Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή

    Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    Καλησπέρα, είμαι στην ηλικία των 33 και από τα 20 μου σχεδόν υποφέρω από υπερβολικό φόβο, κρίσεις πανικού. Παίρνω αγωγή όλα τα χρόνια αλλά και για τρεις μήνες που τη σταμάτησα επανήλθε το άγχος με έντονα σωματικά συμπτώματα. Η αγωγή που ακολουθώ είναι Zoloft των 100 σε συνδυασμό με λίγο ζαναξ όταν έχω έντονη δυσφορία. Έχω κάνει τρεις μεγάλους κύκλους ψυχοθεραπείας. Προσωποκεντρική για 4 χρόνια, ψυχαναλυση για άλλα δύο και τώρα συστημική. Θα ήθελα την προσωπική σας εμπειρία σχετικά με το αν κυοφορησατε λαμβάνοντας αγωγή . Ο ψυχίατρος μου είναι θετικός. Σκέφτομαι συνεχώς ότι είμαι σε ηλικία για παιδί αλλά το ενδεχόμενο να το επιβαρυνω κληρονομικά και φαρμακευτικά με ανησυχεί υπερβολικά. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
    Σας ευχαριστώ
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  2. #2
    Quote Originally Posted by nefelimirtw View Post
    Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    Καλησπέρα, είμαι στην ηλικία των 33 και από τα 20 μου σχεδόν υποφέρω από υπερβολικό φόβο, κρίσεις πανικού. Παίρνω αγωγή όλα τα χρόνια αλλά και για τρεις μήνες που τη σταμάτησα επανήλθε το άγχος με έντονα σωματικά συμπτώματα. Η αγωγή που ακολουθώ είναι Zoloft των 100 σε συνδυασμό με λίγο ζαναξ όταν έχω έντονη δυσφορία. Έχω κάνει τρεις μεγάλους κύκλους ψυχοθεραπείας. Προσωποκεντρική για 4 χρόνια, ψυχαναλυση για άλλα δύο και τώρα συστημική. Θα ήθελα την προσωπική σας εμπειρία σχετικά με το αν κυοφορησατε λαμβάνοντας αγωγή . Ο ψυχίατρος μου είναι θετικός. Σκέφτομαι συνεχώς ότι είμαι σε ηλικία για παιδί αλλά το ενδεχόμενο να το επιβαρυνω κληρονομικά και φαρμακευτικά με ανησυχεί υπερβολικά. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
    Σας ευχαριστώ
    Καλησπέρα!!
    Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα..στα 35 τώρα και από τα 20 με αγχωδη διαταραχή κρίσεις πανικού κτλ κτλ.Ολα αυτά τα χρόνια κι εγώ πάνταε αγωγή εκτός από κάποιες απόπειρες για διακοπή λίγων μηνών που πάντα υποτροπιαζα.
    Η τελευταία ήταν όταν είπαμε ότι προσπαθούμε για παιδί και τα έκοψα για 6 μήνες.Ακομα στην προσπάθεια είμαι αλλά υποτροπιασα πολύ και τα ξανάρχισα.
    Κι εμένα η ψυχίατρος δεν ήταν αντίθετη με την αγωγή και την εγκυμοσύνη αλλά ο γυναικολόγος θέλει να το αποφύγω.
    Αν τελικά μείνω έγκυος ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω.Σκεφτομαι κι εγώ τα ίδια με σένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπέρα!!
    Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα..στα 35 τώρα και από τα 20 με αγχωδη διαταραχή κρίσεις πανικού κτλ κτλ.Ολα αυτά τα χρόνια κι εγώ πάνταε αγωγή εκτός από κάποιες απόπειρες για διακοπή λίγων μηνών που πάντα υποτροπιαζα.
    Η τελευταία ήταν όταν είπαμε ότι προσπαθούμε για παιδί και τα έκοψα για 6 μήνες.Ακομα στην προσπάθεια είμαι αλλά υποτροπιασα πολύ και τα ξανάρχισα.
    Κι εμένα η ψυχίατρος δεν ήταν αντίθετη με την αγωγή και την εγκυμοσύνη αλλά ο γυναικολόγος θέλει να το αποφύγω.
    Αν τελικά μείνω έγκυος ειλικρινά δεν ξέρω τι θα κάνω.Σκεφτομαι κι εγώ τα ίδια με σένα.
    Joker, πώς είσαι ;;; Σου πέρασε καθόλου αυτό με την ανάσα ,είσαι καθόλου καλύτερα;; Εμένα τώρα με τις ζεστές με αγχωνε ακόμα παραπανω.
    Συνεχίζεις ψυχοθεραπεία;;

  4. #4
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Joker, πώς είσαι ;;; Σου πέρασε καθόλου αυτό με την ανάσα ,είσαι καθόλου καλύτερα;; Εμένα τώρα με τις ζεστές με αγχωνε ακόμα παραπανω.
    Συνεχίζεις ψυχοθεραπεία;;
    Γεια σου Layla!
    Μπορώ να πω ότι είμαι λιιιιιγο καλύτερα..μη φανταστείς καμιά συγκλονιστική διάφορα άλλα κάποιες ώρες της ημέρας είμαι καλά.Λογθκα αρχίζει και δρα η αγωγή.
    Όχι δυστυχώς δεν συνεχίζω ψυχοθεραπεία αυτή την περίοδο.Εσυ ξεκίνησες?

  5. #5
    Κορίτσια καταρχάς να σας ευχαριστήσω για την απάντηση. Ο ψυχίατρος μου μου είπε ότι το ζολοφτ είναι το πιο "ασφαλές" και ότι είχε ασθενή που έπαιρνε συνδυαστικά ζολοφτ και αντιψυκτικό και το παιδάκι γεννήθηκε χωρίς κανένα προβλημα. Ο γυναικολόγος συμφώνησε να κάνω μια θεραπεία, απλά εγώ φοβομαι ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να κληρονομήσει το παιδί μου αυτή την πάθηση και αλήθεια δεν θα ήθελα να υποφέρει. Στη δική μου περίπτωση ο συνδυασμός κληρονομικότητας και επαγγέλματος εκτοξεύει το άγχος και τις επίμονες αρνητικές σκέψεις. Παρόλα αυτά κάνω ψυχοθεραπεία και breathwork, καθοδηγούμενες αναπνοές που απελευθερώνουν από το τραύμα.ευχαριστω και πάλι για την επικοινωνία και είμαι στη διάθεσή σας για συζήτηση

Similar Threads

  1. Άγχος, εγκυμοσύνη και αγωγή
    By nefelimirtw in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2021, 16:07
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-2018, 00:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 21:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 08:27
  5. ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΛΚΟΟΛ...
    By olga_soul in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2007, 06:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •