Η θεωρια και η πραξη των ψυχικων επαγγελματων. Εμπειριες? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιταξτε να δειτε, εγω διαβαζω τους ειδικους και βλεπω οτι πρατουν εντελως αντιθετα απο αυτα που διαβαζω. Ουτε καν ερωτηματολογια για καταθλιψη που παιρνει μιση ωρα συζητηση, 5 λεπτα εαν θελεις να το κανεις ευθεως. Τιποτα rien πως το λενε. Καμμια σχεση με την επιστημη. Ουτε καν συζητηση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οταν βγηκες δεν ησουν σε υποτροπη, φυσικα. ησουν μια χαρα.
    οταν μπηκες, προφανως και ησουν. αλλιως δεν θα εμπαινες.
    Ναι αλλα η συνταγογραφηση οταν βγηκα εαν περιπου την υπολογισω χοντρικα (γιατι ειχε πολλα φαρμακα) ηταν πανω απο 8πλασια (8πλασια μονο σε ενα φαρμακο). Εαν βαλω και τα αλλα καταλαβαινεις για τι μιλαμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι αλλα η συνταγογραφηση οταν βγηκα εαν περιπου την υπολογισω χοντρικα (γιατι ειχε πολλα φαρμακα) ηταν πανω απο 8πλασια (8πλασια μονο σε ενα φαρμακο). Εαν βαλω και τα αλλα καταλαβαινεις για τι μιλαμε.
    μα σου το ειπα πολλες φορες.
    η δοση μεσα στο νοσοκομειο ειναι βομβα.
    η δοση της συντηρησης, δενε χει καμια σχεση με την δοση του νοσοκομειου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα σου το ειπα πολλες φορες.
    η δοση μεσα στο νοσοκομειο ειναι βομβα.
    η δοση της συντηρησης, δενε χει καμια σχεση με την δοση του νοσοκομειου.
    Εξηγησε μου εαν εχεις ενα ατομο που φερεται καλα, επικοινωνει κανονικα χωρις να λεει τιποτα "περιεργο", δεν συζητας εδω που τα λεμε καν μαζι του, πως θα βγαλεις τη διαγνωση.

    Σε εργαστηριακες συνθηκες ειναι double blinded. Δηλαδη ουτε οι ασθενεις ξερουν ποιος παιρνει φαρμακα, ουτε οι γιατροι. Μαλλον δεν ειναι τοσο εξυπνοι εκεινοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εξηγησε μου εαν εχεις ενα ατομο που φερεται καλα, επικοινωνει κανονικα χωρις να λεει τιποτα "περιεργο", δεν συζητας εδω που τα λεμε καν μαζι του, πως θα βγαλεις τη διαγνωση.

    Σε εργαστηριακες συνθηκες ειναι double blinded. Δηλαδη ουτε οι ασθενεις ξερουν ποιος παιρνει φαρμακα, ουτε οι γιατροι. Μαλλον δεν ειναι τοσο εξυπνοι εκεινοι.
    ΤΩΡΑ εισαι καλα. οταν μπηκες εκει, μαλλον δεν θα ησουν καλα.
    δεν ειναι εργαστηριακες οι συνθηκες οταν εχεις προσβαση στο ιατρικο ιστορικο του και εχει ερθει στο νοσοκομειο λογω καποιας κρισης που του συνεβη....
    υπαρχουν παθησεις χρονιες, που οι γιατροι ξερουν πολυ καλα πως συμπεριφερονται με την διακοπη των φαρμακων.
    οταν ξερουν οτι εχεις την Χ χρονια παθηση και πηγαινεις στο νοσοκομειο με εισαγγελικη παραγγελια, δεν σου κανουν τεστ μηπως εχεις καταθλιψη. ξερουν τι εχεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερουν για να γραψουν τη διαγνωση. Αυτη ειναι η αληθεια, απλως συμπληρωνουν το γραφειοκρατικο κομματι. Δεν εξεταζουν τιποτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν ξερουν για να γραψουν τη διαγνωση. Αυτη ειναι η αληθεια, απλως συμπληρωνουν το γραφειοκρατικο κομματι. Δεν εξεταζουν τιποτα.
    δεν εξετασαν τιποτε.
    ειδαν την προηγουμενη διαγνωση, τον λογο που σε προσηγαγαν, και βασιστηκαν εκει, λογω χρονιας παθησης.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν εξετασαν τιποτε.
    ειδαν την προηγουμενη διαγνωση, τον λογο που σε προσηγαγαν, και βασιστηκαν εκει, λογω χρονιας παθησης.
    Δεν μπορω να γινω αναλυτικος γιατι ειναι δημοσιο φορουμ, αλλα ξερω τι γραφω. Ισως εσυ ξερεις καλυτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και για να αναφερω κατι ακομα. Ουτε οι ιδιοι δεν λογαριαζουν τις διαγνωσεις τους, γιατι εχουν εμπειρια της πραγματικοτητας. Ενας ψυχιατρος στο ΙΚΑ μου ειπε "Ενταξει μαλακιες ο καθενας γραφει οτι θελει". Ενας αλλος οταν του ειπα οτι δεν συμφωνω παλι στο ΙΚΑ, μου λεει "ενταξει προσπαθουν να βοηθησουν, εννοωντας τη συνταξη μου". Ο τωρινος μου ψυχιατρος που την πηγα μου λεει ριχνωντας της μια ματια "Ενταξει καλη διαγνωση. Εμεις θα γραψουμε περισσοτερα, για να πεισουμε την επιτροπη".
    Καπως ετσι ειναι η πραγματικοτητα.
    Προσωπικα με βλεπω στο εξωτερικο ή σε εργασια απο αποσταση, δεν ξερω απο που σε δυο χρονια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Σέβομαι το παράπονό σου Κηπ μου...Και θέλω να το πεις, και σε ακούω. Αυτά. Δεν ξέρω τι πέρασες και πώς το εισέπραξες, εσύ ξέρεις. Νομίζεις ότι δε σου πήραν σωστό ιστορικό και ότι δεν ρωτήθηκες για όσα όφειλαν να ρωτήσουν; Και πως σε υπερσυνταγογράφησαν, κατάλαβα σωστά; Πάρε μία μεγάλη αγκαλιά από εμένα!
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ιστορικο εξυπηρετει καθαρα γραφειοκρατικους σκοπους. Σε μια μικρη συζητηση που ειχα με μια ψυχιατρο τους ειπα συγκεκριμενα οτι δεν εχω βλεψεις για συνταξη, θελω να δουλεψω και να βγαλουν μια αξιοπρεπη διαγνωση, μιας και ηξερα οτι επιβαλλεται να βγαλουν.
    Γενικα, η μονη καλη εμπειρια που ειχα απο το ψυχιατρειο ηταν οι αλλοι ασθενεις και η επικοινωνια. Και το νοσηλευτικο προσωπικο σε γενικες γραμμες ευγενικο.
    Σαφως μου καθορισαν το μελλον, ειπα αφου εχω διαγνωστει πλεον επισημα ας παω να βγαλω τη συνταξη. Εαν ακολουθουσα την αγωγη δεν νομιζω να ημουν καλα, τουλαχιστον δεν θα μπορουσα να κανω σχεδον τιποτα απο αυτα που με ευχαριστουν, οπως στην προκειμενη, διαβασμα στατιστικης αυτη την περιοδο.
    Γενικα, εαν βγαλεις την υπερογκη αγωγη, οι γιατροι απλως επαιζαν το γραφειοκρατικο τους ρολο, τουλαχιστον στην περιπτωση μου. Καμμια σχεση με οτι διαβαζεις για την επιστημη της ψυχιατρικης απο ερευνες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ψυχοθεραπεια μπορεις να κανεις και για αυτοβελτιωση, εαν το αντεχεις οικονομικα. Οπως ανεφερα η συμπεριφορα μου ηταν κοσμια και δεν εχω επιδειξει ιχνος επιθετικοτητας ακομα και στα χειροτερα μου. Τελευταια βια στο σχολειο, που πλακωθηκα με συμμαθητη μου, τι να πω.

    Ποια βια? Τα ειδησεογραφικα πρακτορεια που λενε καποιος εκανε το ταδε σε ολοκληρη την Ελλαδα? Οι ψυχωτικοι ειναι 1 με 2 % του γενικου πληθυσμου. Αν βαλεις και ολες τις αλλες ασθενειες μεσα, θα επρεπε να γινονται εκατομβες και οχι να εχεις παρεκκλινοντες.
    Κeep εγώ μιλάω καθαρά για το θέμα που άνοιξες και δεν προσωποποιω εφόσον δεν το επιθυμείς και εφόσον σέβομαι απόλυτα και την εμπειρία σου και την κατάσταση που είσαι τώρα .

    Εσύ ήσουν μάλλον "θύμα " του πρωτοκόλλου που είπαμε ότι ακουλουθειτε σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί κακά τα ψέματα τα περισσότερα περιστατικά είναι είτε από αυτοχειρίες είτε από βίαιες συμπεριφορές προς τρίτους ...

    Τώρα όσο αφορά την ψυχοθεραπεία είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις που πάνε τα άτομα για αυτοβελτιωση .συνήθως ακολουθούν άλλα πράγματα ,συμμετέχουν σε σεμινάρια ή σε ομαδικές συνεδρίες ψυχολογικής ενθάρρυνσης και διάφορα άλλα .
    Ει άι ένα σπορ πάντως να το πω απλά πολύ ακριβο και γι'αυτό δεν το ακολουθούν πολλοί.

    Αν κρίνω και από την δική μου εμπειρία ,αν ακολουθούσα τον πρώτο γιατρό που πήγα και μου έδωσε καθαρή αγωγή για κατάθλιψη για να αντιμετωπίσω τον νευροπαθητικο πόνο και κόντεψα να χάσω τον ίδιο μου τον ευατο συμφωνω σε αυτό που κάνεις εσύ .

    Και εγώ από εκεί που ήμουν ένας κανονικός και φουλ ενεργός άνθρωπος μεσα σε τρεις μέρες έγινα ένας άνθρωπος που ήθελα να κοιμάμαι και να κοιτάω το ταβάνι ...
    Έτσι ήξερα και εγώ να είμαι για να μην πονάω ,δεν ζήτησα να με ναρκωσουν για να μην κινούμαι ώστε να μην αισθάνομαι τον πόνο ,αλλά ο συγκεκριμένος αυτό έκρινε ότι έπρεπε να κάνει .
    Αν εγώ τον ακολουθούσα θα ήμουν μονίμως νοχελικη μια μέσα στην μαυρίλα που μου προξένησαν όλα αυτά ...

    Οπότε αποφάσισα να μην τα πάρω καθόλου ,επανήλθα πλήρως και πήγα πλέον σε άλλο γιατρό και με συνεργασία πλέον μαζί του ρύθμισα την δοσολογία σε άλλη αγωγή και στο τέλος κατάφερα να την διακόψω χωρίς να έχω καμία παρενέργεια είτε διακοπής είτε όσο αφορά στον πόνο μου .

    Πάντα μου έλεγε κάνουμε αυτό αλλά ότι αισθάνεσαι μου το λες και ρυθμίζεις μόνη σου την δόση .
    Αν αυτό δεν είναι απόδειξη ότι τέτοιου είδους φάρμακα λειτουργούν εξατομικευμένα τοτε τι είναι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι αυτο που περιγραφεις Marilou ειναι μια εμπειρια. Κατι σαν αυτο εννοουσα στην αρχη του νηματος, αλλα ισως χαθηκε το νοημα απο τα πολλα μηνυματα που γραφτηκαν:) Τεσπα κουβεντα, καλη ειναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Ότι θέλει κανει ο καθένας στο ψυχιατρείο κάνεις δε τους ελέγχει ότι θέλουν γραφουνε ειδικά για τις εισαγγελικές ούτε ακρόαση από εισαγγελέα ούτε δική τιποτα, οποίος θέλει φεύγει άμα θελουν σε δενουνε και όχι μόνο ας πούμε ένα χέρι η ένα πόδι σου δενουνε και τα δύο τα πόδια λες και θα πετάξεις άμα σου δέσουμε το ένα μιλάμε για τόσο ανωμαλοι, σου δίνουν φάρμακα αλόγιστα και σε παρατάνε εκεί λες και είσαι στη κατασκήνωση η στο στρατό. Τα ψυχιατρεία είναι κολλαστηρια και καταστρέφουν πολύ κόσμο είναι χασάπηδες του εγκεφάλου. Άμα έχεις βοήθεια ούτε τόσα φάρμακα παίρνεις ούτε καθεσε ψυχιατρείο. Καλύτερα φυλακή παρά ψυχιατρείο και καλύτερα να μιλάς με εισαγγελέα ανακριτή παρά με γιατρό. Ο γιατρός άπαξ και μπεις ψυχιατρείο τότε υπάρχει τεράστια πιθανότητα να σε βγάλει από εκεί μέσα ανάπηρο και με τη βούλα και με τη φαρμακευτικη βοήθεια. Εγώ άμα άκουγα τους γιατρούς θα έπρεπε να έπαιρνα αντιψυχωτικη αγωγή κάθε μέρα για χρόνια και τώρα ζω χωρίς φάρμακα. Γενικά τα νοσοκομεία στην Ελλάδα είναι τραγικά και έχω παραδείγματα για τραγελαφικά πράγματα που συμβαίνουν μέσα σε αυτά οπότε και τα ψυχιατρεία γιατί να είναι εξαιρεση.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Δε μπορεί να είναι όλοι έτσι, όπως σε όλους τους τομείς θα υπάρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες και άνθρωποι. Θα μου πεις, θα έπρεπε να είναι θέμα τύχης το να τους βρεις τελικά; Δηλαδή αν πέσεις σε σωστό γιατρό με ανθρωπιά που δε θα σε δει σαν αντικείμενο, αλλά θα σεβαστεί τη μοναδικότητά σου, το ιστορικό σου και θα σε καθοδηγήσει σωστά σε μία κατάλληλη για σένα θεραπευτική οδό, μακάρι να συμβαίνει αυτό σε όλους όσοι έχουν/με ανάγκη!
    Από την άλλη σκέφτομαι σε τι σύστημα να γίνουν όλα αυτά, ένας χαμός τις περισσότερες φορές.

    Η γιαγιά μου είχε μπει ψυχιατρείο, ο πατέρας μου είπε πως όταν πήγε να τη δει, από την πρώτη φορά, υπέγραψε και την έβγαλε άμεσα, οι τρόφιμοι δέρνονταν, την είχαν δείρει, της είχαν κλέψει τα πράγματά της, ήταν τρομοκρατημένη. Και με το σοκ το να βρίσκεται σε ένα άγνωστο περιβάλλον με μη γνώριμα πρόσωπα και μάλιστα σε συνθήκες τραγικές, ήταν παλιότερα βέβαια τώρα δε γνωρίζω, είπε πως οτιδήποτε θα ήταν προτιμότερο για τη γιαγιά μου παρά αυτό εκεί!
    #UnVioladorEnTuCamino

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκασμος σε ερωτικη πραξη..
    By Furious660 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-2015, 01:11
  2. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-2011, 00:18
  3. Όταν η θέληση δε γίνεται πράξη...
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2010, 13:55
  4. ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
    By Greekgirl80 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2007, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •