Φόβος μόνιμης μοναξιάς - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Γειά σας φυσικά και συμφωνώ μαζί σας. Απλώς ήθελα να δω τι απάντηση θα πάρω από γυναίκες. Για να μην παρεξηγηθώ ,δεν θα θεωρούσα από την αρχή όποια απάντηση κι αν έπαιρνα προβληματική ,απλως λόγω διαφορετικοτητας ήθελα να μάθω και λίγο πως μία γυναίκα βλέπει
    1: Το θέμα της αυτοπεποίθησης τη οποία δυσκολεύομαι πολύ να ανεβάσω λόγω ανασφάλειας και αβεβαιότητας που και τα δύο πηγάζουν από την ιδψ διαταραχή. Βλέπω γιατρο εδώ και 7 χρονια και παίρνω και φαρμακευτική αγωγή.

    2: Την εμφάνιση

    3: Την οικονομική επιφάνεια και άλλα

    4.Την ντροπή

    5.Το ερωτικό κομμάτι είναι κι αυτό άλλο ένα θέμα (αλλα εκτός συζήτησης)

    Νομίζω ότι μάλλον δεν μπορώ να σκεφτώ το τι θα έκανα αν ήμουνα στη θέση μίας κοπέλας γιατί ο ανδρικός τρόπος σκέψης διαφέρει από το γυναικείο.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση κι ελπίζω να μην έχω φέρει κάποιο άτομο σε δύσκολη θέση γιατί αυτό θα ήταν το τελευταίο που θα ήθελα.

    Τελικά όμως από που προτείνετε να ξεκινήσω.

    Ευχαριστώ ξανά

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Γειά σας φυσικά και συμφωνώ μαζί σας. Απλώς ήθελα να δω τι απάντηση θα πάρω από γυναίκες. Για να μην παρεξηγηθώ ,δεν θα θεωρούσα από την αρχή όποια απάντηση κι αν έπαιρνα προβληματική ,απλως λόγω διαφορετικοτητας ήθελα να μάθω και λίγο πως μία γυναίκα βλέπει
    1: Το θέμα της αυτοπεποίθησης τη οποία δυσκολεύομαι πολύ να ανεβάσω λόγω ανασφάλειας και αβεβαιότητας που και τα δύο πηγάζουν από την ιδψ διαταραχή. Βλέπω γιατρο εδώ και 7 χρονια και παίρνω και φαρμακευτική αγωγή.

    2: Την εμφάνιση

    3: Την οικονομική επιφάνεια και άλλα

    4.Την ντροπή

    5.Το ερωτικό κομμάτι είναι κι αυτό άλλο ένα θέμα (αλλα εκτός συζήτησης)

    Νομίζω ότι μάλλον δεν μπορώ να σκεφτώ το τι θα έκανα αν ήμουνα στη θέση μίας κοπέλας γιατί ο ανδρικός τρόπος σκέψης διαφέρει από το γυναικείο.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση κι ελπίζω να μην έχω φέρει κάποιο άτομο σε δύσκολη θέση γιατί αυτό θα ήταν το τελευταίο που θα ήθελα.

    Τελικά όμως από που προτείνετε να ξεκινήσω.

    Ευχαριστώ ξανά
    Όλα αυτά τα χρόνια τι έχεις αποκομίσει από την θεραπεία σου ?
    Πιστεύεις ότι σε βοήθησε σε κάποιο τομέα ώστε να κάνεις βηματακια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Καλημέρα σας και συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας.

    1) Έβλεπα γιατρο εδώ και έξι χρόνια και φυσικά έχω δει μια γενική βελτίωση. Έχω αποκομίσει πολλά πράγματα τα οποία με βοηθούν να ελέγχω κυρίως τα συμπτώματα της ΙΨΔ .Όμως το ότι τα πράγματα τώρα είναι αρκετά καλύτερα δεν σημαίνει ότι είναι καλά γιατί θέλει πολύ δρόμο ακόμα και αυτή τη φορά δεν νιώθω να έχω τις ίδιες αντοχές όπως όταν ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία βέβαια δεν έχω και τα ίδια προβλήματα στις πολύ μεγαλύτερες εντάσεις τους που ήταν τότε από ότι τωρα.

    2)Αυτή τη στιγμή μπορώ να συμπερανω ότι πριν γίνει αυτή η συζήτηση το θέμα είναι καθαρά συντροφιά με κοπέλα. Εχω καταλάβει αυτά τα χρόνια ότι η ΙΨΔ επηρεάζει κατα πολύ την αυτοπεποίθηση αλλά και την αυτοεκτίμηση.Οι φοβίες που έχω σε συγκεκριμένα πράγματα κάνουν τη κατάσταση αυτή χειρότερη. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και με ψυχοθεραπεία δεν έχω κάνει μεγάλα βήματα σε αυτό αλλά έχει γίνει κάποια βελτίωση μικρή. Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι μια προσπάθεια να αυξηθεί η αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση. Άλλη μια προσπάθεια είναι η γυμναστική. Όπως βλέπετε κάνω οτι μπορώ η τουλάχιστον έτσι νομίζω.

    Εν τέλει θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την στεναχώρια μου όταν αντιλαμβάνομαι ότι το υψηλό κοινωνικό status παίζει παρα πολύ σημαντικό ρόλο καθώς επίσης και η οικονομική επιφάνεια σε πολλές κοπέλες. Για ακόμη μια φορά για να μην παρεξηγηθώ δεν τα έχω βάλει με τις γυναίκες, τις καταλαβαίνω απόλυτα αλλά με πονάει πολύ αυτή η αλήθεια χωρίς να σημαίνει ότι φταίει κάποιος για αυτό.

    Σας ευχαριστώ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Manowar1985 View Post
    Καλημέρα σας και συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας.

    1) Έβλεπα γιατρο εδώ και έξι χρόνια και φυσικά έχω δει μια γενική βελτίωση. Έχω αποκομίσει πολλά πράγματα τα οποία με βοηθούν να ελέγχω κυρίως τα συμπτώματα της ΙΨΔ .Όμως το ότι τα πράγματα τώρα είναι αρκετά καλύτερα δεν σημαίνει ότι είναι καλά γιατί θέλει πολύ δρόμο ακόμα και αυτή τη φορά δεν νιώθω να έχω τις ίδιες αντοχές όπως όταν ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία βέβαια δεν έχω και τα ίδια προβλήματα στις πολύ μεγαλύτερες εντάσεις τους που ήταν τότε από ότι τωρα.

    2)Αυτή τη στιγμή μπορώ να συμπερανω ότι πριν γίνει αυτή η συζήτηση το θέμα είναι καθαρά συντροφιά με κοπέλα. Εχω καταλάβει αυτά τα χρόνια ότι η ΙΨΔ επηρεάζει κατα πολύ την αυτοπεποίθηση αλλά και την αυτοεκτίμηση.Οι φοβίες που έχω σε συγκεκριμένα πράγματα κάνουν τη κατάσταση αυτή χειρότερη. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και με ψυχοθεραπεία δεν έχω κάνει μεγάλα βήματα σε αυτό αλλά έχει γίνει κάποια βελτίωση μικρή. Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι μια προσπάθεια να αυξηθεί η αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση. Άλλη μια προσπάθεια είναι η γυμναστική. Όπως βλέπετε κάνω οτι μπορώ η τουλάχιστον έτσι νομίζω.

    Εν τέλει θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την στεναχώρια μου όταν αντιλαμβάνομαι ότι το υψηλό κοινωνικό status παίζει παρα πολύ σημαντικό ρόλο καθώς επίσης και η οικονομική επιφάνεια σε πολλές κοπέλες. Για ακόμη μια φορά για να μην παρεξηγηθώ δεν τα έχω βάλει με τις γυναίκες, τις καταλαβαίνω απόλυτα αλλά με πονάει πολύ αυτή η αλήθεια χωρίς να σημαίνει ότι φταίει κάποιος για αυτό.

    Σας ευχαριστώ
    οι αντιληψεις που σε ενοχλουν, ΥΠΑΡΧΟΥΝ πραγματι στην κοινωνια μας. δεν τις βγαζεις απ το μυαλο σου!
    ειναι οι αντιληψεις που προερχονται απο την πατριαρχικη αντιληψη. δηλαδη, για να μην κοροιδευομαστε, η ΚΥΡΙΑΡΧΗ.
    ΟΜΩΣ υπαρχουν και γυναικες που σκεφτονται διαφορετικα, και λεγονται φεμινιστριες.
    ειναι αυτες που πιστευουν και θελουν ισοτιμους ρολους με τους ανδρες στην κοινωνια, και βεβαια δεν θεωρουν την οδηγηση ή οτιδηποτε αλλο, ανδρικη/αρρενωπη υποθεση...
    σου προτεινω λοιπον, τετοιες γυναικες να ψαχνεις, αλλα να γινεις κι εσυ φεμινιστης, αν δεν εισαι ηδη, γιατι ειναι προς το συμφερον σου, αλλα και της κοινωνιας, οι ρολοι των ανθρωπων να ειναι ισοτιμοι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι αντιληψεις που σε ενοχλουν, ΥΠΑΡΧΟΥΝ πραγματι στην κοινωνια μας. δεν τις βγαζεις απ το μυαλο σου!
    ειναι οι αντιληψεις που προερχονται απο την πατριαρχικη αντιληψη. δηλαδη, για να μην κοροιδευομαστε, η ΚΥΡΙΑΡΧΗ.
    ΟΜΩΣ υπαρχουν και γυναικες που σκεφτονται διαφορετικα, και λεγονται φεμινιστριες.
    ειναι αυτες που πιστευουν και θελουν ισοτιμους ρολους με τους ανδρες στην κοινωνια, και βεβαια δεν θεωρουν την οδηγηση ή οτιδηποτε αλλο, ανδρικη/αρρενωπη υποθεση...
    σου προτεινω λοιπον, τετοιες γυναικες να ψαχνεις, αλλα να γινεις κι εσυ φεμινιστης, αν δεν εισαι ηδη, γιατι ειναι προς το συμφερον σου, αλλα και της κοινωνιας, οι ρολοι των ανθρωπων να ειναι ισοτιμοι...
    Παίζει ρόλο και αυτό, αλλά παίζει ρόλο και η βιολογία (τα θηλυκά θέλουν το κυρίαρχο αρσενικό κλπ).

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Παίζει ρόλο και αυτό, αλλά παίζει ρόλο και η βιολογία (τα θηλυκά θέλουν το κυρίαρχο αρσενικό κλπ).
    μονο σε ορισμενα αλλα ζωα. ουτε σε ολα τα ζωα ισχυει αυτο. υπαρχουν ζωα θηλυκοκεντρικα...
    ποιος αποφασιζει με τι ζωα θα συγκριθουμε;
    εχουν τα ζωα, κοινωνιες σαν τις διεκς μας;
    αν ζουσαμε σαν ζωα, τωρα, πιθανοτατα δεν θα ησουν ζωντανος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    1) Έβλεπα γιατρο εδώ και έξι χρόνια και φυσικά έχω δει μια γενική βελτίωση. Έχω αποκομίσει πολλά πράγματα τα οποία με βοηθούν να ελέγχω κυρίως τα συμπτώματα της ΙΨΔ .Όμως το ότι τα πράγματα τώρα είναι αρκετά καλύτερα δεν σημαίνει ότι είναι καλά γιατί θέλει πολύ δρόμο ακόμα και αυτή τη φορά δεν νιώθω να έχω τις ίδιες αντοχές όπως όταν ξεκίνησα την ψυχοθεραπεία βέβαια δεν έχω και τα ίδια προβλήματα στις πολύ μεγαλύτερες εντάσεις τους που ήταν τότε από ότι τωρα.
    Τι εννοεις οταν μιλας για αντοχες ?
    Σιγουρα εισαι σε ενα πολυ καλυτερο δρομο ,ξερεις να διαχειριζεσαι με περισσοτερη μεθοδικοτητα τα θεματα σου αρα ΠΡΕΠΕΙ να εισαι πιο δυνατος σε οτι προκυπτει γιατι εχεις ενα αρκετα καλο πουσαρισμα πλεον .

    2)Αυτή τη στιγμή μπορώ να συμπερανω ότι πριν γίνει αυτή η συζήτηση το θέμα είναι καθαρά συντροφιά με κοπέλα. Εχω καταλάβει αυτά τα χρόνια ότι η ΙΨΔ επηρεάζει κατα πολύ την αυτοπεποίθηση αλλά και την αυτοεκτίμηση.Οι φοβίες που έχω σε συγκεκριμένα πράγματα κάνουν τη κατάσταση αυτή χειρότερη. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και με ψυχοθεραπεία δεν έχω κάνει μεγάλα βήματα σε αυτό αλλά έχει γίνει κάποια βελτίωση μικρή. Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι μια προσπάθεια να αυξηθεί η αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση. Άλλη μια προσπάθεια είναι η γυμναστική. Όπως βλέπετε κάνω οτι μπορώ η τουλάχιστον έτσι νομίζω.
    Πως θεωρεις ενα μεσο που σου προκαλει φοβο ,ανασφαλεια και γενικα σε κανει να υποτιμας τις δυναμεις σου να νομιζεις οτι θα σε ¨ανεβάσει¨κοινωνικο επιπεδο ?
    Γιατι ενα τετοιο μεσο να μην το υπαβαθμισεις εσυ με τον τροπο σου και τη υπολοιπη ζωη σου ωστε να εχεις την καταξιωση που θελεις ΧΩΡΙΣ αυτο ?
    Δεν ειναι ολα τα πραγματα για ολους .

    Τα εχεις τοποθετηση παρα πολυ λαθος στο μυαλο σου και ταλαιπωρεισαι πολυ αδικα .

    Εν τέλει θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την στεναχώρια μου όταν αντιλαμβάνομαι ότι το υψηλό κοινωνικό status παίζει παρα πολύ σημαντικό ρόλο καθώς επίσης και η οικονομική επιφάνεια σε πολλές κοπέλες. Για ακόμη μια φορά για να μην παρεξηγηθώ δεν τα έχω βάλει με τις γυναίκες, τις καταλαβαίνω απόλυτα αλλά με πονάει πολύ αυτή η αλήθεια χωρίς να σημαίνει ότι φταίει κάποιος για αυτό.
    Για ποιο κοινωνικο status μιλας ?
    Για αυτο που καποιες γυναικες κρινουν εναν ανθρωπο απο το αν οδηγει ενα αυτοκιντο ή οχι και το κυριοτερο απο το τι αυτοκινητο ?

    Για πες μου τι αποψη εχεις για εναν οδηγο ενος πολυτελεστατου αυτοκινητου και ενος κατωτερης ποιοτητας .
    Ποιος ειχει περισσοτερη αξια για εσενα καθαρα σαν ανθρωπος ?

    Νομιζεις οτι αν καταφερεις και οδηγησεις θα σταματησεις εκει και θα βρεις την αυτοπεποιθηση που ψαχνεις ?
    Ειμαι σιγουρη οτι αν καταφερεις και οδηγησεις μετα θα μπεις στο τρυπακι να εχεις συνεχεια ενα καλυτερο αυτοκινητο απο αυτο που εχεις ηδη γιατι ακριβως βλεπεις τα πραγματα καθαρα ¨χρηματικα ¨
    Δεν οδηγώ =δεν αξιξω
    Οδηγώ ενα μικρο αυτοκινητο = ειμαι ενας κοινος
    Οδηγώ πολυτελες αυτοκινητο = ειμαι καταξιωμενος και με τρομερο status

    Οπως επισης ,για πες μου τι αξια εχει μια γυναικα για εσενα που δουλευει ολη μερα ,διευθυνει εταιρια ,ειναι πληρως ανεξαρτητη και το παιζει αντρας ,με μια γυναικα που ειναι απλη καθημερινη με την δουλεια της ή και οχι ,που εχει επιλέξει να καθίσει στο σπιτι ενα διάστημα να χαρει και να μεγαλωσει η ιδια τα παιδια της,κοινως ειναι συζηγος και μητερα και το οικονομικο κομματι το εχει αναλαβει εξ ολοκληρου ο συντροφος .

    Θελεις λιγακι να συζητησουμε πως τα βλεπεις ολα αυτα εσυ ?
    Πως εχεις μεγαλωσει ωστε να εκτιμας τους ανθρωπους αναλογα με την οικονομικη τους κατασταση και οχι με το τι πραγματικα τους κανει ευτυχισμενους ?

    Εχει διαφορα για εσενα αν η συντροφος σου επιλεξει να ειναι αφοσιωμενη σε εσενα και στην οικογενεια σας αλλα να ειναι ευτυχισμενη απο το να δουλευει σε ενα απαιτιτικο περιβάλλον μονο και μονο για να ειναι ανεξαρτητη αλλα στην προσωπικη της ζωη να κουβαλαει μια δυστηχια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Φυσικά είναι η βιολογία. Το θέμα είναι το τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για αυτό.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    10
    Φυσικά και θέλω να συζητήσουμε και σε ευχαριστώ που με προσκαλεις σε αυτό. Έχω δεχθεί μονο απορρίψεις απο τα 17 μου και με τα χρόνια έψαχνα να βρω τι φταίει και άκουγα παρα πολλές φορές από τον ανδρικό μου περίγυρο ότι ισχύουν αυτά τα παραπάνω χαρακτηριστικά και έχουν ριζώσει μέσα μου αυτές οι πεποιθήσεις. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ να με πείσουν τα ΓΕΓΟΝΌΤΑ για το αντίθετο.
    Επίσης σε καμία περίπτωση δεν έχω αυτές τις αντιλήψεις για την ανθρώπινη αξία μιας γυναίκας. Τα κριτήρια μου είναι τα εξής.:

    1)Όταν βλέπω μια άγνωστη γυναίκα πρώτα παρατηρώ την εμφάνιση (πριν της μιλησω).

    2)Αν μου αρέσει (και μπορώ να πολεμησω την ανασφάλεια μου και την ντροπή μου) θα πάω να της μιλήσω (όσο πιο πολυ μου αρέσει τόσο μεγαλύτερη η ανασφάλεια και η ντροπή)

    3)Το πως θα συμπεριφερθει και στην συνέχεια που θα μιλάμε στο τι επικοινωνία υπάρχει αποτελεί επίσης άλλο ένα σημαντικό κριτήριο

    Αλλά ποτε δεν με ένοιαζε τι επαγγελματίες επιτυχίες έχει η αν εχει χαμηλή αυτοεκτίμηση ή ανασφάλειες.(εκτός κι αν τα παραπάνω δημιουργουσαν πρόβληματα όπως εντάσεις νεύρα κλπ)Αντίθετα θα την βοηθούσα με τρόπο να μην νιωθει ανασφαλής

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Απόρριψη από ποιον ?
    Από οικογένεια ή από φιλικό περιβάλλον .

    Ει άι λογικό να έχεις μια στοιχειώδη "ανασφάλεια" ,το συνηθισμένο τρακ που λέμε όταν πλησιάζεις μια γυναίκα που σου αρέσει .
    Αυτό δείχνει άλλο ένα στοιχείο του χαρακτήρα σου πολύ θετικό για εμένα και πίστεψέ με για πολλές γυναίκες και ας το παίζουν υπεράνω από όλο αυτό .

    Σίγουρα προτιμάται ο άντρας να έχει ένα δυναμισμό αλλά καμιά φορά αυτός ο δυναμισμός περνάει και στο άλλο άκρο .
    Της ανηθικότητας και το να είναι κάποιος αυθάδης .

    Ούτε αυτό το θέλουμε .
    Σε όλα ένα μέτρο !

    Άρα αφού δεν έχεις γνώμονα την οικονομική κατάσταση μιας γυναίκας και τι ανάλογο υπόβαθρο και κοινωνικό status έχει βάση αυτού ,γιατί έχεις ττοια όρια και κανόνες στην ζωή σου ?

    Αντιλαμβάνεσαι ότι τους κανόνες στην ζωή σου τους έχουν βάλει άλλοι ?
    Μάλλον αυτές οι εμπειρίες που έχεις περάσει μικρός .

    Δεν συμβαδίζουν πολύ αυτά που λες με αυτά που αναζητάς τελικά .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,
    ρεαλιστικά να το πάρουμε, δεν γίνεται όλες οι γυναίκες να έχουν τα ιδια κριτήρια επιλογής συντρόφου.
    Γι αυτό δεν ταιριάζουν όλοι με όλους και γι αυτό η καθεμία έχει το δικό της γούστο.
    Ναι, κάποιες γυναίκες μπορούν να θεωρούν σημαντικό κριτήριο το αυτοκίνητο, το κοινωνικό στάτους, τα χρήματα.
    Άλλες γυναίκες μπορούν να θεωρούν σημαντικό άλλα πράγματα και άλλες άλλα πράγματα.
    /δεν μπορούμε όλοι να μπούμε σε ένα σακί.
    Ο τύπος που έχει αυτοκινητο και λεφτά δεν είναι απαραίτητα ελκυστικός σε μεγάλο μέρος γυναικών.

    Οποια και να είναι η διαταραχή σου, είναι σημαντικό να μην ξεχνάς ότι η κοπέλα θα ερωτευτεί τον αρακτήρα σου. Τον πυρήνα σου. Δεν είσαι μόνο οι δυσκολίες σου. Εχεις και άλλα χίλια δυο χαρακτηριστικά θετικά και αρνητικά που θα ταιριάξουν ή δεν θα ταιριάξουν με μία κοπέλα.
    Δηλαδή εγώ δεν θεωρώ πως το πρόβλημα είναι ότι δεν οδηγείς, ή ότι έχει ΙΔΨ. Περισσότερο είναι εσύ πως το αντιλαμβάνεσαι και ποσο νιώθεις να σε περιορίζει. Στην πραγματικότητα τίποτα δεν σε περιορίζει από το να τα λες ωραία με μία γυναίκα και να βγαίνετε.

    Ουτως ή άλλως υπάρχει και η αναπλήρωση. Δηλαδή, μπορεί να μην έχεις το ένα χαρακτηριστικό άλλα έχεις το άλλο. Και αν έχεις θέμα με το αυτοκίνητο και το πρώτο ραντεβού, πέρνα με ταξί κάτω από το σπίτι της κοπέλας και πηγαίντε μαζί.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    28
    Θα ξεκινήσω από τα βασικά. Δεν χρειάζεται (σαν άντρας) να οδηγείς για να βγεις ραντεβού. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν οδηγεί από φόβο, από άποψη, ή απλά γιατί δεν έχει αυτοκίνητο, επομένως χαλάρωσε!

    Επειδή όμως λες πως (ξέρεις να) οδηγείς και αυτό που σε φοβίζει έχει να κάνει με τις σκέψεις σου, θα σε συμβούλευα να μιλήσεις και με κάποιο ψυχολόγο για τις σκέψεις σου αυτές. Ανεξάρτητα από την οδήγηση, γενικότερα, δεν είναι φυσιολογικό να θέτουμε εμπόδια στη ζωή μας γιατί έχουμε κάποιες παράλογες σκέψεις. Άποψή μου είναι πως φοβίες, κτλ, θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ειδικά όταν αυτές μας εμποδίζουν να λειτουργήσουμε σαν τυπικοί ενήλικες.

    Τώρα, αν όντως σε ενδιαφέρει να βελτιώσεις τις οδηγικές σου ικανότητες θα σου πω πως είναι θέμα αυτοπεποίθησης και πως η αυτοπεποίθηση έρχεται με την εμπειρία, και η εμπειρία με τη σειρά της αποκτάται με την προσπάθεια. Αντιμετώπισε λοιπόν τις φοβίες σου, βγες από την comfort zone και ξεκίνα να οδηγείς. Λίγο λίγο θα τα καταφέρεις. Και σου μιλάω εκ πείρας καθώς πήρα το δίπλωμα οδήγησης σε μεγάλη σχετικά ηλικία και για πολλά χρόνια δεν είχα καθόλου αυτοπεποίθηση στις οδηγικές μου ικανότητες. Τώρα πλέον "πετάω". Και να σου πω κάτι. Μπορεί να μη χρειάζεται στα ραντεβού το να οδηγείς, αλλά η αυτοπεποίθηση που σου δίνει το να έχεις κάποιες ικανότητες (όπως η οδήγηση) είναι ωραίο πράγμα σε ένα ραντεβού.

    Καλή επιτυχία!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διαχείριση Μοναξιάς
    By dinar93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 16-01-2020, 22:35
  2. ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ - ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ
    By Γρηγορης Ιν in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 14
    Last Post: 16-04-2018, 10:52
  3. Φοβος της Μοναξιας
    By alfapark2001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2014, 15:04
  4. φόβος μοναξιάς μετά τον χωρισμό
    By filomousi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2011, 14:34
  5. Φόβος μοναξιάς
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 08-09-2009, 21:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •