covid και ιστοριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502

    covid και ιστοριες

    Για σας παιδια, ειχα κανονιση να παω αθηνα να δω μια κοπελα, και φιλους μου απο το πανεπιστημειο..... το θεμα ειναι οτι εχω ψωριαση και ψωρισιακη αρθρητιδα, εγω νομιζα οτι τα πραγματα πανε καλα με τα κρουσματα. αλλα τωρα με με την εξαρση του κορονοιου φοβαμαι να παιρνω λαιωφορεια καραβια για αθηνα και να περασω μια βδομαδα με βολτες, συναυλιες χρησιμοποιοντας μετρο ηλεκτρικους λεωφορεια....
    παιρνω μεθοτρεξατη και βιολογικους παραγοντες. ασχετα αν εχω κανει το εμβολιο φοβαμε γιατί ανήκω στους ανοσοκατασταλμενους το εμβολιο εμας μας βοηθαει λιγο, τη θεραπεια δεν μπωρο να τη σταματήσω γιατι η αρθριτιδα θα με καταστρέψει. και ετσι ειπα στη κοπελια μολις ξαναφτιαξουν τα πραγματα θα ειδοθουμε και αυτη μου τσατιστικε.........

  2. #2
    Για μένα πήγαινε φίλε αξίζει το ρίσκο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Για σας παιδια, ειχα κανονιση να παω αθηνα να δω μια κοπελα, και φιλους μου απο το πανεπιστημειο..... το θεμα ειναι οτι εχω ψωριαση και ψωρισιακη αρθρητιδα, εγω νομιζα οτι τα πραγματα πανε καλα με τα κρουσματα. αλλα τωρα με με την εξαρση του κορονοιου φοβαμαι να παιρνω λαιωφορεια καραβια για αθηνα και να περασω μια βδομαδα με βολτες, συναυλιες χρησιμοποιοντας μετρο ηλεκτρικους λεωφορεια....
    παιρνω μεθοτρεξατη και βιολογικους παραγοντες. ασχετα αν εχω κανει το εμβολιο φοβαμε γιατί ανήκω στους ανοσοκατασταλμενους το εμβολιο εμας μας βοηθαει λιγο, τη θεραπεια δεν μπωρο να τη σταματήσω γιατι η αρθριτιδα θα με καταστρέψει. και ετσι ειπα στη κοπελια μολις ξαναφτιαξουν τα πραγματα θα ειδοθουμε και αυτη μου τσατιστικε.........
    Φυσικα και κανεις δεν θα αναλαβει το ρισκο να σου πει τι να κανεις , αλλα το εμβολιο για αυτο το σκοπο δεν το εκανες ? ωστε να μπορεις να συνεχιζεις τη ζωη σου απαλλαγμενος απο φοβους , συστολες και την πιθανοτητα να νοσησεις αμα ερθεις σε επαφη με κρουσμα . Το οτι σας βοηθαει λιγοτερο εσας που ειστε σε ανοσοκατασταλτικη θεραπεια ποιος σου το ειπε ? διοτι η κολλητη μου λαμβανει τετοια θεραπεια ειναι στα 46 και δεν της εχει πει τιποτα τετοιο κανενας γιατρος , εκεινη δεν εχει κανει καν ακομα το εμβολιο αφου φοβααται για τυχον παρενεργειες αλλα μια χαρα και βγαινει και μπαινει και αγκαλιαζεται με ανθρωπους , χωρις να φοβαται .
    Για μενα η επιλογη ειναι δικη σου ομως ειναι λιγο αδικο να στερειται καποιος την ιδια τη ζωη επειδη φοβαται μηπως κολλησει και μηπως αρρωστησει , δηλαδη εχεις σταματησει ηδη να ζεις εφοσον σκεφτεσαι ετσι . Φυσικα τηροντας παντα ολα τα μετρα προστασιας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ρώτησες το γιατρό σου αν μπορείς να πας ή όχι; Μπορεί στο μυαλό σου ο κίνδυνος και το ρίσκο να είναι μεγεθυμένα, ενώ στην πραγματικότητα να έχεις λιγότερο κίνδυνο από άλλους ανθρώπους. Δεν είναι λάθος σου που προσέχεις, αλλά ρώτα να σιγουρευτείς. Εύχομαι τα καλύτερα στην αντιμετώπιση της ασθένειας και να περνάς όμορφα!
    #UnVioladorEnTuCamino

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω με την μερλο. ρωτα για αρχη, τον γιατρο. ισως ειναι λιγοτερο επικινδυνο απ οσο φοβασαι, ισως και οχι.
    επισης, μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις, γιατι δεν καλεις την κοπελα εκει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Παιδιά βρήκα αυτό το θέμα για το covid, οπότε αποφάσισα να μην ξεκινήσω νέο. Έχω άγχος, φοβία κατά καιρούς ότι μπορεί να έχω κορονοιο, έχω ταχτικά δύσπνοια και πάντα περνάει από το μυαλό μου. Εδώ και λίγη ώρα έχω δύσπνοια και πάλι, για την ακρίβεια νιώθω ότι δεν έχω οξυγόνο και πρέπει να πάρω βαθιά ανάσα, δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά τέλος πάντων και το απόγευμα είχα σαν κόπωση και ζάλη, αλλά μόλις ασχολήθηκα με κάτι πέρασε και ήμουν καλά μέχρι πριν λίγη ώρα που με έπιασε αυτό με την αναπνοή, το ποίο λογικό είναι άγχος, αλλά δεν βγαίνει από το μυαλό μου και το θέμα του κορονοιου!!

Similar Threads

  1. covid-19 και φόβος εμβολιασμού
    By Eva22 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2021, 00:44
  2. Εμβολιο Covid - Pfizer
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2021, 14:25
  3. Covid kai ektaktes..
    By Alex1312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2021, 17:44
  4. Το Dumyrox καταπολεμά τον covid;
    By Unlucky1980 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-2021, 22:51
  5. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •