Τρώω ότι υπάρχει, ότι βρω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Τρώω ότι υπάρχει, ότι βρω!

    Έγινε κάτι που μου χάλασε την διάθεση και εκεί που είπα να κάνω λίγη πιο προσεκτική διατροφή τα βράδια έφαγα 1 τοστ, 2 λουκανικακια σε ψωμί του τοστ, γαριδάκια και 3-4 καραμέλες αυτά από της 9:30 και έπειτα!! Γενικά όταν δεν είμαι καλά δεν υπολογίζω τίποτα προσπαθώ να τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου και δεν με ενδιαφέρει εάν γίνω 100 η και παραπάνω κιλά μόνο όταν έχω καλή διάθεση βλέπω τα πράγματα πιο ορθολογικά και βάζω κάποιους στόχους, αλλά η διάθεση η καλή κρατάει για λίγες μέρες!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έγινε κάτι που μου χάλασε την διάθεση και εκεί που είπα να κάνω λίγη πιο προσεκτική διατροφή τα βράδια έφαγα 1 τοστ, 2 λουκανικακια σε ψωμί του τοστ, γαριδάκια και 3-4 καραμέλες αυτά από της 9:30 και έπειτα!! Γενικά όταν δεν είμαι καλά δεν υπολογίζω τίποτα προσπαθώ να τρώω ότι βρίσκω μπροστά μου και δεν με ενδιαφέρει εάν γίνω 100 η και παραπάνω κιλά μόνο όταν έχω καλή διάθεση βλέπω τα πράγματα πιο ορθολογικά και βάζω κάποιους στόχους, αλλά η διάθεση η καλή κρατάει για λίγες μέρες!!
    Εμένα δεν μου φαίνονται τραγικά πολλά για μετά τις 9.30 . Εντάξει. Καμία φορά συμβαίνει αυτό, την επόμενη φορά καλύτερα!. Εγώ συνειδητοποιώ ότι όταν έχω πολλές βλακείες στο σπίτι τά τρώω ΌΛΑ δεν μπορώ νά σταματήσω.... ενώ όταν έχω μόνο υγιεινά.. μόνο φρούτα λαχανικά καί όχι σαβουριτσες για τσιμπολογημα πάει καλά. Δοκιμασε το , ώστε όταν σέ πιάνουν λιγούρες νά τρως αναγκαστικά... κάτι υγιεινό

  3. #3
    Καλησπέρα...
    Αυτό είναι ένα θέμα. Το τι έχουμε στο σπίτι. Είναι πειρασμός ό,τι φαγώσιμο κι αν υπάρχει στο σπίτι, ακόμα κι αν δεν είναι γλυκό ή κάτι γευστικό και παχυντικό, είναι πειρασμός να το φας και να το εξαφανίσεις όσο μεγάλη και να είναι η ποσότητα του.
    Αλλά ας μιλήσω για μένα γιατί τώρα μίλησα γενικά...

    Λοιπόν έχω θέμα με το φαγητό από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

    Αυτόν τον καιρό τρώω από βαρεμάρα. Δεν έχω τι να κάνω και τρώω μέχρι σκασμού ό,τι βρω κι εγώ μέχρι να το τελειώσω.
    Μία σακούλα αμύγδαλα έχω?? Εε θα φάω όλα τα αμύγδαλα κι ας ειναι υγιεινά... Μετά θα φάω ένα πακέτο μπισκότα.. Δεν είναι θέμα πείνας καθόλου. Έχω φυσιολογική πείνα. Είναι ψυχολογικο.
    Αν λείπω απ το σπίτι δεν σκέφτομαι το φαγητό.

    Με ανησυχεί το θεμα φαγητό τελευταία γιατί προκειμένου να καλύψω το κενό του χρόνου που δεν κάνω τίποτα, τρώω.
    Και τρώω μέχρι σκασμού για να περάσει η ώρα η οποία δεν περνάει τόσο εύκολα γιατί τρώω γρήγορα...

    Και ποιο είναι το αποτέλεσμα?? Αύξηση βάρους.

    Το φαγητό μας δίνει ενέργεια. Αν αισθανόμαστε στενοχωρημένοι ή θυμωμένοι, σημαίνει πως κάτι μας τραβάει την ενέργεια. Κάποια σκέψη. Οι έτσι καταφεύγουμε στο φαγητό για να την αναπληρώσουμε. Και η βαρεμάρα είναι κάτι αρνητικό άρα πάλι θέλουμε ενέργεια.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Και δεν είναι πειρασμός μόνο ο,τι έχουμε στο σπίτι... Αλλά και τι λιγουρευόμαστε και πάμε και αγοράζουμε. Πέρασα αυτή τη φάση, όπου κυριολεκτικά είχα ξεσηκώσει ότι συνταγή για κρέπες, ότι συνταγή για γλυκό και κέικ υπήρχε! Και όχι μόνο μετά τις 9-9:30. Σηκωνόμουν τα βράδια και έτρωγα και μαγείρευα. Δεν είναι μόνο η βαρεμάρα, λοιπόν. Είναι η κακή ψυχολογία

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Kateri22 View Post
    Και δεν είναι πειρασμός μόνο ο,τι έχουμε στο σπίτι... Αλλά και τι λιγουρευόμαστε και πάμε και αγοράζουμε. Πέρασα αυτή τη φάση, όπου κυριολεκτικά είχα ξεσηκώσει ότι συνταγή για κρέπες, ότι συνταγή για γλυκό και κέικ υπήρχε! Και όχι μόνο μετά τις 9-9:30. Σηκωνόμουν τα βράδια και έτρωγα και μαγείρευα. Δεν είναι μόνο η βαρεμάρα, λοιπόν. Είναι η κακή ψυχολογία
    Βράδυ ποτέ δεν σηκώνομαι για φαγητό μπορεί να φάω πριν κοιμηθώ αλλά μέχρι εκεί!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Παιδιά, τό μυστικό για νά μήν τρώτε τό βράδυ (2-3ωρες πρίν τόν ύπνο), είναι τό νερό! Δεν πα νά γουργουριζει η κοιλιά μου; Θά πιω νερό.. καί θά πέσω για ύπνο.... θά φάω το πρωί με όρεξη. Βέβαια όλη τή μέρα μετά τρώω από φούρνους ή θά φάω μπισκότα... Κρατιεμαι νά μήν αγοράσω αυτά τά ανθυγιεινα. δεν έχω πρόβλημα Με το βάρος αλλά η ποιότητα αυτών που τρώω δεν είναι καλή καί όταν δεν είναι, δεν είναι καί η ψυχολογία καλή.

    Ή παρατηρώ ότι όταν έχω κούραση σωματική ψυχική ψάχνω για γρήγορη ενέργεια, σοκολάτες κλπ, κάτι Με ζάχαρη

  7. #7
    TheShadow
    Guest
    Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με το φαγητό τη μία δεν θέλω να φάω τίποτα ούτε νερό και την άλλη τρώω όλη τη μέρα και συνεχίζω και πεινάω συνεχίζω και έχω χώρο στο στομάχι μου και όρεξη να φάω τρώω τόσο πολύ τόσο αρρωστημένα μπορεί η ψυχολογία να παίξει τόσο μεγάλο ρόλο γιατί δική μου είναι σ**** και κάνω σ**** και το σώμα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    και εγώ έχω θέμα με το φαγητό και θέλω να χάσω τουλάχιστον 5-10 κιλά! αλλά είναι τόσο δύσκολο να χάσω βάρος!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    Το θεμα δεν ειναι μονο τι υπαρχει στο σπιτι ή τι μπορουμε να μαγειρεψουμε, αλλα τι μπορουμε να τρεξουμε να παρουμε απο το περιπτερο, ή να παραγγειλουμε...
    Με εχω πετυχει αρκετες φορες βραδακι, εκει που λογικα θα πρεπει να ειμαι με τις πιτζαμες και να χαλαρωνω, να μου ερχεται λιγουρα, να σηκωνομαι, να ντυνομαι και να αγοραζω ξηρους καρπους, πατατακια, και 2 σοκολατες για να τις φαω πριν και μετα τα αλμυρα...

Similar Threads

  1. Όλο τρώω (HELP)
    By toureter in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 03-03-2017, 22:36
  2. Τρώω, τρώω και δεν με πιάνει
    By Ondine in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 21-09-2014, 22:15
  3. ΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ 'Η ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ...ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ
    By Daffodil_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 43
    Last Post: 26-08-2011, 18:32
  4. η γκομενος η θα τρωω.
    By irini_nefo in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 62
    Last Post: 18-02-2011, 19:35
  5. ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΤΡΩΩ
    By sokolatitsa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 14-12-2010, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •