Αρρωστοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2

    Αρρωστοφοβια

    Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ την δική μου ιστορία με την αρρωστοφοβια! Από μικρή φοβόμουν τις ασθένειες η μήπως συμβεί κάτι σε κάποιον δικό μου αλλά τα τελευταία 4 χρόνια αυτό έχει γίνει εμμονή ! Το 2018 ξαφνικά άρχισα να φοβάμαι για μια ελιά που είχα στο σώμα μου και αποφάσισα να ψάξω στο διαδίκτυο και μόνο χειρότερα έγινα! Μου έβγαζε μόνο για το μελάνωμα και είχα πανικοβληθεί για αυτό και έκλεισα σε έναν δερματολόγο ο οποίος μου είπε πως είναι μια φυσιολογική ελιά. Από εκείνη την μέρα μέχρι και σήμερα βασανιζομαι με την φοβία αυτή. Και ενώ μέσα στην καραντίνα που περάσαμε το έδιωξα(δηλαδή έτσι νόμιζα) ξαφνικά μου ξανά χτύπησε την πόρτα και αυτή την φορά δν φοβάμαι για εμένα αλλά για το αγόρι μου. Έχει βγάλει κάποια εξανθήματα στο σώμα και πάλι ψάχνοντας στο ίντερνετ κατέληξα σε μια πάθηση που είναι ανίατη και σκοτώνει. Δεν ήξερα ότι μπορεί και για κάποιον που αγαπάω να νιώθω αυτό το άγχος. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο; Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να τα πω από την αρχή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Καλησπέρα και εγώ έχω αρρωστοφοβια και κάθε μέρα ψάχνω και από κάτι στο σώμα μου! Και τώρα είμαι αγχωμένος με ένα θέμα που με απασχολεί και νομίζω πως έχω κάτι κακό! Προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω μα σκέφτεσαι θετικά..Πιστεύω πως όλα είναι στο μυαλό μας!

  3. #3
    Πιστεύω το πρόβλημα είναι ότι όλοι ψάχνουμε τα πάντα στο Ίντερνετ.
    Θα σας πω ένα παράδειγμα. Μια φορά είχα ένα θέμα γυναικολογικό. Πήγα στον γυναικολόγο μου φουλ αγχωμένη και του εξήγησα την κατάσταση μου. Μου έκανε κάποιες ερωτήσεις και καταλήξαμε ότι ήταν από αντιβίωση που έπαιρνα εκείνη την περίοδο. Του εξήγησα όμως ότι παντού έλεγε καρκίνος στο Ίντερνετ. Και μ λεει για αυτόν ακριβώς τον λόγο όταν εξετάζω τους φοιτητές μου ( είναι καθηγητής σε πανεπιστήμιο ) και μου απαντήσουν καρκίνος με την πρώτη τους κόβω αμέσως.
    Επίσης μου είπε ότι όλα αυτά τα σάιτ που διαβάζουμε συνήθως τα γράφουν φοιτητές η νέοι γιατροί που δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται.
    Και εγώ ψάχνω και αγχώνομαι φουλ αλλά σκέφτομαι αυτά που μ λεει και ηρεμώ έστω και στιγμιαία. Κουράγιο και υπομονή !!

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια
    By nenh in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 13-10-2019, 15:50
  2. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By grgagno in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2019, 22:43
  3. Αρρωστοφοβία???
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 03-11-2016, 23:05
  4. αρρωστοφοβια
    By pasxalita in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2014, 20:49
  5. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •