Δε με πιανει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16

    Δε με πιανει.

    Καλησπέρα έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη μετά από χωρισμο και κάποια άλλα θέματα παίρνω εδώ και ενάμιση μήνα το escitaloprám 10mg τη μέρα αλλά δυστυχώς δε νιώθω ακόμα καλά σαν να μη με πιανει. Ο γιατρός είπε απλά να αυξήσω τη δόση αλλά πλέον αγχώνομαι ότι δε θα κάνει τίποτα. Κάποιος να μου πει κάποια γνώμη? Να τονίσω πως πηγαίνω και σε ψυχαναλυτή.

    Παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη διότι είμαι χάλια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nik1989 View Post
    Καλησπέρα έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη μετά από χωρισμο και κάποια άλλα θέματα παίρνω εδώ και ενάμιση μήνα το escitaloprám 10mg τη μέρα αλλά δυστυχώς δε νιώθω ακόμα καλά σαν να μη με πιανει. Ο γιατρός είπε απλά να αυξήσω τη δόση αλλά πλέον αγχώνομαι ότι δε θα κάνει τίποτα. Κάποιος να μου πει κάποια γνώμη? Να τονίσω πως πηγαίνω και σε ψυχαναλυτή.

    Παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη διότι είμαι χάλια.
    Δώσε χρόνο.Εμενα άλλα φάρμακα αργησαν πολυ να με πιάσουν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    9
    Αυξησε δοση στα 20 και περιμενε κανα 2 εβδομαδες. Μετα δικαιουσαι αλλαγη φαρμακου. Δωσε χρονο στην ψυχοθεραπεια που κανεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Σας ευχαριστώ, θα αυξήσω τη δόση για αρχή στα 15mg όπως είπε ο γιατρός απλά νιώθω φοβερή απαισιοδοξία και φοβάμαι ότι δεν θα με πιάσουν γενικά τα αντικαταθλιπτικα ακόμα κ αν αλλάξω αγωγή. Νιώθω ότι δεν περνάει η μέρα σαν να έχει κολλήσει το ρολόι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nik1989 View Post
    Σας ευχαριστώ, θα αυξήσω τη δόση για αρχή στα 15mg όπως είπε ο γιατρός απλά νιώθω φοβερή απαισιοδοξία και φοβάμαι ότι δεν θα με πιάσουν γενικά τα αντικαταθλιπτικα ακόμα κ αν αλλάξω αγωγή. Νιώθω ότι δεν περνάει η μέρα σαν να έχει κολλήσει το ρολόι.
    Πολύ απαισιόδοξα σκεφτεσαι.Δωσε χρόνο στο φάρμακο, και αν δεν είσαι ικανοποιημένος συζητησε το με τον γιατρό για να αλλαξεις αγωγή..Δε κάνουν ολα τα φάρμακα για όλους τους ανθρώπους.Μην απελπίζεσαι και εχε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, ξέρει τι κανει
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έπαιρνα κι εγώ το ίδιο φάρμακο για κατάθλιψη και αγχος. Στους δύο μήνες με 10 mg δεν ήμουν ικανοποιημένος οπότε το αύξησα. Θέλει χρόνο αυτή η ουσία. Μείνε στα 15mg για μερικές εβδομάδες και το ξαναβλεπεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έπαιρνα κι εγώ το ίδιο φάρμακο για κατάθλιψη και αγχος. Στους δύο μήνες με 10 mg δεν ήμουν ικανοποιημένος οπότε το αύξησα. Θέλει χρόνο αυτή η ουσία. Μείνε στα 15mg για μερικές εβδομάδες και το ξαναβλεπεις.

    Μετά από πόσο καιρό το σταμάτησες το εσκιταλοπράμ? Και πως ακριβώς έκανες εσύ την διακοπή γιατί εμένα μου είπε στο 6μηνο θα το μειώσω από 10μγ σε 5μγ για δύο βδομάδες. Απλά φοβάμαι μήπως γίνει απότομα η διακοπή αλλά μου λέει όχι ο γιατρός.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι από τώρα για τη διακοπή. Εδώ ακόμα δεν σε έχει πιάσει. Γενικά από την εμπειρία μου με διάφορα αντικαταθλιπτικά κι όχι μόνο (και το Lyrica που είναι αντιεπιληπτικο) θα σου έλεγα να το κόψεις στον διπλάσιο χρόνο απ'αυτό που σου λέει. Βέβαια αυτό θα το εκρινα εκείνη τη δεδομένη στιγμή και το πώς είμαι. Δηλαδή αν το κόβω γιατί δεν με έχει πιάσει και με πνίγει το αγχος και η κατάθλιψη λογικά θα βιάζομαι για να ξεκινήσω καινούργιο φάρμακο. Αν όμως ο γιατρός μου έλεγε ότι δεν το χρειάζομαι άλλο τότε θα έκανα αυτό που είπα πιο πάνω.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-12-2021 at 18:10.

Similar Threads

  1. ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΡΙΣΗ!!!
    By marlen97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-05-2018, 22:00
  2. τι ειναι αυτο που με πιανει?
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 28-10-2016, 20:52
  3. ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ !!
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 104
    Last Post: 15-09-2011, 22:30
  4. ΕΙΝΑΙ Η 2Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 05-04-2011, 14:21
  5. ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ
    By mxrist1 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2011, 15:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •