Σχετικοτητα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Σχετικοτητα...

    Παντα με απασχολουσε το θεμα της σχετικοτητας στη ψυχολογια και στις κοινωνικες επιστημες γενικα. Δεν ειναι μαθηματικα, φυσικη και αλλες θετικες επιστημες που μπορει να λαθευουν ενιοτε αλλα εχουν συγκεκριμενα εμπειρικα δεδομενα που μπορουν να διαβαστουν τουλαχιστον απο τους γνωστες ή και απο αλλους εκλαϊκευμενα ισως.

    Να θεσω ενα παραδειγμα. Καποιος δηλωνει εσωστρεφης. Δεν λεω οτι λεει ψεμματα, αλλα αυτο πιστευει αυτος εκεινη τη στιγμη. Μπορει να διαβασεις και ενα αρθρο ψυχολογιας και να βρεις να εχει τον ορο εσωστρεφεια. Κατανοητο.
    Αλλα τι ακριβως σημαινει αυτος ο ορος σε ποσοστιαια αναλυση? Για παραδειγμα εκανα ενα εξειδικευμενο τεστ που εαν θυμαμαι καλα ειχε 4-5 ποσοτικες μοναδες λιγο- μαλλον - πιθανοτατα - πολυ κλπ δεν τα θυμαμαι απ'εξω και απαντησα σε καμμια εκατοστη ερωτησεις. Μου εβγαλε ενα ποσοστο.

    Αυτο που θελω να πω οτι πολλες φορες αυτες οι επιστημες φαινονται εντελως αφηρημενες, γιατι η γλωσσα και οι εννοιες ειναι αφηρημενες. Το βλεπετε και εσεις οταν απαντατε για να βοηθησετε καποιον. Συνηθως του κανετε επιπλεον ερωτησεις και του δινεται συμβουλες βασει των εμπειριων σας, χωρις να ειστε ειδικοι.

    Στο μελλον αυτες οι επιστημες (ψυχολογια, κοινωνιολογια) προβλεπεται να αλλαξουν πολυ, ειδικα με τα big data και τη στατιστικη αναλυση απο εκατομμυρια ανθρωπους. Ακομα δεν εχουν προσαρμοστει οι επιστημες σε αυτους τους τομεις, τα πανεπιστημια, η βιβλιογραφια κλπ
    Ποτε δεν θα γινουν βεβαια σαν τα μαθηματικα και δεν ειναι αυτος ο σκοπος, πολλες φορες αυτο που χρειαζεται ειναι μια απλη συζητηση.

    Ειπα να γραψω καποιες σκεψεις.
    Last edited by keep_walking; 04-07-2021 at 21:13.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    η εσωστρέφεια δεν είναι σχετική. είναι πραγματικότητα, απλά δεν γνωρίζεις τί ακριβώς είναι.
    όλα εξελίσσονται, δόξα τω θεώ όλα αλλάζουν και προσαρμόζονται, νέες πληροφορίες καταρρίπτουν τα ήδη δεδομένα μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by user View Post
    η εσωστρέφεια δεν είναι σχετική. είναι πραγματικότητα, απλά δεν γνωρίζεις τί ακριβώς είναι.
    Quote Originally Posted by user View Post
    όλα εξελίσσονται, δόξα τω θεώ όλα αλλάζουν και προσαρμόζονται, νέες πληροφορίες καταρρίπτουν τα ήδη δεδομένα μας.
    user μου φαινεται δεν καταλαβες τι γραφω
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ έγραψα τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό που διάβασα.
    δεν φταίω που δεν κατάλαβα τί γράφεις. συμβαίνει πολλές φορές.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ έγραψα τις σκέψεις μου πάνω σε αυτό που διάβασα.
    δεν φταίω που δεν κατάλαβα τί γράφεις. συμβαίνει πολλές φορές.
    Δεν σου ειπα οτι φταις. Εαν το ξαναδιαβασες και αλλαξες γνωμη οκ. Για να στο θεσω αλλιως. Ενα εξωστρεφης που νομιζει οτι ειναι εσωστρεφης, ειναι εξωστρεφης ή εσωστρεφης? Ειναι απολυτα συνηθισμενο να λεμε ψεμματα στον εαυτο μας ή να εχουμε ψευδεις πεποιθησεις.
    Τεσπα δεν εχει τοση σημασια. Προβλεπω να αλλαζουν αυτες οι επιστημες στην επομενη δεκαετια απο αποψη τουλαχιστον ερευνων και επιστημονικων δημοσιευσεων
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    οκ η σύγχιση έγινε πάλι με τις έννοιες. έχω ασχοληθεί αρκετά με την εσωστρέφεια γι αυτό μου φάνηκε άτοπο. τώρα κατάλαβα τί εννοείς. αν έλεγες πχ αν έχει κρύο ή ζέστη, όλα είναι σχετικά εκεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by user View Post
    οκ η σύγχιση έγινε πάλι με τις έννοιες. έχω ασχοληθεί αρκετά με την εσωστρέφεια γι αυτό μου φάνηκε άτοπο. τώρα κατάλαβα τί εννοείς. αν έλεγες πχ αν έχει κρύο ή ζέστη, όλα είναι σχετικά εκεί.
    Ασχετο με τη θεματολογια αλλα μπορεις να δοκιμασεις το πασιγνωστο τεστ των 16 προσωπικοτητων https://www.16personalities.com/el/%...84%CE%B1%CF%82

    αν σε ενδιαφερει. Μετα μπορεις να κανεις ερευνα για την προσωπικοτητα που σου εβγαλε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το επισημο ειναι στα Αγγλικα, ελπιζω να μην εχουν κανει καμμια αλλαγη στα ελληνικα και να εχουν τουλαχιστον σωστη μεταφραση. Μετα βρες τα αγγλικα γραμματα που ειναι 4 και θα βρεις απειρο υλικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα το ξανακανα, δεν θυμαμαι εαν το ειχα κανει Αγγλικα ή Ελληνικα. Τωρα το εκανα στα Ελληνικα. Το ιδιο με εβγαλε με τοτε που το πρωτοκανα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτα τα τεστ προσωπικοτητας απλα δημιουργουν ενα προφιλ με βαση καποιες τασεις της προσωπικοτητας. Δεν εχουν επιστημονικη βαση θεωρω. Ειμαστε πολυ πιο συνθετα οντα για να μας περικλεισουν σε τετοια στεγανα. Μπορεις βεβαια να δεις ψηγματα του εαυτου σου στην αναλυση αλλα ειναι κατι σαν ζωδια της ψυχολογιας.

    Υπαρχει μια ταση να χρησιμοποιουμε τετοια τεστ για αυτοβελτιωση κ αυτογνωσια αλλα θεωρω το μονο που πετυχαινουν ειναι να δικαιολογουμε την συμπεριφορα μας κολλωντας μας μια ταμπελα.

    Σιγουρα στο μελλον καποια χαρακτηριστικα που μας κανουν προβλεψιμους με βαση την προσωπικοτητα κ τις αδυναμιες μας μπορουν να χρησιμοποιηθουν για μεθοδους χειραγωγησης κ αλλων σκοπων.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι και εγω δεν δινω πολυ βαση σε αυτα. Το συγκεκριμενο ειναι εξαιρετικα διασημο, υπαρχει πολυ φιλολογια γυρω απο αυτο και ειναι ευκολο να γινει. Οποιος ενδιαφερεται μπορει να διαβασει και τη wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Myers%...Type_Indicator
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    INTP-T Λογικός τύπος.
    Σε σένα τι έβγαλε Keep; Εύκολο όντως να γίνει και μου άρεσαν οι ερωτήσεις, είχε αρκετές από το ίδιο περίπου είδος, ώστε να θεωρώ τα αποτελέσματα σχετικά έγκυρα, αν απαντήσεις άμεσα και ειλικρινά. Εσωστρεφής, διαισθητική, εστιασμένη στη λογική, άτομο που αναζητά, επιφυλακτική.
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Αυτα τα τεστ προσωπικοτητας απλα δημιουργουν ενα προφιλ με βαση καποιες τασεις της προσωπικοτητας. Δεν εχουν επιστημονικη βαση θεωρω. Ειμαστε πολυ πιο συνθετα οντα για να μας περικλεισουν σε τετοια στεγανα. Μπορεις βεβαια να δεις ψηγματα του εαυτου σου στην αναλυση αλλα ειναι κατι σαν ζωδια της ψυχολογιας.

    Υπαρχει μια ταση να χρησιμοποιουμε τετοια τεστ για αυτοβελτιωση κ αυτογνωσια αλλα θεωρω το μονο που πετυχαινουν ειναι να δικαιολογουμε την συμπεριφορα μας κολλωντας μας μια ταμπελα.

    Σιγουρα στο μελλον καποια χαρακτηριστικα που μας κανουν προβλεψιμους με βαση την προσωπικοτητα κ τις αδυναμιες μας μπορουν να χρησιμοποιηθουν για μεθοδους χειραγωγησης κ αλλων σκοπων.
    Συμφωνώ Serios!
    #UnVioladorEnTuCamino

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    INFP-T, μεσολαβητης σε μενα. Τους εδωσα και email να μου στειλουν τα αποτελεσματα μιας και ειχε κατι ποσοστα. Για παραδειγμα εσωστρεφης βγηκα με συντρηπτικη θα ελεγα % σχεση. Δεν δινω πολυ βαρυτητα, αλλα ειναι κατι που θα μου αρεσε ισως να διαβασω επιπλεον για αυτο, αλλα οχι τωρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εμενα, μεσολαβητης μου εβγαλε, αν και οπως προειπαν, ηταν αρκετα χοντροκομμενο και σιγουρα θα βγαζει πολυ γενικα και χοντροκομμενα συμπερασματα.
    οσο παταει η γατα, λιγο, πολυ ,οσο παταει ο ελεφαντας, οι ιδιες ερωτησεις ξανα και ξανα, σε αλλη εκδοση.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •