Θέμα στην δουλειά-παραγωγιμοτητα - έλλειψη προσοχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47

    Θέμα στην δουλειά-παραγωγικοτητα - έλλειψη προσοχης

    Έχω ένα θεματακι. Έχω τον δικό μου Ρυθμό να κάνω τα πράγματα αλλά αυτό δεν γίνεται αντιληπτό πάντα. Έτσι σε πολλές δουλειές νομίζουν ότι είμαι ηλίθιος, χαζός, τεμπέλης. Ενώ εγώ απλά θέλω το λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω να εμπεδοσω και να κάνω αυτό που πρέπει. Καλά για μαθηματικούς υπολογισμούς αφήσατε το. Μόνο κομπιουτεράκι. Επίσης αγχώνομαι πολύ ότι θα κάνω λάθος, όταν πρέπει να απαντήσω κάτι γρήγορα κολλάω, κάνοντας αυτό το εεε στην αρχή της πρότασης μου προσπαθώντας να κερδίσω χρόνο και να σκεφτώ. Δεν ξέρω αν έχω κάτι σε δεπυ ή απλά άγχος. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστω
    Last edited by Geo88; 25-06-2021 at 23:58.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Πόσων ετών είσαι; Αυτό ήταν πάντα έτσι ή όταν αγχώνεσαι μόνο; Σου έχει γίνει παρατήρηση από άλλους ή παράπονα για τις επιδόσεις σου ή είναι δικές σου μόνο σκέψεις; Δεν πιστεύεις ότι υπάρχει τρόπος να καλυτερεύσει η επίδοση σου μέσα από την εξάσκηση και έτσι να καλυτερεύσει η εικόνα σου σε σένα τον ίδιο; Όχι, δεν έχω κάτι παρόμοιο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πόσων ετών είσαι; Αυτό ήταν πάντα έτσι ή όταν αγχώνεσαι μόνο; Σου έχει γίνει παρατήρηση από άλλους ή παράπονα για τις επιδόσεις σου ή είναι δικές σου μόνο σκέψεις; Δεν πιστεύεις ότι υπάρχει τρόπος να καλυτερεύσει η επίδοση σου μέσα από την εξάσκηση και έτσι να καλυτερεύσει η εικόνα σου σε σένα τον ίδιο; Όχι, δεν έχω κάτι παρόμοιο.
    Γενικά εγώ μπορεί να νιώθω ότι δουλεύω και κουράζομαι και άλλοι να βλέπουν ότι είναι νωχελικος. Αν δεν είχα γνωστούς γενικά δεν ξέρω αν θα δούλευα. Και αυτό με αγχωνει ακόμα περισσότερο για το πώς μπορεί να με βλέπει ένας ξένος. Ναι, έτσι είναι γενικά, και στο σχολείο αν και καλός μαθητής, κατέβαλα τεράστια προσπάθεια για να έχω ένα 15 ας πούμε.
    Γενικά νιώθω ότι έχω ένα ταβάνι στις δυνατότητές μου το οποίο δεν μου αρκεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Έχω ένα θεματακι. Έχω τον δικό μου Ρυθμό να κάνω τα πράγματα αλλά αυτό δεν γίνεται αντιληπτό πάντα. Έτσι σε πολλές δουλειές νομίζουν ότι είμαι ηλίθιος, χαζός, τεμπέλης. Ενώ εγώ απλά θέλω το λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω να εμπεδοσω και να κάνω αυτό που πρέπει. Καλά για μαθηματικούς υπολογισμούς αφήσατε το. Μόνο κομπιουτεράκι. Επίσης αγχώνομαι πολύ ότι θα κάνω λάθος, όταν πρέπει να απαντήσω κάτι γρήγορα κολλάω, κάνοντας αυτό το εεε στην αρχή της πρότασης μου προσπαθώντας να κερδίσω χρόνο και να σκεφτώ. Δεν ξέρω αν έχω κάτι σε δεπυ ή απλά άγχος. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστω
    Μήπως αποσπάται η προσοχή σου, όταν σου λένε κάτι και χρειάζεται να το επαναλάβουν;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Γενικά εγώ μπορεί να νιώθω ότι δουλεύω και κουράζομαι και άλλοι να βλέπουν ότι είναι νωχελικος. Αν δεν είχα γνωστούς γενικά δεν ξέρω αν θα δούλευα. Και αυτό με αγχωνει ακόμα περισσότερο για το πώς μπορεί να με βλέπει ένας ξένος. Ναι, έτσι είναι γενικά, και στο σχολείο αν και καλός μαθητής, κατέβαλα τεράστια προσπάθεια για να έχω ένα 15 ας πούμε.
    Γενικά νιώθω ότι έχω ένα ταβάνι στις δυνατότητές μου το οποίο δεν μου αρκεί.
    Ίσως να υπάρχει κάτι στο οποίο να έχεις μεγαλύτερη κλίση, έφεση, να τα πηγαίνεις καλύτερα και να αντλήσεις αυτοπεποίθηση από αυτό. Σε κάθε περίπτωση δεν αρκεί η προσπάθεια; Μόνο από το αποτέλεσμα πρέπει να κρίνουμε τους εαυτούς μας; Αυτό το ταβάνι που περιγράφεις σου δημιουργεί πρακτικά προβλήματα; Στο πόσα χρήματα βγάζεις; Στις σχέσεις σου;

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Έχω δοκιμασει πολλά αντικείμενα πέραν του αντικειμένου που σπούδασα χωρίς πολύ μεγάλη επιτυχία και διάρκεια. Στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν είμαι και το πιο κοινωνικό ον αλλά είμαι ευχαριστημένος με την σχέση μου και του λίγους φίλους μου.
    Η προσοχή μου ναι αποσπάται πολύ εύκολα. Όταν μετράω, είτε προϊόντα είτε λεφτά δεν πρέπει να μου μιλά κανείς και πάντα έχω το άγχος ότι τα μέτρησα λάθος. Φυσικά αυτό καιηστερει τις διαδικασίες σε μια επιχείρηση που τρέχει. Επίσης έχω θέμα με την οργάνωση και την τάξη. Επικρατεί πανικός στον χώρο μου, και παρόλο που συμμαζευω πάλι δημιουργώ πανικό. Μπορεί να είναι απλά ο χαρακτήρας μου, μπορεί μια μορφή δεπυ. Ήμουν πάντα έτσι, αλλιώς αν ήταν κάτι το τωρινό θα έλεγα ότι μπορεί να έχω κατάθλιψη.

Similar Threads

  1. Ικανότητα στην δουλειά!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 29-09-2019, 22:39
  2. παρενοχληση στην δουλεια
    By Lenale in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 26-06-2019, 11:21
  3. Αγχος στην δουλεια
    By bourou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-11-2018, 06:01
  4. Μοναξιά στην δουλεια
    By Minnie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-2012, 23:36
  5. ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    By zelmir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2010, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •