δεν θέλω μια σχέση ή παιδιά - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 97
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αν κάνεις το λάθος και μπεις στην διαδικασία τέτοιον απαντήσεων να είσαι προετοιμασμένη και για μετέπειτα κουβέντες του στυλ " κοίτα να βιαστείς γιατί τα χρόνια περνάνε και μετά δεν θα μπορείς "

    Επειδή τα έχω ακούσει και αυτά να τα λένε και τα θεωρώ ακόμα πιο τραγικά ,να κόβεις μαχαίρι τέτοιες κουβέντες χωρίς να δίνεις περιθώρια στους άλλους για περαιτέρω συνέχιση!

    Σε τέτοια θέματα δεν χωράει καμία συζήτηση και καμιά διαπραγμάτευση όταν ο άλλος επιλέγει μια συγκεκριμένη ζωή ..
    Συμφωνώ! όσο αφήνει η θεματοθέτρια πεδίο συζήτησης τόσο θα τους δίνει το δικαίωμα να της δώσουν κι άλλες "συμβουλές". Γιαυτό πιστέυω σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να το κόβει μαχαίρι.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Αν έχετε όρεξη ακούστε..

    https://youtu.be/rJ6KcFr1_GA

    Καλημέρα! Όλοι τό ίδιο... Οι ίδιες ερωτήσεις....
    Όλοι τά ίδια ακούμε. Άλλοτε εκνευρίζομαι άλλοτε απαντώ πιο χαλαρά άλλοτε καθόλου

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Αν έχετε όρεξη ακούστε..

    https://youtu.be/rJ6KcFr1_GA

    Καλημέρα! Όλοι τό ίδιο... Οι ίδιες ερωτήσεις....
    Όλοι τά ίδια ακούμε. Άλλοτε εκνευρίζομαι άλλοτε απαντώ πιο χαλαρά άλλοτε καθόλου
    Μια χαρά τα λέει η κυριουλα!
    χώσιμο σ εόποιον γίνεται αδιάκριτος κ παρεμβατικός!

    Τις προαλλες είχα πετύχει ένα βιντεακι όπου μια παχουλή κοπελιτσα έλεγε οτι μια άσχετη στον δρόμο της ειπε ξαφνικα πως πρέπει να κανει δίαιτα! Γενικά έχουμε γεμίσει από αυτοβουλους συμβουλάτορες , άνθρωποι που δυστυχούν στην δικιά τους ζωή κ προσπαθούν να πουλήσουν εξυπνάδα για τις ζωές και τις επιλογές των άλλων.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Νομίζω τό έχω δεί καί εγώ αυτό! μία γιουτιουμπερ.
    Σέ φάση...
    Κάνε κάτι λίγο δίαιτα.

    Τά λένε αυτοί που είναι άσχετοι έξω καί δεν μας ξέρουν κάν... αλλά τά περισσότερα τα λέει η οικογένεια καί εκεί πληγώνει περισσότερο
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μια χαρά τα λέει η κυριουλα!
    χώσιμο σ εόποιον γίνεται αδιάκριτος κ παρεμβατικός!

    Τις προαλλες είχα πετύχει ένα βιντεακι όπου μια παχουλή κοπελιτσα έλεγε οτι μια άσχετη στον δρόμο της ειπε ξαφνικα πως πρέπει να κανει δίαιτα! Γενικά έχουμε γεμίσει από αυτοβουλους συμβουλάτορες , άνθρωποι που δυστυχούν στην δικιά τους ζωή κ προσπαθούν να πουλήσουν εξυπνάδα για τις ζωές και τις επιλογές των άλλων.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Εδώ ακούω εγώ γιατί δεν κάνω και τρίτο παιδί εδώ και χρόνια εφόσον είχα αυτό το περιθώριο ,τι μας λένε τώρα ...

    Ο άλλος αν ειναι άνθρωπος που θέλει να χώνεται και να μπερδεύεται παντού όπως και να είσαι πάντα κάτι θα βρει να πει ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Νομίζω τό έχω δεί καί εγώ αυτό! μία γιουτιουμπερ.
    Σέ φάση...
    Κάνε κάτι λίγο δίαιτα.

    Τά λένε αυτοί που είναι άσχετοι έξω καί δεν μας ξέρουν κάν... αλλά τά περισσότερα τα λέει η οικογένεια καί εκεί πληγώνει περισσότερο
    ναι το ίδιο πρέπει να λέμε! το χα δει τυχαία και κόλλησα γιατί η κοπέλα το λεγε με χιούμορ κ μου χε φανεί πολύ αστείο.

    στην ουσία του βέβαια δεν είναι καθόλου αστείο αν σκεφτείς οτι ο άλλος μπορεί να χει όντως πρόβλημα και να επηρεαστεί από αυτό.

    Μου κανε εντύπωση δε, που η κοπέλα έλεγε οτι συνήθως της λένε τέτοια άνθρωποι που είναι και οι ίδιοι παχουλοί ή έχουν υπάρξει παχουλοί στο παρελθόν.

    Γιαυτό επιμένω ότι τέτοιου είδους σχόλια περιέχουν συνήθως ένα είδος "ζήλειας". Πχ σε βλέπω παχουλή και άνετη (η κοπελα φαινόταν πολύ άνετη με τα κιλά της) και ενδόμυχα σε αντιπαθώ γιατί εγώ ως παχουλή ένιωθα ή νιώθω μειονεκτικά. Σε βλέπω χωρίς παιδιά και άνετη και σε αντιπαθώ γιατί εγώ χωρίς παιδιά ένιωθα/νιώθω χωρίς αξία κ πάει λέγοντας

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εδώ ακούω εγώ γιατί δεν κάνω και τρίτο παιδί εδώ και χρόνια εφόσον είχα αυτό το περιθώριο ,τι μας λένε τώρα ...

    Ο άλλος αν ειναι άνθρωπος που θέλει να χώνεται και να μπερδεύεται παντού όπως και να είσαι πάντα κάτι θα βρει να πει ..
    χαχα
    ναι ναι κ αυτά τα χω ακούσει από πολλούς!
    πολύ πιθανό αυτοί που στο λένε να αναγκάστηκαν με κάποιο τρόπο να κάνουν τρίτο παιδί χωρίς να το θέλουν ή να πιέστηκαν απτις καταστάσεις να μην κάνουν

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    χαχα
    ναι ναι κ αυτά τα χω ακούσει από πολλούς!
    πολύ πιθανό αυτοί που στο λένε να αναγκάστηκαν με κάποιο τρόπο να κάνουν τρίτο παιδί χωρίς να το θέλουν ή να πιέστηκαν απτις καταστάσεις να μην κάνουν
    Άσε...
    Εγώ ξέρεις τι λέω ?
    Ότι έχουν μάθει μόνο να είναι η ζωή τους αυτό το πράγμα ..

    Ειδικά όταν λέμε ότι τώρα πλέον που μεγάλωσαν τα παιδιά μας και είμαστε πλέον σαν ελεύθεροι το λένε με ένα ύφος ποιο το νόημα της ζωής σου από εδώ και πέρα ?

    Αφού θεωρούν ότι ζωή είναι μόνο αυτό και επειδή αυτοί ίσως δεν έχουν την ελευθερία που έχεις ή τις επιλογές που έχεις και θέλουν να σε βάλουν στο ΔΙΚΟ τους τρυπάκι ..

    Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να καλύψει κάποιος "επιβάλλοντας " την δική του επιλογή που μάλλον δεν ήταν και τόσο επιλογή του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    "δεν θέλω μια σχέση ή παιδιά"

    Θα επαναλαβω την ερωτηση μου, μαλλον δεν την ειδες. Μπορω ισως να καταλαβω μια κοπελα να μην θελει παιδια, αλλα γιατι να μην θελει σχεση?

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by katran View Post
    "δεν θέλω μια σχέση ή παιδιά"

    Θα επαναλαβω την ερωτηση μου, μαλλον δεν την ειδες. Μπορω ισως να καταλαβω μια κοπελα να μην θελει παιδια, αλλα γιατι να μην θελει σχεση?
    γιατί κάτι την πληγώνει ή την πονάει. πάντα αυτό κρύβεται από πίσω, τραύμα.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    γιατί κάτι την πληγώνει ή την πονάει. πάντα αυτό κρύβεται από πίσω, τραύμα.
    ή επιλογή μοναχικοτητας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by katran View Post
    "δεν θέλω μια σχέση ή παιδιά"

    Θα επαναλαβω την ερωτηση μου, μαλλον δεν την ειδες. Μπορω ισως να καταλαβω μια κοπελα να μην θελει παιδια, αλλα γιατι να μην θελει σχεση?
    Η κοπελα είπε οτι παλεύει με τα δικά της ψυχολογικά θέματα και την φαρμακευτική αγωγή της και προφανώς δεν μπορεί να ασχοληθεί με κάτι άλλο αυτή την περίοδο.
    Σε έναν άνθρωπο μπορεί να είναι επιλογή η μοναχικότητα, σε κάποιον άλλον μπορεί να είναι απλά ότι δεν μπορεί να ασχοληθεί με το κομμάτι των σχέσεων σε αυτή τη φάση της ζωή του γιατί τον απασχολεί κάτι άλλο.
    Οποιος κι αν είναι ο λόγος, το θέμα είναι ότι δεν έχει κανεις το δικαιώμα να παρεμβαίνει και να του λέει πώς θα ζήσει.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Οι κοπελεσ εχουν τοσα προβληματα υγειασ που αν τα ηξερεσ το πολυ να χωνοσουν σαν φιλοσ μεχρι εκει πανε τα αρχιδια του μεσου ορου και τα δικα μου εγω ειμαι φιλοσ με τισ πιο ομορφεσ κ καλεσ γυναικεσ καμια 10αρια δεν παω για παραπανω γτ ξερω τα προβληματα εκτοσ αν νομιζεισ οτι μπορεισ να τισ σωσεισ καποιεσ συμβουλεσ νταξει καποια κολπα νταξει στα αλλα ειναι ο καθενασ μονοσ του

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    ή επιλογή μοναχικοτητας ...
    δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Εκτός και αν υπάρχει ψυχιατρικό υπόβαθρο, ο άνθρωπος θέλει επαφή. Το τραύμα σε κάνει τόσο έντονα να μη θέλεις. Όχι ότι είναι κακό να μη θέλεις, απλά να ξέρει το άτομο το λόγο. Πολλές φορές φοβόμαστε να δουμε τηνν αλήθεια.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Εκτός και αν υπάρχει ψυχιατρικό υπόβαθρο, ο άνθρωπος θέλει επαφή. Το τραύμα σε κάνει τόσο έντονα να μη θέλεις. Όχι ότι είναι κακό να μη θέλεις, απλά να ξέρει το άτομο το λόγο. Πολλές φορές φοβόμαστε να δουμε τηνν αλήθεια.
    Κι όμως, υπάρχει! Υπάρχουν οι εσωστρεφείς ασέξουαλ σαν κι εμένα, που μπορεί να ερωτεύονται αλλά δεν καίγονται για σχέση, και υπάρχουν και οι aromantic, που δεν ερωτεύονται κανέναν από κανένα φύλο.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 52
    Last Post: 18-10-2018, 00:05
  2. Παιδιά θέλω την βοήθεια σας....
    By Katerina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2018, 22:03
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 21:32
  4. Παιδια θελω την ΒΟΗΘΕΙΑ σας
    By arpp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2012, 19:45
  5. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •