Η κατάρα των social media
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152

    Η κατάρα των social media

    Καλησπέρα σε όλ@! Νομίζω είμαι στη σωστή κατηγορία...Κάτι που πλανάται στη σκέψη μου τον τελευταίο καιρό και η αλήθεια είναι πως μου έχει γεννήσει διάφορα ερωτήματα, είναι το γιατί ο περισσότερος κόσμος έχει την ανάγκη να προβάλλει τόσο τον εαυτό του σε facebook, instagram κλπ. Προσωπικά, από καιρό έχω σκεφτεί να σβήσω όλους τους λογαριασμούς μου, ωστόσο η φύση του επαγγέλματος που θα ακολουθήσω (αθλητική δημοσιογραφία), δε μου το επιτρέπει και τόσο.

    Έχω κουραστεί να βλέπω ανθρώπους να δημοσιοποιούν τα πάντα. Πάνε θάλασσα πχ: Ορίστε η τοποθεσία, ορίστε η παρέα μου, ορίστε τα ποδαράκια μου στο κύμα. Εμένα γιατί δε μου γεννάται η επιθυμία να «ποστάρω» ότι πήγα για καφέ ή για τρέξιμο ή οτιδήποτε. Θα μου πεις, ο καθένας κάνει ότι θέλει. Σωστό, αλλά όλη αυτή η μαζοποίηση κάνει κακό στην κοινωνία και με θλίβει σαν γεγονός.

    Δεν είναι τόσο προσωπικό πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι είναι ωραίο θέμα για συζήτηση...
    Last edited by erimitis44; 26-06-2021 at 00:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Καλησπέρα σε όλ@! Νομίζω είμαι στη σωστή κατηγορία...Κάτι που πλανάται στη σκέψη μου τον τελευταίο καιρό και η αλήθεια είναι πως μου έχει γεννήσει διάφορα ερωτήματα, είναι το γιατί ο περισσότερος κόσμος έχει την ανάγκη να προβάλλει τόσο τον εαυτό του σε facebook, instagram κλπ. Προσωπικά, από καιρό έχω σκεφτεί να σβήσω όλους τους λογαριασμούς μου, ωστόσο η φύση του επαγγέλματος που θα ακολουθήσω (αθλητική δημοσιογραφία), δε μου το επιτρέπει και τόσο.

    Έχω κουραστεί να βλέπω ανθρώπους να δημοσιοποιούν τα πάντα. Πάνε θάλασσα πχ: Ορίστε η τοποθεσία, ορίστε η παρέα μου, ορίστε τα ποδαράκια μου στο κύμα. Εμένα γιατί δε μου γεννάται η επιθυμία να «ποστάρω» ότι πήγα για καφέ ή για τρέξιμο ή οτιδήποτε. Θα μου πεις, ο καθένας κάνει ότι θέλει. Σωστό, αλλά όλη αυτή η μαζοποίηση κάνει κακό στην κοινωνία και με θλίβει σαν γεγονός.

    Δεν είναι τόσο προσωπικό πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι είναι ωραίο θέμα για συζήτηση...
    Καλημέρα


    Κακό κάνεις στους ανθρώπους που δίνουν παραπάνω σημασία σε όλους αυτούς και το κυριότερο δεν είναι ευχαριστημένοι με την ίδια τους την ζωή .

    Ποιος ο λόγος να σε ενοχλήσει ένας άνθρωπος που μοιράζεται την χαρά του με τους φίλους του ?
    Αφού αυτό του αρέσει και μάλιστα είναι αποδεκτή αυτή η συμπεριφορά του από τους φίλους του ,γιατί τον ακολουθούν ,που ειναι το κακό ?

    Ίσα ίσα ανεβάζοντας φωτογραφίες από ωραία μέρη διακοπών μπορείς κάλλιστα να πάρεις και εσύ ιδέες ,να κάνετε και μια ωραία συζήτηση και να πας και εσύ αν σου αρέσει .


    Όλα ειναι θέμα οπτικής πλευράς .
    Αν δεν σου αρέσει κάτι τέτοιο για τους δικούς σου λόγους απλά δεν τους ακολουθείς όλους αυτούς .
    Εκείνοι δεν καταπιέζονται μέσα από όλο αυτό .
    Ίσα ίσα κάποιοι πλέον το έχουν κάνει τρόπο ζωής .
    Και αν εκείνοι είναι καλά μέσα σε αυτό δεν υπάρχει λόγος να είναι αρνητικό .

    Όντως έχουμε γίνει μια μεγάλη κλειδαρότρυπα όλοι μας αλλά το ξαναλέω ,αν εσύ είσαι απόλυτα ικανοποιημένος με την ζωή σου πίστεψέ με δεν θα σε ενοχλεί καθόλου όλη αυτή η νοοτροπία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα


    Κακό κάνεις στους ανθρώπους που δίνουν παραπάνω σημασία σε όλους αυτούς και το κυριότερο δεν είναι ευχαριστημένοι με την ίδια τους την ζωή .

    Ποιος ο λόγος να σε ενοχλήσει ένας άνθρωπος που μοιράζεται την χαρά του με τους φίλους του ?
    Αφού αυτό του αρέσει και μάλιστα είναι αποδεκτή αυτή η συμπεριφορά του από τους φίλους του ,γιατί τον ακολουθούν ,που ειναι το κακό ?

    Ίσα ίσα ανεβάζοντας φωτογραφίες από ωραία μέρη διακοπών μπορείς κάλλιστα να πάρεις και εσύ ιδέες ,να κάνετε και μια ωραία συζήτηση και να πας και εσύ αν σου αρέσει .


    Όλα ειναι θέμα οπτικής πλευράς .
    Αν δεν σου αρέσει κάτι τέτοιο για τους δικούς σου λόγους απλά δεν τους ακολουθείς όλους αυτούς .
    Εκείνοι δεν καταπιέζονται μέσα από όλο αυτό .
    Ίσα ίσα κάποιοι πλέον το έχουν κάνει τρόπο ζωής .
    Και αν εκείνοι είναι καλά μέσα σε αυτό δεν υπάρχει λόγος να είναι αρνητικό .

    Όντως έχουμε γίνει μια μεγάλη κλειδαρότρυπα όλοι μας αλλά το ξαναλέω ,αν εσύ είσαι απόλυτα ικανοποιημένος με την ζωή σου πίστεψέ με δεν θα σε ενοχλεί καθόλου όλη αυτή η νοοτροπία .
    Εμένα τι κακό να μου κάνει εφόσον μίλησα για το φαινόμενο της μαζοποίησης; Εκτός κι αν εννοείς ότι πάω προς άλλη κατεύθυνση. Ναι αυτό μπορεί να αποφέρει κάποιες καταστάσεις που θα αισθάνεσαι μια μοναξιά, αλλά εντάξει το παλεύουμε. Δυστυχώς το κάνουν όλοι αυτό που περιέγραψα, οπότε αν σταματήσω να τους ακολουθώ θα παρεξηγηθούν, γιατί τόσο μεγάλη σημασία έχει ένα φόλλοιυ. Που καταντήσαμε...Η αλήθεια είναι πως αν εξαιρέσεις το ζήτημα των φίλων που είχα αναφέρει στο προηγούμενο θέμα που έθεσα, τότε μια χαρά είμαι σε προσωπικό επίπεδο. Οπότε δεν έχει να κάνει. Ακόμα και σε περιόδους μέγιστης χάριτος, πάλι τις ίδιες ανησυχίες είχα πάνω σε αυτό το θέμα.

    Μου κάνει εντύπωση πάντως που ναι μεν λες ότι έχουμε γίνει μια μεγάλη κλειδαρότρυπα, αλλά διατηρείς μια γενική ωχαδερφική στάση ως προς το ζήτημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Εμένα τι κακό να μου κάνει εφόσον μίλησα για το φαινόμενο της μαζοποίησης; Εκτός κι αν εννοείς ότι πάω προς άλλη κατεύθυνση. Ναι αυτό μπορεί να αποφέρει κάποιες καταστάσεις που θα αισθάνεσαι μια μοναξιά, αλλά εντάξει το παλεύουμε. Δυστυχώς το κάνουν όλοι αυτό που περιέγραψα, οπότε αν σταματήσω να τους ακολουθώ θα παρεξηγηθούν, γιατί τόσο μεγάλη σημασία έχει ένα φόλλοιυ. Που καταντήσαμε...Η αλήθεια είναι πως αν εξαιρέσεις το ζήτημα των φίλων που είχα αναφέρει στο προηγούμενο θέμα που έθεσα, τότε μια χαρά είμαι σε προσωπικό επίπεδο. Οπότε δεν έχει να κάνει. Ακόμα και σε περιόδους μέγιστης χάριτος, πάλι τις ίδιες ανησυχίες είχα πάνω σε αυτό το θέμα.

    Μου κάνει εντύπωση πάντως που ναι μεν λες ότι έχουμε γίνει μια μεγάλη κλειδαρότρυπα, αλλά διατηρείς μια γενική ωχαδερφική στάση ως προς το ζήτημα.
    Ωχαδελφικη στάση τι εννοείς ακριβώς ?

    Είναι ένα θέμα που πρέπει να με απασχολήσει εις βάθος και να το δώσω την πρέπον σημασία ?

    Καταρχήν που να δώσω σημασία ?
    Στην κλειδαρότρυπα που έχει διαλέξει ο καθένας είτε να προβάλλει την ζωή του είτε να σχολιάζει τις ζωές των άλλων ?


    Ίσα ίσα δεν το αντιμετωπίζω έτσι .
    Το βλέπω μια τάση της εποχής που δεν με ενοχλεί καθόλου ..

    Τι θα έπρεπε να κάνω δηλαδή ?
    Να επιβάλλω στον καθένα που προβάλει την ζωή του τα δικά μου όρια ?

    Που είναι η ελευθερία της έκφρασης των ανθρώπων για την οποία έχουν χυθεί τόνοι μελάνης ?
    Που είναι ο σεβασμός στα θέλω του άλλου?

    Θα του επιβάλλω εγώ κάτι το οποίο το βλέπω άσχημο ?
    Και στην τελική ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω κάποιον όπου δούλευε όλο τον χρόνο και πήγε διακοπές και περνάει σούπερ !
    Ούτε από εμένα δανείστηκε, ούτε μου τρώει το φαι μου ..


    Αν ήταν κάποιος ο οποίος έκανε πράγματα εις βάρος μου πατούσε πάνω στις δικές μου πλάτες ,μου κλαιγοταν ότι δεν έχει χρήματα ,εκεί θα λειτουργούσαν αλλιώς .

    Στην προκειμένη περίπτωση είναι τουλάχιστο νοσηρό να ασχοληθώ με τον καθένα τι κάνει και πως το κάνει .

    Ειναι σαν να μου λες θα πάω εγώ τις διακοπές μου, θα ποσταρω τα γούστα που βγάζω σε αυτές ,τις οποίες τις πλήρωσα με τα δικά μου χρήματα και από την καθαρά δική μου δουλειά και θα πρέπει να ανλογιστω αν κάποιος ενοχλείται από αυτό .

    Αν ενοχλείται πολύ απλά να μην με ακολουθεί για να μην τα βλέπει .
    Εκείνος έχει θέμα και όχι εγώ που περνάω καλά και το απολαμβάνω όλο αυτό .
    Το μοιράζομαι με τους φίλους μου και αυτό είναι όλο.
    Αν αυτός το βλέπει σαν επίδειξη ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε ορισμένες περιπτώσεις τους ,είναι ζηλοφθον και καχύποπτος ..

    Αν ένας άνθρωπος το έχει αυτό δεν θα περιμένει τις διακοπές σου για να το σχολιάσει .
    Θα βρει να σχολιασει και την ζωή σου ,το αυτοκίνητό σου ,την δουλειά σου και γενικά ότι έχεις αποκτήσει με τα ίδια σου τα χέρια γιατί πολύ απλά μπορείς ....

    Όσο σου κάνει εντύπωση όλο αυτό εσένα ,άλλο τόσο μεγάλη εντυπωση μου κάνει εμένα που μετράνε την ποιότητα της ζωής τους μερικοί ανάλογα με το πόσα like λαμβάνουν στα σοσιαλ ή από τους πόσους φίλους έχουν ...

    Απλά τραγικό θα το χαρακτηρίσω και πολύ μίζερο .
    Συμπεριφορά 12 χρόνου και πολύ λέω ..
    Λες να δίνω βάση σε τέτοιες ανώριμες συμπεριφορές στην ηλικία που είμαι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ωχαδελφικη στάση τι εννοείς ακριβώς ?

    Είναι ένα θέμα που πρέπει να με απασχολήσει εις βάθος και να το δώσω την πρέπον σημασία ?

    Καταρχήν που να δώσω σημασία ?
    Στην κλειδαρότρυπα που έχει διαλέξει ο καθένας είτε να προβάλλει την ζωή του είτε να σχολιάζει τις ζωές των άλλων ?


    Ίσα ίσα δεν το αντιμετωπίζω έτσι .
    Το βλέπω μια τάση της εποχής που δεν με ενοχλεί καθόλου ..

    Τι θα έπρεπε να κάνω δηλαδή ?
    Να επιβάλλω στον καθένα που προβάλει την ζωή του τα δικά μου όρια ?

    Που είναι η ελευθερία της έκφρασης των ανθρώπων για την οποία έχουν χυθεί τόνοι μελάνης ?
    Που είναι ο σεβασμός στα θέλω του άλλου?

    Θα του επιβάλλω εγώ κάτι το οποίο το βλέπω άσχημο ?
    Και στην τελική ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω κάποιον όπου δούλευε όλο τον χρόνο και πήγε διακοπές και περνάει σούπερ !
    Ούτε από εμένα δανείστηκε, ούτε μου τρώει το φαι μου ..


    Αν ήταν κάποιος ο οποίος έκανε πράγματα εις βάρος μου πατούσε πάνω στις δικές μου πλάτες ,μου κλαιγοταν ότι δεν έχει χρήματα ,εκεί θα λειτουργούσαν αλλιώς .

    Στην προκειμένη περίπτωση είναι τουλάχιστο νοσηρό να ασχοληθώ με τον καθένα τι κάνει και πως το κάνει .

    Ειναι σαν να μου λες θα πάω εγώ τις διακοπές μου, θα ποσταρω τα γούστα που βγάζω σε αυτές ,τις οποίες τις πλήρωσα με τα δικά μου χρήματα και από την καθαρά δική μου δουλειά και θα πρέπει να ανλογιστω αν κάποιος ενοχλείται από αυτό .

    Αν ενοχλείται πολύ απλά να μην με ακολουθεί για να μην τα βλέπει .
    Εκείνος έχει θέμα και όχι εγώ που περνάω καλά και το απολαμβάνω όλο αυτό .
    Το μοιράζομαι με τους φίλους μου και αυτό είναι όλο.
    Αν αυτός το βλέπει σαν επίδειξη ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε ορισμένες περιπτώσεις τους ,είναι ζηλοφθον και καχύποπτος ..

    Αν ένας άνθρωπος το έχει αυτό δεν θα περιμένει τις διακοπές σου για να το σχολιάσει .
    Θα βρει να σχολιασει και την ζωή σου ,το αυτοκίνητό σου ,την δουλειά σου και γενικά ότι έχεις αποκτήσει με τα ίδια σου τα χέρια γιατί πολύ απλά μπορείς ....

    Όσο σου κάνει εντύπωση όλο αυτό εσένα ,άλλο τόσο μεγάλη εντυπωση μου κάνει εμένα που μετράνε την ποιότητα της ζωής τους μερικοί ανάλογα με το πόσα like λαμβάνουν στα σοσιαλ ή από τους πόσους φίλους έχουν ...

    Απλά τραγικό θα το χαρακτηρίσω και πολύ μίζερο .
    Συμπεριφορά 12 χρόνου και πολύ λέω ..
    Λες να δίνω βάση σε τέτοιες ανώριμες συμπεριφορές στην ηλικία που είμαι ?
    Ωραία κατανοητό. Εγώ ένα θέμα για συζήτηση άνοιξα, προκειμένου να δω πως το αντιλαμβάνονται και οι υπόλοιποι. Γενικά προβληματίζομαι για την πορεία της κοινωνίας και το κρίνω θεμιτό να με απασχολεί ένα τέτοιο θέμα. Χωρίς social media θα ήταν όλα πολύ καλύτερα. Άποψη μου. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Προσωπικά δε το θεωρω κακο καποιος να ασχολειται.Εγω εχω πολυ κοντινά μου προσωπα και μου αρεσει να μοιραζομαι στιγμες.Αν εξαιρεσεις αυτό το κομματι το βλέπω σαν ενα άλμπουμ με αναμνήσεις...Ολα ειναι ομορφα,αν τα χρησιμοποιείς με μετρο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Προσωπικά δε το θεωρω κακο καποιος να ασχολειται.Εγω εχω πολυ κοντινά μου προσωπα και μου αρεσει να μοιραζομαι στιγμες.Αν εξαιρεσεις αυτό το κομματι το βλέπω σαν ενα άλμπουμ με αναμνήσεις...Ολα ειναι ομορφα,αν τα χρησιμοποιείς με μετρο
    @Νοσηρη φαντασία Το κακό είναι κάτι υποκειμενικό μερικές φορές. Δεν είναι κακό. Απλώς έχω την εντύπωση ότι άμα δώσουμε βάση τόσο στα σοσιαλ μίντια και όλα αυτά, ωθουμαστε στην αποξένωση. Προφανώς αναφέρομαι στις υπερβολικές συμπεριφορές που ορισμένοι/ορισμένες κάθονται με τις ώρες στο ινσταγκραμ πχ και κουταλομετρουν λαικ κλπ. Το να λέμε ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει αρκεί να μην επηρεάζει τον κοινωνικό περίγυρο είναι παγίδα κατ'εμε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Ωραία κατανοητό. Εγώ ένα θέμα για συζήτηση άνοιξα, προκειμένου να δω πως το αντιλαμβάνονται και οι υπόλοιποι. Γενικά προβληματίζομαι για την πορεία της κοινωνίας και το κρίνω θεμιτό να με απασχολεί ένα τέτοιο θέμα. Χωρίς social media θα ήταν όλα πολύ καλύτερα. Άποψη μου. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε
    Συζήτηση κάνουμε προς τι τα υπόλοιπα σχόλια ..
    Απάντησα ως προς το τελείως άστοχο σχόλιο σου για έναν του ωχαδελφισμου ...


    Έχε υπόψη σου ποσα άτομα έχουν βρει δουλειά μέσα από τα sosial ,πόσα άτομα επικοινωνούν με τους φίλους τους επειδή δεν εχουν την δυνατότητα ούτε να βγουν από το σπίτι τους γιατί είναι καθηλωμένοι σε ένα κρεβάτι ,πόσοι βλέπουν τους φίλους τους ή τους δικούς τους ανθρώπους οι οποίοι είναι στο εξωτερικό και γενικά πόσοι άνθρωποι έχουν βρει τον σύντροφό τους ο οποίος κατοικεί σε άλλη πόλη ή ακόμα και σε άλλη χώρα και που χωρίς αυτά δεν υπήρχε περίπτωση να συναντηθούν ..

    Πλέον τα sosial αποδείχθηκαν σωτηρια εν καιρό πανδημίας για όλους αυτούς του επαγγελματίες που είχαν τα μαγαζιά τους κλειστά και προωθούσαν από εκεί τα προϊόντα τους.

    Φαντάσου τι καταστροφικές επιπτώσεις θα είχαμε στην αγορά και στην οικονομία αν δεν υπήρχαν τα sosial .

    Όποιος τα βλέπει μόνο σαν μεσον επίδειξης ναι κάπου υπάρχει θέμα ,αλλά αυτό είναι μηδαμινό μπροστά στο καλό που έχουν κάνει την δεδομένη χρονική στιγμή .


    Όλα στην ζωή είναι θέμα οπτική πλευράς .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    @Νοσηρη φαντασία Το κακό είναι κάτι υποκειμενικό μερικές φορές. Δεν είναι κακό. Απλώς έχω την εντύπωση ότι άμα δώσουμε βάση τόσο στα σοσιαλ μίντια και όλα αυτά, ωθουμαστε στην αποξένωση. Προφανώς αναφέρομαι στις υπερβολικές συμπεριφορές που ορισμένοι/ορισμένες κάθονται με τις ώρες στο ινσταγκραμ πχ και κουταλομετρουν λαικ κλπ. Το να λέμε ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει αρκεί να μην επηρεάζει τον κοινωνικό περίγυρο είναι παγίδα κατ'εμε
    Ολα με μετρο αγαπητε.Εγω το χρησιμοποιω και για να μιλάω με τους φιλους οποτε μου είναι αρκετα χρησιμο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    τα κοινωνικά μέσα εξυπηρετούν στο να δικτυόνονται οι ανθρώποι και να επικοινωνούν εμπειρίες και γνώμες.
    εγω δεν το βλέπω σαν κατάρα, κατάρα γίνεται αν δεν έχεις σύνεση και το παρατραβάς.
    πχ δεν έχω πρόβλημα με το πόσο καλά περνάνε ή υποτίθεται ότι περνάνε αλλά με το ότι θεωρούν ότι έτσι πρέπει να είναι ο ορισμός του περνάω καλά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το instagram εχω λογαριασμο, αλλα δεν εχω ασχοληθει. Με το facebook ασχολιεμαι λιγο αλλα και εγω δεν το βρισκω σαν ενα social media που μπορεις να επικοινωνησεις ουσιαστικα, εκτος του messenger. Μπορεις να ποσταρεις παπαδες και να μην εχεις το στοιχειωδη σχολιασμο ή επικοινωνια που υπαρχει για παραδειγμα σε αυτο το φορουμ και μιλαμε για τον κυκλο γνωριμιων σου. Και δεν συμβαινει μονο σε εμενα αλλα σε ολους, οπως βλεπω απο τα προφιλ των φιλων μου. Αν αφαιρεσεις απο το σχολιασμο και διαφορα gif, φωτογραφιες χωρις νοημα δεν μενει σχεδον τιποτα. Αντε μερικες προτασεις στοιχειωδεις. Ρηχοτητα θα το ελεγα του μεσου.
    Μονο σε μεγαλα κεντρικα σημεια που εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων βλεπεις σχολιασμο.
    Προσωπικα αυτη την περιοδο θα κανω ερευνα για να βρω αλλα social media να ασχολιεμαι, για παραδειγμα το reddit μονο που εκει χρειαζεται να εκφραζεσαι στα Αγγλικα αν θες να αξιοποιησεις αυτο που προσφερει. Γενικα ειμαι προς αναζητηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by user View Post
    τα κοινωνικά μέσα εξυπηρετούν στο να δικτυόνονται οι ανθρώποι και να επικοινωνούν εμπειρίες και γνώμες.
    εγω δεν το βλέπω σαν κατάρα, κατάρα γίνεται αν δεν έχεις σύνεση και το παρατραβάς.
    πχ δεν έχω πρόβλημα με το πόσο καλά περνάνε ή υποτίθεται ότι περνάνε αλλά με το ότι θεωρούν ότι έτσι πρέπει να είναι ο ορισμός του περνάω καλά.
    Συμφωνώ 100%. Αυτό λέω και εγώ ουσιαστικά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by user View Post
    τα κοινωνικά μέσα εξυπηρετούν στο να δικτυόνονται οι ανθρώποι και να επικοινωνούν εμπειρίες και γνώμες.
    εγω δεν το βλέπω σαν κατάρα, κατάρα γίνεται αν δεν έχεις σύνεση και το παρατραβάς.
    πχ δεν έχω πρόβλημα με το πόσο καλά περνάνε ή υποτίθεται ότι περνάνε αλλά με το ότι θεωρούν ότι έτσι πρέπει να είναι ο ορισμός του περνάω καλά.
    Ποιος το θεωρεί αυτό ?
    Αυτός που το προβάλει που όντως γι αυτόν είναι ο τρόπος που περνάει καλά ή για αυτόν που το αντιλαμβάνεται έτσι και που για εκείνον δεν ισχύει?

    Πάλι στην δεδομένη περίπτωση ποιος νομίζεις ότι φθείρεται ψυχολογικά ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποιος το θεωρεί αυτό ?
    Αυτός που το προβάλει που όντως γι αυτόν είναι ο τρόπος που περνάει καλά ή για αυτόν που το αντιλαμβάνεται έτσι και που για εκείνον δεν ισχύει?

    Πάλι στην δεδομένη περίπτωση ποιος νομίζεις ότι φθείρεται ψυχολογικά ?
    μου έφερες στο νου τη σχετική ανάρτηση της Λατινοπούλου τώρα και μια άλλη απάντηση αναφορικά με τα σχόλια που έγιναν.
    δεν ξέρω γιατί, απλά φέρεται και οι δύο πλευρές να είναι αδύναμες στα σημεία.

    εγώ εκείνο που ήθελα να πω, είναι πχ όταν ξέρεις ότι έχεις πολλούς φόλοερς, και ποστάρεις την ευτυχία σου στηριζόμενη σε κάτι επιφανειακό, η μάζα επηρεάζεται. και γίνεται κανόνας μετά. πχ καρντάσιανς. το πώς μεταφέρεται μια πληροφορία παίζει μεγάλο ρόλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Με αυστηρότητα στην χρήση τους, γιατί όντως μπορεί να κάψεις πολλά εγκεφαλικά κύτταρα βλέποντας ολόγυρα τι ποστάρεται. Επιλεκτικά σε ποια πρόσωπα θα βλέπουν το προφίλ σου, δε θέλω και πολλά πολλά προσωπικά στο δημόσιο πεδίο, αν θελήσω να επικοινωνήσω, τότε με μήνυμα. Όπως όλα, εξαρτάται από την προσωπικότητα του καθενός. Τα βρίσκω κουραστικά όλα αυτά, αλλά δεν μπορώ να ελέγξω πώς θα τα χειρίζεται η καθεμιά, και δε θα φάω και τα συκώτια μου σκεφτόμενη τα σταριλίκια και τα duck faces, και το τι χρειάζεται ο καθένας και πώς πασχίζει να το καλύψει. Από την άλλη, το ίντερνετ είναι ανεκτίμητο ως πηγή ενημέρωσης, γνώσης και ψυχαγωγίας, η άμεση πρόσβαση στην πληροφορία και η σύνδεση με ανθρώπους που δε θα είχες την ευκαιρία να προσεγγίσεις ποτέ, αν τα κριτήριά σου είναι αυστηρά και το ψάξεις λίγο, έχει πολλά θετικά.
    #UnVioladorEnTuCamino

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Social Skills Training
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2023, 15:33
  2. Social media και κουτσομπολιό.
    By tzimani in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 4
    Last Post: 26-06-2019, 02:23
  3. social media
    By dimitriS12 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 31-03-2019, 00:14
  4. Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-2018, 01:41
  5. Προσέγγιση μέσω social media
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2016, 14:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •