Απόκτηση πτυχίου και συνέχιση σπουδών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42

    Απόκτηση πτυχίου και συνέχιση σπουδών

    Καλημέρα. Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Προσπαθώ να πάρω το πτυχίο μου σε τμήμα μαθηματικών και δυσκολεύομαι. Από πλευράς διαβάσματος, μου πήρε καιρό μέχρι να συμπεράνω ότι χωρίς παπαγαλία δε μαθαίνει κάποιος πράγματα.

    Για να απαντήσει κάποιος σε πράγματα που θα του ζητήσουν να απαντήσει ή σε ερωτήσεις χρειάζεται να τα γνωρίζει παπαγαλία. Από πλευράς επίλυσης ασκήσεων και προβλημάτων δυσκολεύομαι. Πιθανόν γιατί δε λύνω ασκήσεις σχεδόν καθόλου ή γιατί έχω φόβο με την επίλυση ασκήσεων ή κολλάω? Μάλλον.

    Τι να κάνω για να μπορώ να λύνω ασκήσεις και να απαντάω στα θέματα των μαθημάτων της σχολής μου? Για να πάρω το πτυχίο και να περνάω μαθήματα? Αν θέλετε προτείνετέ μου και τι σπουδές να συνέχιζα αν και αφού δεν έχω το πτυχίο μάλλον είναι νωρίς κάπως για αυτό.

    Συγγνώμη που πέρασε πολύς καιρός χωρίς να πάρω το πτυχίο μου ακόμα.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    σε ποιο ετος εισαι? υπαρχουν τρεις λυσεις διαβασμα διαβασμα διαβασμα........ φυσικα παπαγαλια, ξερεις στη πραγματιοκοτητα τα μαθηματικα εχουν τη περισσοτερη παπαγαλια απο ολλα, αλλο τα απλα μαθηματικα του σχολειου και αλλο στο πανεπηστημειο, τεραστια διαφορα..... εγω διαβαζα σχεδον εναμιση με δυο μηνες πριν την εξεταστικη, για να καταφερω να παιρναω 3-4 μαθηματα , η μονη λυση ειναι πειθαρχια και διαβασμα. επισης πρεπει να παρακουλουθεις της παραδωσεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Τελειώνω το 9ο έτος και από Οκτώβριο είναι να μπω στο 10ο. Είναι να δώσω το Σεπτέμβριο στις εξετάσεις και χρειάζεται να διαβάσω. Μάλλον στην επίλυση ασκήσεων δυσκολεύομαι, μερικές τις λύνω, άλλες δεν ξέρω πως να τις απαντήσω, κολλάω.

    Ακόμη μερικές δεν έχουν τις λύσεις σε μερικά μαθήματα και αν κολλήσω είναι δύσκολο να συνεχίσω στην επίλυση των ασκήσεων. Με την παπαγαλία νομίζω γενικά δεν δυσκολεύομαι, αν και ίσως μου λείπει θέληση με τα μαθήματα στη σχολή γιατί ασχολούμαι κάπως περισσότερο με άλλα μαθηματικά εκτός σχολής.

    Όντως, βοηθάνε οι παραδόσεις αν τις παρακολουθεί κάποιος. Προσπάθησα και χωρίς να παρακολουθώ και ήταν δύσκολο.
    Last edited by plants; 04-07-2021 at 17:52.

  4. #4
    @plants και εγώ μαθηματικό τελείωσα. Για να λύνεις τις ασκήσεις των βιβλίων που σας δίνουνε, πρέπει να παρακολουθείς τις διαλέξεις οπωσδήποτε. Εκεί διδάσκουν την μεθοδολογία και οι καθηγητές λύνουν αντιπροσωπευτικές ασκήσεις. Εμένα μου είχε πει ο καθηγητής απειροστικού λογισμού να προσπαθώ να "λύνω" και τα θεωρήματα γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μάθω τίποτα. Έτσι από το πρώτο έτος, έκρυβα τις αποδείξεις και προσπαθούσα να τις βγάλω από μόνος μου. Η αλήθεια είναι ότι σαν φοιτητής κέρδισα κάποια βραβεία/υποτροφίες και τελείωσα την σχολή μέσα στους πρώτους αλλά αυτό με βοήθησε μόνο στο μεταπτυχιακό. Αν πραγματικά θες να μάθεις την μαθηματική επιστήμη πρέπει να εστιάσεις στην θεωρία (θεώρημα-απόδειξη).

    Τώρα όσον αφορά τα μεταπτυχιακά, θα σου πρότεινα να δηλώσεις σε δύο μεταπτυχιακά που είναι κατά την άποψη μου τα δύο καλύτερα στην Ελλάδα (στον κλάδο των μαθηματικών). Το ένα είναι το "ΠΜΣ Μαθηματικά" του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το άλλο είναι το "ΠΜΣ Μαθηματική Προτυποποίηση σε Σύγχρονες Τεχνολογίες και τα Χρηματοοικονομικά" του Εθνικού Μετσοβιου Πολυτεχνείου.

    Σου εύχομαι να τελειώσεις την σχολή σου και ότι καλύτερο στις μετέπειτα σπουδές σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Σε ευχαριστώ Jonathan. Αν πάρω το πτυχίο ίσως αν μου δοθεί η ευκαιρία να συνεχίσω σπουδές. Ωστόσο, χρειάζεται διάβασμα.

    Ίσως δεν είχα και σωστή αντιμετώπιση με τα μαθήματα, με την ύλη, η προσέγγισή μου ήταν λάθος μάλλον. Η παρακολούθηση νομίζω κάνει πιο εύκολη την απόκτηση πτυχίου στο τμήμα μαθηματικών τουλάχιστον.

Similar Threads

  1. Συνέχιση θεραπειας.
    By Chmst in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 22-04-2019, 21:06
  2. Αυτοπεποίθηση και απόκτηση της....
    By WhyAlwaysMe? in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 64
    Last Post: 07-10-2016, 13:13
  3. Αποκτηση σκυλοου
    By labwmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 01-06-2012, 02:24
  4. Συνδυασμος σπουδων ψυχολογιας και μηχανικης
    By faidrita in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-09-2009, 21:17
  5. Τμημα Φιλοσοφικων και Κοινωνικων Σπουδων
    By Ifigeneia24 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2006, 17:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •