Άγχος κ αϋπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17

    Άγχος κ αϋπνία

    Πρωτη φορα που γραφω εδω εγω! Ειμαι 40 χρόνων παντρεμένη με 2 παιδια. Διαβαςα αρκετές εμπειριες εδω μεσα προτού παρω τη απόφαση να γράψω κ εγω το προβλημα μου. Το τελευταιο διαςτημα βιωνω προβλήματα στον ύπνο. Κοιμάμαι ενα τετράωρο περίπου κ ξυπναω χωρις να μπορεςω μετα να ξανά κοιμηθω! Γνωρίζω την πηγή του κακού…η ζωη μου ειναι μια χαρά στρωμένη η αληθεια. Αντιπετωπιζω ομως μια κατασταση έντονου άγχους! Εχω τον πατέρα μου που ταλαιπωρείται με θεματα υγείας εδω κ λιγο καιρο κ παράλληλα μάλωσα με δική μου υπαιτιότητα με τον καλυτερο μου φιλο. Μια κατασταση που δεν αντιστρέφεται κ ολο αυτο μου στοιχίζει τελικα πολυ! Εδω κ λίγες μέρες παιρνω συμπλήρωμα βιταμινών με βαλεριάνα καθε βραδυ που απ’οτι αντιλαμβάνομαι δε με βοηθά κ πολυ! Κατα τη διαρκεια της ημέρας αισθανομαι ενα έντονο αγχος κ την καρδιά μου να παει να σπάσει ωρες ωρες κ το μονο που σκεφτομαι ειναι να ειμαι δυνατή για να σταθώ στους γονεις μου κ στα παιδια μου που με εχουν ολοι ανάγκη αυτη τη στιγμη!
    Οποιαδήποτε βοήθεια guys δεκτή!
    Αγχωνομαι για το τι μπορει να σημαίνει ολο αυτο που βιωνω….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by niania40 View Post
    Πρωτη φορα που γραφω εδω εγω! Ειμαι 40 χρόνων παντρεμένη με 2 παιδια. Διαβαςα αρκετές εμπειριες εδω μεσα προτού παρω τη απόφαση να γράψω κ εγω το προβλημα μου. Το τελευταιο διαςτημα βιωνω προβλήματα στον ύπνο. Κοιμάμαι ενα τετράωρο περίπου κ ξυπναω χωρις να μπορεςω μετα να ξανά κοιμηθω! Γνωρίζω την πηγή του κακού…η ζωη μου ειναι μια χαρά στρωμένη η αληθεια. Αντιπετωπιζω ομως μια κατασταση έντονου άγχους! Εχω τον πατέρα μου που ταλαιπωρείται με θεματα υγείας εδω κ λιγο καιρο κ παράλληλα μάλωσα με δική μου υπαιτιότητα με τον καλυτερο μου φιλο. Μια κατασταση που δεν αντιστρέφεται κ ολο αυτο μου στοιχίζει τελικα πολυ! Εδω κ λίγες μέρες παιρνω συμπλήρωμα βιταμινών με βαλεριάνα καθε βραδυ που απ’οτι αντιλαμβάνομαι δε με βοηθά κ πολυ! Κατα τη διαρκεια της ημέρας αισθανομαι ενα έντονο αγχος κ την καρδιά μου να παει να σπάσει ωρες ωρες κ το μονο που σκεφτομαι ειναι να ειμαι δυνατή για να σταθώ στους γονεις μου κ στα παιδια μου που με εχουν ολοι ανάγκη αυτη τη στιγμη!
    Οποιαδήποτε βοήθεια guys δεκτή!
    Αγχωνομαι για το τι μπορει να σημαίνει ολο αυτο που βιωνω….
    Καλημέρα! Καλώς ήρθες! Από τη στιγμή που το άγχος είναι τόσο εντοπισμένης αιτίας - και κυρίως γνωστής- θεωρώ πως μπορεί πιο εύκολα να αντιμετωπιστεί είτε με τη βοήθεια συζήτησης με ψυχολόγου είτε αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, με φυσικούς τρόπους, όπως αναπνοές, κάποιο βότανο όπως χαμομήλι ή βαλεριάνα, Yoga, μπαλάκια αντιστρες κλπ.. εμένα με βοηθούν, και φαντάσου ότι δεν έχω εντοπισμένη αιτία.. Ανάμεσα στις δύο αιτίες, σαφώς η σοβαρότερη είναι αυτή της υγείας, για την οποία μπορώ να σε νιώσω απόλυτα μιας κ περνάω ακριβώς το ίδιο. Πριν χρόνια έχασα κι εγώ μια φίλη, με δική μου υπαιτιότητα, κι ενώ δέχτηκε τη συγγνώμη μου κ είπαμε να είμαστε όπως πριν, τελικά αυτό δε συνέβη ποτέ κι ίσως εν τέλει να είναι καλύτερα έτσι.
    Το συμπλήρωμα νομίζω θέλει τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες να δράσει, εμένα στο φαρμακείο έτσι μου είχαν πει, αλλά εφόσον ταλαιπωρείσαι με τον ύπνο, γιατί δεν κοιτάς να πάρεις ένα καθαρό σκεύασμα που να βοηθά εντοπισμένα εκεί; πχ φυτικό χάπι βαλεριάνας. Το έχω κι εγώ κι αν δεν έχεις πιει ξανά στη ζωή σου κάτι παρόμοιο θα σε ανακουφίσει...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Δεν ξερω αν αυτη τη στιγμη υπαρχει κατι που θ απαλύνει τον πόνο μου, αλλα σιγουρα το οτι αισθάνονται κ αλλοι άνθρωποι ετσι ειναι μια ανακούφιση… Μετα τα 40 νομιζω πως αναθεωρούμε πολλα κ ισως κ να αρχίζουν κ να μας στοιχειώνουν κ λάθη του παρελθόντος. Αυτη τη στιγμη δυστυχως δεν υπαρχει ουτε χρόνος για ψυχολογική βοήθεια ουτε κ χρήμα. Ειπα να το προσπαθήσω αρχικά μόνη μου κ αν τα βρω σκούρα τοτε να τα βρω ολα για να μπορεςω να βοηθηθώ! Το σκεύασμα που πηρα ειναι φυτικό χάπι με 3 βιταμίνες κ βαλεριάνα. 3-4 μέρες το παιρνω η αληθεια, αλλα νομιζω πως δε με βοηθά στον ύπνο τουλαχιστο. Ετσι κ ανοίξω τα ματια μου, οτι ωρα κ να ειναι…μετα δεν ξανακλείνουν δυστυχως. Για ποιο χάπι μιλας εσυ;;
    Ευχαριστω κ παλι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    119
    Aυτό που παίρνω εγώ μετά από σύσταση γιατρού είναι το Valmane, είναι εντελώς φυτικό προϊόν και κοστίζει περίπου 5 ευρώ. Δεν το πίνω καθημερινά γιατί γενικά είμαι κατά ακόμη και φυτικών σκευασμάτων, αλλά μία στο τόσο, σε μεγάλη υπερένταση, σε μεγάλη αυπνία, κλπ το παίρνω και με βοηθά πολύ, ακριβώς επειδή δεν έχω πιει άλλου τέτοιου είδους. Ηθελε να μου δώσει αγχολυτικό, αλλά του είπα δεν υπάρχει περίπτωση από τώρα να αρχίσω τέτοια κι έτσι μου είπε να πάρω αυτό που δεν προκαλεί τίποτα αρνητικό.
    Τα περνάμε πολλοί αυτά, και τελικά νιώθω καθημερινά πόσο καλά έκανα και μπήκα εδώ, πόνος που μοιράζεται, λέει, είναι μισός πόνος.
    Επίσης, στις 3-4 μέρες που το πίνεις δεν πρόκειται να δεις αποτέλεσμα, θέλει το χρόνο του. Η βαλεριάνα, ωστόσο, κυκλοφορεί στο εμπόριο και ως αφέψημα, απλώς θέλει να το πιεις αρκετή ώρα πριν τον ύπνο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by niania40 View Post
    Πρωτη φορα που γραφω εδω εγω! Ειμαι 40 χρόνων παντρεμένη με 2 παιδια. Διαβαςα αρκετές εμπειριες εδω μεσα προτού παρω τη απόφαση να γράψω κ εγω το προβλημα μου. Το τελευταιο διαςτημα βιωνω προβλήματα στον ύπνο. Κοιμάμαι ενα τετράωρο περίπου κ ξυπναω χωρις να μπορεςω μετα να ξανά κοιμηθω! Γνωρίζω την πηγή του κακού…η ζωη μου ειναι μια χαρά στρωμένη η αληθεια. Αντιπετωπιζω ομως μια κατασταση έντονου άγχους! Εχω τον πατέρα μου που ταλαιπωρείται με θεματα υγείας εδω κ λιγο καιρο κ παράλληλα μάλωσα με δική μου υπαιτιότητα με τον καλυτερο μου φιλο. Μια κατασταση που δεν αντιστρέφεται κ ολο αυτο μου στοιχίζει τελικα πολυ! Εδω κ λίγες μέρες παιρνω συμπλήρωμα βιταμινών με βαλεριάνα καθε βραδυ που απ’οτι αντιλαμβάνομαι δε με βοηθά κ πολυ! Κατα τη διαρκεια της ημέρας αισθανομαι ενα έντονο αγχος κ την καρδιά μου να παει να σπάσει ωρες ωρες κ το μονο που σκεφτομαι ειναι να ειμαι δυνατή για να σταθώ στους γονεις μου κ στα παιδια μου που με εχουν ολοι ανάγκη αυτη τη στιγμη!
    Οποιαδήποτε βοήθεια guys δεκτή!
    Αγχωνομαι για το τι μπορει να σημαίνει ολο αυτο που βιωνω….
    Καλησπερα κι απο εμενα. Εγω αντιμετωπιζω αυπνιες απο τη παιδικη μου ηλικια κι ενω πολλοι μου προτειναν χαπια δεν τα προτιμησα φοβουμενη καποιον εθισμο σε αυτα. ετσι εκτος απο τις ασκησεις κι τον ψυχολογο που προτεινε ο/η Sophie θα ελεγα να αναζητησεις βιντεο asmr στο youtube. Με βοηθησαν κι με το αγχος κι με τις αυπνιες. Γενικοτερα πιο ησυχος υπνος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Δεν εχω πάρει κ εγω ποτε κατι σε χάπι, οποτε θεωρητικά ειναι παρθένος ο οργανισμός μου. Ουτε κ θα ηθελα βασικα να παρω. Ακομη κ γι αυτα τα φυτικα εχω κ εγω ενδοιασμους!Προσπαθω να κανω οτι μπορω να το παλέψω λιγο μόνη μου αρχικά. Καταλαβαινω οτι η ψυχολογία μου ειναι στα τάρταρα κ άρχισα λιγο να ψάχνομαι! Γνωρίζω την αιτία που μου προκαλείται ολη αυτη η διαταραχή ύπνου ή κ ακομη το άγχος σε φασεις μεσα στην ημέρα. Θα δειξει…τι να πω!
    Θα επανέλθω ξανά με νεα κ οποία αλλη βοήθεια δεκτή!
    Ευχαριστω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by niania40 View Post
    αισθανομαι ενα έντονο αγχος κ την καρδιά μου να παει να σπάσει….
    Οι κρίσεις πανικού είναι τρομακτικές γι αυτόν που τις βιώνει και αμφιβάλλω αν αντιμετωπιζονται με βιταμίνες η μαντζουνια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Οι κρίσεις πανικού είναι τρομακτικές γι αυτόν που τις βιώνει και αμφιβάλλω αν αντιμετωπιζονται με βιταμίνες η μαντζουνια.
    Πιστεύετε δλδ οτι αυτο ειναι κρίση πανικού;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Το ρόφημα βαλεριανας βοηθάει περισσότερο ή πιο άμεσα από τις κάψουλες με βαλεριάνα. Μπορείς να δοκιμάσεις και μελατονίνη σε συμπλήρωμα διατροφής. Με τον άντρα σου το συζητησες πώς αισθάνεσαι; Έχεις κάποιον να μιλήσεις;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το ρόφημα βαλεριανας βοηθάει περισσότερο ή πιο άμεσα από τις κάψουλες με βαλεριάνα. Μπορείς να δοκιμάσεις και μελατονίνη σε συμπλήρωμα διατροφής. Με τον άντρα σου το συζητησες πώς αισθάνεσαι; Έχεις κάποιον να μιλήσεις;
    Θα δω λιγο πως θα παει κ τις επόμενες μέρες με αυτες τις βιταμίνες κ αν δεν υπαρχει προκοπή, θα δοκιμάσω κ μελατονίνη. Μου το ειπε κ η φαρμακοποιός, απλα επειδη δεν εχω πάρει ποτε κατι ειπε να δοκιμάσω πρώτα τη βαλεριάνα σαν πιο ελαφρύ αν καταλαβα καλα!
    Ο άντρας μου ξερει για τις αϋπνίες που εχω τελευταια κ φυςικα βλέπει οτι ειμαι αρκετα αγχωμένη-στενοχωρημένη.Τους γονεις μου τους εχουμε δίπλα μας οποτε κατανοεί φυςικα οτι ολο αυτο επηρρεαζει άμεσα κ εμενα. Ωστόσο δεν αφήνω εγω να φανεί τοσο πολυ γιατι δε θελω να στενοχωρηθει ουτε αυτος αλλα ουτε κ τα παιδια. Οποτε κοινώς την «πνίγω» λιγο μεσα μου την ολη φάση.
    Ξερω πως δεν ειναι καλο αυτο που κανω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μην το έχεις στο μυαλό σου σαν ελαφρύτερη τη βαλεριάνα από τη μελατονίνη. Απλά λειτουργούν διαφορετικά. Υπάρχουν μάλιστα συμπληρώματα που συνδυάζουν τη μελατονίνη με βαλεριάνα. Ναι, το είπα γιατί όταν τα πνίγουμε τα συναισθήματα μας, ξεσπάνε αργά ή γρήγορα κάπου π.χ. διαταραχή στον ύπνο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην το έχεις στο μυαλό σου σαν ελαφρύτερη τη βαλεριάνα από τη μελατονίνη. Απλά λειτουργούν διαφορετικά. Υπάρχουν μάλιστα συμπληρώματα που συνδυάζουν τη μελατονίνη με βαλεριάνα. Ναι, το είπα γιατί όταν τα πνίγουμε τα συναισθήματα μας, ξεσπάνε αργά ή γρήγορα κάπου π.χ. διαταραχή στον ύπνο.
    Ετσι ακριβώς οπως τα λες ειναι! Το αντιλαμβάνομαι! Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές! Να ειστε ολοι καλα!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Καλησπέρα!! Δυστυχως δεν εχω θετικά αποτελέσματα με τη βαλεριάνα σε συνδυασμό με μελατονινη στον ύπνο! Το ίδιος βιολι συνεχίζεται…επικρατεί ηρεμία κ τα τη διαρκείς της ημέρας, αλλα το βραδυ καπου τον χάνω τον ύπνο μου! Ηθελα να σας ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει λάδι κάνναβης και ποια ηταν η εμπειρία σας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by niania40 View Post
    Ηθελα να σας ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει λάδι κάνναβης και ποια ηταν η εμπειρία σας
    Εγω.

    Εξαρτάται την ποικιλία κανναβης, όλες οι ποικιλίες δεν είναι για την ίδια δουλειά.

    Στην Ελλάδα που αναγκαστικά ψωνίζεις απ τον δρόμο υπάρχει πρόβλημα διότι ποτέ δεν ξέρεις τι παίρνεις.

    Αν υποθέσουμε ότι έχεις την σωστή ποικιλία, θα είναι ο καλύτερος και ποιο ξεκούραστος ύπνος που έχεις κάνει.

    Βέβαια υπάρχει ακόμη ενσ πρόβλημα.

    Το οικονομικό, η μαριχουανα κοστίζει ακριβά και απο αποψη κόστους και μόνο δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, ειδικά το λάδι που είναι πανάκριβο.

    Πάντως να ξέρεις ότι τα έχω δοκιμάσει ολα, βασικά μπορεί να έχω πιει και δυο στρέμματα φούντα, πλέον χρησιμοποιω αραιά και που (1 φορά το δίμηνο και αν) για λόγους κόστους και μονο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Μιλαω για τα προϊόντα που πωλούνται απο καταστήματα κ οχι να ψωνίσω φυςικα κ να καπνίσω απο το δρόμο. Το εκανα πιτσιρικα κ ξερω οτι δεν βοηθάει.
    Εχω διαταραχές στον ύπνο κυρίως κ ψαχνω αρχικά κάποιο σκεύασμα οχι χημικό που ισως να αξιζει τον κόπο να δοκιμάσω γι αυτο κ ρωτάω για εμπειριες άλλων. Εμπειρία απο τα καταστήματα πώλησης εχει κανεις;;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αυπνια απο αγχος.....
    By Orion16 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 20-11-2019, 23:01
  2. Άγχος και Αϋπνία
    By Johnnys in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-05-2018, 14:35
  3. αϋπνία από άγχος
    By Pavlos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-03-2014, 17:54
  4. Αυπνία και αγχος..Help!
    By Μητσάκος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 06-09-2013, 23:15
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΫΠΝΙΑ
    By Olga_32 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 20
    Last Post: 01-08-2010, 08:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •