Φόβος μόνιμης μοναξιάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10

    Φόβος μόνιμης μοναξιάς

    Καλησπέρα σας.
    Κατ αρχάς σας ευχαριστώ για την αποδοχή σας.
    Είμαι άνδρας και ειμαι 36 ετων Επιτρέψτε μου να σας μιλήσω για έναν μεγάλο μου φόβο.
    Έχω συνδέσει στο μυαλό μου ότι ένας άντρας πρέπει να έχει ένα αυτοκίνητο να οδηγεί όσον αφορά τα ραντεβού. Γνωρίζω ότι είναι λίγο απόλυτο αυτό που λέω αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι το να μην οδηγεί κάποιος άνδρας παίζει σημαντικό ρόλο στα ραντεβού. Εγώ από την άλλη πλευρά σιχαίνομαι την οδήγηση μόνο και μόνο γιατί έχω φοβίες μόνο όταν οδηγώ εγώ. Νιώθω ότι μπορεί από κάποιο σφάλμα να σκοτώσω κάποιον πεζο ή οδηγό και θα το πληρώνω για το υπολοιπο της ζωής μου ψυχολογικά. Έτσι για αυτό σιχαίνομαι την οδήγηση γιατί τη φοβάμαι αλλα επειδή υπάρχει και η σύνδεση στο μυαλό μου "ραντεβού -αυτοκινητο" νιώθω ότι χωρίς το αυτοκίνητο δεν θα έχω πιθανότητες να βρω το ταίρι που θα ηθελα και πιθανά να μην βρω καμιά σύντροφο εντελώς.Ολο αυτό με απογοητεύει αφάνταστα. Μου συμβαίνει χρόνια τώρα και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Καλησπέρα σας.
    Κατ αρχάς σας ευχαριστώ για την αποδοχή σας.
    Είμαι άνδρας και ειμαι 36 ετων Επιτρέψτε μου να σας μιλήσω για έναν μεγάλο μου φόβο.
    Έχω συνδέσει στο μυαλό μου ότι ένας άντρας πρέπει να έχει ένα αυτοκίνητο να οδηγεί όσον αφορά τα ραντεβού. Γνωρίζω ότι είναι λίγο απόλυτο αυτό που λέω αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι το να μην οδηγεί κάποιος άνδρας παίζει σημαντικό ρόλο στα ραντεβού. Εγώ από την άλλη πλευρά σιχαίνομαι την οδήγηση μόνο και μόνο γιατί έχω φοβίες μόνο όταν οδηγώ εγώ. Νιώθω ότι μπορεί από κάποιο σφάλμα να σκοτώσω κάποιον πεζο ή οδηγό και θα το πληρώνω για το υπολοιπο της ζωής μου ψυχολογικά. Έτσι για αυτό σιχαίνομαι την οδήγηση γιατί τη φοβάμαι αλλα επειδή υπάρχει και η σύνδεση στο μυαλό μου "ραντεβού -αυτοκινητο" νιώθω ότι χωρίς το αυτοκίνητο δεν θα έχω πιθανότητες να βρω το ταίρι που θα ηθελα και πιθανά να μην βρω καμιά σύντροφο εντελώς.Ολο αυτό με απογοητεύει αφάνταστα. Μου συμβαίνει χρόνια τώρα και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Καλησπέρα manowar1985. Δυστυχώς, η συγκεκριμένη σου αντίληψη έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την τοξική αρρενωπότητα, η οποία έχει γαλουχήσει τους περισσότερους από εμάς λόγω πατριαρχίας. Αν ζούσαμε σε μια κοινωνία που θα είχε γίνει πλήρως ξεκάθαρο το ότι τα δύο φύλα είναι ίσα, με αποτέλεσμα μια γυναίκα να μην ψάχνει το «απόλυτο αρσενικό», δύσκολα θα είχες κάνει αυτή τη σύνδεση στο μυαλό σου.

    Τώρα όσον αφορά τις φοβίες που ανέφερες, δε θα ήταν κακό να συμβουλευτείς κάποιο ειδικό για να σε καθοδηγήσει καλύτερα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    18
    Καλησπέρα manowar1985.

    Κατ' αρχήν δίπλωμα και αυτοκίνητο έχεις; Αν ναι, είχες κάποιο τροχαίο στο παρελθόν (έστω και παρ' ολίγον ή και ως συνοδηγός/συνεπιβάτης) που σε τραυμάτισε και φοβάσαι να οδηγήσεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καί εγώ γενικά φοβάμαι λίγο τά αυτοκίνητα, τήν ταχύτητα αλλά προέκυψε από κάποιο συμβάν στο παρελθόν. Μήπως και εσύ έχεις βιώσει κάποιο τραυματικο γεγονός και σου έχει μείνει αυτή η φοβία; Μπορείς νά τό συζητήσεις Με κάποιο ειδικό ώστε νά ξεπεραστεί.

    Αν ζεις σέ μεγάλο αστικό κέντρο μετακινεισαι καί Με τά μέσα, μια χαρά βολεύουν.

    Επίσης, εκτιμαμε (ή τουλάχιστον,θά έπρεπε νά εκτιμαμε) κάποιον για τήν ψυχούλα του και όχι για τά υπάρχοντα τού.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Καλησπέρα σας.
    Κατ αρχάς σας ευχαριστώ για την αποδοχή σας.
    Είμαι άνδρας και ειμαι 36 ετων Επιτρέψτε μου να σας μιλήσω για έναν μεγάλο μου φόβο.
    Έχω συνδέσει στο μυαλό μου ότι ένας άντρας πρέπει να έχει ένα αυτοκίνητο να οδηγεί όσον αφορά τα ραντεβού. Γνωρίζω ότι είναι λίγο απόλυτο αυτό που λέω αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι το να μην οδηγεί κάποιος άνδρας παίζει σημαντικό ρόλο στα ραντεβού. Εγώ από την άλλη πλευρά σιχαίνομαι την οδήγηση μόνο και μόνο γιατί έχω φοβίες μόνο όταν οδηγώ εγώ. Νιώθω ότι μπορεί από κάποιο σφάλμα να σκοτώσω κάποιον πεζο ή οδηγό και θα το πληρώνω για το υπολοιπο της ζωής μου ψυχολογικά. Έτσι για αυτό σιχαίνομαι την οδήγηση γιατί τη φοβάμαι αλλα επειδή υπάρχει και η σύνδεση στο μυαλό μου "ραντεβού -αυτοκινητο" νιώθω ότι χωρίς το αυτοκίνητο δεν θα έχω πιθανότητες να βρω το ταίρι που θα ηθελα και πιθανά να μην βρω καμιά σύντροφο εντελώς.Ολο αυτό με απογοητεύει αφάνταστα. Μου συμβαίνει χρόνια τώρα και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.
    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
    Καλημέρα και καλώς ήρθες !

    Από που έχει προκύψει όλη αυτή η αντίληψη ?
    Υπήρχε κάποιο γεγονός που να σε προκαλεί όλες αυτές τις σκέψεις ?

    Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και όλο αυτό είναι απλά στο μυαλό σου

    Υπάρχουν πάρα πολλοί άντρες που δεν οδηγούν για τους δικούς τους λόγους .
    Είτε επειδή δεν έχουν εμπιστοσύνη στα αντανακλαστικά τους και φοβούνται ότι θα προκαλέσουν κάποιο ατύχημα ,είτε έχουν ζήσει κάποιο ατύχημα και έχουν επηρεαστεί από αυτό ή γενικά είναι τις αντίληψης ότι εγώ δεν οδηγώ γιατί δεν μου αρέσει όλο αυτό και προτιμώ άλλο είδος μετακινήσεις μου

    Εδώ και πάρα πολλά χρόνια πλέον είναι γνωστό πως σε πολλά ζευγάρια αυτή που οδηγεί είναι η γυναίκα και είναι απόλυτα σεβαστό και καθόλου παράξενο.

    Εσύ όμως γιατί έχεις φτάσει σε αυτή την ηλικία και έχεις ακόμα αυτό το κόλλημα ?
    Ει άι το μόνο που σε εμποδίζει ώστε να κάνεις ένα ραντεβού ή εχεις και άλλα θέματα που νομίζεις ότι σε φρενάρουν ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Θα ήθελα να μοιραστώ το γεγονός ότι έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και πηγαίνω καιρό σε ειδικό γιατρό. Επίσης θα ήθελα να μιλήσω για τα θέματα ένα ένα.

    1ον

    Δεν μπορώ να ξέρω οσον αφορά το ποιος πρέπει να οδηγάει αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι μπορεί να έχουν την αποψη ότι πρέπει να οδηγεί ο άνδρας.Πιο πολυ με νοιάζει τι αντίληψη επικρατεί στην κοινωνία μας παρα το τι πραγματικά είναι σωστό αν το σωστό δεν έχει τίποτα να δώσει.

    2ον

    Δεν είχα κάποια τραυματική εμπειρία με το αυτοκίνητο. Όμως δυσκολεύομαι λίγο να συγκεντρωθω για μικρό χρονικό διάστημα αλλα δυσκολεύομαι πολύ να συγκεντρωθω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης όσες φορές έχω οδηγήσει το αποτέλεσμα δεν ήταν ποτέ τόσο άσχημο απλώς φοβάμαι το εξης:
    Ένας άνθρωπος που είναι συνέχεια στους δρόμους αρκεί μια στιγμή 1 δευτερόλεπτου να μην δει πχ έναν πεζο μπροστά του και να τον σκοτώσει και θα το κουβαλάει για όλη του τη ζωή ακόμα κι αν φταίει ο πεζός.
    Επίσης πολλές φορές νιώθω σαν εγκλωβισμένος όταν οδηγώ τσεκαρωντας συνέχεια αν χωράει κάπου το αυτοκίνητο όταν όμως έχει πεζούς παρα πολύ φοβάμαι.

    Αν θα υπήρχε τρόπος να νιώθω κάποια αυτοπεποίθηση χωρίς το αυτοκίνητο θα ήμουνα πραγματικά ευτυχισμένος. Το σιχαίνομαι πολύ

    Σας ευχαριστώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Θα ήθελα να μοιραστώ το γεγονός ότι έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και πηγαίνω καιρό σε ειδικό γιατρό. Επίσης θα ήθελα να μιλήσω για τα θέματα ένα ένα.

    1ον

    Δεν μπορώ να ξέρω οσον αφορά το ποιος πρέπει να οδηγάει αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι μπορεί να έχουν την αποψη ότι πρέπει να οδηγεί ο άνδρας.Πιο πολυ με νοιάζει τι αντίληψη επικρατεί στην κοινωνία μας παρα το τι πραγματικά είναι σωστό αν το σωστό δεν έχει τίποτα να δώσει.

    2ον

    Δεν είχα κάποια τραυματική εμπειρία με το αυτοκίνητο. Όμως δυσκολεύομαι λίγο να συγκεντρωθω για μικρό χρονικό διάστημα αλλα δυσκολεύομαι πολύ να συγκεντρωθω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης όσες φορές έχω οδηγήσει το αποτέλεσμα δεν ήταν ποτέ τόσο άσχημο απλώς φοβάμαι το εξης:
    Ένας άνθρωπος που είναι συνέχεια στους δρόμους αρκεί μια στιγμή 1 δευτερόλεπτου να μην δει πχ έναν πεζο μπροστά του και να τον σκοτώσει και θα το κουβαλάει για όλη του τη ζωή ακόμα κι αν φταίει ο πεζός.
    Επίσης πολλές φορές νιώθω σαν εγκλωβισμένος όταν οδηγώ τσεκαρωντας συνέχεια αν χωράει κάπου το αυτοκίνητο όταν όμως έχει πεζούς παρα πολύ φοβάμαι.

    Αν θα υπήρχε τρόπος να νιώθω κάποια αυτοπεποίθηση χωρίς το αυτοκίνητο θα ήμουνα πραγματικά ευτυχισμένος. Το σιχαίνομαι πολύ

    Σας ευχαριστώ
    Οδηγείς κάποιο αλλο οχημα;Εχεις πρόβλημα με ολα τα οχηματα ή μόνο με το αμαξι;εγω είχα σχέση δυο χρόνια με κάποιον που δεν οδηγούσε τίποτα και μπορώ να πω ότι ηταν γ καλύτερη μου σχεση ως τώρα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Νοσηρή φαντασία, εγώ έχω θέμα με το να οδηγώ ένα όχημα γενικά γιατί αν κάνω λάθος σαν άνθρωπος μπορεί το όχημα να μετατραπεί σε "φονικό όπλο " και να σκοτώσω καταλαθος κάποιον.Δεν φοβάμαι καθόλου όταν οδηγεί κάποιος άλλος.
    Επίσης θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί αυτό που μου είπες για την σχέση σου μου έδωσε κουράγιο και μάλιστα σήμερα έμαθα και από έναν συνάδελφο μου ότι κι αυτός δεν οδηγει αλλα η γυναίκα του οδηγεί,κάνει τα ψώνια κλπ. .Τα λέω όλα αυτά γιατί όπως μπορεί να καταλάβει κανείς η μοναξιά είναι οδυνηρό συναίσθημα. Βέβαια το ζητούμενο από την άλλη είναι να χτίσει κάνεις μια σχέση με γερά θεμέλια αλλα αυτό πρέπει να γίνει βήμα προς βήμα και με κάποια τύχη.
    Ευχαριστώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ως ιδεοψυχαναγκαστική που φοβάται την οδήγηση σε σημείο που μπορεί να μπλοκάρω και να πανικοβληθώ, θεωρώ πως η ψυχική σου υγεία είναι πιο σημαντική από όποια στερεότυπα. Εξάλλου ευτυχώς υπάρχουν τα ταξί, τα ΜΜΜ, τα πόδια μας, φίλοι ή γνωστοί που μπορούν να μας πετάξουν κάπου. Στο ραντεβού αυτό που θα θυμάται περισσότερο θα είναι μια βόλτα σας με τα πόδια παρά με το αμάξι μέσα στην κίνηση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Νοσηρή φαντασία, εγώ έχω θέμα με το να οδηγώ ένα όχημα γενικά γιατί αν κάνω λάθος σαν άνθρωπος μπορεί το όχημα να μετατραπεί σε "φονικό όπλο " και να σκοτώσω καταλαθος κάποιον.Δεν φοβάμαι καθόλου όταν οδηγεί κάποιος άλλος.
    Επίσης θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί αυτό που μου είπες για την σχέση σου μου έδωσε κουράγιο και μάλιστα σήμερα έμαθα και από έναν συνάδελφο μου ότι κι αυτός δεν οδηγει αλλα η γυναίκα του οδηγεί,κάνει τα ψώνια κλπ. .Τα λέω όλα αυτά γιατί όπως μπορεί να καταλάβει κανείς η μοναξιά είναι οδυνηρό συναίσθημα. Βέβαια το ζητούμενο από την άλλη είναι να χτίσει κάνεις μια σχέση με γερά θεμέλια αλλα αυτό πρέπει να γίνει βήμα προς βήμα και με κάποια τύχη.
    Ευχαριστώ
    Το να οδηγείς δε παίζει κανενα ρολο για να κανεις κάποια σχεση,δεν αποτελεί προυποθεση..Ειδαμε και αλλους που οδηγουν τι ευτυχισμενες σχέσεις που κάνουν....
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Θα ήθελα να μοιραστώ το γεγονός ότι έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και πηγαίνω καιρό σε ειδικό γιατρό. Επίσης θα ήθελα να μιλήσω για τα θέματα ένα ένα.

    1ον

    Δεν μπορώ να ξέρω οσον αφορά το ποιος πρέπει να οδηγάει αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι μπορεί να έχουν την αποψη ότι πρέπει να οδηγεί ο άνδρας.Πιο πολυ με νοιάζει τι αντίληψη επικρατεί στην κοινωνία μας παρα το τι πραγματικά είναι σωστό αν το σωστό δεν έχει τίποτα να δώσει.

    2ον

    Δεν είχα κάποια τραυματική εμπειρία με το αυτοκίνητο. Όμως δυσκολεύομαι λίγο να συγκεντρωθω για μικρό χρονικό διάστημα αλλα δυσκολεύομαι πολύ να συγκεντρωθω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης όσες φορές έχω οδηγήσει το αποτέλεσμα δεν ήταν ποτέ τόσο άσχημο απλώς φοβάμαι το εξης:
    Ένας άνθρωπος που είναι συνέχεια στους δρόμους αρκεί μια στιγμή 1 δευτερόλεπτου να μην δει πχ έναν πεζο μπροστά του και να τον σκοτώσει και θα το κουβαλάει για όλη του τη ζωή ακόμα κι αν φταίει ο πεζός.
    Επίσης πολλές φορές νιώθω σαν εγκλωβισμένος όταν οδηγώ τσεκαρωντας συνέχεια αν χωράει κάπου το αυτοκίνητο όταν όμως έχει πεζούς παρα πολύ φοβάμαι.

    Αν θα υπήρχε τρόπος να νιώθω κάποια αυτοπεποίθηση χωρίς το αυτοκίνητο θα ήμουνα πραγματικά ευτυχισμένος. Το σιχαίνομαι πολύ

    Σας ευχαριστώ
    Όλοι αυτοί οι λόγοι είναι πολύ σημαντικοί ώστε να σου πω να μην προσπαθήσεις κάτι το οποίο σε πιέζει ψυχολογικά .

    Ενα κομμάτι της δουλειά μου είναι να κάνω πραγματογνωμοσύνες σε τροχαία ατυχήματα και δυστυχηματα .

    Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών των ατυχημάτων προέρχεται από την υπερβολική σιγουριά των οδηγών και την απροσεξία που πηγάζει μέσα από αυτή .

    Ο φόβος θα πρεπει να υπάρχει σε όλους τους οδηγούς γιατί έτσι σε κάνει πιο προσεκτικό και τα αντανακλαστικά σου πάντα είναι σε ετοιμότητα .

    Ο υπερβολικός φόβος είναι αυτός που δεν πρεπει να υπάρχει και αν είσαι σε αυτή την κατηγορία καλύτερα να μην το προσπαθήσεις .

    Προσπάθησε λιγάκι να αλλάξεις τελειως οπτική μάτια .
    Αυτό θα το κάνεις μόνο αν αρχίζεις και βλέπεις την πραγματική διάσταση του ζητήματος .

    Αυτό που βλέπω στα τόσα χρόνια μέσα στο κομμάτι αυτής της δουλειάς και μιλώντας καθημερινά και με άτομα από την τροχαία είναι πως όταν ο άνθρωπος έχει απόλυτη σιγουριά στον ευατο του αυτόματα κάποιες άμυνες και αντανακλαστικά του μηδενίζονται .
    Δεν υπάρχει έμπειρος οδηγός στον δρόμο αυτή την στιγμή .

    Αν δεν είσαι κάτω από κάποια φαρμακευτική αγωγή ,αν η όραση σου και η αντίληψη σου λειτουργούν κανονικά και αν έχεις το αίσθημα της υπευθυνότητας ότι κρατάς τιμόνι ,μπορείς να γίνεις ο καλύτερος και ασφαλέστερος οδηγός της πόλης σου .

    Αυτά τα τρία απλά χαρακτηριστικά πρέπει να έχεις από την στιγμή που πιάνεις τιμόνι .

    Να θυμάσαι όμως ότι ΑΝ υπάρχει και η παραμικρή υποψία ότι όλο αυτό που νοιωθεις ,μειώνει τα αντανακλαστικά σου είναι προτιμότερο να μην οδηγήσεις .

    Με τόσο πόνο και τοση δυστηχια που βλέπω σχεδόν καθημερινά να βγαίνει μέσα από κουβαριασμενα αυτοκίνητα και κομματιασμένες ψυχες και σώματα,εώ τουλάχιστον προτιμώ να μην ακουμπήσω το τιμόνι και ας νοιωθω μειονεκτηκα.

    Δεν έχει καμία σχέση αυτό που νοιωθεις τώρα με αυτό που νιώθουν άτομα που προκάλεσαν από την σιγουριά τους θανατηφόρα .
    Αν τους ακούσεις το μόνο που λένε είναι ότι καλύτερα ποτέ να μην έβγαζαν δίπλωμα ...

    Νομίζω αν έχεις πρόσβαση σε άτομα που ασχολείται με αυτό το κομμάτι και δεις πραγματικά τι συμβαίνει θα είναι ο καλύτερος τρόπος για να βγεις από όλο αυτό και να είσαι καλά με όποια απόφαση και να πάρεις .

    Άσε τι λένε οι άλλοι ή καλύτερα πάνε δες τι λένε αυτοί που πλέον ζουν με τις τύψεις του ή με κομματιασμένα σώματα από όλο αυτό .

    Εγώ οδηγώ περισσότερο από δεκαπέντε χρόνια .
    Στην αρχή ζοριστικα γιατί αντιλαμβάνεσαι ότι οι εικόνες που έχω δικαιολογούν άνετα το γεγονός να μην οδηγούσα και καθόλου .
    Αυτό όμως το είδα σαν ένα συν στην όλη υπόθεση .
    Ο φόβος μου, όμως όχι για εμένα ,αλλά για τον απέναντι οδηγό είναι αυτός που με κανει ακόμα πιο προσεκτική και υπεύθυνη σε όλο αυτό .
    Τον ευατο μας μπορεί να τον εμπιστευόμαστε ,τον απέναντι οδηγό όμως πρέπει να τον φοβόμαστε και να τον προσέχουμε διπλά.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Πάντως ουτε εγω θεωρω οτι σε αυτη τη φαση της ζωής μου μπορω να οδηγησω(πιο μικρη οδηγουσα)..Τωρα το μυαλό μου δεν ειναι συγκεντρωμενο οποτε δε το προσπαθω καν...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Σας ευχαριστώ πολύ. Επειδή καταλαβαίνω ότι μιλάω κυρίως με γυναίκες σε αυτή τη συζήτηση θα ήθελα πολύ λοιπόν να μου πείτε εσείς αν ας πούμε ο σύντροφος σας δεν οδηγούσε και έπρεπε να οδηγήσετε εσείς για να πάτε την έξοδο σας θα το θεωρούσατε λιγότερο αρρενωπό το ότι δεν οδηγαει αυτός αλλά εσείς.(αρχικά δεν θα ξέρατε για ποιο λόγο δεν οδηγεί αυτός, φοβίες οικονομικοί λόγοι κλπ)

    Όμως σκεπτοντας και πάλι αυτό που με απασχολεί είναι γενικότερα το θέμα μου με το γυναικείο φύλο άρα πιστεύω πως το θέμα της συζήτησης έπρεπε να ήταν διαφορετικό εξ αρχής.

    Νιώθω πολύ άγχος ντροπές και ανασφάλειες όταν αντικρίζω γυναίκες. Ανέφερα αυτό το θέμα με το αμάξι διότι είχα κάνει μια συζήτηση με έναν φίλο μου και αυτό μου ξύπνησε μία επιπλέον ανασφάλεια. Αυτό το άγχος ντροπές και ανασφάλειες τις παλεύω από τα 17 μου χωρίς κανένα σημαντικό αποτέλεσμα και απλά μου φαίνεται πολύ σκληρό να αποδεκτω ότι θα είμαι μόνος μου για το υπόλοιπο της ζωής μου. Όταν βλέπω νέα αγόρια (γύρω στα 18)με τις κοπέλες τους το συναίσθημα γίνεται πολυ πιο βαρύ.
    Πιστεύω ότι όλα αυτά που νιώθω βγαίνουν προς τα έξω και μειώνουν σημαντικά τις πιθανότητες για μια αρχή. Γνωρίζω επίσης ότι το κλειδί είναι η αυτοπεποίθηση αλλα από τη θεωρία στην πράξη ο δρόμος φαίνεται χωρίς τέλος

    Ευχαριστώ και πάλι
    Last edited by Manowar1985; 03-07-2021 at 02:20.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ. Επειδή καταλαβαίνω ότι μιλάω κυρίως με γυναίκες σε αυτή τη συζήτηση θα ήθελα πολύ λοιπόν να μου πείτε εσείς αν ας πούμε ο σύντροφος σας δεν οδηγούσε και έπρεπε να οδηγήσετε εσείς για να πάτε την έξοδο σας θα το θεωρούσατε λιγότερο αρρενωπό το ότι δεν οδηγαει αυτός αλλά εσείς.(αρχικά δεν θα ξέρατε για ποιο λόγο δεν οδηγεί αυτός, φοβίες οικονομικοί λόγοι κλπ)

    Όμως σκεπτοντας και πάλι αυτό που με απασχολεί είναι γενικότερα το θέμα μου με το γυναικείο φύλο άρα πιστεύω πως το θέμα της συζήτησης έπρεπε να ήταν διαφορετικό εξ αρχής.

    Νιώθω πολύ άγχος ντροπές και ανασφάλειες όταν αντικρίζω γυναίκες. Ανέφερα αυτό το θέμα με το αμάξι διότι είχα κάνει μια συζήτηση με έναν φίλο μου και αυτό μου ξύπνησε μία επιπλέον ανασφάλεια. Αυτό το άγχος ντροπές και ανασφάλειες τις παλεύω από τα 17 μου χωρίς κανένα σημαντικό αποτέλεσμα και απλά μου φαίνεται πολύ σκληρό να αποδεκτω ότι θα είμαι μόνος μου για το υπόλοιπο της ζωής μου. Όταν βλέπω νέα αγόρια (γύρω στα 18)με τις κοπέλες τους το συναίσθημα γίνεται πολυ πιο βαρύ.
    Πιστεύω ότι όλα αυτά που νιώθω βγαίνουν προς τα έξω και μειώνουν σημαντικά τις πιθανότητες για μια αρχή. Γνωρίζω επίσης ότι το κλειδί είναι η αυτοπεποίθηση αλλα από τη θεωρία στην πράξη ο δρόμος φαίνεται χωρίς τέλος

    Ευχαριστώ και πάλι
    Γιατί πρέπει απαραίτητα κάποιος να οδηγεί;υπαρχουν τα μεσα και το ταξί.Με τα μεσα πας σχεδόν παντού,και μετα γυρίζεις χαλαρα με ενα ταξί,και με φιλους που εβγαινα και δεν οδηγουσε κανένας μας αυτο καναμε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ. Επειδή καταλαβαίνω ότι μιλάω κυρίως με γυναίκες σε αυτή τη συζήτηση θα ήθελα πολύ λοιπόν να μου πείτε εσείς αν ας πούμε ο σύντροφος σας δεν οδηγούσε και έπρεπε να οδηγήσετε εσείς για να πάτε την έξοδο σας θα το θεωρούσατε λιγότερο αρρενωπό το ότι δεν οδηγαει αυτός αλλά εσείς.(αρχικά δεν θα ξέρατε για ποιο λόγο δεν οδηγεί αυτός, φοβίες οικονομικοί λόγοι κλπ)

    Όμως σκεπτοντας και πάλι αυτό που με απασχολεί είναι γενικότερα το θέμα μου με το γυναικείο φύλο άρα πιστεύω πως το θέμα της συζήτησης έπρεπε να ήταν διαφορετικό εξ αρχής.

    Νιώθω πολύ άγχος ντροπές και ανασφάλειες όταν αντικρίζω γυναίκες. Ανέφερα αυτό το θέμα με το αμάξι διότι είχα κάνει μια συζήτηση με έναν φίλο μου και αυτό μου ξύπνησε μία επιπλέον ανασφάλεια. Αυτό το άγχος ντροπές και ανασφάλειες τις παλεύω από τα 17 μου χωρίς κανένα σημαντικό αποτέλεσμα και απλά μου φαίνεται πολύ σκληρό να αποδεκτω ότι θα είμαι μόνος μου για το υπόλοιπο της ζωής μου. Όταν βλέπω νέα αγόρια (γύρω στα 18)με τις κοπέλες τους το συναίσθημα γίνεται πολυ πιο βαρύ.
    Πιστεύω ότι όλα αυτά που νιώθω βγαίνουν προς τα έξω και μειώνουν σημαντικά τις πιθανότητες για μια αρχή. Γνωρίζω επίσης ότι το κλειδί είναι η αυτοπεποίθηση αλλα από τη θεωρία στην πράξη ο δρόμος φαίνεται χωρίς τέλος

    Ευχαριστώ και πάλι
    Καλημέρα !

    Μάνο ποιο ειναι το δικό σου κριτήριο ώστε να σου αρέσει μια γυναίκα και να την προσεγγίσεις?

    Δεν ειναι αρχικά μια ωραία εξωτερικη εμφάνιση με βάση καθαρά τα δικά σου γούστα ?
    Δεν είναι έπειτα ο λογος της και ο τρόπος που θα φερθεί ?
    Δεν θα σε κάνει να ερωτευθεις μια προσωπικότητα αν αγγίζει τις προσδοκίες σου ?

    Θεωρείς λοιπόν ότι αν ένας άνθρωπος σε πλησιάσει εσενα και τον καλύψεις σε όλα αυτά ,να σταθεί στο γεγονός ότι δεν οδηγάς ?

    Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που σε πειράζει είναι η εικόνα περισσότερο που θα βγάζεις προς τα έξω και όχι ο δικός σου φόβος .
    Βγάζεις αυτό το "τι θα πει ο περίγυρος ".
    Από ότι λες δεν εχεις μόνο το θέμα της οδήγησης αλλά και πολλά άλλα.

    Νομίζεις ότι πρέπει να δίνεις σημασία τι λέει ο κάθε τυχαίος που δεν σε γνωρίζει προσωπικά και σε κρίνει ?

    Οι άνθρωποι καλό μου ,πάντα κάτι θα βρουν για να σε κρίνουν ακόμα και η καλύτερη προσωπικότητα να είσαι .
    Σκέφτεσαι λοιπόν πόσο ανούσιο και ανώφελο είναι αυτό που κάνεις ?
    Να δίνεις σημασία στα λόγια των άλλων?



    Έχεις κάνει κάποια στιγμή στην ζωή σου ψυχοθεραπεία ?
    Έχεις ψάξεις τρόπους ώστε να ανεβάσεις την αυτοεκτίμηση σου ?

    Νομίζω από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και όχι από τις σχέσεις σου .
    Αν καταφέρεις να εδραιωθείς σαν προσωπικότητα ,οποία είναι αυτή ,αποδεκτή ή όχι από το σύνολο της κοινωνίας μας ,τότε μόνο θα μπορέσεις να λύσεις και όλα τα άλλα θεματακια που έρχονται σαν ντόμινο από πίσω σου .

    Μόνο αν πιστέψεις εσύ στον ευατο σου και νιώθεις καλά με τις πράξεις σου και με όλα αυτά που έχεις έως σήμερα θα δώσεις λύσεις σε όλα τα θεματακια σου .

    Και για να σου απαντήσω και στο ερώτημα σου .
    Εμένα δεν θα με πείραζε καθόλου αν ο άντρας μου,ο σύντροφός μου ή ο γκόμενος μου όπως θες πες το ,δεν οδηγούσε αν με καλύπτει σε όλα τα άλλα.
    Νομίζω θα ήταν πολύ αφελές εκ μέρους μου να απορρίψω τον άνθρωπο που με αγαπά και με δέχεται έτσι όπως είμαι μόνο και μόνο επειδή δεν οδηγεί.

    Εγώ τι είμαι δηλαδή ?
    Εφόσον εγώ οδηγό και καλύπτω την δική μου ανάγκη και αν έχω χρόνο θα καλύψω και την δική του που ειναι το θέμα .
    Στους άλλους ?
    Τι με νοιάζουν οι άλλοι αν εγώ εχω ότι θέλω σε αυτόν τον χαρακτήρα !

    Ένα παράδειγμα να σου πω για να καταλάβεις πόσο χαζό ειναι ολο αυτό .
    Σε κάποια ταξίδια μας με τον άντρα μου που ει άι πολύ μακρινά μοιραζόμαστε την διαδρομή ειδικά αν ειναι νύχτα και αισθάνεται ότι νυστάζει ή ότι ειναι κουρασμένος και δεν πρέπει να οδηγεί έτσι .
    Κάποιες άλλες φορές έχει διάθεση όταν βγαίνουμε να πιει λιγάκι παραπάνω ή ξεφεύγει με την παρεα στο ποτό και φυσικά το κάνει γιατί ξέρει ότι θα αναλάβω εγώ το αυτοκίνητο .

    Εσύ πιστεύεις ότι αν μας δει ένας τέτοιος άνθρωπος ,που εσύ δίνεις σημασία στη άποψη του ,δεν θα μας χαρακτηρίζει αγνοώντας τους λόγους που εγώ και τις δύο φορές οδηγώ?
    Δεν θα χαρακτηρίσει τον άντρα μου όπως νομίζεις ότι θα χαρακτήρισε και εσένα ενώ έχει πλήρη άγνοια ?

    Βλέπεις πόσο λοιπόν βλακωδες να το πω χύμα είναι όλο αυτό που εκφράζει αυτός ο άνθρωπος ?

    Ακόμα και ένας δικός σου, που ξέρει ότι αν κρατήσεις τιμόνι μπορεί ο φόβος σου να προκαλέσει ένα ατύχημα και το σχολιάσει,θα είναι άξιο να λάβεις αυτή την ανεύθυνη συμπεριφορά στα σοβαρά ?

    Γιατί στα λέω όλα αυτά ?
    Για να δεις ότι αρχικά πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψεις ως προς την οπτική πλευρά που βλέπεις τα γεγονότα ούτος ώστε να μην επιβαρύνουν και άλλο την μειωμένη αυτοεκτίμηση σου .

    Το να σου πω πάρε ένα ταξί ή βρες άλλο τρόπο να καλύψεις την ανάγκη της μεταφοράς σου δεν θα σε βοηθήσει .
    Γιατί εσένα το θέμα σου δεν ειναι πως θα καλύψεις μια δική σου ανάγκη ,είναι πως σε βλέπει ο κάθε κριτής που είναι έτοιμος να σε κολλήσει στον τοίχο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαχείριση Μοναξιάς
    By dinar93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 16-01-2020, 22:35
  2. ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ - ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ
    By Γρηγορης Ιν in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 16-04-2018, 10:52
  3. Φοβος της Μοναξιας
    By alfapark2001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2014, 15:04
  4. φόβος μοναξιάς μετά τον χωρισμό
    By filomousi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2011, 14:34
  5. Φόβος μοναξιάς
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-2009, 21:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •