συναισθηματική υπερφαγία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    συναισθηματική υπερφαγία

    Καλημέρα!!! ρε παιδιά ,πως κόβετε/κοβεται το φαγητό!; μέσα στις καραντίνες έβαλα 12 κιλά τα οποία δν μπορώ να χάσω παρότι πληρώνω διαιτολόγο! κ αυτό γιατί τρώω!!! δεν μπορώ να μην τρώω, να μην πίνω ένα κρασάκι συχνά κλπ
    και επιβάλλεται να τα χάσω , έχω χοληστερίνη και επίσης προβλήματα με την πλάτη μου κλπ κ τέλος δν μ χωράνε πια τα ρούχα μου και βαρέθηκα να φοράω φόρμες κ δν έχω χρήματα να διαθέσω για καινούρια ρούχα!!!! πείτε κανένα κόλπο να μην σκέφτομαι το φαγητό; όποιος το έλυσε δλδ!!
    ξέρω τι πρέπει να κάνω κ τι να τρώω...πως να το κανω δν ξερω....2 μέρες προσέχω 5 τρώω
    ξέρω ότι προφανώς βρίσκω παρηγοριά στο φαγητό αλλά.....θα έπρεπε να μην ....κάποτε πρόσεχα τον εαύτο μου !! πως θα το ξανακάνω;;;
    κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    Καλημέρα!!! ρε παιδιά ,πως κόβετε/κοβεται το φαγητό!; μέσα στις καραντίνες έβαλα 12 κιλά τα οποία δν μπορώ να χάσω παρότι πληρώνω διαιτολόγο! κ αυτό γιατί τρώω!!! δεν μπορώ να μην τρώω, να μην πίνω ένα κρασάκι συχνά κλπ
    και επιβάλλεται να τα χάσω , έχω χοληστερίνη και επίσης προβλήματα με την πλάτη μου κλπ κ τέλος δν μ χωράνε πια τα ρούχα μου και βαρέθηκα να φοράω φόρμες κ δν έχω χρήματα να διαθέσω για καινούρια ρούχα!!!! πείτε κανένα κόλπο να μην σκέφτομαι το φαγητό; όποιος το έλυσε δλδ!!
    ξέρω τι πρέπει να κάνω κ τι να τρώω...πως να το κανω δν ξερω....2 μέρες προσέχω 5 τρώω
    ξέρω ότι προφανώς βρίσκω παρηγοριά στο φαγητό αλλά.....θα έπρεπε να μην ....κάποτε πρόσεχα τον εαύτο μου !! πως θα το ξανακάνω;;;
    κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά....
    καλημερα.
    δεν υπαρχει καποια συνταγη για το "πως".
    το "πως", ειναι το να βρεις το κινητρο σου.
    οσοι εχουν ταλαιπωρηθει καιρο με παραπανησια κιλα, ξερουν πολυ καλα τι πρεπει να τρωνε. πως να μην τρωνε, δεν ξερουν...

    αυτο δεν στο λυνει διαιτολογος. μπορεις μια χαρα να το κανεις μονη σου αν ξερεις 5 πραγματακια για διατροφη.
    εγω, χρησιμοποιω θερμιδομετρητη, γιατι χανω ευκολα τον ελεγχο.
    κατα την γνωμη μου, ψυχολογος χρειαζεται.
    αν δεν σε βοηθαει ο ψυχολογος σου δοκιμασε αλλον, η καποιον ειδικευμενο σε διατροφικες διαταραχες.

    πρακτικες συμβουλες υπαρχουν πολλες, αλλα αν δεν βρεις την αποφαση μεσα σου, δεν βοηθαει καμια.
    πχ, ασχολησουμε κατι αλλο, ξεκινα δραστηριοτητες. οχι απαραιτητα γυμναστικη, κατι που να σου αρεσει, εθελοντισμο, ομαδες, οτιδηποτε. ξεκινα μια καινουργια γλωσσα, η σπουδες.
    με τι ασχολεισαι;
    σπουδαζεις; δουλευεις; καθεσαι σπιτι ολη μερα ή εχεις δουλειες;

    επιπλεον, αν αυτη την διαθεση για υπερφαγια την νοιωθεις σαν αληθινη πεινα, κι οχι σαν βαρεμαρα, πετα τα γλυκα απο το σπιτι, γεμισε το ψυγειο λαχανικα και φρουτα και οταν πεινας και δεν ειναι ωρα για το γευμα σου τρωγε αγγουρια, καροτα, πινε αφεψηματα να περασει η πεινα σου.
    εχε εγκαιρως ετοιμα τα γευματα που θελεις να φας, ωστε να μην φτασεις στην μεγαλη πεινα χωρις να εχεις κατι καλο να φας και καταφυγεις στο ντελιβερι. για εμενα, το ντελιβερι ειναι μια χαρα, αλλα οταν τοε χεις ενταξει στο προγραμμα σου. πχ, εγω που κανω δυο γευματα, παιρνω συχνα ντελιβερι γιατι μπορω να φαω και 600 και 900 θερμιδες στο κυριο γευμα. αν εκανα 5 γευματα ομως, δεν θα μπορουσα με τπτ να παρω ντελιβερι γιατι θα επρεπε το γευμα μου να μην ξεπερναει τις 300 θερμιδες.
    τα 2 γευματα ομως, ειναι πυροδοτηση στα υπερφαγικα. αν δεν σου φερνει ισορροπια, δεν πρεπει να το κανεις γιατι μπορει να καταληξεις με δυο γευματα των 2000 θερμιδων και να παχαινεις αντι να αδυνατιζεις.
    πρεπει να βρεις ενα συστημα που να ταιριαζει με την ψυχολογια σου.

    ολα αυτα ειναι σημαντικα, αλλα το μονο κρισιμο ειναι ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ειτε γιατι βλεπεις να επηρεαζεται πλεον η υγεια σου και θελεις να ζησεις, ειτε γιατι θελεις να εισαι ελαφρια να φορας το στενο σου τζιν στην επομενη εκδρομη, ειτε ο,τι σε κινητοποιει εσενα...

  3. #3
    ολη μερα κανω παρα πολλα πραγματα κ εργαζομαι κ με το παιδι κ το σπιτι ασχολουμαι κ ολα καλα κ τελεια!!
    τα βραδια ειναι το προβλημα μου !! πεφτω μ τα μουτρα σε οτι βρω μπροστα μου κ δν ειναι αληθινη πεινα πολλες φορες , γιατι τρωω κ χωρις να πειναω....
    εχω κ δραστηριοτητες ολη μερα!!! η νυχτα ειναι ζορικη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    ολη μερα κανω παρα πολλα πραγματα κ εργαζομαι κ με το παιδι κ το σπιτι ασχολουμαι κ ολα καλα κ τελεια!!
    τα βραδια ειναι το προβλημα μου !! πεφτω μ τα μουτρα σε οτι βρω μπροστα μου κ δν ειναι αληθινη πεινα πολλες φορες , γιατι τρωω κ χωρις να πειναω....
    εχω κ δραστηριοτητες ολη μερα!!! η νυχτα ειναι ζορικη!
    τι ωρα ειναι το τελευταιο γευμα σου, τι περιλαμβανει και τι ωρα κοιμασαι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ξαναδιαβασε αν θες το μηνυμα μου, εχω προσθεσει κι αλλα.

  6. #6
    το τελευταιο μου γευμα ειναι μετα τις 9 και τρωμε με τον αντρα μου οτι να ναι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    το τελευταιο μου γευμα ειναι μετα τις 9 και τρωμε με τον αντρα μου οτι να ναι...
    τι ωρα πας για υπνο;
    οταν λες οτι τρωτε ο,τι ναναι, σημαινει οτι στο βραδυνο γευμα, δεν ακολουθεις την διατροφη που θελεις; μετα το δειπνο με τον αντρα σου, σηκωνεσαι κι ανοιγεις και το ψυγειο μονη σου, η σταματας στο δειπνο;

  8. #8
    δεν ειναι δειπνο ειναι οτι να ναι!! πχ πατατακια, πιτες, περισσευουμενο φαγητο, τοστ (οχι ενα) κ γλυκα μαζι με 1 ποτηρι κρασι !!
    ως το βραδυ τα παω παντα τελεια!! συναντιομαστε μονο βραδυ τις καθημερινες κ καθομαστε να δουμε κατι να τα πουμε κλπ κ γινεται χαμος....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    δεν ειναι δειπνο ειναι οτι να ναι!! πχ πατατακια, πιτες, περισσευουμενο φαγητο, τοστ (οχι ενα) κ γλυκα μαζι με 1 ποτηρι κρασι !!
    ως το βραδυ τα παω παντα τελεια!! συναντιομαστε μονο βραδυ τις καθημερινες κ καθομαστε να δουμε κατι να τα πουμε κλπ κ γινεται χαμος....
    δηλαδη, εσυε χεις ΗΔΗ φαει το κανονικο βραδυνο σου, που περιλαμβανει, τι; τι ωρα ειναι το κανονικο βραδυνο;
    δεν μου λες τι ωρα κοιμασαι.

    σου αρεσει η ζωη σου; σου αρεσει η δουλεια σου; ειναι καλη ησ χεση με τον ανδρα σου, ερωτικα; συναισθηματικα;

  10. #10
    ειμαστε πολυ ζορικα οικονομικα!! αυτο ειναι το μεαγλυτερο μας προβλημα κ ισως εκει ριχνω τη βαρυτητα!! κατα τ αλλα ειμαστε πολυ καλα μεταξυ μας σε καθε επιπεδο! και ναι δν εχω σταθερη δουλεια αλλα εδω που ζω ειναι χαλια απο δουλειες...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φοβισμενη!!!! View Post
    ειμαστε πολυ ζορικα οικονομικα!! αυτο ειναι το μεαγλυτερο μας προβλημα κ ισως εκει ριχνω τη βαρυτητα!! κατα τ αλλα ειμαστε πολυ καλα μεταξυ μας σε καθε επιπεδο! και ναι δν εχω σταθερη δουλεια αλλα εδω που ζω ειναι χαλια απο δουλειες...
    ΤΙ ΩΡΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ;
    εχεις ηδη φαει το βραδυνο της διαιτολογου, οταν βρισκεσαι με τον ανδρα σου να φατε τις σαχλαμαρες; τι ωρες ειναι τα γευματα σου;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    To βασικότερο είναι φυσικά το ψυχολογικό. Όμως γιατί αφού έχεις αυτό το θέμα βρίσκονται στο σπίτι πατατάκια, γλυκά, πίτες κι όλα αυτά που λες;
    Αν έχεις ένα σχετικά υγιεινό, όχι σώνει και καλά διαιτητικό, αλλά σχετικά υγιεινό και ελαφρύ φαγητό για μεσημέρι, χίλιες φορές καλύτερα να πλακωθείς με αυτό και το βράδυ κι ας υπερβάλεις σε ποσότητα, παρά να τρως σκατολογίδια. Χίλιες φορές καλύτερα και το τοστ που λες, και πολύ καλύτερα αν έχεις φροντίσει να είναι με υλικά τύπου σαλατικό, ψωμί ολικής, τυριά με χαμηλά λιπαρά, παρά πατατάκια και σοκολατίνες ξέρω κι εγώ.

    Αν δεν είσαι σε φάση για δίαιτα σώνει και καλά αυτή τη στιγμή, κοίτα την διατροφή. Δεν ταυτίζονται αυτά απαραίτητα.

  13. #13
    πφφφ ειναι μαλλον πολυσυνθετο το θεμα..... αραγε λυνεται ;; γιατι οκ να μην υπαρχουν στο σπιτι αυτα που δν υπαρχουν κ παντα αλλα...ολο κ θα φτιαξω κατι για το παιδι ολο κ θα φαω τ απομειναρια κοκ
    το μυαλο μου να νικουσα!!
    παλαιοτερα τα εχανα πολυ ευκολα γιατι το εβαζα πεισμα κ τελος...τωρα αδυναμην να αντισταθω!!!

  14. #14
    κοιμαμαι αργα! μετα τις 12

  15. #15
    μεχρι το βραδυ κανω το προγραμμα της διαιτολογου! το βραδινο μου ομως παντα ειναι κατι αλλο δυστυχως!! κ παλαιοτρα εκανα διαιτες κ παντα τα εχανα αλλα μιλαμε για 5 κιλα τυπου κ ολα καλα !! τωρα ομως;;; οτι προσπαθεια κανω την τελειωνω μονη μου!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συναισθηματική Υπερφαγία
    By ice_02 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-2020, 20:54
  2. Συναισθηματική υπερφαγία.......!!!
    By Deleted240217a in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 89
    Last Post: 14-01-2017, 23:02
  3. συναισθηματικη υπερφαγια....;
    By non@me in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 25-11-2016, 17:01
  4. Replies: 45
    Last Post: 05-02-2009, 19:08
  5. Συναισθηματικη υπερφαγια
    By persefoni_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2008, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •