Πρόβλημα σωματικού βάρους - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    ok ας πω και την δικια μου ιστορια ως καποιος που στα 13 του ηταν 140 κιλα.

    Απο τα 13 μεχρι τα 54 προσπαθουσα να χασω, εχανα αλλες φορες με χαπια αλλες φορες μονος μου ομως παντα γυρνουσαν και συνηθως πολλαπλάσια

    Μεχρι που καποια στιγμη μου βρισκουν κατι χαζοογους και επρεπε να περασω χειρουργειο και ιστοριες.

    Οποτε πιανω τον γιατρο και του λεω, ακου να σου πω μιας και θα με σκισεις και θα μου αλλαξεις τα πεταλα κοψε και το 80% του στομαχιου γιατι βαρεθηκα να προσπαθω και να φτανω στο πουθενα.

    Αρχισε να μου λεει μα μου, του λεω κοιτα πως εχουν τα πραγματα, η το κανεις η παω στον επομενο μεχρι να βρω τροπο να το κανω, και δεν ειναι υποχρεωτικο να το κανω Ελλαδα, μπορουσα να παω Μεξικό επιλογες εχω.

    Ε αφου με ειδε αποφασισμενο τελικα το εκανε, το αποτελεσμα καταπληκτικο, απο τα 140 (και ανεβαινα) που ημουν κατεβηκα στα 80, και καπου εκει με χτυπαει ανορεξια... κοντεψα να τιναξω τα πεταλα ομως τα καταφερα.

    Πλεον ειμαι καπου μεταξυ 85-87 η κατι τετοιο, νομιζετε ομως οτι τελειωσαν τα βασανα? Πριτσ.

    Στο μυαλο μου ακομη ειμαι παχυσαρκος, κανω πολυ μεγαλο αγωνα για να πεισθω οτι δεν ειμαι.

    Επισης καθοτι εχω μικρο στομαχι πλεον αναγκαστικα δεν τρωω πολυ με αποτελεσμα να χρειαζεται
    να τρωω ανα 2-3 ωρες.

    Αν το μετανοιωσα? Σε καμμια περιπτωση, προτιμω την τωρινη κατασταση παρα το πριν, ομως ξαναλεω ακομη και τωρα ο δρομος δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα διοτι μπορει να υποτροποιασω ανα πασα στιγμη.
    καλημερα!
    ευχομαι ποτε να μην ξαναπαρουσιασεις θεματα διατροφικα ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη πλευρα, και ολα να ειναι τελεια απο εδω και περα.
    αλλα γιατι χρειαστηκε να πεισεις τον γιατρο η να τον πιεσεις και σκεφτοσουν το μεξικο; τα χειρουργεια για αντιμετωπιση παχυσαρκιας ειναι πολυ συνηθισμενα στην ελλαδα εδω και παρα πολλα χρονια. και μαλιστα με πολλες παραλλαγες, αναλογα με το προβλημα.
    υπηρχε περιπτωση να σου αρνηθει καποιος να κανεις χειρουργειο;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλημέρα. Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 28 ετών. Λέγομαι Γεώργιος και είμαι παχύσαρκος. Ζυγίζω 123 κιλά περίπου. Θέλω να χάσω τα κιλά και να γίνω αδύνατος και να το διατηρήσω αλλά δυσκολεύομαι. Κολλάω μερικές φορές στο ίδιος βάρος. Τι να κάνω για να γίνω αδύνατος? Τι κάνω λάθος στις προσπάθειές μου και τι να διόρθωνα?

    8 χρόνια είμαι παχύσαρκος και όταν είναι κάποιος παχύσαρκος δύσκολα ζει και αισθάνεται άσχημα, πιθανόν να μην στεναχωριέται έντονα αλλά σε σχέση με τον εαυτό του που θα ήταν αδύνατος ταλαιπωρείται και κουράζεται, αισθάνεται πιο άσχημα.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Γεια σου Γιωργο! Ειμαι κι εγω στην ιδια προσπαθεια, μια τα καταφερνω , μια οχι. Αλλα το παλευω. Μειωσα τις μεριδες μου και το βραδυ πινω ενα ποτηρι γαλα. Ζω με τα παιδια μου που ειναι λιγο πιο νεα απο σενα και παρασυρομαι πολλες φορες απο σουβλακια και τετοια, αλλα ειπα οτι θα το παλεψω μεχρι τελους Εχω χασει 10 κιλα αλλα εχω πολλα ακομα οπως θα δεις στο θεμα που εχω ανοιξει. Εισαι νεος και χανεις πιο ευκολα, θα τα καταφερεις καλυτερα απο μενα. Κανε και μπανια στη θαλασσα ειναι καλη γυμναστικη! Γραφε τα νεα σου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα!
    Καλημερουδια και σε σενα


    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αλλα γιατι χρειαστηκε να πεισεις τον γιατρο η να τον πιεσεις και σκεφτοσουν το μεξικο; τα χειρουργεια για αντιμετωπιση παχυσαρκιας ειναι πολυ συνηθισμενα στην ελλαδα εδω και παρα πολλα χρονια. και μαλιστα με πολλες παραλλαγες, αναλογα με το προβλημα.
    υπηρχε περιπτωση να σου αρνηθει καποιος να κανεις χειρουργειο;
    Πιστευε οτι το ΒΜΙ μου δεν δικαιολογουσε τετοια εγχειρηση και μπορουσα να χασω με διατροφη, και αν το δουμε στενα ειχε δικιο, ομω εγω εκρινα με την συνολικη πορεια και το ποσο ειχα κουραστει με το χασε/βαλε.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ευχομαι ποτε να μην ξαναπαρουσιασεις θεματα διατροφικα ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη πλευρα, και ολα να ειναι τελεια απο εδω και περα.
    Τελεια ποτε δε θα ειμαι αν δεν πεισω τον εγκεφαλο μου οτι δεν ειμαι παχυσαρκος πλεον...Ειναι περισσοτερο
    δυσκολο απ οτι ακουγετε να ξερεις. Ευχαριστω παντως

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Προς ολους που χανουν και χαιρονται...

    Να ξερετε οτι το να χασεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

    Το να ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙΣ ομως για μερικους ειναι ακατόρθωτο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Προς ολους που χανουν και χαιρονται...

    Να ξερετε οτι το να χασεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.

    Το να ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙΣ ομως για μερικους ειναι ακατόρθωτο.
    Ευχαριστουμε για το κουραγιο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Ευχαριστουμε για το κουραγιο.
    Τι θα σου αρεσε να ακουσεις αν οχι την αληθεια?

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Γεια σου Γιωργο! Ειμαι κι εγω στην ιδια προσπαθεια, μια τα καταφερνω , μια οχι. Αλλα το παλευω. Μειωσα τις μεριδες μου και το βραδυ πινω ενα ποτηρι γαλα. Ζω με τα παιδια μου που ειναι λιγο πιο νεα απο σενα και παρασυρομαι πολλες φορες απο σουβλακια και τετοια, αλλα ειπα οτι θα το παλεψω μεχρι τελους Εχω χασει 10 κιλα αλλα εχω πολλα ακομα οπως θα δεις στο θεμα που εχω ανοιξει. Εισαι νεος και χανεις πιο ευκολα, θα τα καταφερεις καλυτερα απο μενα. Κανε και μπανια στη θαλασσα ειναι καλη γυμναστικη! Γραφε τα νεα σου
    Καλησπέρα katran. Συγγνώμη που άργησα λίγο να απαντήσω. Χαίρομαι πολύ που έχασες 10 κιλά, σε γνωρίζω μόνο από το φόρουμ αλλά χαίρομαι που μπόρεσες και έχασες αυτά τα κιλά. Είναι για εμένα δυσκολάκι να χάσω τα κιλά. Μπορεί να έχει να κάνει και με άλλα ιατρικά προβλήματα όπως ινσουλίνη ή θυρεοειδή? Ίσως? Και αυτά να μειώνουν το μεταβολισμό?

    Τι να κάνω για να χαθούν τα κιλά? Είναι προβληματάκι αυτά τα κιλά τα επιπλέον. Από τότε που έγραψα σχεδόν στα ίδια έχω μείνει με ίσως ένα ή δύο κιλά να έχουν χαθεί αλλά γενικά η ζυγαριά εκεί γύρω με δείχνει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλησπέρα katran. Συγγνώμη που άργησα λίγο να απαντήσω. Χαίρομαι πολύ που έχασες 10 κιλά, σε γνωρίζω μόνο από το φόρουμ αλλά χαίρομαι που μπόρεσες και έχασες αυτά τα κιλά. Είναι για εμένα δυσκολάκι να χάσω τα κιλά. Μπορεί να έχει να κάνει και με άλλα ιατρικά προβλήματα όπως ινσουλίνη ή θυρεοειδή? Ίσως? Και αυτά να μειώνουν το μεταβολισμό?

    Τι να κάνω για να χαθούν τα κιλά? Είναι προβληματάκι αυτά τα κιλά τα επιπλέον. Από τότε που έγραψα σχεδόν στα ίδια έχω μείνει με ίσως ένα ή δύο κιλά να έχουν χαθεί αλλά γενικά η ζυγαριά εκεί γύρω με δείχνει.
    Σιγουρα ο θυροειδης επηρεαζει το χασιμο κιλων. Εγω εκανα εξετασεις (για να βρω δικαιολογια περισσοτερο) αλλα δεν εχω οποτε σ εμενα φταιει η παραπανω προσληψη τροφης. Κανε λοιπον εξετασεις και το βλεπεις. Παντως κανενας δεν χανει ευκολα τα κιλα του, θελει προσπαθεια. Ζηλευω τους ανθρωπους που δεν ειναι "λιχουδηδες" και το μυαλο τους δεν ειναι συνεχεια "εκει".

    Περα απο τη γυμναστικη και οι ρακετες βοηθουν. Οτι μας θετει σε κινηση επιταχυνει το χασιμο κιλων. Καλη τυχη!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλησπέρα katran. Συγγνώμη που άργησα λίγο να απαντήσω. Χαίρομαι πολύ που έχασες 10 κιλά, σε γνωρίζω μόνο από το φόρουμ αλλά χαίρομαι που μπόρεσες και έχασες αυτά τα κιλά. Είναι για εμένα δυσκολάκι να χάσω τα κιλά. Μπορεί να έχει να κάνει και με άλλα ιατρικά προβλήματα όπως ινσουλίνη ή θυρεοειδή? Ίσως? Και αυτά να μειώνουν το μεταβολισμό?

    Τι να κάνω για να χαθούν τα κιλά? Είναι προβληματάκι αυτά τα κιλά τα επιπλέον. Από τότε που έγραψα σχεδόν στα ίδια έχω μείνει με ίσως ένα ή δύο κιλά να έχουν χαθεί αλλά γενικά η ζυγαριά εκεί γύρω με δείχνει.

    Τι τακτική ακολουθείς τις τελευταίες εβδομάδες; Μέρες νηστείας και μέρες που τρως ότι να 'ναι;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλημέρα. Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Είμαι 28 ετών. Λέγομαι Γεώργιος και είμαι παχύσαρκος. Ζυγίζω 123 κιλά περίπου. Θέλω να χάσω τα κιλά και να γίνω αδύνατος και να το διατηρήσω αλλά δυσκολεύομαι. Κολλάω μερικές φορές στο ίδιος βάρος. Τι να κάνω για να γίνω αδύνατος? Τι κάνω λάθος στις προσπάθειές μου και τι να διόρθωνα?

    8 χρόνια είμαι παχύσαρκος και όταν είναι κάποιος παχύσαρκος δύσκολα ζει και αισθάνεται άσχημα, πιθανόν να μην στεναχωριέται έντονα αλλά σε σχέση με τον εαυτό του που θα ήταν αδύνατος ταλαιπωρείται και κουράζεται, αισθάνεται πιο άσχημα.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπέρα,
    έχω περάσει ένα πιο ήπιο πρόβλημα όπου ήμουν λίγο γεμάτος στα 13. Δεν ξέρω βάρος να σου πω απλά ήμουν λίγο μπουλούκος όχι κάτι τραγικό. Όμως έπρεπε να ξεριζώσω συνήθειες και να μάθω άλλες. Αυτό θα σου έλεγα και εσένα. Θα σου πω και ένα ρητό, slow and steady wins the race.
    Θα σου πω τι έκανα εγώ και θα σου πω τα γνωστά ότι δεν είμαι διαιτολόγος και ότι μπορείς να πας σε διαιτολόγο για βοήθεια κτλ κτλ

    Μείωσα τη ζάχαρη, αύξησα φυτικές ίνες. Πρωϊνό φυστικοβούτυρο με φρυγανιές ή δημητριακά. Μεσημεριανό ότι είχαμε, δεν έτρωγα ψωμί. Βραδινό το μισό του μεσημεριανού. Πείναγα αρκτά δεν στο κρύβω και ήμουν εξαρτημένος από τη ζάχαρη. Πήγαινα πυγμαχία. Εσύ μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ακόμα και περπάτημα. Μη ντρέπεσαι να πας γυμνναστήριο, οι σοβαροί άνθρωποι που πάμε γυμναστήριο όταν βλέπουμε έναν εύσωμο το εκτιμάμαι και βοηθάμε. Ακόμα και κροσφιτ που κάνω είναι ένα παιδί πολύ έντονα υπέρβαρο το οποίο κάνει κροσφιτ σε απίστευτα χαλαρή μορφή. Σκέψου κάνει κάμψεις στον τοίχο με μικρή κλίση ούτε καν στα γόνατα. Και λίγο λίγο το κορμάκι του παίρνει σχήμα. Θα γράφεις σε τετράδιο το βάρος σου και θα κάνεις κάτι να ξεγελάς την πείνα σου. Μα θα διαβάζεις, θα πλέκεις, θα μάθεις βιολί βρες κάτι να απασχολείσαι. Εγώ ήμουν τυχερός γιατί το μποξ το λάτρεψα τόσο που κατέβηκα και σε αγώνες. Σίγουρα θέλει δυνατή ψυχολογία. Εγώ το σκεφτόμουν ότι ήμουν κολλημένος με μια γιγάντια τσίχλα στην πλάτη μου στον τοίχο και παλευα να φτάσω στον απέναντι. Ο προπονητήςμου μου είχε δώσει και μια κορδέλα/βραχιόλι για να το φοράω και να θυμάμαι το στόχο μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    .............

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Ειχα φτασει τα 123 κιλα! Παραγγελνα μεσσημεριατικα και ετρωγα 10 καλαμακια σουβλακι και 2 σαλατες!
    Καλα αυτα κοπηκαν και απο χρηματικης αποψης, αλλα και απο θεμα υγειας.
    Αρχικα ξεκινησε ολο αυτο με τα αντιψυχωσικα που ανοιγουν την ορεξη.
    Ο πρωτος ψυχιατρος μου ειπε 1 ωρα περπατημα την ημερα για να μην παρω κιλα και καλη διατροφη.
    ολα αυτα δεν τα ακουλουθησα.

    μετα πολλα και με τον καιρο μειωσαμε το αντιψυχωσικο εφαγα μια φλασια και εχασα κιλα.
    πλεον ειμαι περιπου 98 με 96 κιλα καπου εκει.
    Τρωω μια σπανακοπιτα το πρωι περπαταω δυο ωρες και τρωω καλα το βραδυ.

    δεν ειναι τοσο αναγκαιο να χασω και αλλα κιλα. το θεμα ειναι η υγεια της καρδιας. του διαβητη της χολιστερινης και τα τριγλυκεριδια.

    τα οποια εχουν ρυθμιστει!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω καιρι να γραψω , αλλα το θεμα μου φανηκε γνωριμο . και ναμαι ! οταν νοσοκομειο που νοσηλευομουν στην εκτικη , σε 14 μερε εχασα 14 κ τρεφομουν μο νομο με ορο οταν γυρισα σπιτι κ, συνεχισα την διαιτα μου , .για αλλες δυο εβδομαδες ........προ του συμμβαντος , εκανα πολλα βαρη ,33 χρονια , , , 1, 5 ωρες τρις /. βδομαδα ..........δεν καταφερα να χασω τακιλα μου , τα 102 κιλα που τα πηρα λογω καταχρησης μπυρας /κρασιου , εκοψα και το αλκοολ , ουτε εχασα κιλα με την γυμναστικη , χριιαζεται να περπατας για 19 ωρες , η να κανεις τροχαδην επι 3 ωρες , για νασεις ενα κιλο λιπους = 7,000 θερμιδες ........................τελειωσε η υποθεση αυτη , με ασποτελεσμα να ειμαι τωρα 77 κιλα ( 60 ετων ) παντως με την διατροφη αυην μεχρι και τωρα και διατηρω τα 76-77 κιλα μου χωρις γυμναστικες .......το κλειδι ειναι στην διατροψη , εχω πολυετη πειρα σε αυτην ......βαλε και την ηλικια μου , που σε τετοια ηλικια χανεις δυσκολα τα κιλα , επιβραδυνεται ο μεταβολισμος ......η θεληση ειναι το μεγαλυτερο οπλο στην περιπτωση σου , τρωγε πολλες πρωτεινες , απαχες ομως ........

    ευχομαιι να τα καταφερεις ........................η θεληση και η αντισταση στον πειρασμο ειναι ο μεγσλυτερος μετρεηης
    χαρακτηρος ................μην απογοητευρσαι .......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλησπέρα,

    Θα συμφωνήσω με τις παραπάνω απόψεις χρειάζεσαι έναν καλό διατροφολόγο που θα σου δώσει ένα εξατομικευμένο διατροφολόγιο με βάσει τις ανάγκες σου και προφανώς θα χρειαστεί να κάνεις και κάποιες γενικές εξετάσεις που εκτιμώ θα ειναι χρήσιμες (θυροειδή, ζάχαρο, μέτρηση λίπους κτλ.) για τον διατροφολόγο. Επιπρόσθετα, θα χρειαστείς γυμναστική, ξεκινάς απο ένα καθημερινό περπάτημα και συνεχίζεις με σωστό ασκησιολόγιο που θα σου προτείνει προφανώς ο διατροφολόγος που θα επισκεφτείς. Μην ψάχνεις για γνώμες και δίαιτες στο Google & μην κάνεις πειράματα απο μόνος σου κόβοντας μαχαίρι κάποιες τροφές. Μόνο ένας εξειδικευμένος επιστήμονας μπορεί να σου δώσει τις κατάλληλες συμβουλές. Όσον αφορά τα κίνητρα το σημαντικότερο που θα πρέπει κατ΄εμέ να έχεις στο μυαλό σου είναι η υγεία σου. Αν πιστεύεις οτι σου λείπει η αυτοπεποίθηση ή η δύναμη για να κάνεις focus σε αυτόν το στόχο ίσως να μιλήσεις και με εναν ψυχολόγο. Ελπίζω να βοήθησα!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δυστυχως τα αντικαταθληπτικα που αρχισα να παιρνω,μου προσθεσαν βαρος χωρις να το καταλαβω μεσα σε 5 μηνες 18 κιλα,δεν εχω φτασει τοσα πολλα κιλα ποτε,ειμαι 97 κιλα,απο 78 τον περασμενο ιανουαριο.Seroxat και efexor τα φαρμακα μου.Γραφτηκα σε γυμναστηριο που εχει και διατροφολογο,εχω και ποδηλατο να κανω καποια roadtrips που και που,μου εχει πεσει η ψυχολογια γιατι με λενε οι γυρω μου χοντρο και η μητερα μου,μου κανει εντονο bullying,με πρηζει,με κοιταει περιεργα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
    By Demmie_88 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 45
    Last Post: 23-03-2011, 19:22
  2. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 14:09
  3. πρόβλημα σταθερού βάρους
    By Nefeli- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 28-03-2008, 14:00
  4. πρόβλημα σταθερού βάρους
    By Nefeli- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 18-08-2007, 22:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •