Η οικογένεια μου είναι προβληματική - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    12
    Remedy
    Ναι αυτά ακριβώς μου έχουν πει και μάλιστα μου λένε ο αδερφός σου θα βρει γιατί οι άντρες όσο χρονών και να πάνε βρίσκουν και τους παρακαλάνε κλπ κλπ. Ο οποίος έχει μία και μιλάνε όλη μέρα ασταμάτητα (στις κοπέλες είναι υποχωρητικός ως τώρα!!!) και αυτός δεν έχει μυαλό για τίποτα άλλο αφού του έχει γίνει εμμονή. Μέχρι και λίγες ώρες κοιμάται μόνο ή δεν κάνει άλλα πράγματα και αυτοί το θεωρούν φυσιολογικό! Η απόλυτη απραξία!
    Αντίθετα εγώ όταν αποφάσισα να κάνω και επιπλέον ξένη γλώσσα μετά τα 30 ο πατέρας μου είπε ότι μια ζωή διαβάζω και ότι το παίζω ακόμα μαθήτρια και είχε νευριάσει γιατί λέει άλλες κάνουν άλλα στην ηλικία αυτή

    Marilou
    Ηλικίες των γονιών μου: γύρω στα 60 και οι 2 αν και τα μυαλά δεν έχουν σχέση με την ηλικία...

    Δεν γίνονταν οι διακρίσεις από όταν ήμασταν μικρά όσον αφορά τη μαμά μου. ( ο πατέρας μου ήταν πάντα αδιάφορος και απόμακρος όμως πάντα άγριος και απότομος) Μάλιστα θυμάμαι πως ήταν αυστηρή μαζί του ειδικά με το διάβασμα αφού ήταν ατίθασος, δεν του άρεσε το σχολείο και του έκανε και παρατηρήσεις. Μετά το λύκειο όλα άλλαξαν χωρίς να ξέρω το γιατί. Δεν του φέρνει ποτέ αντίρρηση και πάντα του λέει ναι. Ακόμα και ο τρόπος που του μιλάει είναι πάντα ήρεμος ακόμα και αν αυτός νευριάσει ή της φωνάξει. Και φυσικά είμαι παράδειγμα προς αποφυγή "κάνε εσύ τη ζωή σου αγόρι μου, η αδερφή σου θα μείνει μόνη της μια ζωή"
    Επίσης μου έχουν πει ευθέως ότι το μόνο πρόβλημα εδώ μέσα είμαι εγώ και ότι αν δεν υπήρχα θα ήταν όλοι τους ευτυχισμένοι. Σκεφτείτε όταν άλλοι λένε καλά λόγια για μένα αυτοί μου λένε πως το παίζω καλή σε άλλους!!! Αν είναι δυνατόν. Από εργοδότες μέχρι διάφορα άτομα που έχω συναντήσει κατα καιρούς. Κανένας στη ζωή μου δε μου έχει μέχρι τώρα μιλήσει τόσο άσχημα, ίσα ίσα!
    Η πλάκα είναι βέβαια ότι μερικές φορές μαλώνουν και μεταξύ τους και πολύ έντονα αλλά κατά τ' άλλα το μόνο πρόβλημα είμαι εγώ!!!!
    Επίσης στον αδερφό μου δεν έχουν πει ποτέ βαριά λόγια, άσχετα αν μαλώνουν και διαφωνούν κάποιες φορές. Αντίθετα εμένα και οι 3 μου μιλάνε πλέον με βρισιές και προσβολές...!!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Καλημέρα !

    Έλενα τόσα χρόνια εσύ πως είσαι από θέμα δουλειά και σχέσεων ?

    Έχεις μείνει κάποιο διάστημα μόνη σου ή να συζήσεις με κάποιον ?
    Γενικά εσύ από όλα αυτά που έχεις κάνει στην ζωή σου ,σπουδές ,φίλους γνωριμίες είσαι ικανοποιημένη ή βγάζεις μια απογοητευση.

    Αστούς όλους έξω από εσένα και πεσμου εσύ πως νοιωθεις με τον ευατο σου όχι μόνο μετά από ένα καυγά που σε υποβαθμίζουν .
    Θέλεις να βρεις κάποιον άνθρωπο μόνο και μόνο γιατι στο λένε οι γονείς σου ή έχεις την ανάγκη να αγαπήσεις και να αγαπηθείς?
    Θέλεις να κάνεις παιδια?
    Νομίζεις ότι μπορείς να δώσεις αυτά που πρέπει ?

    Οι γονείς σου είναι αυτοί που είναι και σίγουρα για να έχουν αλλάξει κάποια στιγμή απέναντι σας κάτι έχει γίνει .
    Όχι ότι τους δικαιολογεί όλο αυτό,αλλά δεν μπορεί από την μια στιγμή στην άλλη να συμβαίνει .

    Αν μου έλεγες ότι από μικρή σε είχαν βάλει σε αυτό το τρυπάκι της υποβάθμισης και υμνούσαν πάντα τον αδελφό σου ,ότι ήσουν υποχρεωμένη να τον υπηρετείς και όλα αυτά , σαφέστατα θα μιλούσαμε για μια παγιομενη κατάσταση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    12
    Δεν έχω μόνιμη δουλειά οπότε κάνω κάποιες συμβάσεις.
    Όσον αφορά τους άντρες είχα πάθει φοβία την οποία ξεπέρασα μόνη και δεν τους ήθελα, καθώς το αντρικό πρότυπο που έβλεπα με αποθάρρυνε. Γνώρισα κατά καιρούς καλά άτομα που με βοήθησαν σε αυτό!!
    Όσον αφορά αν έχω μείνει μόνη, πάω διακοπές μόνη μου και μου κάνει καλό γενικά. Μερικοί το θεωρούν λάθος βέβαια...
    Παιδιά δε θέλω να κάνω, ειδικά τώρα που με πιέζουν.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Δεν έχω μόνιμη δουλειά οπότε κάνω κάποιες συμβάσεις.
    Όσον αφορά τους άντρες είχα πάθει φοβία την οποία ξεπέρασα μόνη και δεν τους ήθελα, καθώς το αντρικό πρότυπο που έβλεπα με αποθάρρυνε. Γνώρισα κατά καιρούς καλά άτομα που με βοήθησαν σε αυτό!!
    Απο ποιον ειχες παθει φοβια ?
    Απο το προτυπο πατερα που μεγαλωνες και μας ειπες οτι δεν ηταν και τοσο αντιπροσωπευτικο ή απο καποιο γεγονος που εζησες ?


    Όσον αφορά αν έχω μείνει μόνη, πάω διακοπές μόνη μου και μου κάνει καλό γενικά. Μερικοί το θεωρούν λάθος βέβαια...
    Ποιοι το βλεπουν λαθος ολο αυτο με τις διακοπες ?Τι σου εχουν πει ?

    Παιδιά δε θέλω να κάνω, ειδικά τώρα που με πιέζουν.

    Η αποφαση σου πολυ συνειδητη και σιγουρα δεν εχει επηρεαστει απο ολο αυτο το ασχημα κλιμα ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    12
    Όχι δεν έχει γίνει κάτι απλώς με το πρότυπο πατέρα και αδερφού σίγουρα εύχομαι κάθε μέρα να μη βρω κάποιον σαν αυτούς και να μην είναι μεγαλωμένος από γυναίκες σαν τη μαμά μου. Αφού υπήρχαν άτομα που με σεβάστηκαν και μου μιλούσαν ευγενικά και εντυπωσιαζομουν γιατί αυτό δεν το είχα.

    Για τις διακοπές από το σπίτι γενικά μου λένε ότι πάω μόνη σαν το κούτσουρο ενώ άλλοι πάνε ζευγάρια

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    [QUOTE=elenagreece;1165950]
    Όχι δεν έχει γίνει κάτι απλώς με το πρότυπο πατέρα και αδερφού σίγουρα εύχομαι κάθε μέρα να μη βρω κάποιον σαν αυτούς και να μην είναι μεγαλωμένος από γυναίκες σαν τη μαμά μου. Αφού υπήρχαν άτομα που με σεβάστηκαν και μου μιλούσαν ευγενικά και εντυπωσιαζομουν γιατί αυτό δεν το είχα.
    Αφου λοιπον εχεις αντιληφθει πληρως οτι δεν ισχυουν ολα αυτα που λενε και οτι οντως στην ζωη σου ειχες ανθρωπους που σου εδειξαν οτι αξιζεις πολλα περισσοτερα ,αξιζει λες να τους δινεις τοσο σημασια και να λες αυτα που ειπες στο πρωτο σου ποστ ?

    Εδω ηθελα να καταληξουμε .
    Οι γονεις σου ειναι λαθος ,τωρα γιατι εγιναν ετσι στην πορεια δεν το ξερω και ουτε να σε απασχολει στην φαση που εισαι ,εσυ ομως το αντιλαμβανεσαι και παρ ολο αυτα τους επιτρεπεις να σου φέρονται ετσι και μαλιστα συνεχιζεις να μενεις μαζι τους .

    Εισαι διατεθημενη να κανεις οπιαδηποτε δουλεια για να φυγεις απο εκει μεσα και να τους αποδειξεις οτι μια γυναικα τα καταφερνει πολυ καλυτερα και μονη της ?

    Για τις διακοπές από το σπίτι γενικά μου λένε ότι πάω μόνη σαν το κούτσουρο ενώ άλλοι πάνε ζευγάρια
    Μια ακομη καραμελα λοιπον απο δυο γονεις που εχουν αποτύχει πληρως και στην διαπαιδαγωγηση των παιδιων τους αλλα το κυριοτερο ?
    Στο να εχουν ενα καλο δεσιμο τα αδελφια .
    Πετυχημενο γονιο δεν τον κανει καποιον αν εχει βγαλει ενα ¨καλο παιδι ¨με την δικη του εννοια στην κοινωνια ,αλλα αν εχει φροντισει να υπαρχει και ενα πολυ καλο κλιμα συμπαραστασης και αλληλοκατανοησης -αγαπης αναμεσα στα αδελφια .

    Στο κατω κατω καποια στιγμη αυτοι θα φυγουν απο την ζωη ,εσεις θα μεινετε και αργοτερα μεσα απο τις δικες σας οικογενειες θα συνεχιστει ολο αυτο ..

    Μπορεις λοιπον να εστιασεις σε εσενα και να κανεις οτι μπορεις για να φυγεις απο εκει μεσα ?
    Αυτο θα σου δωσει λυση στο θεμα σου και οχι να αλλαξει μυαλα ,ακομα και αν αυτα ειναι τον γονιων σου .
    Δειξτους ποσο λαθος ειναι μεσα απο τις πραξεις σου και την ιδια σου την ζωη και ελα να μου πεις μετα ποιος αξιζει και ποιος οχι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Διάβασα μόνο την πρώτη ανάρτηση, και απαντώ.
    Τις υπόλοιπες, να με συγχωρούν τα μέλη, δε τις διάβασα γιατί έχω μόλις γυρίσει σπίτι από τα χαράματα και απλά έτσι πριν κοιμηθώ χαζεύω εδώ το φόρουμ.

    Λοιπόν η γνώμη μου είναι πως από τα δεκαοχτώ ο άνθρωπος καλό ειναι να φεύγει από το σπίτι. Το ξέρω πως υπάρχουν περιπτώσεις που κάτι τέτοιο το καθιστούν αδύνατο, όμως το πραγματικό αδύνατο αφορά σπάνιες περιπτώσεις. Όλοι οι άλλοι μπορούμε να φύγουμε.

    Εντάξει τώρα είμαι μεσήλικας αλλά και εικοσάχρονος να ήμουν, νομίζω πως θα προτιμούσα να μένω στο παγκάκι παρά να ζω καταπίεση μέσα στο σπίτι. Και βέβαια αντί για το παγκάκι, όποτε χρειάστηκε να απεγκλωβιστώ, κάθισα και το οργάνωσα, το έβαλα στόχο, και παρότι κάποιες φορές έδειχνε ακατόρθωτο, εντούτοις μπόρεσα και έφυγα είτε από το σπίτι είτε γενικότερα από χώρους που σε κάνουν να υποφέρεις.

    Δες τι συμβαίνει τώρα με το εμβόλιο. Υπάρχουν αυτοί που συμφωνούν, αυτοί που διαφωνούν , κάποιοι ανάμεσα κ.ο.κ.
    Το ίδιο συμβαίνει και σε όλα τα θέματα. Κάποιοι άνθρωποι ας λέγονται και γονείς μας, βλέπουν κάποια πράγματα εντελώς διαφορετικά. Ο κόσμος να χαλάσει δεν αλλάζουν. Τι θα κάνεις; Θα καθίσεις να αρρωστήσεις και να πεθάνεις ή θα πεισμώσεις και θα βάλεις στόχο να σηκωθείς να φύγεις ;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σωστός Bane.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2
    καλησπέρα.
    σε νιώθω.
    είναι υπέροχο να κάνει κανείς διακοπές μόνος του, όπως είναι υπέροχο και με παρέα.
    υπάρχει μια ομάδα στο φβ feminine free camping circle, εάν σου αρέσει το κάμπινγκ μπορείς να βρεις και άλλες κοπέλες να κάνετε μαζί ή απλά σε κοντινή απόσταση.
    ζεις σε ενα τοξικό περιβάλλον, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να φύγεις το συντομότερο δυνατόν. τα social media μπορεί να σε βοηθήσουν.. ψάξε για φεμινιστικές οργανώσεις (ή σε ζωοφιλικές) και βάλε αγγελία ή αναζήτησε αγγελία για να νοικιάσεις σπίτι μαζί με κάποια άλλη. λέω φεμινιστικές για να νιώσεις κάποια ασφάλεια. φύγε και μην το πεις νωρίτερα, την ίδια μέρα που θα έχεις έτοιμα τα πραγματά σου να φύγεις, πες τους ότι φεύγεις.
    αυτό που καταλαβαίνω για την οικογενεια σου είναι οτι ο πατέρα σου είναι κυρίως απών και η μητέρα σου έχει μεταφέρει τη συζυγική αγάπη στον γιό της, ο οποίος και φυσικά δεν κάνει τίποτα... τους σιχαίνομαι αυτούς τους άντρες βλ. ο τελευταίος άντρας με τον Βουτσά..
    και κάτι τελευταίο, όσο μπορείς μην αντιδράς (!) το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά δεν αλλάζουν, δεν θα αλλάξουν. όσο αντιδράς τόσο χειρότερο θα είναι
    με αγάπη

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by mare View Post
    ....ζεις σε ενα τοξικό περιβάλλον, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να φύγεις το συντομότερο δυνατόν. τα social media μπορεί να σε βοηθήσουν.. ψάξε για φεμινιστικές οργανώσεις (ή σε ζωοφιλικές) και βάλε αγγελία ή αναζήτησε αγγελία για να νοικιάσεις σπίτι μαζί με κάποια άλλη. λέω φεμινιστικές για να νιώσεις κάποια ασφάλεια. φύγε και μην το πεις νωρίτερα, την ίδια μέρα που θα έχεις έτοιμα τα πραγματά σου να φύγεις, πες τους ότι φεύγεις.
    αυτό που καταλαβαίνω για την οικογενεια σου είναι οτι ο πατέρα σου είναι κυρίως απών και η μητέρα σου έχει μεταφέρει τη συζυγική αγάπη στον γιό της, ο οποίος και φυσικά δεν κάνει τίποτα... τους σιχαίνομαι αυτούς τους άντρες βλ. ο τελευταίος άντρας με τον Βουτσά..
    και κάτι τελευταίο, όσο μπορείς μην αντιδράς (!) το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά δεν αλλάζουν, δεν θα αλλάξουν. όσο αντιδράς τόσο χειρότερο θα είναι
    με αγάπη
    Και εγώ τους έχω σιχαθεί. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ποτέ δεν είχα ιδιαίτερη σχέση με τον πατέρα μου, άσχετα να είμαστε μαζί στο σπίτι σαν οικογένεια, δεν έχω κανένα συναισθηματικό δέσιμο και το αποδέχτηκα από μικρή. Μια ζωή αδιάφορος, κοιτάει τον εαυτό μου και μονίμως με μείωνε έτσι και αλλιώς. Το κακό είναι ότι τα τελευταία χρόνια άρχισε τα ίδια η μητέρα μου και την είχα πολύ ψηλά μέσα μου. Αυτό με πληγώνει. Έχεις δίκιο ότι δεν πρέπει να αντιδρώ αλλά μερικές φορές δεν αντέχω. Νιώθω πραγματική αδικία. Χαρακτηριστικά αυτές τις ημέρες όταν της λέω ότι τόσα κάνει ο αδερφός μου και αυτή ποτέ δεν του φωνάζει, ούτε του κάνει παρατήρηση ενώ εμένα όλη μέρα μου μιλάει απότομα, η απάντησή της είναι ότι θα μείνω μόνη μου με τέτοια συμπεριφορά και ούτε αγόρι δε θα βρω έτσι και ότι τον ζηλεύω που έχει σχέση. Πραγματικά δεν είναι μάνα αυτή πια... Αντίθετα αυτός έχει μία που μιλάει 24/7 σε μηνύματα, ούτε καν κοιμάται για να απαντάει αμέσως και τον κάνει πραγματικά ό,τι θέλει αλλά εκεί δεν τολμάει να πει κάτι ούτε αυτός ούτε οι γονείς μου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Προβληματική σχέση
    By GiannisNik3 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 82
    Last Post: 11-03-2017, 22:06
  2. Προβληματική σχέση με την αδερφή μου
    By elle. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 12-03-2016, 22:26
  3. Replies: 53
    Last Post: 02-09-2014, 10:06
  4. προβληματική συμπεριφορά....
    By korin in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 19-04-2014, 02:04
  5. Είναι η οικογένειά μου στη μέση
    By kapoios_pou_to_skeftetai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2013, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •