Καρκίνος και ασθενής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω δεν καταλαβαινω πως το δεχονται οι γιατροι. Δηλαδη λεμε τη διαγνωση και ενα σωρο πληροφοριες στους συγγενεις και ο ασθενης δεν μαθαινει τιποτα? Καλα εκανε και πληροφορηθηκε.

    Οσον αφορα το θεμα της αντιμετωπισης, οι γιατροι θα του πουν την στρατηγικη που θα ακολουθησει. Ισως και μερικες πληροφοριες απο αλλους να ειναι καλες, αλλα συνηθως δεν ανταποκρινονται στην αληθεια.

    Ουσιαστικα δεν μπορεις να κανεις, περαν της επικοινωνιας και της καλης διαθεσης. Και εγω πιστευω οτι εαν μαθαινα οτι αντιμετωπιζω κατι τοσο σοβαρο, που χτυπα ξυλο μπορει να ειναι και τελεσιδικο, θα ηθελα να κανω ενδοσκοπηση για το ταξιδι της ζωης.
    Θα ηθελα ομως οταν χρειαζομαι καποιον, να ειναι διπλα μου.
    Σ' ευχαριστώ Κηπ μου για όλα όσα έγραψες, κι εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό να έχει τους ανθρώπους που αγαπά κοντά του όποιος βαδίζει αυτό το δρόμο. Είναι δύσκολος δρόμος, με στροφές και γυρίσματα. Το κακό είναι ότι ένας καρκινικός δείκτης είναι το ίδιο ανεβασμένος όπως και πριν το χειρουργείο. Ο ογκολόγος περιμένει και τις μαγνητικές για να αξιολογήσει συνολικά τα αποτελέσματα. Μετάσταση; Εναπομείναντα καρκινικά κύτταρα κάπου και πού ακριβώς; Θα δείξει. Κι εκεί θα καλεστεί ο ογκολόγος να του μιλήσει τις επόμενες κινήσεις και τις επιλογές που υπάρχουν, πώς θα κινηθεί, τι δυνατότητες θεραπευτικές υπάρχουν ή αν η συνέχεια θα είναι παρηγορητική θεραπεία.
    #UnVioladorEnTuCamino

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μερλοτ πονάει σε αυτή την φάση που είναι ?
    Marilou, όχι ευτυχώς! Υπήρξε πόνος και μάλιστα πάρα πολύ έντονος, του σήκωσε την πίεση πάνω από 20 και κατέληξε να βγάλει τη νύχτα στο νοσοκομείο, αυτή ήταν η αρχή του ψαξίματος. Όμως δεν ήταν αρκετά νωρίς, δυστυχώς κατά πώς δείχνει το πράγμα. Είναι όμως πολύ σημαντικό που δεν πονάει, υπάρχει μόνο πάρα πολλή αδυναμία, έχει αλλάξει ακόμη και η φωνή του, νιώθει λέει τα πόδια του να μην τον κρατάνε.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Δυσκολεύομαι. Δυσκολεύομαι να δεχτώ τόσα πολλά. Δεν κοιμάμαι σχεδόν κανένα βράδυ ολόκληρο, ξυπνάω και σκέφτομαι, αύριο είναι μια νέα μέρα, τι θα μας φέρει, πώς θα είναι, πώς θα φερθώ, τι θα του πω, πώς θα βοηθήσω, αν μπορώ να βοηθήσω. Φοβάμαι το ίδιο το άξαφνο, όπως και τον αργόσυρτο χαμό. Θέλω να θέλει να παλέψει και γνωρίζω ότι δεν είναι το θέμα τι θέλω εγώ, το θέμα είναι τι θέλει εκείνος, και πως εάν και όταν δε θα θέλει να παλεύει πια, πρέπει να το δεχτούμε και να το σεβαστούμε το ίδιο...
    #UnVioladorEnTuCamino

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Marilou, όχι ευτυχώς! Υπήρξε πόνος και μάλιστα πάρα πολύ έντονος, του σήκωσε την πίεση πάνω από 20 και κατέληξε να βγάλει τη νύχτα στο νοσοκομείο, αυτή ήταν η αρχή του ψαξίματος. Όμως δεν ήταν αρκετά νωρίς, δυστυχώς κατά πώς δείχνει το πράγμα. Είναι όμως πολύ σημαντικό που δεν πονάει, υπάρχει μόνο πάρα πολλή αδυναμία, έχει αλλάξει ακόμη και η φωνή του, νιώθει λέει τα πόδια του να μην τον κρατάνε.
    Έτσι είναι πολύ σημαντικό γιατί ο πόνος δυστηχως σε φθείρει ακόμα πιο πολύ και δεν μπορείς τουλάχιστον να έχεις και αυτή την καθημερινότητα που μπορεί να μοιάζει δύσκολη και μελανχολικη ,σίγουρα όμως δεν εχει καμία σχέση με αυτή που θα ήταν με τον πόνο παρέα .


    Όσο μπορείς βρες δραστηριότητες που να τον κάνουν να ξεχνιέται και το κυριότερο να περνάς όσο μπορείς πιο πολύ χρόνο μαζί του .
    Σκέψου ότι αν ήταν αλλιώς τα πράγματα μπορεί να μην τον έβλεπες τόσο πολύ λόγο της καθημερινότητάς σου .
    Δεν έχει σημασία το πόσο χρόνο μένει στον άνθρωπο μας αλλά στο ποσό χρόνο περνάμε εμείς μαζί του .

    Άρπαξε αυτή την ευκαιρία και άσε όλα τα υπόλοιπα στην άκρη προς παρόν .
    Να σου πω και κάτι σκληρό αλλά είναι η αλήθεια ?

    Πενθεις ουσιαστικά έναν άνθρωπο ο οποίος ει άι ακόμα κοντά σου με όλες αυτές τις σκέψεις .
    Μην ψάχνεις τρόπους ακόμα πως θα διαχειριστείς μια ενδεχόμενη απώλεια .
    Δεν είναι ώρα ..Είναι ώρα να περάσεις χρόνο μαζί του και να κάνεις συζητήσεις που ίσως αν ζούσε αλλά τόσα χρόνια δεν θα σου δινόταν οι ευκαιρια να να τις κάνεις .

    Μην πενθεις για αυτά που θα έρθουν και ΑΝ θα έρθουν ,ζήσε αυτά που είναι καλή ευκαιρία να τα ζήσεις ακόμα και κατω από αυτές τις στεναχωρες συνθήκες ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εξαγριωμένος ασθενής
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 14-03-2019, 21:19
  2. Σκαρτος ψυχολογος ή Ασθενης???
    By FAITHNOMORE in forum Παχυσαρκία
    Replies: 37
    Last Post: 09-05-2015, 16:45
  3. γιατρος η ασθενης
    By Macgyver in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 72
    Last Post: 19-02-2015, 02:26
  4. Ασθενής ή νοσοφοβικός
    By zavan in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 26-12-2013, 01:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •