Θα ηθελα μια γνωμη χωρις τρομακτικες απαντησεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    3

    Θα ηθελα μια γνωμη χωρις τρομακτικες απαντησεις

    Καλησπερα. ειμαι 30 χρονων.
    στα 25 ξεκινησα cipralex 20 mg gia 3 χρονια για αγωδη διαταραχη και με ειχε κανει παρα πολυ καλα .
    μετα το αλαξα σε cymbalta 60 mg gia 1 χρονο και μετα σε 30 mg για αλλον εναν χρονο μαζι με xanax 0.5 δυο φορες την μερα .
    Ειχα καποια θεματακια , αλλα τιποτα το σπουδαιο σε σχεση με αυτα που θα περιγραψω παρακατω.
    Η ψυχιατρος μου μου ειχε δοκιμασει ανα περιοδους lamictal , dogmatyl , risperdal , χωρις να βλεπω καποια αλλαγη , τα εκοβα.

    Τον νοεμβριο του 2018 επαθα οξυ καταθλιπτικο επισοδειο μεσα σε μια νυχτα , με τρελες σκεψεις να με βασανιζουν στο μυαλο , απο κοινονικης φυσεως εως υπαρξιακης φυσεως . Ημουνα ενα χαλι , δεν αντεχα το να υπαρχω , ηθελα να αυτοκτονησω γιατι δεν αντεχα αλλο τον ψυχικο πονο.
    Δεν μπορουσα να κανω τιποτα απο τις ασχολιες που εκανα συνηθως ( οχι τπτ ιδιαιτερο , δεν δουλευα ) , δεν μπορουσα ουτε να δω λιγη τηλεοραση . Ποναγα ψυχικα κυριολεκτικα ολη μερα, εκανα υπομονη και περιμενα μονο ποτε θα παω για υπνο.
    Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ειχε παρομοια εμπειρια με το απο πανω.

    Απο τοτε αλαξα 3 ψυχιατρους γιατι ημουνα σε μια απελπιστικη κατασταση.
    Μεσα δεκεμβριου ξεκινησησα Solben (paroxetine ) 60 mg την μερα , Onelar(cymbalta) 60 mg και Motofen(Remeron) 45 mg , tavor 1mg πρωι βραδυ.
    Δεν μπορω να πω οτι ενιωσα καλυτερα μετα απο 1 μηνα με αυτα , συνεχιζα και το μονο που με ενοιαζε ηταν ποτε θα παω για υπνο.
    Καταφερνα να κοιμηθω σχετικα 8ωρο μονο με Seroquel 100 mg και το Μotofen 45 mg το βραδυ. Κοιμομουνα σχετικα ευκολα , αλλα ξυπναγα μεσα στην ανησυχια στο αγχος και ενιωθα κλασσικα σκατα μεσα μου. Προσπαθουσα να κανω πραματα οσο μπορουσα απλα για να περασει η μερα και να παω για υπνο.
    δεν μπορουσα να εργαστω ή κατι τετοιο, απλα πραματα , εκανα βολτες , καμια δουλεια για το σπιτι , πολυ απλα πραματα και ταυτοχρονα νιωθοντας σκατα ψυχικα.

    Τελη δεκεμβρη ενα βουητο που ειχα διαχειρισιμο εγινε υπερβολικα εντονο , το οποιο μου δημιουργησε εξτρα αγχος και αρκετα ψυχοσωματικα συμπτωματα , οπως να ιδρωνω στο κρεβατι , να αισθανομαι να καιγομαι σε διαφορα σημεια του σωματος μου , το οποιο ακομα και σημερα μετα απο 5 μηνες δεν εχει φυγει.

    Τον ιανουαριο βρηκα δουλεια , κατι το οποιο με "εσωσε" απο το πως θα περασει η μερα για να παω για υπνο.
    παρολαυτα επαθα δευτερο επεισοδιο μετα απο εναν μηνα , ξεκινησε με κρισεις πανικου λογο των υπερβολικων ψυχοσωματικων συμπτωματων που ειχα και αναγκαστηκα να παρατησω την δουλεια . Περασα μια περιοδο 2 εβδομαδων κανονικα εφιαλτικων , το μυαλο να πηγαινει σε πολυ σκοτεινα σημεια , να συνηδιτοποιω οτι η μονη λυση ειναι η αυτοκτονια και να με πιανει κριση αγχους , να ιδρωνω να χανομαι , να νιωθω οτι τιποτα δεν με σωζει κτλπα.

    Αλαξα ψυχιατρο , οποιος μου μειωσε το Solben σε 30 mg , εβγαλε το onelar και τα tavor και μετα απο μια βδομαδα με ξεκινησε Effexor XR αρχικα 150 και τωρα 225 .

    Αρχισα σχετικα να συνερχομαι , γιατι για 2 βδομαδες δε μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι , ουτε να κοιμηθω , ταυτοχρονα ιδρωνα ολοκληρος και αισθανομουν απεριγραπτα πραγματα σωματικα και ψυχικα.
    Ημουνα πραγματικα σε κατασταση ημι-τρελας. ( Κανενας απο τους ψυχιατρους δεν μου διεγνωσε ψυχωση , μονο καταθλιψη , ΓΑΔ , και ΙΔΨ)

    Μετα απο 2 μηνες τωρα 27/4/19 δεν εχω δει σημαντικη βελτιωση πουθενα.
    Καταφερα και βρηκα ξανα δουλεια , προσπαθωντας παντα να κρυψω την κατασταση μου στις συνεντευξεις.
    Ανα 2-3 μερες παιρνω Clonotril 2mg γιατι δεν αντεχω το αγχος και τα περιεργα ψυχοχωματικα που εχω.

    Γενικα , συνεχιζω και υποφερω καθημερινα ολη μερα , απλα προσπαθω και κανω υπομονη να γινω καποια στιγμη καλα , αλλα μου φενεται σχεδον αδυνατο .
    Θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει παρομοια εμμονη " τι θα κανω ολη μερα μερα για να περασει η μερα και να παω για υπνο" η οποια να τον τρελενει ?
    Αν του δημιουργηθηκε καποιο βουητο στο κεφαλι , οπως επισης και οξυνση μιας παθησης που λεγεται visual snow .
    Τι γνωμη εχετε για τα φαρμακα που παιρνω?
    Συμβουλες για το τι αλλο να κανω.

    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νίκο Καλημέρα.

    Δεν είμαι ειδική, αλλά αν μου επιτρέπεις μία άποψη, η αγχώδης διαταραχή είναι κάτι που οφείλεται στο μεγαλύτερο ποσοστό αν όχι 100% σε ψυχολογικά αίτια, παρά σε κάτι οργανικό. Δηλαδή μία αγωγή μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά αν δεν ψάξεις το ψυχολογικό κομμάτι, ουσιαστικά καλύπτεις το πρόβλημα και κάποια στιγμή θα σου σκάσει χειρότερο.
    Βλέπω για αγωγές και ψυχιάτρους, αλλά για ψυχολόγους δεν βλέπω. Δεν έχεις κάνει κάποια ψυχοθεραπεία παράλληλα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    3
    Ναι συγνωμη που δεν το ανεφερα.
    Πηγαινω και σε ψυχολογο εδω και 5 μηνες μια φορα την εβδομαδα . Εχει βοηθησει καπως, προσπαθει ο ανθρωπος , αλλα τα ψυχοσωματικα , η μιζερια , η απαισιοδοξια και ο ψυχικος πονος επιμενουν.
    Στην ουσια ναι , σκασανε ολα τα ψυχολογικα που μαζευα χρονια τωρα.
    Απο οτι εχω αντιληφθει και μονος μου , εσκασε κριση ηλικιας (δεν μπορω να συνηδιτοποιησω οτι εφτασα 30 χρονων),
    βλεπω το μελλον μου μαυρο , εχω παθει και ερωτικη απογοητευση .

    ξεκινησα δειλα δειλα να πηγαινω και γυμναστηριο.
    Προτινεις κατι αλλο να κανω ?

    Ευχαριστω πολυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by nikos1989 View Post
    Τι γνωμη εχετε για τα φαρμακα που παιρνω?
    Το WebMD έχει εφαρμογή για την κινητή πλατφόρμα που μπορεί να ελέγξει αυτόματα αλληλεπιδράσεις φαρμάκων. Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και αυτό σε συνάρτηση με τις συμβουλές των γιατρών. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να «τρέξεις» την εφαρμογή και θέλεις να μάθεις τι γίνεται με πιθανές αλληλεπιδράσεις, γράψε όλα τα φάρμακα που παίρνεις καθημερινά αυτό τον καιρό για να το κοιτάξω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by nikos1989 View Post
    Απο οτι εχω αντιληφθει και μονος μου , εσκασε κριση ηλικιας (δεν μπορω να συνηδιτοποιησω οτι εφτασα 30 χρονων),
    Μην τρελαθούμε τώρα, νέος άνθρωπος. Τι να πούμε και όσοι πιάσαμε τα ... -ήντα. Να αρχίσουμε να σκάβουμε κανένα λάκκο μήπως; Ή να πλανίζουμε τα σανίδια;

    Quote Originally Posted by nikos1989 View Post
    βλεπω το μελλον μου μαυρο ,
    Από τη στιγμή που με τόσα προσωπικά προβλήματα και τέτοιο εργασιακό κλίμα στη χώρα βρίσκεις δουλειά, εγώ το βλέπω ρόδινο.

    Quote Originally Posted by nikos1989 View Post
    εχω παθει και ερωτικη απογοητευση .
    Αυτό, εντάξει, μπορεί να είναι ζόρι. Αλλά θα περάσει.

    Quote Originally Posted by nikos1989 View Post
    ξεκινησα δειλα δειλα να πηγαινω και γυμναστηριο.
    Τέλεια. Η άσκηση βοηθάει σε όλα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Καλησπέρα Νίκο,

    Πριν ξεκινήσω την απάντηση μου θα ήθελα να σε ρωτήσω για ποιο λόγο σου άλλαξε ο γιατρός τόσα φάρμακα?Απ'ότι αναφέρεις το Cipralex σε βοήθησε αρκετά.Γιατι πήγες στο Cymbalta,ενώ την ίδια στιγμή δοκίμασες και πολλά άλλα φάρμακα.Η γνώμη μου είναι ότι έναν γιατρό που γράφει τόσα πολλά διαφορετικά φάρμακα σα να είναι καραμέλες δεν είναι να τον εμπιστεύεσαι.

    Όταν έπαθες το καταθλιπτικό επεισόδιο το Νοέμβριο συνέβη κάτι άλλο εκείνη την περιόδο?Μήπως δηλαδή είχες αλλάξει κάποιο φάρμακο το προηγούμενο διάστημα ή είχες κόψει κάποιο άλλο?Τα συμπτώματα που περιγράφεις θυμίζουν πολύ το λεγόμενο σύνδρομο απόσυρσης το οποίο πέρασα εγώ το προηγούμενο διάστημα.Επειδή η όλη κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη για μένα,έψαξα πολλά πράγματα και έμαθα,γιατί πλεον τους γιατρούς τους εμπιστεύομαι ελάχιστα.

    Η κακή διάθεση που αναφέρεις,το βουητό στα αυτιά σου,οι ψυχαναγκαστικές σκέψεις είναι σήμα κατατεθέν της απόσυρσης.Είχα ξεκινήσει και εγώ στα 25 escitalopram και τα έπαιρνα για 3 χρόνια,βοηθώντας με πάρα πολύ.Όταν όμως δοκίμασα πέρυσι να το κόψω σταδιακά,τα πάντα κατέρρευσαν γύρω μου και αναγκάστικα να ξανά πάρω την αρχική δόση των 20mg.Αυτό που μπορώ να σε συμβουλεύσω είναι να συνεχίσεις την ψυχοθεραπεία και να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν όπως πχ γυμναστική,μουσικούλα,καλό ς ύπνος κλπ.

    Τέλος για να κλείσω και να μη σε κουράζω όταν είσαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση (που απ'ότι λες είσαι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας),να σκέφτεσαι θετικά και να θυμάσαι πόσο καλά έχεις υπάρξει σε προηγούμενα διαστήματα της ζωής σου και ότι αξίζει στον εαυτό σου να είσαι καλά!Αν δηλαδή στη θέση του εαυτού σου έβαζες κάποιον άλλο,θα τον βασάνιζες ποτέ έτσι με σκέψεις και αρνητικά συναισθήματα?Έτσι νομίζω θα γίνεις λιγάκι πιο αισιόδοξος.Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!

    Επίσης κάτι ακόμα: Είχα πάει σε ένα σεμινάριο αυτογνωσίας πριν λίγους μήνες και η ψυχολόγος που μιλούσε εκείνη τη μέρα είπε κάτι στο κοινό που μου έμεινε.Σκεφτείτε ότι τα προβλήματα και τα βάσανα που κουβαλάτε δεν είναι τίποτα μπροστά στην έλλειψη οξυγόνου.Και μας έβαλε όλους να κλείσουμε τη μύτη και το στόμα και να μην ανασαίνουμε.Πράγματι μετά από δέκα δευτερόλεπτα δε μπορούσα να σκεφτώ τίποτα άλλο παρά το πόσο πολύ θέλω να ζήσω και ότι θέλω να ανασάνω!

    Μείνε δυνατός παλικάρι,είμαστε στην ίδια ηλικία,καταλαβαίνω πως νιώθεις,αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει ελπίδα μπροστά σου!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    3
    Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις.

    Το καταθλιπτικο επεισοδιο που επαθα το Νοεμβριο συνεβη σε περιοδο που προσπαθουσα να κοψω τα xanax 0.5 x 2 που επαιρνα την ημερα ,
    ειδικα την μερα που το επαθα ειχα παρει ενα xanax 0.5 mg αντι για 2.
    εκοβα ταυτοχρονα το cymbalta και ειχα ξεκινησει το trittico.
    Ειχα αρχισει να νιωθω ασχημα οποτε η γιατρος μου τοτε μου ειπε να κοψω το trittico και να παιρνω cymbalta 30 mg κανονικα.
    Παρολα αυτα το καταθλιπτικο επεισοδιο συνεβει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by nikos1989 View Post
    Ναι συγνωμη που δεν το ανεφερα.
    Πηγαινω και σε ψυχολογο εδω και 5 μηνες μια φορα την εβδομαδα . Εχει βοηθησει καπως, προσπαθει ο ανθρωπος , αλλα τα ψυχοσωματικα , η μιζερια , η απαισιοδοξια και ο ψυχικος πονος επιμενουν.
    Στην ουσια ναι , σκασανε ολα τα ψυχολογικα που μαζευα χρονια τωρα.
    Απο οτι εχω αντιληφθει και μονος μου , εσκασε κριση ηλικιας (δεν μπορω να συνηδιτοποιησω οτι εφτασα 30 χρονων),
    βλεπω το μελλον μου μαυρο , εχω παθει και ερωτικη απογοητευση .

    ξεκινησα δειλα δειλα να πηγαινω και γυμναστηριο.
    Προτινεις κατι αλλο να κανω ?

    Ευχαριστω πολυ
    Aρχηγέ μπράβο για το γυμναστήριο, αυτή ήταν κίνηση ματ.. Η 'κρίση ηλικίας ' που έγραψες με έκανε να χαμογελάσω λίγο' -χαχαχα- αλλά καταλαβαίνω γιατί το είπες. Μάς έχουν κάνει να πιστεύουμε όλες αυτές τις μαλακίες για να μάς έχουν στο χέρι. Και συγκεκριμένα να μάς κρατούν μίζερους ώστε να βρίσκουμε διαφυγή στην κατανάλωση.Είμαι 40 χρονών και κάνω Crossfit. Είμαι παιδί, εσύ είσαι παιδάκι. Μη χάνεις χρόνο με τέτοια, απλώς σήκωνε τη στραβόμπαρα και μη σκέφτεσαι τίποτα. α)Επίσης δες εδώ έναν τύπο σχεδόν 65 χρονών.. https://www.youtube.com/channel/UCP8...qYMmOwMB7-mvTQ β) Κάνε τις ανάσες https://www.youtube.com/watch?v=tybOi4hjZFQ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Συμφωνώ με τους προλαλησαντες. Προσπάθησε να μην εστιάζεις στα αρνητικά αλλά στα θετικά όπως το ότι βρήκες δουλειά και ξεκίνησες γυμναστήριο, κάνεις ψυχοθεραπεία, γενικά βλέπω έναν άνθρωπο που παλεύει. Εκτός από την εστίαση που είναι πολύ σημαντική να έχεις υπόψη σου ότι το καλό με τα συναισθήματα είναι ότι περνούν, καλά ή άσχημα περνούν. Την εμμονή που αναφέρεις του πώς θα γεμίσεις τη μέρα σου, πώς θα περάσει η ώρα μέχρι να βραδιάσει την έχω από μικρός. Αγχος υποδηλώνει προφανώς... ίσως μια τάση να θεωρούμε ότι αξίζει μόνο μια μέρα γεμάτη με επιτεύγματα; Ίσως ψάχνουμε εναγωνίως να γεμίσουμε τη μέρα γιατί δεν αντέχουμε το κενό, την αβεβαιότητα; Σαν κάτι να προσπαθούμε να αποφύγουμε νομίζω. Για την αγωγή που έπαιρνες παλιότερα μην τα σκέφτεσαι, περισσότερο σε αποσυντονιζει. Μείνε στο τώρα.

Similar Threads

  1. Θα ηθελα την αποψη σας..καλημερα.θελω ηλικρινεις απαντησεις σας παρακαλω
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 27-04-2019, 20:06
  2. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-09-2012, 19:04
  3. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 17:00
  4. `θα ηθελα τη γνωμη σαs......
    By ririkos70 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 05-09-2009, 13:56
  5. θα ηθελα την γνωμη σας
    By 2sweet2b4go10_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 05-09-2008, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •