Πόσο κακό μπορεί να κάνει η μοναξιά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3

    Πόσο κακό μπορεί να κάνει η μοναξιά;

    Καλησπέρα. Το τελευταίο διάστημα έχω φτάσει πάτο ψυχολογικά. Είμαι τυχερή ώστε να έχω δίπλα μου καλούς φίλους, που ξέρουν καλά τι με απασχολεί και με στηρίζουν όσο μπορούν. Όμως έχουν και εκείνοι κάποια δικά τους προβλήματα και , όπως είναι λογικό, δεν μπορούν συνέχεια να ασχολούνται μαζί μου. Δεν μου έχουν εκφράσει ότι έχω γίνει φορτική, αλλά ξέρω ότι πλέον είμαι. Προσπαθώ να τους συμπαραστέκομαι και εγώ στα δικά τους, αλλά πλέον είμαι τόσο χάλια που μετά βίας μπορώ να ασχοληθώ με τον εαυτό μου. Με στεναχωρεί που δεν μπορώ να σταθώ στα πόδια μου, που δεν μπορώ να είμαι εκεί για εκείνους και που με την τόσο πεσμένη διάθεση έχω καταντήσει τοξική. Γενικότερα δεν έχω καθόλου όρεξη να βγαίνω και όταν βγαίνουμε από τη μια περνάω σχετικά καλά, αλλά από την άλλη νιώθω ότι δεν μπορώ να συμβαδίσω με τους άλλους. Έχουν νέα, έχουν προοπτικές, η ζωή τους εξελίσσεται. Και εγώ από την άλλη, μένω στάσιμη έχοντας μόνο τη μιζέρια μου. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκόψω μαζί τους, παρόλο που δε το θέλω. Ο λόγος είναι ότι δε θέλω να με σιχαθούν, βλέποντας με συνεχώς μαραζωμένη και λέγοντας ξανά και ξανά για τα δικά μου. Γιατί κάποια στιγμή θα γίνει αυτό, όσο και να με αγαπάνε. Ήδη βρίσκομαι σε αυτή την κατάσταση εδώ και πολύ καιρό και το πρόβλημα που με απασχολεί και με έχει κάνει να νιώθω όπως νιώθω δεν είναι κάτι που λύνεται. Από την άλλη, αν ξεκόψω, η μοναξιά λογικά θα με κάνει ακόμα χειρότερα.. Αλήθεια δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι στη μέση.
    Εδώ και δύο μήνες έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία, αλλά προς το παρόν δεν έχω δει κάποια διαφορά, πέρα από το ότι βγάζω αυτά που θέλω από μέσα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Σε ψυχίατρο πήγες; Καλή η ψυχοθεραπεία, αλλά ποια η διάγνωση; Μπορεί να έχεις μία κατάθλιψη πχ
    και να μπορεί να ρυθμιστεί με ένα φάρμακο.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είναι λύση να κρυφτείς από όλους και από όλα ή να ξεκόψεις φίλους ενώ δεν το θες (!) Είναι εντελώς κουλός τρόπος σκέψης, συγγνώμη κιόλας. Απλά θα προσπαθήσεις να τηρήσεις ένα μέτρο να μην μονοπωλείς το χρόνο τους μόνο με τα δικά σου. Λες ότι περνάς σχετικά καλά, άρα πως δεν συμβαδίζεις με την παρέα σαν παρέα δηλαδή; Οι άλλοι δεν περνάνε σχετικά καλά; Αν η φάση σας είναι διαφορετική και δεν δουλεύει όλο αυτό, θα δείξει ο χρόνος, το να φύγεις στο ξεκούδουνο δείχνει δικά σου θέματα κι όχι της παρέας.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Σε ψυχίατρο πήγες; Καλή η ψυχοθεραπεία, αλλά ποια η διάγνωση; Μπορεί να έχεις μία κατάθλιψη πχ
    και να μπορεί να ρυθμιστεί με ένα φάρμακο.

    Δεν έχω πάει, αλλά θα πάω. Είμαι σίγουρη ότι έχω κατάθλιψη, απλώς δε μπορώ φυσικά να γνωρίζω σε τι στάδιο. Ο ψυχολόγος μου δε μπορεί να το επιβεβαιώσει, αλλά βλέπω ότι προς τα εκεί το πάει. Θα ήθελα να αποφύγω, αν είναι εφικτό, τα φάρμακα, γιατί πρέπει να ξεκινήσω και μια άλλη αγωγή για το θέμα που με έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση. Και μόνο που σκέφτομαι πόσα φάρμακα θα πρέπει να παίρνω σε όλη μου τη ζωή, απελπίζομαι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    3
    Νιώθω ότι δε συμβαδίζω μαζί τους με την έννοια ότι κάθε φορά που θα βρεθούμε θα έχουν νέα, θα πουν κάποιο σχέδιό τους, και για μένα δεν υπάρχει τίποτα λόγω της κατάστασης της οποίας βρίσκομαι. Κανένα νέο, καμία προοπτική, μόνο το χάλι μου. Δε μου φταίει η παρέα. Επίσης, εννοώ ότι σίγουρα μου κάνει καλό ότι βγαίνω για λίγο από το σπίτι, αλλά βλέποντας τους άλλους πόσο ''φυσιολογικά'' ζουν και πόσο κουρέλι είμαι εγώ, αυτό με ρίχνει. Ακόμα και όταν είμαι μαζί τους, κάποια στιγμή θα αφαιρεθώ και θα σκεφτώ τα δικά μου. Γι αυτό σκέφτομαι να σταματήσω τελείως να βγαίνω μαζί τους, όπως επίσης και γιατί δε μπορώ να τους ρίχνω συνέχεια με την κατάστασή μου. Ναι, περνάνε καλά και εκείνοι καλά μαζί μου, αλλά για πόσο; Ουσιαστικά θέλω να αποφύγω και το να φτάσουν στο σημείο να μη με αντέχουν άλλο. Με στηρίζουν, έχουν υπομονή αλλά για πόσο;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Γεια σου! Κοίτα σκέψου οτι οι καταστάσεις που βιώνουμε δεν είναι μόνιμες και οτι αναλογως τις συνθήκες αλλάζουν οπως και η διάθεσή μας. Το οτι αυτή τη στιγμή δεν νιωθεις δημιουργική δεν σημαινει οτι γενικά δεν εισαι δημιουργική σαν άτομο. Έστω κ το οτι σηκωνεσαι το πρωι κ πας στη δουλειά σου πχ είναι μια ρουτίνα που σε κρατάει σε μια ισορροπία. Πολλοί ανθρωποι δεν εχουν στοχους κ ονειρα στη ζωη τους αλλά περιαστασιακά ολο κ κάτι βάζουν στο μυαλό τους να κάνουν. Ειτε μια βολτα έξω, ειτε μια εκδρομή, είτε να πουνε στον εαυτό τους οτι θα βγουν για ένα καφέ κ ας μην είναι το καλυτερο τους. Ειναι και αυτό ένας στόχος. Χωρίς να γίνεται πιεστικό όμως προς τους ίδιους. Όλα είναι μεταβλητά.
    Στα γραφει μια που συγκρίνεται πάρα πολύ με τους άλλους. Δεν είναι ευκολο να το αποβάλλεις τουλάχιστον για μένα .. αλλά τελευταία λεω στον εαυτό μου αι στο καλό κανε κ συ κατι αμα θες. Αμα δεν θες αυτό ειναι αλλο θέμα. Αλλά γενικά δώσε χρόνο στον εαυτό σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Rosie. View Post
    Νιώθω ότι δε συμβαδίζω μαζί τους με την έννοια ότι κάθε φορά που θα βρεθούμε θα έχουν νέα, θα πουν κάποιο σχέδιό τους, και για μένα δεν υπάρχει τίποτα λόγω της κατάστασης της οποίας βρίσκομαι. Κανένα νέο, καμία προοπτική, μόνο το χάλι μου. Δε μου φταίει η παρέα. Επίσης, εννοώ ότι σίγουρα μου κάνει καλό ότι βγαίνω για λίγο από το σπίτι, αλλά βλέποντας τους άλλους πόσο ''φυσιολογικά'' ζουν και πόσο κουρέλι είμαι εγώ, αυτό με ρίχνει. Ακόμα και όταν είμαι μαζί τους, κάποια στιγμή θα αφαιρεθώ και θα σκεφτώ τα δικά μου. Γι αυτό σκέφτομαι να σταματήσω τελείως να βγαίνω μαζί τους, όπως επίσης και γιατί δε μπορώ να τους ρίχνω συνέχεια με την κατάστασή μου. Ναι, περνάνε καλά και εκείνοι καλά μαζί μου, αλλά για πόσο; Ουσιαστικά θέλω να αποφύγω και το να φτάσουν στο σημείο να μη με αντέχουν άλλο. Με στηρίζουν, έχουν υπομονή αλλά για πόσο;
    Ένα θέμα που συζητώ συχνά με τον ψυχοθεραπευτή μου είναι η ανάληψη ευθύνης για λογαριασμό των άλλων. Εσύ πρέπει απλώς να σκεφτείς το πώς περνάς εσύ κι όχι αν περνούν καλά οι άλλοι. Αν οι άλλοι δεν περνούν καλά ή ενοχληθούν από κάτι κλπ είναι δική τους ευθύνη να στο επικοινωνήσουν. Μην φορτωνεσαι ευθύνες άλλων.

  8. #8
    Hey Rosie

    Μη σε απασχολούν οι φίλοι και προσπάθησε να μη ξεκόψεις. ΌΛΟΙ περνάμε διάφορα στη ζωή μας, πολλά άτομα είναι στη θέση σου. Είναι απλά μία φάση. Το κομμάτι από εσένα που το αναγνωρίζει αυτό, που θέλει να γίνει καλύτερα, που θέλει να προσπαθήσει, όσο, όσο, όσο μικρό και να είναι, να προσπαθήσει να σε σηκώσει κάπως. Μικρά μικρά βηματάκια κάθε μέρα. Σε αυτό το κομμάτι μιλάω όταν λέω να μη κόψεις τη παρέα με φίλους. Οι φίλοι σε αγαπάνε, θέλουν το καλό σου (αν είναι καλοί φίλοι) και δε θα σε παρατήσουν έτσι! Θα χειροτερεύσεις τα πράγματα αν απομονωθείς, το θέμα είναι να βγαίνεις από το κεφάλι σου, να κάνεις παρέα με κόσμο, να εξωτερικεύεις κάπως ό,τι νιώθεις. Να κουνιέσαι, να κινηθεί ενέργεια μέσα σου. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά δεν έχεις και άλλη επιλογή! Δεν είσαι η πρώτη, ούτε η τελευταία με κατάθλιψη. Είναι κάτι που πρέπει να περάσεις μόνη σου, κανείς δε μπορεί να σε βοηθήσει, οι γιατροί και οι φίλοι και ο εξωτερικός κόσμος απλά σου δείχνουν τον δρόμο, εσύ πρέπει να τον βαδίσεις.

    ΜΗ ΞΕΚΟΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ !!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ε ναι, τι σόι φίλες και φίλοι είναι όσες θα κουράζονταν όταν εσύ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ; Δε θα ήταν φίλες, θα ήταν παρτάκηδες και θα έπρεπε να απομακρυνθείς. Από την άλλη, καταλαβαίνω σε έναν βαθμό τους προβληματισμούς σου, γιατί όταν δεν είσαι καλά δεν μπορείς να ταυτιστείς ψυχολογικά με όσες είναι, είναι σα να βρίσκεσαι στο δικό σου κουκούλι πόνου και δε σε αφήνει να επικοινωνήσεις εύκολα και άμεσα με τον απέναντι, ακόμη κι αν είναι αρκετά δικός σου. Όμως όπως σου έγραψε @ psy_spirit, γίνε εγωίστρια αυτή τη στιγμή και προσπάθησε να καλύψεις βασικές σου ανάγκες για επικοινωνία, ίσως στο κάνει χειρότερο το θέμα η απομόνωση, είναι αρκετά πιθανό.
    #UnVioladorEnTuCamino

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Rosie. View Post
    Δεν έχω πάει, αλλά θα πάω. Είμαι σίγουρη ότι έχω κατάθλιψη, απλώς δε μπορώ φυσικά να γνωρίζω σε τι στάδιο. Ο ψυχολόγος μου δε μπορεί να το επιβεβαιώσει, αλλά βλέπω ότι προς τα εκεί το πάει. Θα ήθελα να αποφύγω, αν είναι εφικτό, τα φάρμακα, γιατί πρέπει να ξεκινήσω και μια άλλη αγωγή για το θέμα που με έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση. Και μόνο που σκέφτομαι πόσα φάρμακα θα πρέπει να παίρνω σε όλη μου τη ζωή, απελπίζομαι.
    Εφόσον είσαι σε ψυχοθεραπεία σου έχει προτείνει ο ψυχολόγος να πας σε ψυχίατρο ?
    Μόνο αυτός θα κρίνει αν πρέπει να πας και φυσικά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα .
    Μην νομίζεις ότι τα χάπια κάνουν θαύματα .
    Απλά σου δίνουν μια ώθηση να σηκωθείς από το κρεβάτι και τίποτε παραπάνω .
    Όλα τα άλλα είναι καθαρά στο πώς θα μάθεις εσύ να βλέπεις τον ευατο σου ,να μάθεις να ακούς τις δικές σου ανάγκες και όχι των άλλων και το κυριότερο να μάθεις να εκτιμας αυτά που έχει ,οποία είναι αυτά και αν τα περνάς και στους άλλους .

    Οι άλλοι δεν πρόκειται να αλλάξουν ,εσύ πρέπει να τους δείξεις ότι πρέπει να σε σέβονται όπως και να είσαι γιατί πολύ απλά αυτός είναι ο χαρακτήρας σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Rosie, καλημέρα!
    Όλα κάποια στιγμή περνάνε, και τα όμορφα διαδέχονται τα άσχημα και τα άσχημα διαδέχονται τα όμορφα και τούμπαλιν.
    Αυτό στο διδάσκει η ζωή από τα πιο μικρά στα πιο μεγάλα πράγματα.
    Απότι κατάλαβα, το θέμα που σε απασχολεί είναι κάποιο νόσημα, το οποίο σε έχει ρίξει αρκετά ψυχολογικά.
    Όμως οι άνθρωποι ότι και αν μας συμβαίνει έχουμε την ικανότητα να προσαρμοζόμαστε.
    Ακόμη και όταν αυτό το νόσημα είναι καρκίνος στα τελευταία στάδια,
    Οι άνθρωποι, συνήθως μετά από κάποια ηλικία ειδικά, συμπορευόμαστε με κάποια σύννεφα στη ζωή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μαστε ευτυχισμένοι, ότι και αν ειναι αυτό.
    Με λίγα λόγια, θεωρώ πως η καταθλιπτική διάθεση είναι το στάδιο πριν της προσαρμοργής σε ένα νέο.
    Δεν θα κρατήσει για πάντα.
    Και εφόσον έχεις απευθυνθείς σε ψυχοθεραπευτή θα το δουλέψετε μαζί,
    Αν κρίνουμε από το εφήμερο της κατάστασης, είναι κάπως κρίμα να αποφασίζεις για τις σχέσεις σου.
    Οι φίλοι οι καλοί είναι εκεί στα άσχημα και στα όμορφα.
    Αν οι ίδιοι κουραστούν μπορούν να αποτραβηχτούν λίγο χωρίς όμως να σημαίνει ότι πάλι δεν είναι εκεί.
    Εσύ γιατί να πάρεις απόφαση για εκείνους.
    Γιατί υπερφορτώνεσαι και με άλλα προβλήματα που δεν είναι ακριβώς δικά σου.
    Είναι εντάξει κάποιες φορές να μην είμαστε σε θέση να ανεβάζουμε τους άλλους, είναι απόλυτα εντάξει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω παντως αποφασισα να ειμαι αυτο που ειμαι και πλεον δεν κυνηγαω κανεναν.
    Οποιος θελει ας ερθει αλλιως εγω στα @@ μου.

    Περναω καλα και μονος μου πλεον. Συγκεκριμένα εχω να δω ανθρωπο περιπου 3 μερες
    και να βγω εξω μερικες φορες κανω και 10-20 μερες και ειμαι σουπερ.

    Με οσο λιγοτερους μιλαω τοσο λιγοτερα προβληματα εχω.

Similar Threads

  1. Να μπω να ψάξω η θα μου κάνει κακό;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-05-2020, 01:11
  2. ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο
    By aenaon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 21-05-2019, 15:04
  3. Το Escitalopram κάνει κακό στη πίεση ?
    By Alithinos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2016, 18:12
  4. Σημάδια οτι η βουλιμία κάνει κακό
    By evanescence2 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2014, 10:49
  5. ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ?
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 02-09-2011, 23:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •