να μένω με το στομα κλειστό σε ανθρώπους που μου κάνουν επίθεση επειδή χρειάστηκε να επισκεφτώ ψυχολόγο ή να πάρω χάπια ..

    Αν εσένα αυτής της ποιότητας ανθρώπων σε κάνει να τους εκτιμας είναι καθαρά θέμα δικό σου .

    Για εμένα αυτοί οι άνθρωποι έχουν περισσότερο ανάγκη ένα καλό ψυχίατρο μπας και καταλάβουν τι σκατα κουβαλάνε μέσα στην ψυχή τους ...

    Να εκτιμας όποιον θέλεις δεν είσαι ούτε γυναίκα μου ούτε παιδί μου για να απολογηθω για το τι είσαι .

    Τον σεβασμό δεν τον απαιτεί από κάπου τον κερδίζεις .

    Για εμένα όμως εδώ μέσα όποιος λέει όλα αυτά σε ανθρωπο που πέρασε από τον ψυχολογικό Γολγοθά μιας κατάθλιψης είναι ανύπαρκτος είτε σας αρέσει είτε όχι .
    Και ναι γίνομαι πολύ κακια με αυτούς που συμπεριφέρονται έτσι και μπορώ να γίνω ακόμη πιο κακία όταν θα έχουν τις μπάλες να έρθουν να μου τα πουν από κοντά όλα αυτά και όχι να κάνουν τους μάγκες μέσα από ένα πληκτρολόγιο .

    Αυτά και το ληγω εδώ και το ξαναλέω τα λόγια μου εγώ δεν τα μασάω και ούτε βάζω τα πιόνια μου να με υποστηρίξουν .
    Αν θέλεις να μιλήσεις για εσένα θα μιλάς με βάση τα δικά σου γεγονότα και όχι τρίτων .

    Καλή συνέχεια και κοίτα να πας σε καμία παραλία να ηρεμήσεις που μου μπήκες από το πρωί να το παίξεις Δον Κιχώτης των κομπλεξικων με τις ψυχασθενείς γιατί όλο φεύγεις και όλο εδώ μέσα είσαι ..
    Εχεις πρόβλημα.Δεν εχω προσκυνησει ποτέ κανεναν,ουτε εχω παρει το μερος κανενός.Ξερω ακριβως ποιος ειναι ο καθένας και τι θεματακια έχει, επουδενί δε πηρα το μερος της ρεμεντι πολυ απλα γιατί δε καθισα να τα διαβασω ολα.Επεσα μονο στο κομματι που λεγατε περι ηλικιας και το θεωρησα απλα τραγικο και κατινιστικο,αυτο ειναι ολο.Εσεις εχεις φτιαξει ολοκληρα σεναρια με το μυαλο σου,αλλα μέχρι εκει φτάνεις.Οχι κοπέλα μου,δε φευγω συνέχεια και ολο εδω είμαι.Οποτε μπορω απανταω.Δε θα αφηνα τη βόλτα μου και το ποτάκι μου για να ασχοληθω με σενα και τον καθενα απο εδω μεσα.Αλλα θα το ξανατονισω και θα κλεισω και εγω γιατί θα κλεισω παλι,χρειαζεται να εισαι κακος ανθρωπος για να προσπαθείς να με κομπλεξαρεις λέγοντας μου οτι με κατηγορούν ΑΓΝΩΣΤΟΙ εδω...Οτι τι; τους ξερω μαρη;ειναι στη ζωη μου;πολυ που χεστηκα και για σενα και για τους άλλους....Αντε φιλάκια τωρα,αν γραψεις θα σου απαντησω αργά το βράδυ stay tuned
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    ..
    Οτι τι; ξερω μαρη
    μαρή????

    Κάνε ότι θες και να απαντάς όπου θες αν όντως πιάνεσαι από μια λέξη όπως ΛΕΣ και βγάζεις συμπεράσματα και επιτηθεσαι σε ανθρώπους ΧΩΡΙΣ να σε χουν θηξει ΠΟΥΘΕΝΑ
    ,τότε ναι συμφωνώ υπάρχει πρόβλημα και εγώ κάτι τέτοια τυπακια ούτε να ασχοληθώ .
    Πρόσεχε το ποτάκι πίνετε έξω και όχι μέσα σε ένα φόρουμ ξημερώματα απαντώντας σε θέματα ..
    Άστα αυτά αλλού κοριτσάκι εκεί που πιάνουν ...

    Καλά να περνάς μην απαντήσεις τζάμπα δεν θα το δω όπως και πολλά πλέον εδώ μέσα του επιπέδου "μαρή " και φυσικά πάνε αλλού να κάνεις τέτοιους διαλόγους μόνο και τίποτε άλλο ..

    Στο είπα από την αρχή λάθος άτομο βρίσκεις να ξεσπάσεις ,δεν περνάνε και ούτε με αγγίζουν απλά διαπιστώνω εξελίξεις ανθρώπων που θέλουν να λένε ότι έχουν κάποια ψυχολογικά θεματακια και αναζητούν άλλους συνανθρώπους τους να μοιραστούν εμπειρίες .

    Αυτό κάνουμε ,θες να συμμετέχεις ?
    Καλώς !
    Αλλιώς να κάνεις διαλόγους με αυτού που κατακεραυνώνουν και τα χάπια και τις ψυχολογικές ασθένειες .
    Όμοιος στον όμοιο!


    ����������������� ��������������
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    ..

    μαρή????

    Κάνε ότι θες και να απαντάς όπου θες αν όντως πιάνεσαι από μια λέξη όπως ΛΕΣ και βγάζεις συμπεράσματα και επιτηθεσαι σε ανθρώπους ΧΩΡΙΣ να σε χουν θηξει ΠΟΥΘΕΝΑ
    ,τότε ναι συμφωνώ υπάρχει πρόβλημα και εγώ κάτι τέτοια τυπακια ούτε να ασχοληθώ .
    Πρόσεχε το ποτάκι πίνετε έξω και όχι μέσα σε ένα φόρουμ ξημερώματα απαντώντας σε θέματα ..
    Άστα αυτά αλλού κοριτσάκι εκεί που πιάνουν ...

    Καλά να περνάς μην απαντήσεις τζάμπα δεν θα το δω όπως και πολλά πλέον εδώ μέσα του επιπέδου "μαρή " και φυσικά πάνε αλλού να κάνεις τέτοιους διαλόγους μόνο και τίποτε άλλο ..

    Στο είπα από την αρχή λάθος άτομο βρίσκεις να ξεσπάσεις ,δεν περνάνε και ούτε με αγγίζουν απλά διαπιστώνω εξελίξεις ανθρώπων που θέλουν να λένε ότι έχουν κάποια ψυχολογικά θεματακια και αναζητούν άλλους συνανθρώπους τους να μοιραστούν εμπειρίες .

    Αυτό κάνουμε ,θες να συμμετέχεις ?
    Καλώς !
    Αλλιώς να κάνεις διαλόγους με αυτού που κατακεραυνώνουν και τα χάπια και τις ψυχολογικές ασθένειες .
    Όμοιος στον όμοιο!


    ����������������� ��������������
    Γυρισα και σου απαντησα ΜΑΡΗ.αν θες σου δίνω το φβ μου να δεις φωτο απο τις εξοδους μου που είναι καθημερινές.Επειδη εσυ δεν εχεις ζωη δε σημαίνει ότι δεν έχουν και οι άλλοι.Ουστ τωρα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by user View Post
    εντάξει. έγινε παρεξήγηση. όταν λέει ναρκισσισμό εννοεί την ψυχολογική έννοια στο παράδειγμα που παραθέτεις. ήταν δικό μου λάθος που νόμισα ότι κάτι τέτοιο ήταν και η αναφορά στον ναρκισσισμό ως χαρακτηριστικό οποιουδήποτε απο εμάς.
    ο κάθε ένας απο μας έχει στοιχεία ναρκισισμού. ο ευάλωτος ναρκισιστής είναι μια κατηγορία ναρκισσιστών τέλος πάντων. εκεί έγινε η σύγχιση απο μεριάς μου.

    https://www.psychologytoday.com/us/b...-spot-each-one

    https://www.psychologytoday.com/us/b...thy-narcissism

    αυτά από εμένα.
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι και η marilou στο ποστ της απο ενα αρθρο χωρις να το κοιταξω παλι ανεφερε οτι για παραδειγμα στους εφηβους ειναι υγιης ναρκισσισμος αυτο που αναπτυσσουν, για να αποκτησουν ανεξαρτησια κλπ
    Ακριβώς !
    Δεν μιλάμε για παθολογικές καταστάσεις σε τέτοιες περιπτώσεις και φυσικά ουδεμία σχέση έχει όλη αυτή η αναφορά μας !!

    Τουλάχιστον έγινε αντιληπτό και χαίρομαι !

    Keep πραγματικά με το Twitter δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και την σελίδα μας εκεί όσο αφορά το επαγγελματικό κομμάτι την διαχειρίζεται ο άντρας μου .
    Προσωπικο φυσικά δεν έχω και δεν υπάρχει λόγος αφού δεν συμμετέχω σε αυτή την ιδεολογία του μιας που ότι θέλω επί προσωπικού το έχω ήδη στην σελίδα μου στο φεις και στο ινστα ....

    Γενικά αν ήταν να έχουμε προσωπικούς λογαριασμούς σε όλα αυτά θα έπρεπε να ασχολείσαι συνέχεια με τα sosial ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και για να γυρισουμε στο θεμα μας και να πιασουμε αλλο social media. Τι γνωμη εχετε για το twitter? Το λιγο που ασχοληθηκα, ο ενας εβριζε τον αλλον στο περιορισμενο χωρο για μηνυμα που δινει αυτο και αναλογα ποσο επιτυχημενα το εκανε και ποσο "φωναζε", τον ακολουθουσαν κλπ τουλαχιστον στην ελληνικη επικρατεια.
    Γιατι υπαρχουν και twit με συγκεκριμενη θεματολογια, δεν εχω ασχοληθει πολυ.
    αυτοί που βρίζανε τους ξέρεις; μήπως ήταν τρολς που λένε, βαλτοί για να μεθοδεύσουν τη συζήτηση;
    εμένα μου αρέσει το τουήτερ και το τάμπλιρ σαν μέσο έκφρασης.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Social Skills Training
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2023, 15:33
  2. Social media και κουτσομπολιό.
    By tzimani in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 4
    Last Post: 26-06-2019, 02:23
  3. social media
    By dimitriS12 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 31-03-2019, 00:14
  4. Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-2018, 01:41
  5. Προσέγγιση μέσω social media
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2016, 14:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •