Τσιμπήματα στα χερια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Τσιμπήματα στα χερια

    Καλησπέρα σε όλους
    Είμαι 22 ετων, μόλις τελείωσα την τελευταία εξεταστική μου και ξεκίνησα δουλεια πανω στο αντικείμενο μου.
    Και ενω ολα φαίνονται κανονικα, ενιωσα καποια τσιμπήματα στα χερια. Αρχικα, δεν εδωσα σημασια μεχρι να μοτ γίνουν εμμονή ιδεα καθ να τοσ σκέφτομαι συνεχώς.
    Επισκέφτηκα νευρολόγο και αφου με ρώτησε για το αγχος μου, μοτ έγραψε ενα κυκλο εξετάσεων αίματος και μαγνητική αυχενα.
    Απο εκεινη τη στιγμή δε μπορώ να ηρεμήσω καθόλου. Νιωθω πως τα συμπτώματα εχουν επεκταθεί και στα ποδια και και σε ολο μου το σωμα.
    Φοβαμαι παρα πολυ το αποτέλεσμα.
    Έχει καποιος κατι αντίστοιχο
    Παράλληλα πηρα λαι την αποφαση να μιλήσω σε εναν ψυχολογο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Φίλε μου το μυαλό παίζει πολλά παιχνίδια σου μιλάω εγώ που αυτήν την στιγμή νομίζω πως πεθαίνω..

  3. #3
    Πολλές φορές μια οργανική πάθηση είναι δυσκολο να διαγνωσθεί και επίσης μπορεί να είναι και πολυπαραγοντική η αιτία της. Δε σημαίνει όμως ότι φταίει ο εγκέφαλος. Εγώ φίλε έχω πρόβλημα με το νεύρο του ποδιού μετά από ατύχημα και αυτό που έχω καταλάβει είναι πως οι γιατροί εκτός από το ηλεκτρομυογραφημα δε έχουν να μου πούνε τίποτα όσο για πόνο τσιμπήματα και τα λοιπά δε κάνουν κάποια εξέταση που να καθορίζει αν πόσο και πώς πονά και που. Γενικά για να καταλάβει κάποιος το σώμα του και τη λειτουργία δεν είναι τετριμμένο και όταν κάποιος για καποιο λόγο νοιώθει δυσφορία τότε δε σημαίνει πως μπορούν οι γιατροί να ανακαλύψουν γιατί νοιώθει δυσφορία. Για μένα μη περιμένεις πολλά ο γιατρός σου θα δει άμα έχεις κάποιο καραμπινατο πρόβλημα και σου εύχομαι να μην έχεις, αν δεν έχεις κάποιο καραμπινατο μετά ο νευρολόγος τι να σου πει αν το παθαινεις επειδή αγχώνεσαι. Για μένα κάνε και μια επίσκεψη σε ένα φυσιατρο πολλές φορές αυτοί υποτίθεται ασχολούνται με λεπτομέρειες περισσότερο από τους νευρολόγους λόγο της δουλειάς τους.

  4. #4
    Προς το παρον θα πρέπει να περιμένω για τις εξετάσεις. Και αυτο με φερνει στα ορια μου. Ολη αυτη η αναμονη δε με αφηνει μα ησυχάσω. Πραγματικά δε ξερω πως να το διαχειριστώ

  5. #5
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Φίλε μου το μυαλό παίζει πολλά παιχνίδια σου μιλάω εγώ που αυτήν την στιγμή νομίζω πως πεθαίνω..
    Σε καταλαβαίνω απολυτα. Πολυ πρόσφατα περασα απο αυτο το στάδιο. Νομιζα οτι πεθαίνω, μετρουσα σφυγμούς κτλ. Ειναι δυσκολο να διαχειριστείς το μυαλο. Δύναμη μας εύχομαι.
    Ακομη και τωρα που εχω ολα αυτα, το σκέφτομαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Σε καταλαβαίνω απολυτα. Πολυ πρόσφατα περασα απο αυτο το στάδιο. Νομιζα οτι πεθαίνω, μετρουσα σφυγμούς κτλ. Ειναι δυσκολο να διαχειριστείς το μυαλο. Δύναμη μας εύχομαι.
    Ακομη και τωρα που εχω ολα αυτα, το σκέφτομαι
    Αστα φίλε μου,εγώ έχω κολλήσει με κάτι συγκεκριμένο τώρα και έχω και όλα τα συμπτώματα που λένε ότι έχει αυτή η αρρώστια ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό το πράγμα! Μου έχει γίνει εμμονή ιδέα και δεν λέει να φύγει..

  7. #7
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Αστα φίλε μου,εγώ έχω κολλήσει με κάτι συγκεκριμένο τώρα και έχω και όλα τα συμπτώματα που λένε ότι έχει αυτή η αρρώστια ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό το πράγμα! Μου έχει γίνει εμμονή ιδέα και δεν λέει να φύγει..
    Ακριβως αυτο! Με το που το αισθάνθηκα ξεκινησα την αναζητηση των συμπτωμάτων στο google. Μεγα λαθος, το ξερω και ομως το εκανα. Και απο τότε οτι διαβαζω, μετα απο λιγο το εχω. Πραγματικά υποσχέθηκα στον εαυτό μου με το που τελειωσω με ολες τις εξετασεις να μην το καθυστερήσω αλλο και να απευθυνθώ σε εναν ειδικό. Χρειάζομαι βοήθεια και το ξερω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    εγώ τέτοια συμπτώματα είχα όταν κάπνιζα

  9. #9
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    εγώ τέτοια συμπτώματα είχα όταν κάπνιζα
    Δε καπνίζω καθόλου.

Similar Threads

  1. Μουδιάσματα και τσιμπήματα
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-12-2019, 20:43
  2. Τσιμπηματα στο στηθος
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2019, 05:06
  3. Μυικές συσπάσεις, τσιμπήματα στο στήθος
    By Sofiana in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 26-09-2016, 00:10
  4. Δέκατα, εμβοές και τσιμπήματα (αρρωστοφοβία?)
    By mondy in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 25-04-2012, 17:15
  5. τσιμπηματα στα ποδια-
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 26-03-2011, 14:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •