κοινωνική πιεση και εμβόλιο covid - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί απο τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 13-07-2021 at 17:43.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί απο τη διαχείριση. !
    Ωραια εφόσον εισαι εμβολιασμενη σταματα να τρομοκρατεις τον κοσμο.Εμενα κανεις γιατρος δε μου είπε οτι ειναι σε πειραματικό επιπεδο,γιατι αραγε;
    Last edited by Aeon; 13-07-2021 at 17:43.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ το ξαναακυρωσα και φοβάμαι να το κάνω. Το έχουν κάνει σχεδόν όλοι στην οικογένεια μου εκτός από τη μαμά μου που έχει σοβαρά υποκείμενα νοσήματα. Ο ρευματολογος μου ειχε πει να μην το κανω λοφω υψηλης IgE , ο πνευμονολογος μου ειπε οτι εφοσον το θέμα με το αίμα είναι χρόνιο μπορώ να το κάνω αν θέλω, ο καρδιολόγος μου είπε επίσης αν θέλω να το κάνω και δεν επηρεάζει ούτε με τα φάρμακα που παίρνω αλλά ενδέχεται να μου κάνει κάποιες μικρές παρενέργειες με ταχυκαρδία λόγω του υποβαθρου που έχω. Γενικά όμως δεν με προτρέπουν με ζέση και αυτό με αγχώνει.
    Διαβάζω κάποιες περιπτώσεις ανακοπής μετά από το εμβόλιο και φοβάμαι. Και δύσκολα συσχετίζονται επίσημα αυτοί οι θάνατοι με τα εμβόλια με το παρόν κλίμα τρομολαγνείας και λάθος χειρισμών της κυβέρνησης για ενθάρρυνση του εμβολιασμού στον πληθυσμό.
    Η αδερφή μου έκανε πρόσφατα και τις δύο δόσεις είχε ταχυκαρδία για μέρες και δεν είχε στο παρελθόν θέματα. Μια άλλη κοπέλα που ξέρω επίσης με παροξυσμικη το έκανε και ήταν οκ αλλά οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες.
    Δεν ξέρω αν θα το κάνω προσωπικά γιατι και οι γιατροί το αφήνουν σε μένα να αποφασίσω (εκτός από τον ρευματολογο που μου είπε ξεκάθαρα οχι ) και αυτο δεν μου δινει ιδιαιτερη ενθάρρυνση.
    Ίσως περιμένω ακόμα κάποιο διάστημα.

    Βέβαια την ίδια στιγμή είναι εγκληματικό αυτό που κάνει η κυβέρνηση να αφήνει εμβολιασμενους χωρίς μάσκες και τεστ καθώς εξακολουθούν να μπορούν να το μεταδώσουν και κινδυνεύουμε οι υπόλοιποι από την ανευθυνότητα τους. Γενικά ένας αχταρμάς στις αποφάσεις. Και η αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω ότι δεν το έχω κολλήσει από πέρυσι εφόσον έρχομαι σε επαφή με τόσο κόσμο αρα το πέρασα μάλλον ως ασυμπτωματικος.

    Τώρα ξαναεκλεισα για την άλλη βδομάδα, θα δω αν θα πάω ή όχι,ειδικά με τη ζέστη δεν γουστάρω να έχω κι άλλες παρενέργειες.
    Last edited by Skiouros8; 13-07-2021 at 16:35.

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Έχω θέμα με το άγχος μου. Δεν έχω εμβολιαστεί γιατί φοβάμαι και θέλω το χρόνο μου. Έχω κατεβάσει φανταστείτε όλα τα φύλλα οδηγιών από τα εμβόλια για να δω συστατικά κτλ. Με έχουν πρηξει όλοι να το κάνω. Και κυρίως στη δουλειά, αλλά και γνωστοί, με κοιτάνε περίεργα σαν ανεμβολιαστο. Έχω ακούσει άπειρα περιστατικά που εκβιάζουν με απόλυση η με μη ανανέωση συμβάσεων όσων δεν εμβολιαστηκανε. Τεσπά, εγώ σκέφτομαι να το κάνω γιατί δεν έχω όρεξη να βρεθώ θετικός και να μπω σε καμμιά καραντίνα και θέλω το χειμώνα φέτος να μην μου στέρησει κάνεις πράγματα που είναι σημαντικα για την ψυχική μου υγεία. Πχ κολυμβητηρίο. Σας φαίνεται ατομιστικο? Ναι είναι, καθώς έτσι κ αλλιώς προσέχω παρά πολύ και δεν έχω έτσι κ αλλιώς πρόθεση να κολλήσω κανέναν. Είτε το κάνω είτε οχι. Οι απαντήσεις είναι εκει έξω και ο καθένας πράττει για τον εαυτό του.
    Επίσης έχουν εμβολιαστεί 4 εκ Έλληνες και εκαντοντάδες εκ. Παγκοσμίως από τον Δεκέμβρη. Δηλαδή σχεδόν 8 μήνες εμβολιάζεται κόσμος και άλλο τόσο πριν ξεκίνησαν δοκιμές. Είμαστε ήδη κάποιον καιρό που τρέχει όλο αυτό οπότε το δείγμα είναι τεράστιο.
    Και τέλος, ένα εμβόλιο που έχει δράση μερικούς μήνες έως χρόνο πόσο μπορεί να βλάπτει μακροπρόθεσμα?
    Αυτά όλα με ώθουν να το κάνω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί απο τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 13-07-2021 at 17:39.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί απο τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 13-07-2021 at 17:39.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί απο τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 13-07-2021 at 17:39.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μαριλου εσύ τελικά ποιο έκανες; Και αν επιτρέπεται ποιο έκανε ο αδερφός σου που είχες αναφέρει ότι έχει θέματα; (αν δεν θες να πεις δημόσια στείλε μου πμ).
    Εγώ είχα κλείσει pfizer αλλά τελικά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να κάνω το συγκεκριμένο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μαριλου εσύ τελικά ποιο έκανες; Και αν επιτρέπεται ποιο έκανε ο αδερφός σου που είχες αναφέρει ότι έχει θέματα; (αν δεν θες να πεις δημόσια στείλε μου πμ).
    Εγώ είχα κλείσει pfizer αλλά τελικά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να κάνω το συγκεκριμένο.
    σκιουρακι, καλη τυχη.
    Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία από την διαχείριση.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μαριλου εσύ τελικά ποιο έκανες; Και αν επιτρέπεται ποιο έκανε ο αδερφός σου που είχες αναφέρει ότι έχει θέματα; (αν δεν θες να πεις δημόσια στείλε μου πμ).
    Εγώ είχα κλείσει pfizer αλλά τελικά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να κάνω το συγκεκριμένο.
    Όλα καλά δεν έχω θέμα μην αγχώνεσαι ,τα έχω κλειστά τα μηνύματα ;)

    Φαιζερ έκανα και ο αδελφός μου ο οποίος επανέρχεται σιγά σιγά ..
    Ειναι επαγγελματίας αθλητής και πραγματικά καταπονει πολύ το σώμα του τώρα με την προετοιμασία που έχει και το παρουσίασαν και άλλοι συμπαικτες του όλο αυτό,αλλά επανέρχονται !

    Σαν να πέρασαν μια πολυ ασχημη γρίπη και προσπαθούν να ανακαψουν δυνάμεις και δεδομένου αυτής της ζέστης δεν είναι κάτι επιλήψιμο τελικά με βάση τον γιατρό της ομάδας .

    Το άτομο που ανέφερα όμως έκανε Άστρα και το έκανε με εντολή του γιατρού της λόγο του ιστορικού της ..

    Ξέρω άτομο με ιστορικό θρομβοφιλιας και ο γιατρός της είπε μόνο Άστρα και έκανε και τις δύο δόσεις και είναι μια χαρά !
    Με συγκεκριμένη θεραπεία όμως πριν έτσι ?
    Να μην το παραβλέψουμε αυτό ...

    Η φιλενάδα μου μόλις γέννησε δίδυμα και έκλεισε κατευθείαν ραντεβού μόνο με φαιζερ σύμφωνα με τον γιατρό της και πλέον σαν θηλάζουσα μαμά δύο παιδιών που γεννήθηκαν και μπήκαν και σε θερμοκοιτίδα και είναι πολύ επικυνδινο να κολλήσει η ίδια τον ιό και αν το μετάδοση στα μωρά .
    Σημειώνω ότι πέρασε τον ιό στην αρχή αλλά πλέον δεν έχει καθόλου αντισώματα βάση του τεστ ...

    Αν από όλα αυτά εσύ βγάζεις άκρη εγώ όχι και αντιλαμβάνομαι ένα περισσότερο ότι βάση ιστορικού ο καθένας κάνει αυτό που του λέει ο γιατρός του .

    Εγώ θα σου έλεγα με τόσα θέματα που έχεις να το κάνεις .
    Εμείς το κάναμε όλοι ακόμα και η κόρη μου 19 χρόνων επειδή υπηρετεί στο σώμα και ερχεται σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο δεδομένου και του αλεργικου ασθματος ,τώρα θέλει και ο γιος μου 16 αλλά σε αυτόν το τρεναρο λιγάκι ..
    Και εγώ πραγματικά είχα ενδιασμους αλλά όταν χάνεις πολύ δικό σου άτομο από τον ιό χωρίς κανένα ιστορικό όλα αλλάζουν να το ξέρεις .
    Last edited by Marilou; 13-07-2021 at 18:06.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Θα μου επιτρέψετε μια ψύχραιμη παρατήρηση σχετικά με το θέμα..

    Το εμβόλιο αυτο ,όπως και κάθε εμβόλιο, δεν είναι φαρμακευτική χημική ουσία που την παίρνουμε μακροχρόνια για την θεραπεία κάποιας ασθένειας.

    Τα κλασικά εμβόλια βασίζονται στην εισαγωγή του εξασθενημένου ιού στον οργανισμό , διεγειροντας το ανοσοποητικο μας σύστημα να αντιδράσει στα πρωτεϊνικα χαρακτηριστικά του,και να παράξει τα ανάλογα αντισώματα.

    Ετσι όταν έλθει ο ίδιος ο ιός να είναι σε θέση να τον αναγνωρίσει, και να τον καταστρέψει.

    Τα εμβόλια covid , έχουν το πλεονέκτημα ότι εκθέτουν το ανοσοποητικο μας όχι σε ολόκληρο τον ιό, αλλά μόνο στην πρωτεϊνική ακίδα που είναι υπεύθυνη για τον μηχανισμό εισαγωγής του στα κύτταρα μας.

    Εφ όσον στο εμβόλιο ο οργανισμός μας εκτίθεται μια φορά, και όχι μακροχρόνια όπως με ένα φάρμακο, οι όποιες επιδράσεις του θα φανούν σε μικρό χρονικό διάστημα από την λήψη του ,και όχι μετά από χρόνια όπως με το φάρμακο.

    Παρενέργειες, όπως και για όλα τα εμβόλια σε κάποιο ποσοστό υπάρχουν, με βάση όμως την στατιστική και την σχέση όφελος/ κόστος οι επιστήμονες συνιστούν η όχι την χρήση των .

    Έτσι ο καθένας ας τα μετρήσει ψύχραιμα ,και με όσο οι γνώσεις του το επιτρέπουν, ας είναι ενημερωμένος από αξιόπιστες πηγές , και ας αποφασίσει τι θα κάνει.

    Εγώ πάντως τα μέτρησα ,και προχώρησα...

    γιατί αν δεν αρωσταινα από τον ιό, σίγουρα θα αρωσταινα από την ανησυχία μου, βρισκομενος σε συναγερμό με το πρώτο αθώο σχετικό σύμπτωμα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε??
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 248
    Last Post: 08-11-2023, 18:11
  2. Εμβολιο Covid - Pfizer
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2021, 14:25
  3. 'Αρρωστοφοβικός' και εμβόλιο αστραζένεκα.....
    By Unlucky1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-05-2021, 09:07
  4. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30
  5. Αρκάς! Το εμβόλιο!
    By homebod in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-2020, 09:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •