Ξεσπασμα σε αγορές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479

    Ξεσπασμα σε αγορές

    Παρατηρώ αυτή τή βδομάδα που δεν είμαι καί πολύ καλά συναισθηματικά (συμβαίνει χωρισμός), έχω κάνει πολλές διαδικτυακές αγορές.
    Πράγματα που δεν χρειάζομαι ή που δεν είναι καί τόσο απαραίτητα, μπορώ χωρίς αυτά. Μάλλον νομίζω ότι θά Καλυψω αυτό τό κενό με υλικά.
    Μόλις τώρα τό συνειδητοποιησα.. Εχω βάλει στο "καλάθι" νά αγοράσω βιβλία.... Εδώ δεν έχω διαβάσει τά άλλα.
    Ξεσπατε καί εσείς έτσι; Άλλοι τό ρίχνουν στο φαι άλλοι στη γυμναστική κλπ.

    (Ζήτω συγνώμη που τό Γράψα σε λάθος θέμα, αλλά τώρα δεν μεταφέρεται)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι εγώ το κάνω και αρκετοί γνωστοί μου. Δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμένο. Το προσπαθώ να το κρατάω σε ένα όριο. Δεν είναι και εύκολο σε μια καταναλωτική κοινωνία έτσι κι αλλιώς. Όλοι και όλα σε ωθούν να αγοράζεις πριν αυτά που έχεις ολοκληρώσουν τον κύκλο ζωής τους οπότε τα όρια είναι δυσδιάκριτα. Βέβαια στο παράδειγμα με τα βιβλία είναι εύκολο να το αποδώσεις εκεί. Ξέρεις τι κάνω κάποιες φορές; Αυτό που εσύ έκανες διαδικτυακά εγώ μπορεί να βρίσκομαι σε ένα κατάστημα να χαζεύω ή να βάζω στο καλάθι πράγματα και πριν φύγω να τα ξαναβάζω στη θέση τους. Βέβαια δεν τα καταφέρνω πάντα κι έχω κάνει αγορές που τις μετανιώνω μετά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Βοηθάει το shopping θεραπι δεν ξέρεις πόσο βοηθάει αρκεί βέβαια να γινεταξε μέτρο. Μακάρι να είχα λεφτά να πήγαινα για ψώνια, σε ανανεώνουν, πίστεψε με. Το να κοιτάζει βιτρίνες χωρίς λεφτά εκεί γίνεσαι ακόμα πιο χάλια ψυχολογικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Νομίζω πως δεν ανανεώνουν πραγματικα. Νομίζω είναι μία ψευδαίσθηση ανανέωσης. Όταν κοιτάς τά αποκτηματα σού αισθάνεσαι πιο χαρούμενος; Εγώ αργότερα τά κοιτάζω ναι λέω γιατί; Για πράγματα ειδικά που δεν Με βολεψαν ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Είναι πολλά αυτά.

    Μετά με πιάνει μία τρέλα από τήν ανάποδη, δηλαδή νά θέλω νά τά πετάξω, νά απαλλαγώ από οσα δεν χρειάζομαι!!
    Δεν τά καταφέρνω... δύσκολο καί αυτό...

    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Βοηθάει το shopping θεραπι δεν ξέρεις πόσο βοηθάει αρκεί βέβαια να γινεταξε μέτρο. Μακάρι να είχα λεφτά να πήγαινα για ψώνια, σε ανανεώνουν, πίστεψε με. Το να κοιτάζει βιτρίνες χωρίς λεφτά εκεί γίνεσαι ακόμα πιο χάλια ψυχολογικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κι εγώ το κάνω και αρκετοί γνωστοί μου. Δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμένο. Το προσπαθώ να το κρατάω σε ένα όριο. Δεν είναι και εύκολο σε μια καταναλωτική κοινωνία έτσι κι αλλιώς. Όλοι και όλα σε ωθούν να αγοράζεις πριν αυτά που έχεις ολοκληρώσουν τον κύκλο ζωής τους οπότε τα όρια είναι δυσδιάκριτα. Βέβαια στο παράδειγμα με τα βιβλία είναι εύκολο να το αποδώσεις εκεί. Ξέρεις τι κάνω κάποιες φορές; Αυτό που εσύ έκανες διαδικτυακά εγώ μπορεί να βρίσκομαι σε ένα κατάστημα να χαζεύω ή να βάζω στο καλάθι πράγματα και πριν φύγω να τα ξαναβάζω στη θέση τους. Βέβαια δεν τα καταφέρνω πάντα κι έχω κάνει αγορές που τις μετανιώνω μετά.
    Αυτό που κάνεις με τά ψωνιζα καί τό καλάθι είναι λίγο περίεργο... Μάλλον σού αρέσει η διαδικασία πολύ, νά τά βλέπεις νά τά χαζεύεις καί στο τέλος το μετανιωνεις;.

    Τό καλύτερο πράγμα στο σούπερ μάρκετ για νά μήν κάνουμε άχρηστες αγορές πάντως είναι νά κραταμε λίστα ώστε νά μήν παίρνουμε άχρηστα πράγματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Από το σουπερμάρκετ δεν αγοράζω άχρηστα. Έχω βρει έναν τρόπο να αγοράζω πράγματα που χρησιμοποιώ αλλά και να εκτονωνομαι. Αγοράζω π.χ. πολλά αποσμητικα μαζί, πολλά σαπούνια μαζί κλπ, πράγματα που δεν λήγουν. Κι εμένα νομίζω δεν με ανανεώνουν, είναι μάλλον εκτόνωση της στιγμής ή ψυχαναγκασμός. Εκείνο που με ταλαιπωρεί είναι όταν δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε δύο αντικείμενα π.χ. τσάντες. Κατέληξα να πάρω και τις δύο και τη μια τη βλέπω να κάθεται, δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Αδυναμία σύνθεσης λέει ο γιατρός μεταξύ των αντικρουόμενων επιθυμιών.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Α εμένα με ανανεώνουν πλήρως ίσως γιατί έχω στερηθεί πολύ οικονομικά. Εκεί το αποδιδω, μου κάνει πολύ καλό αλλά δεν υπάρχουν λεφτά.

Similar Threads

  1. Εξαρτηση σε αγορες
    By czarjuly in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2020, 16:55
  2. οι αγορες απο το νετ , ειναι πιο φτηνες ?
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-2017, 14:06
  3. Ξεσπασμα
    By Kougioum in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2015, 23:05
  4. ΞΕΣΠΑΣΜΑ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2012, 02:11
  5. Ξέσπασμα
    By desaparecido in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 02-02-2008, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •