δεν θέλω μια σχέση ή παιδιά - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 97 of 97
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Τότε ήταν αυτό που ήθελα όχι αυτό που χρειαζόμουν.

    Και εγκλωβίστηκα σε αυτό για 25 ολόκληρα χρόνια.
    δεν μαρέσει να είμαι επιφανειακός αλλά τρελαίνομαι στην ιδέα της αποχής από το σεξ. Εγώ με τον δικόμου κάνουμε σεξ χωρίς καν να συζούμε 2 φορές την εβδομάδα από 3 φορές και όλο και αυτοικανοποουμαστε. Σχεδόν κακοποίηση το θεωρώ να μη σου καλύπτεται μια τέτοια ανάγκη.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Τότε ήταν αυτό που ήθελα όχι αυτό που χρειαζόμουν.

    Και εγκλωβίστηκα σε αυτό για 25 ολόκληρα χρόνια.
    Άρα ταιριαζεται σε αυτό το κομμάτι ..
    Οπότε μια χαρά νομίζω ήσουν γιατί εκείνη την περίοδο ΚΑΙ για εσένα δεν ήταν άμεση ανάγκη σου όλο αυτό ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Άρα ταιριαζεται σε αυτό το κομμάτι ..
    Οπότε μια χαρά νομίζω ήσουν γιατί εκείνη την περίοδο ΚΑΙ για εσένα δεν ήταν άμεση ανάγκη σου όλο αυτό ..
    Ναι, με ενα τοξικο τρόπο. Ως εκ των υστέρων προφήτης που είμαι, εμένα μου έκανε κακό ολο αυτο.
    Απ την άλλη c'est la vie

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Ή θα έχει τραύμα ή θα είναι ανέραστος (το ασέξουαλ μου κάνει κακομεταφρασμένα αγγλικά). Τώρα το αν το να είσαι ανέραστος θεωρείται φυσιολογικό ή όχι δεν το χω ψάξει.
    Σε προσκαλώ να διαβάσεις τι έχω γράψει σ' αυτή τη συζήτηση επί του θέματος.

    Νομίζω ότι το σωστό στα ελληνικά είναι να λέμε «ασεξουαλικός». Δηλαδή «σεξουαλικός», που υπάρχει μια χαρά ως όρος, με το στερητικό «α» που αφαιρεί αυτή την ιδιότητα.

    Θα πω περιληπτικά ότι το ανέραστος είναι κάτι διαφορετικό από το ασεξουαλικός. Ο ανέραστος είναι αυτός που δεν έχει γευτεί τον έρωτα για οποιονδήποτε λόγο, ενώ μπορεί να το επιθυμεί πολύ, χωρίς να διευκρινίζεται αν μιλάμε για σαρκική ή συναισθηματική σχέση (φαντάζομαι διότι αυτά τα δύο πηγαίνουν μαζί, αν και όχι πάντα).

    Όπως θα δεις στη συζήτηση που σε παραπέμπω, ο ασεξουαλικός εξ ορισμού δε νιώθει σεξουαλική έλξη για άλλα άτομα. Αλλά ακόμα και σ' αυτή την έλλειψη έλξης, υπάρχουν διάφορες διαβαθμίσεις και αποχρώσεις. Βάζω και εδώ το σύνδεσμο που έχει απαντήσεις σε σειρά ερωτήσεων γύρω από το θέμα αυτό.

    Εν κατακλείδι, ένας ανέραστος μπορεί να μην είναι ασεξουαλικός και ένας ασεξουαλικός μπορεί να μην είναι ανέραστος.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Ναι, με ενα τοξικο τρόπο. Ως εκ των υστέρων προφήτης που είμαι, εμένα μου έκανε κακό ολο αυτο.
    Απ την άλλη c'est la vie
    Και καλο θα ελεγα !
    Πλεον ξερεις τι θες πραγματικα και τι εχει σημασια για εσενα στην ζωη σου ωστε να το αναζητησεις πιο εντονα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Σε προσκαλώ να διαβάσεις τι έχω γράψει σ' αυτή τη συζήτηση επί του θέματος.

    Νομίζω ότι το σωστό στα ελληνικά είναι να λέμε «ασεξουαλικός». Δηλαδή «σεξουαλικός», που υπάρχει μια χαρά ως όρος, με το στερητικό «α» που αφαιρεί αυτή την ιδιότητα.



    Θα πω περιληπτικά ότι το ανέραστος είναι κάτι διαφορετικό από το ασεξουαλικός. Ο ανέραστος είναι αυτός που δεν έχει γευτεί τον έρωτα για οποιονδήποτε λόγο, ενώ μπορεί να το επιθυμεί πολύ, χωρίς να διευκρινίζεται αν μιλάμε για σαρκική ή συναισθηματική σχέση (φαντάζομαι διότι αυτά τα δύο πηγαίνουν μαζί, αν και όχι πάντα).

    Όπως θα δεις στη συζήτηση που σε παραπέμπω, ο ασεξουαλικός εξ ορισμού δε νιώθει σεξουαλική έλξη για άλλα άτομα. Αλλά ακόμα και σ' αυτή την έλλειψη έλξης, υπάρχουν διάφορες διαβαθμίσεις και αποχρώσεις. Βάζω και εδώ το σύνδεσμο που έχει απαντήσεις σε σειρά ερωτήσεων γύρω από το θέμα αυτό.

    Εν κατακλείδι, ένας ανέραστος μπορεί να μην είναι ασεξουαλικός και ένας ασεξουαλικός μπορεί να μην είναι ανέραστος.
    καταλαβαινω τι λες και εχεις δικιο οτι ειναι καπως πιο γενικο απο το ασεξουαλικος. Αλλα το σεξ δεν ειναι καν ελληνικη λεξη και δεν μαρεσει να το χρησιμοποουμε έτσι. Το ανέραστος μου ακουγεται πιο σωστό αλλα ισως χρειαζομασταν μια αλλη λεξη.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    καταλαβαινω τι λες και εχεις δικιο οτι ειναι καπως πιο γενικο απο το ασεξουαλικος. Αλλα το σεξ δεν ειναι καν ελληνικη λεξη και δεν μαρεσει να το χρησιμοποουμε έτσι.
    Η ελληνική γλώσσα έμεινε δυστυχώς πολύ πίσω στο ζήτημα αυτό, γι' αυτό και υιοθετήθηκε επίσημα ο όρος «σεξ» και τα παράγωγά του. Ήταν χαρακτηριστική παλιότερα η χρήση της φράσης «πάει να κάνει έρωτα» για όσους πηγαίνουν σε οίκους ανοχής, όπως και η έκφραση «αγοραίος έρωτας». Μου ακούγονται και οι δυο σαν τραγέλαφοι και είναι ενδεικτικές της χρεοκοπίας της γλώσσας στο κομμάτι αυτό. Προφανώς κανείς δεν ασχολήθηκε με το θέμα και βρεθήκαμε με ένα μεγάλο κενό που αναπληρώθηκε από την αγγλική γλώσσα.

    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Το ανέραστος μου ακουγεται πιο σωστό αλλα ισως χρειαζομασταν μια αλλη λεξη.
    Μπορεί να σου ακούγεται πιο σωστό αλλά δεν περιγράφει αυτό που σημαίνει ο όρος asexual. Αν θέλεις να έχεις καθαρά ελληνικό όρο που να αποδίδει αυτή την έννοια, τότε θα μπορούσαμε να προτείνουμε το «ανερωτικός». Αλλά αυτό έχει μια άλλη δυσκολία. Υπάρχουν οι polyamorous asexuals. Αυτούς πώς θα τους αποδώσουμε στα ελληνικά; Πολυερωτικοί ανερωτικοί; Ακούγεται αντιφατικό.

    Το πρόβλημα είναι ότι στα ελληνικά δεν έχουμε (μη αισχρό, αποδεκτό για γενική χρήση και επαρκώς γενικό) όρο που να σημαίνει τη σαρκική επαφή και μόνο. Εγώ τουλάχιστον δε γνωρίζω κάποιον.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Replies: 52
    Last Post: 18-10-2018, 01:05
  2. Παιδιά θέλω την βοήθεια σας....
    By Katerina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2018, 23:03
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32
  4. Παιδια θελω την ΒΟΗΘΕΙΑ σας
    By arpp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2012, 20:45
  5. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •