δεν θέλω μια σχέση ή παιδιά - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 97
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Κι όμως, υπάρχει! Υπάρχουν οι εσωστρεφείς ασέξουαλ σαν κι εμένα, που μπορεί να ερωτεύονται αλλά δεν καίγονται για σχέση, και υπάρχουν και οι aromantic, που δεν ερωτεύονται κανέναν από κανένα φύλο.
    ειδικός δεν είμαι αλλά δενν ξέρω κατά πόσο δεν είναι μέρος κάποιου φάσματος ή οτιδήποτε άλλο.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    ασέξουαλ σαν κι εμένα, και υπάρχουν και οι aromantic, που δεν ερωτεύονται κανέναν από κανένα φύλο.
    Asexual ηταν η πρωην σύζυγος με την οποία έζησα 25+ χρόνια μαζί και επι της ουσίας μου κατέστρεψε την σεξουαλικη μου ζωη.

    Το aromantic δεν ήξερα καν την υπαρξη του και εξηγεί την κατάσταση μερικών ανθρώπων που γνωρίζω.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Asexual ηταν η πρωην σύζυγος με την οποία έζησα 25+ χρόνια μαζί και επι της ουσίας μου κατέστρεψε την σεξουαλικη μου ζωη.

    Το aromantic δεν ήξερα καν την υπαρξη του και εξηγεί την κατάσταση μερικών ανθρώπων που γνωρίζω.
    και πως την εβγαζες;

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    και πως την εβγαζες;
    Κάναμε σεξ περίπου 2-3 φορές τον χρόνο, ηταν ότι ποιο βαρετό και γενικα σαν αγγαρεία, γενικά τον έπαιζα.

    Ηταν πολύ δύσκολα χρόνια για μενα.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Κάναμε σεξ περίπου 2-3 φορές τον χρόνο, ηταν ότι ποιο βαρετό και γενικα σαν αγγαρεία, γενικά τον έπαιζα.

    Ηταν πολύ δύσκολα χρόνια για μενα.
    Πλάκα μου κάνεις εδώ εγω κάνω σεξ κάθε εβδομάδα και δεν μου φτάνει και τον πσίζω.. αυτά δεν μπορώ στους str8 :P

    σε νιώθω, γτ όσο και να λέει ο άλλος ότι θέλει η εκτόνωση είναι μεγάλο πράγμα. και οέρωτας μαζί.

  6. #81
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Εκτός και αν υπάρχει ψυχιατρικό υπόβαθρο, ο άνθρωπος θέλει επαφή. Το τραύμα σε κάνει τόσο έντονα να μη θέλεις. Όχι ότι είναι κακό να μη θέλεις, απλά να ξέρει το άτομο το λόγο. Πολλές φορές φοβόμαστε να δουμε τηνν αλήθεια.
    Καμία σχέση όλο αυτό .
    Ο άνθρωπος που επιλέγει συνειδητά την μοναχικότητα έχει λύση πολύ βασικά θέματα του που σε άλλους υπάρχουν ακόμα και δεδομένων αυτών επιλέγουν καμιά φορά την συντροφικότητα η οποία είναι ανάγκη πλέον ,γιατί καλύπτει την ανικανότητα τους να διαχειριστούν κάποιες φοβίες τους μόνοι τους .

  7. #82
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Asexual ηταν η πρωην σύζυγος με την οποία έζησα 25+ χρόνια μαζί και επι της ουσίας μου κατέστρεψε την σεξουαλικη μου ζωη.

    Το aromantic δεν ήξερα καν την υπαρξη του και εξηγεί την κατάσταση μερικών ανθρώπων που γνωρίζω.
    Ποιος ο λόγος να μείνεις σε ένα τέτοιο γάμο?

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καμία σχέση όλο αυτό .
    Ο άνθρωπος που επιλέγει συνειδητά την μοναχικότητα έχει λύση πολύ βασικά θέματα του που σε άλλους υπάρχουν ακόμα και δεδομένων αυτών επιλέγουν καμιά φορά την συντροφικότητα η οποία είναι ανάγκη πλέον ,γιατί καλύπτει την ανικανότητα τους να διαχειριστούν κάποιες φοβίες τους μόνοι τους .
    Υπάρχουν σίγουρα κάποιοι που είναι σε σχέση για να μην είναι μόνοι. Για μενα όμως το δε θέλω σχέση (όπου αντιλαμβάνομαι όχι γάμο αλλά έναν σύντροφο) κρύβει κάποιο τραύμα. Είναι δυνατόν κάποιος να μη θέλει να αγαπήσει και να αγαπηθεί ή/και να θέλει να κάνει σεξ; Είναι, αν κάτι τον έχει πληγώσει τόσο πολύ.

  9. #84
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Υπάρχουν σίγουρα κάποιοι που είναι σε σχέση για να μην είναι μόνοι. Για μενα όμως το δε θέλω σχέση (όπου αντιλαμβάνομαι όχι γάμο αλλά έναν σύντροφο) κρύβει κάποιο τραύμα. Είναι δυνατόν κάποιος να μη θέλει να αγαπήσει και να αγαπηθεί ή/και να θέλει να κάνει σεξ; Είναι, αν κάτι τον έχει πληγώσει τόσο πολύ.
    Ναι μπορεί ένας άνθρωπος μετά από μια απώλεια συντρόφου μην μπορεί να αντικαταστήσει ολο αυτό με κανέναν άλλον ούτε στο μυαλό ούτε στην καρδιά του και κατ επέκταση και στο σώμα του ..

    Δεν λειτουργούν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και μην προσπαθείς να τους καταλάβεις γιατί πολύ απλά δεν μπορείς δεδομένων των δικών σου αναγκών και επιθυμιών !

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ναι μπορεί ένας άνθρωπος μετά από μια απώλεια συντρόφου μην μπορεί να αντικαταστήσει ολο αυτό με κανέναν άλλον ούτε στο μυαλό ούτε στην καρδιά του και κατ επέκταση και στο σώμα του ..

    Δεν λειτουργούν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και μην προσπαθείς να τους καταλάβεις γιατί πολύ απλά δεν μπορείς δεδομένων των δικών σου αναγκών και επιθυμιών !
    Αυτό με την απώλεια ισχύει. Είναι ένα είδος τραύματος. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος δεν θέλει σύντροφο/σχέση/σεξ επειδη απλά δεν το θέλει. Ή θα έχει τραύμα ή θα είναι ανέραστος (το ασέξουαλ μου κάνει κακομεταφρασμένα αγγλικά). Τώρα το αν το να είσαι ανέραστος θεωρείται φυσιολογικό ή όχι δεν το χω ψάξει. Δεν το λέω με κακία ή για να προσβάλλω κανέναν. Αλλά δεν ξέρω. Το να μη θες να αγαπήσεις και να αγαπηθείς με κάνει να νιώθω ότι κάτι πάει πολύ στραβά. Τώρα το να υπάρχει bromance ή κάτι αντίστοιχο ανάλογα με το φύλο το δέχομαι. Αλλά πίσω από αυτά (το να μη θέλεις σχέση/σύντροφο/σεξ/επαφή) κάτι κρύβεται που εσύ (όχι εσύ) το καλύπτεις υπό το πρόσχημα ότι δεν θέλω. Και αν περάσουν τα χρόνια και δεις την αλήθεια θα χει φύγει η ζωή σου "κοιμώμενος/η".

  11. #86
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Αυτό με την απώλεια ισχύει. Είναι ένα είδος τραύματος. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος δεν θέλει σύντροφο/σχέση/σεξ επειδη απλά δεν το θέλει. Ή θα έχει τραύμα ή θα είναι ανέραστος (το ασέξουαλ μου κάνει κακομεταφρασμένα αγγλικά). Τώρα το αν το να είσαι ανέραστος θεωρείται φυσιολογικό ή όχι δεν το χω ψάξει. Δεν το λέω με κακία ή για να προσβάλλω κανέναν. Αλλά δεν ξέρω. Το να μη θες να αγαπήσεις και να αγαπηθείς με κάνει να νιώθω ότι κάτι πάει πολύ στραβά. Τώρα το να υπάρχει bromance ή κάτι αντίστοιχο ανάλογα με το φύλο το δέχομαι. Αλλά πίσω από αυτά (το να μη θέλεις σχέση/σύντροφο/σεξ/επαφή) κάτι κρύβεται που εσύ (όχι εσύ) το καλύπτεις υπό το πρόσχημα ότι δεν θέλω. Και αν περάσουν τα χρόνια και δεις την αλήθεια θα χει φύγει η ζωή σου "κοιμώμενος/η".
    Κοίτα αν κρίνουμε και εκ των γεγονότων πολλοί άνθρωποι καθρεπτιζουν την δική τους "αποτυχία" να βρουν σύντροφο σε όλο αυτό .

    Λένε ένα απλό δεν θέλω σύντροφό ή δεν θέλω γαμο ή ακόμα δεν θέλω παιδί γιατί δεν μου αρέσουν και όχι γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να τα δημιουργήσουν ολα αυτά .
    Οπότε την δική τους στέρηση σε ένα από αυτά την μεταθέτουν κατευθείαν αλλού ...

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποιος ο λόγος να μείνεις σε ένα τέτοιο γάμο?
    Χμμ πολλοί λόγοι, βασικά κάτι σαν το κρακ/ηρωινη κτλπ φάση.

    Ξέρεις ότι σε καταστρέφει αλλά ελπίζεις ότι όλα θα φτιάξουν έτσι μαγικά.

    Φόβος ότι δεν θα κάνεις ποτέ άλλη σχέση και έτσι η μέρα γίνεται βδομάδα και βδομάδα μήνας και ο μήνας χρόνος.

    Ξεγελιεσε απο τις λίγες καλές στιγμές και πριν το καταλάβεις βρίσκεσαι εγκλωβισμενος/νη (chasing the dragon syndrome).

    Η ζωη όμως αργά ή γρήγορα έρχεται και σου δίνει οχι χαστούκι αλλά ενα χέρι ξύλο και σε προσγειωνει.

    Και για να δεις πόσο τοξικό είναι όλο αυτό 8 χρόνια χωρισμένος και ακόμη εχω αισθήματα και την σκέφτομαι και ας με έχει γονατίσει οικονομικα/συναισθηματικά.

    Εχω την ψυχολογία και το mindset κυριολεκτικά ενός πρεζονιου.

    Σημ. Και ολα αυτά παρότι μετα τον γαμο/διαζύγιο εχω κάνει 6 σχέσεις και η σημερινή μου κατάσταση είναι τόσο περίπλοκη που απο μονη της είναι άλλο θέμα.
    Το σημαντικό είναι ότι τώρα είμαι μόνος μου.
    Last edited by JimNirou; 14-08-2021 at 06:15.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Αντιμετωπίζω ήδη κατάθλιψη και το άγχος, οπότε προκαλεί πολύ άγχος όταν οι άνθρωποι με ρωτούν πότε θα παντρευτείτε, πότε θα έχετε παιδιά και ο χρόνος τελειώνει…. πρέπει να βιαστείς κορίτσι μου λένε…
    ακόμη και η φίλη μου από το γυμνάσιο μου είπε να βιάσtω… την γνωρίζω από τότε που ήμουν 11 ετών..
    κουτσομπολιά … δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω… γιατί δεν σέβονται τις επιθυμίες μου?? δεν μπορώ να ασχοληθώ με σχέσεις και δεν θέλω.. γιατί πρέπει να το εξηγήσω και να το αιτιολογήσω;
    πώς το αντιμετωπίζετε οι υπόλοιποι;
    ευχαριστώ που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε και να απαντήσετε
    Κορίτσι όπως βλέπεις κι εδώ μέσα, άλλο ρώτησες και άλλο απαντάνε, σε αναλύσεις και γιατί αισθάνεσαι έτσι και γιουβέτσι πάνε να μπούνε.
    Ακριβώς χωρίς να μπαίνεις σε θέση να εξηγείς και να το συζητάς πρέπει να το αντιμετωπίζεις. Να κόβεις την κουβέντα.
    Μη μπαίνεις όμως κι εσύ σε σκέψεις για το τι σκέφτονται οι άλλοι και γιατί ρωτάνε, δεν έχει σημασία. Πολλά μπορεί να παίζουν. Δεν τα βλέπουμε τα πράγματα όλοι το ίδιο και όλοι το ίδιο κάθε στιγμή, ο καθένας έχει τα δικά του ανάλογα τη φάση του και είναι και διαφορετικός άνθρωπος με άλλα βιώματα και αντιλήψεις. Κι αν δεν έχεις όρεξη να συζητάς καν κάτι ή δεν βρίσκεις κατανόηση, απλά άστο στην άκρη και μη μασάς. Δεν πρέπει να εξηγείς ή να αιτιολογείς τίποτα και δεν έχεις να δώσεις λόγο σε κανένα. Μη μπεις σε αυτό το τρυπάκι.

  14. #89
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Χμμ πολλοί λόγοι, βασικά κάτι σαν το κρακ/ηρωινη κτλπ φάση.

    Ξέρεις ότι σε καταστρέφει αλλά ελπίζεις ότι όλα θα φτιάξουν έτσι μαγικά.

    Φόβος ότι δεν θα κάνεις ποτέ άλλη σχέση και έτσι η μέρα γίνεται βδομάδα και βδομάδα μήνας και ο μήνας χρόνος.

    Ξεγελιεσε απο τις λίγες καλές στιγμές και πριν το καταλάβεις βρίσκεσαι εγκλωβισμενος/νη (chasing the dragon syndrome).

    Η ζωη όμως αργά ή γρήγορα έρχεται και σου δίνει οχι χαστούκι αλλά ενα χέρι ξύλο και σε προσγειωνει.

    Και για να δεις πόσο τοξικό είναι όλο αυτό 8 χρόνια χωρισμένος και ακόμη εχω αισθήματα και την σκέφτομαι και ας με έχει γονατίσει οικονομικα/συναισθηματικά.

    Εχω την ψυχολογία και το mindset κυριολεκτικά ενός πρεζονιου.

    Σημ. Και ολα αυτά παρότι μετα τον γαμο/διαζύγιο εχω κάνει 6 σχέσεις και η σημερινή μου κατάσταση είναι τόσο περίπλοκη που απο μονη της είναι άλλο θέμα.
    Το σημαντικό είναι ότι τώρα είμαι μόνος μου.
    Ουσιαστικό ρόλο δεν βρίσκω να μου λες σε όλα αυτά που μου αναφέρεις ..

    Ας πούμε να μου έλεγες ότι αυτή η γυναίκα με στηριζε και με ανέβαζε πάρα πολύ ψυχολογικά .
    Ήταν δίπλα μου επαγγελματικά και ειμασταν άψογο δίδυμο και πολλά πολλά άλλα..

    Πεσμου ένα λόγο που μπορεί να παραμερίσει όλο αυτό το τόσο σημαντικό κομμάτι σε μια σχέση ώστε να πεις ότι παίρνεις παρα πολλά σε ένα άλλο και κάπως το ξεπερνάς , ( λέμε τώρα γιατί δεν παρακάμπτεται μια τέτοια ανάγκη )

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πεσμου ένα λόγο
    Τότε ήταν αυτό που ήθελα όχι αυτό που χρειαζόμουν.

    Και εγκλωβίστηκα σε αυτό για 25 ολόκληρα χρόνια.

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 52
    Last Post: 18-10-2018, 00:05
  2. Παιδιά θέλω την βοήθεια σας....
    By Katerina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2018, 22:03
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 21:32
  4. Παιδια θελω την ΒΟΗΘΕΙΑ σας
    By arpp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2012, 19:45
  5. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •