τσακωμοί - αιτίες - νεύρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    τσακωμοί - αιτίες - νεύρα

    άραγε μπορεί κανείς να ελέγξει τα νεύρα του πάνω σε έναν τσακωμό κ αν τελικά συγκρατηθείς, που πάει όλη αυτή η ένταση του εκνευρισμού;
    αιτίες, μικρές ή μεγάλες, ίσως μπορεί να αποδωθούν ως αφορμές για κάποιο ξέσπασμα, πως όμως φτάνεις στο σημείο να θες να σπάσεις τα μούτρα κάποιου ή ακόμα χειρότερα;
    ειχα έναν τσακωμό ερχόμενη στην δουλειά μου τις προηγούμενες μέρες κ επεσα πάνω σε εναν σουπερ μακακα που απειλούσε την περιουσία μου, την σωματική μου ακεραιότητα, να μην μιλήσω για τις προσβολες που δεχθηκα, 2 στεντον για να μην ορμήξω κ εσπασα το χερι απ τα νευρα μου για να μην τον χτυπήσω. ειπα να κανω μηνυση, ειπα να τον εκδικηθω (ακομα τον παρακολουθω), εχουν περασει 5 μερες κ ακομα δεν ελέγχω τα νεύρα μου. να μου πεις καθημερινοι οι μακακες πλεον θα συναντήσεις πολλούς, μπας κ τελικά φταίει η όλη πιεση που δεχομαι τον τελευταίο καιρό, γιατί ίσως σε μια άλλη στιγμη να προσπερνούσα χωρίς να έδινα σημασία ή μηπως έχω πρόβλημα με τα νεύρα μου κ θέλω να εξοντώσω ότι μου κάνει κακό κ επειδη δεν μου βγαίνει το στρεφω επάνω μου; δεν ξερω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    mstrouf

    αισθανθηκες πολυ μεγαλη απειλη

    απο αυτον τον ανθρωπο

    και αυτο λογικο ηταν να αυξησει τρομερα την ενταση σου.

    τωρα εγω εχω καταληξει και γενικοτερα στο συμπερασμα

    πως τα νευρα μας ειναι απορροια της απειλης

    πως καποιος αλλος μορει να εχει επιδραση επανω μας

    πολλες φορες ομως

    το ποση επιδραση μπορει να εχει καποιος επανω μας εξωτερικη και εσωτερικη

    ειναι σε απολυτη συναρτηση

    του ποσο γερη (εννοω καπως σταθερη ) και συγκροτημενη εικονα εχουμε για τον εαυτο μας.


    συμφωνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Αλοίμονο, αν μπορούσαμε να αλλάξουμε το μυαλό του κάθε μ@@κα, τότε δεν θα υπήρχαν οι μ@@κες. Γιατί να χάσεις την ώρα σου να εκδικηθείς έναν άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει? Χαμένος χρόνος.....
    Αν είχε άλλωστε πιο ανοιχτό μυαλό δεν θα έκανε επίθεση σε μια κοπέλα που δεν του φταίει σε τίποτα.
    Νομίζω πως μπορείς να πάρεις το αίμα σου πίσω, αναλογιζόμενη τι τυχερή που είσαι που δεν του μοιάζεις....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    συμφωνω researcher, δεν ξερω πως να το χειριστώ όμως, ούτε πως να αντιμετωπίσω ανάλογες καταστάσεις γι αυτο κ ανοιξα τοπικ. συνηθως αποφευγω τους τσακωμους, κανω πως δεν βλεπω τις αιτίες κ τις αφορμες κ τελικα καταπινω τα νεύρα μου ωστε όλη αυτη η ένταση να μου δημιουργει τρέλα, να βγαινω εκτος εαυτου.
    nature χαμένος χρόνος..αχ πανω στην τρελα σου, δεν υπολογιζεις τις συνεπειες που μπορει ν ακολουθησουν, αυτο με κραταει. πραγματι δεν εφταιγα σε κατι, ηθελε να παρκαρει εκει που ηδη ειχα μπει εγω κ με την αφελεια μου νομιζα οτι ηθελε να περασει κ σταματησα ενω αυτος ερχοτανε να με χτυπησει, τα χασα στην αρχη, ωσπου ξυπνησε το θηριο μεσα μου.. ουφ κ απο τοτε δεν λεει να πεσει για υπνο παλι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by mstrouf
    συμφωνω researcher, δεν ξερω πως να το χειριστώ

    και γω συφωνω με το να μην ξερεις πως να το χειριστεις....

    σαμπως εγω ξερω?

    δυσκολα πραγματα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ειδικά με την οδήγηση το πράγμα είναι μεγάλη παγίδα.
    Οι Ελληνες είναι και πιο οξύθυμοι γενικά. Αλλά και σε οποιαδήποτε χώρα είναι παγίδα.
    Με την έννοια ότι δεν γνωρίζεις καθόλου το ποιόν του ανθρώπου με τον οποίο έχεις έρθει αντιμέτωπος...
    Δεν είναι οικογενειακός καυγάς, Δεν είναι επαγγελματικός καυγάς, δεν είναι καυγάς με κάποιο φίλο ή γνωστό.
    Είναι καυγάς με κάποιον παντελώς άγνωστο στο δρόμο. Δεν ξέρεις τί ουσίες έχει καταναλώσει προηγουμένως ή τι άλλο έχει διαπράξει στο παρελθόν. Μπορεί να έχει διαπράξει και φόνο. Είναι παγίδα να εμπλακείς. Μου πήρε και μένα καιρό να το καταλάβω τελείως. Παλιά τα έβαζα με τέτοιους μ@@κες, μέχρι που κατάλαβα ότι ρισκάρω τη ζωή μου τζάμπα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    χμ.... για να μην κατηγορουμε τους Ελληνες αδικως, ο τυπος ηταν Γερμανος κ σιγουρα φτιαγμενος.. απο καπου θα το βρει ομως.. ροδα ειναι κ γυριζει..
    ουτε μπορεις να υποθεσεις τι κουβαλαει ο καθενας πανω του, αν παρω παραδειγμα εμενα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by nature
    Ειδικά με την οδήγηση το πράγμα είναι μεγάλη παγίδα.
    Οι Ελληνες είναι και πιο οξύθυμοι γενικά. Αλλά και σε οποιαδήποτε χώρα είναι παγίδα.
    Με την έννοια ότι δεν γνωρίζεις καθόλου το ποιόν του ανθρώπου με τον οποίο έχεις έρθει αντιμέτωπος...
    Δεν είναι οικογενειακός καυγάς, Δεν είναι επαγγελματικός καυγάς, δεν είναι καυγάς με κάποιο φίλο ή γνωστό.
    Είναι καυγάς με κάποιον παντελώς άγνωστο στο δρόμο. Δεν ξέρεις τί ουσίες έχει καταναλώσει προηγουμένως ή τι άλλο έχει διαπράξει στο παρελθόν. Μπορεί να έχει διαπράξει και φόνο. Είναι παγίδα να εμπλακείς. Μου πήρε και μένα καιρό να το καταλάβω τελείως. Παλιά τα έβαζα με τέτοιους μ@@κες, μέχρι που κατάλαβα ότι ρισκάρω τη ζωή μου τζάμπα...

    πραγματι!

    πολυ πολυ σημαντικες παραμετροι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Μην παίρνεις για παράδειγμα εσένα, γιατί εσύ δεν επιτέθηκες. Εσύ το διπλοσκέφτηκες.
    Πάρε όμως αυτόν για παράδειγμα, αφού το αντιμετώπισες πρόσφατα και αναλογίσου ...τι φρούτο μπορεί να είναι ο κάθε τυχαίος φωνακλάς στο δρόμο....
    Θα έχεις σίγουρα ακούσει για περιστατικά ακόμα και ..φόνου για διαφωνία στο πάρκιγκ.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να διεκδικείς το δίκιο σου στις επαγγελματικές ή κοινωνικές διαφωνίες. Αλλά με μέτρο μιας και δεν ξέρεις πως δουλεύει η \'\'καλωδίωση\'\' του εγκεφάλου του καθένα.
    Υπάρχουν άνθρωποι μονολιθικοί, κλειστόμυαλοι, που ποτέ δεν παραδέχονται το λάθος τους ή δεν θέλουν να ακούσουν και μια άλλη γνώμη.
    Πιστεύω πως τελικά η απάντηση είναι πως επιλέγουμε πώς θα πούμε κάτι, τι θα πούμε και σε ποιον θα το πούμε, αν θέλουμε να προστατέψουμε τον εαυτό μας από άσκοπο εκνευρισμό και χαμένα λόγια.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    nature τα γραφεις σωστα, διεκδικοντας ομως το δικιο σου συχνα μπλεκεις σε καυγαδες, τουλαχιστον εγω προσωπικα σε καθημερινη βαση μεσα στο σπίτι μου αν κ προσπαθω ξεπερνοντας καθε οριο υπομονης. βλεπω οτι βρισκομαι σε συνεχομενο εκνευρισμο, υπερένταση, κρατοντας τα μεσα μου ή ξεσπόντας ελάχιστα, για αρκετο διαστημα κ δεν με χαλαρωνουν ουτε ηρεμιστικα, ουτε τίποτα. δεν μπορω να αποφυγω πλεον τους τσακωμους, ουτε να ελεγξω τα νευρα μου. συνηθως επελεγα να μην μιλαω, αλλα καπου αγανακτησα κ ειμαι στο φτανει πια! σας ευχαριστω παιδια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Eσύ τί πιστεύεις?
    Είναι δικαιολογημένος ο εκνευρισμός σου?
    Είναι μονολοθικοί και ντουβάρια αυτοί με τους οποίους εκνευρίζεσαι?
    Υπάρχουν στον περίγυρό σου άτομα που δεν σε εκνευρίζουν αλλά αντίθετα σε ηρεμούν ή ακόμα και σε ...εμπνέουν?
    Αν το ψυχαναλύσω πάντως, ένας άνθρωπος οξύθυμος ή που νευριάζει εύκολα μου δείχνει ότι δεν ανέχεται την αδικία.
    Και ίσως έχει λόγους να μην την ανέχεται. Ισως να την έχει συναντήσει μπροστά του πολλές φορές στο παρελθόν και να έχει χορτάσει. Ενας από αυτούς τους ανθρώπους είμαι και εγώ. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από πολλόυς παράγοντες πως θα χειριστεί ο καθένας μας τις δόσεις αδικίας που έχει εισπράξει. Προσωπικά προτιμώ τη μαχητικότητα, με την έννοια να φτάνω κάθε φορά στον στόχο που έχω βάλει, μέχρι όμως τον βαθμό που να μην βλάπτομαι. Πάντως με νευριάζει η αδικία....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •