Περι παρενεργειων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664

    Περι παρενεργειων

    Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία....

    Αν ενα φάρμακο που το πήρες για πρώτη φορά σου κάνει παρενέργειες, το κόψεις, αντιμετωπιστουν οι παρενέργειες.

    ΑΝ το ξαναπάρεις μετά πχ απο κανα μηνα θα ξανα επαναληφθούν οι ίδιες παρενέργειες η υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός να έχει αλλάξει από το πρώτο σοκ.

    Στο μυαλό μου έχω το Brintalix (η κάπως έτσι λέγεται) που μου έκανε τις χειρότερες δυνατές παρενέργειες που μπορούσε. Όμως η ερώτηση έχει ποιο ευρύ σκεπτικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία....

    Αν ενα φάρμακο που το πήρες για πρώτη φορά σου κάνει παρενέργειες, το κόψεις, αντιμετωπιστουν οι παρενέργειες.

    ΑΝ το ξαναπάρεις μετά πχ απο κανα μηνα θα ξανα επαναληφθούν οι ίδιες παρενέργειες η υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός να έχει αλλάξει από το πρώτο σοκ.

    Στο μυαλό μου έχω το Brintalix (η κάπως έτσι λέγεται) που μου έκανε τις χειρότερες δυνατές παρενέργειες που μπορούσε. Όμως η ερώτηση έχει ποιο ευρύ σκεπτικό.
    Δεν ξέρω για όλες τις κατηγορίες φαρμάκων. Η μόνη μου προσωπική εμπειρία είναι μία περίοδος πριν πολλά χρόνια, ανήλικη ακόμη, που χρειάστηκε να πάρω μαζί αντιβίωση augmentin, την οποία κι έπινα από μικρό παιδί χωρίς παρενέργειες, sporanox και vibramicyn. Το αποτέλεσμα ήταν να γεμίσει σπυράκια κόκκινα όλο μου το σώμα, παντού, και να μου απαγορευτούν και τα τρία αυτά φάρμακα εφ΄όρου ζωής. Οι γιατροί τότε μου είχαν πει πάντα στο μέλλον ότι χρειαστεί να πάρω ένα φάρμακο να ενημερώνω για να ξέρουν ότι απαγορεύονται οι δραστικές ουσίες των παραπάνω φαρμάκων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες, τις ίδιες παρενέργειες είχα και μάλιστα πιο νωρίς από την πρώτη φορά. Με το Lyrica.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες, τις ίδιες παρενέργειες είχα και μάλιστα πιο νωρίς από την πρώτη φορά. Με το Lyrica.
    Eπομένως, ισχύει για όλα...

Similar Threads

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •