Η θεωρια και η πραξη των ψυχικων επαγγελματων. Εμπειριες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Η θεωρια και η πραξη των ψυχικων επαγγελματων. Εμπειριες?

    Ακολουθω κατι μαθηματα στατιστικης online και βλεπω διαφορες ερευνες στο εκπαιδευτικο υλικο που εχουν σχεση με τα ψυχικα επαγγελματα, ωστε να σε μαθουν να διαβαζεις μια ερευνα και να καταλαβαινεις.


    Ελεγχομενες ομαδες ατομων που ειτε δινονται placebo, ειτε η φαρμακευτικη αγωγη, ειτε κατι αλλο και μετρανε τα αποτελεσματα με βασει διαφορα τεστ, οπως η κλιμακα καταθλιψης που εγραψα σε καποιο αλλο ποστ.


    Προσωπικα σκεφτομαι την εμπειρια μου στο ψυχιατρειο. Μπηκα, δεν ειπα τιποτα παραλογο και δεν μιλησα ουσιαστικα με κανεναν γιατρο, η συμπεριφορα μου κοσμια και μου εδωσαν φαρμακα που υπερβαινουν την 8πλασια δοση απο οτι παιρνω τωρα (χωρις καν να με ρωτησουν τι φαρμακα επαιρνα και ποσο) και μου εγραψαν μια διαγνωση οτι να'ναι (χωρις να εχουν δεδομενα).

    Δηλαδη μια αρπα κολα.

    Αναρωτιεμαι εαν ειναι παντου ετσι και τι νοημα εχει ολη αυτη η επιστημονικη καταρτιση που παιρνουν.

    Εξ' ου και ο τιτλος του θεματος η αποσταση της θεωριας απο την πραξη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ακολουθω κατι μαθηματα στατιστικης online και βλεπω διαφορες ερευνες στο εκπαιδευτικο υλικο που εχουν σχεση με τα ψυχικα επαγγελματα, ωστε να σε μαθουν να διαβαζεις μια ερευνα και να καταλαβαινεις.


    Ελεγχομενες ομαδες ατομων που ειτε δινονται placebo, ειτε η φαρμακευτικη αγωγη, ειτε κατι αλλο και μετρανε τα αποτελεσματα με βασει διαφορα τεστ, οπως η κλιμακα καταθλιψης που εγραψα σε καποιο αλλο ποστ.


    Προσωπικα σκεφτομαι την εμπειρια μου στο ψυχιατρειο. Μπηκα, δεν ειπα τιποτα παραλογο και δεν μιλησα ουσιαστικα με κανεναν γιατρο, η συμπεριφορα μου κοσμια και μου εδωσαν φαρμακα που υπερβαινουν την 8πλασια δοση απο οτι παιρνω τωρα (χωρις καν να με ρωτησουν τι φαρμακα επαιρνα και ποσο) και μου εγραψαν μια διαγνωση οτι να'ναι (χωρις να εχουν δεδομενα).

    Δηλαδη μια αρπα κολα.

    Αναρωτιεμαι εαν ειναι παντου ετσι και τι νοημα εχει ολη αυτη η επιστημονικη καταρτιση που παιρνουν.

    Εξ' ου και ο τιτλος του θεματος η αποσταση της θεωριας απο την πραξη.
    καλημερα.
    εμπειρια δεν εχω, αυτο που ξερω ομως, ειναι οτι η δοση των φαρμακων οταν συμβει καποια υποτροπη, η καποιο ψυχωσικο επεισοδιο και πας στο νοσοκομειο, δεν εχει καμια σχεση με την δοση συντηρησης που ακολουθει μετα, οταν ισορροπησει η κατασταση..
    πιστευω οτι ακολουθουν καποιο συγκεκριμενο σχημα, κατα την εμπειρια τους, οταν υπαρξει επεισοδιο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να σας δωσω ενα παραδειγμα. Παιρνω 5 mg Aloperidin kai 2 mg Akineton ημερησιως για πανω απο ενα χρονο, χωρις ιχνος ψυχωτικου επεισοδιου. Αισθανομαι σχεδον ευτυχισμενος και εκανα και το τεστ για καταθλιψη και οντως ειμαι μια χαρα, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου λειπουν πραγματα απο τη ζωη.

    Στο ψυχιατρειο μου εδιναν (δεν εχω τη συνταγη τωρα), εξωπραγματικη δοση Aloperidin, ενα ακομα ολανζαπινη νομιζω, μεγαλη δοση Akineton, stedon και δεν ξερω εαν ξεχασα κανενα και με αυτη με συνταγογραφησαν οταν βγηκα απο αυτο. Η διαφορα απο τη Γη στη σεληνη θα μπορουσε να πει καποιος. Ευτυχως που δεν ακολουθω τις οδηγιες απολυτα, διαβαζωντας το τι εγραψαν στη διαγνωση και ξεροντας προσωπικα οτι δεν τους εδωσα σχεδον κανενα δεδομενο.
    Αυτα ειναι σοβαρα πραγματα, ζητηματα ζωης - θανατου και υγειας.
    Αποδεδειγμενα λοιπον εκαναν λαθος.
    Σηκωθηκα σημερα 4 η ωρα το πρωι, εκανα μερικα μαθηματα στατιστικης και μου εδειξε μερικες ερευνες και τις ανελυσα την ορολογια τους. Σε καποιο σημειο εκνευριστηκα. Προσεχαν και την παραμικρη λεπτομερεια στις ερευνες, ενω στην πραξη ειναι αστρονομικες οι διαφορες, η μερα με τη νυχτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Μπήκες μόνος σου Kηπ; Πώς το κατάλαβες ότι έπρεπε, έβλεπες ο ίδιος κάτι, στο είπαν άλλοι; Λυπάμαι για την τόσο κακή αρχική σου εμπειρία με τον τομέα της ψυχικής υγείας. Ελπίζω οι μετέπειτα εμπειρίες σου να διόρθωσαν τα πράγματα και να έχεις βρει πια την άκρη που λέμε.
    #UnVioladorEnTuCamino

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Keep με βάση αυτά που μαθαίνω τώρα στη σχολή όταν ένας ψυχικά νοσούν άνθρωπος καταλήγει στην νοσολεια έχει πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που τον οδήγησαν εκεί .

    Μπαίνοντας λοιπόν μέσα σε μια κλινική και με βάση το ιστορικό σου και την αγωγή σου αυξομειώνουν τις δόσεις της ήδη υπάρχων αγωγής σου ή προχωράνε σε κάποια καινούργια για να δουνε αν ανταποκρίνεσαι .

    Τα περισσότερα περιστατικά τα αντιμετωπίζουν βάση πρωτοκόλλου ας πούμε και τα έχουν σε "καταστολή" για κάποιες μέρες ,αν κρίνεις ότι οι περισσότεροι φτάνουν εκεί μετά από βίαιες συμπεριφορές είτε σε άλλους είτε προς τον ευατο τους .

    Μήπως εσένα το περιστατικό που σε οδήγησε εκεί τους ώθησε σε μια τέτοια αρχικά αύξηση της ήδη υπάρχων θεραπείας σου ?
    Μήπως μίλησαν με κάποιον δικό σου που συνήθως έτσι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις μέχρι να είσαι σε θέση εσύ να συνεργαστης μαζί τους ?

    Και τέλος γνωρίζεις πλέον πολύ καλά πως αυτά τα φάρμακα είναι όλα πειραματικά .
    Ξεκινάς και βλέπεις .
    Πολλές φορές όταν προτείνεις στο γιατρό σου κάποιες αλλαγές στην αγωγή αυτό που σου λέει είναι δοκιμάζουμε και βλέπουμε .
    Ει άι καθαρά προσωπική υπόθεση και δυστηχως κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για το αποτέλεσμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η λυση μου ειναι να μην ασχολουμε σε γενικες γραμμες. Να παιρνω την μικρη μου δοση που βλεπω οτι δουλευει και να μην πειραματιζομαι με αλλα φαρμακα κλπ οτι και να λενε. Ψυχοθεραπεια δεν νομιζω να χρειαζομαι, μιας και απο πολλες αποψεις βλεπω οτι ειμαι μια χαρα και νοιωθω οτι ειμαι καλα. Θα εκανα βεβαια μονο και μονο για την εμπειρια και οτι θα μπορουσε να προσφερει, αν δεν ηταν το οικονομικο.
    Αλλα κραταω μικρο καλαθι, δεν νομιζω οτι θα ημουν καλα με βαση τους ειδικους του ψυχιατρειου. Δεν μπορω να ξερω βεβαια, αλλα σχεδον το αποκλειω, τουλαχιστον σωματικα θα ημουν ενα ματσο χαλια.
    Εισαγγελικη εντολη ηταν και οντως δεν ημουν καλα, γιατι ειχα κοψει τελειως τα φαρμακα μου.
    Δεν θα μπω σε λεπτομερειες ομως γιατι ειναι δημοσιος διαλογος.

    Αυτο δεν ειναι ενα μηνυμα για ψυχολογικη υποστηριξη, αλλα για εμπειριες. Εγω ανεφερα τη δικια μου και ποσο απεχει η πραγματικη επιστημη, απο την επιστημη που εφαρμοζεται στην πραξη, που και αυτο ειναι που μετραει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Αυτό λέμε ότι βάση την εμπειρία του καθενος και την διάγνωση του γίνεται απολογισμός.

    Σε μια περίπτωση σαν την δική σου εφόσον λοιπόν δεν προσωποποιουμε επιβάλλετε να ακολουθηθεί το πρωτόκολλο και βάση της εξέλιξης κρίνουν .

    Αυτά τα φάρμακα συνήθως έχουν την τάση να σε κρατάνε νοχελικο για την αποφυγή βίας .
    Αν ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι καλά ,θες να γίνεις παραγωγικός και συμφωνεί και η οικογένειά σου μειώνεις τις δοσολογιες με βάση και το γιατρό σου .

    Αν φυσικά ένας που μειώνει την αγωγή του αρχίζει και ξαναγίνεται επιθετικός και κρίνεται από το περιβάλλον του επικυνδινος φυσικά και θα οδηγηθούν σε μια αύξηση .

    Η ψυχοθεραπεία βοηθάει σε ορισμένες περιπτώσεις και όταν έχεις άλυτα θέματα ή βλέπεις ότι αυτά τα θέματα γιγαντώνονται και σε επηρεάζουν στην καθημερινότητα σου .

    Ένας άνθρωπος που είναι ισορροπημένος έχει βρει πράγματα να τον γεμίζουν και είναι σε γενικές γραμμές ευτυχισμένος με την δική του ζωή δεν έχει κανένα λόγο να κάνει ψυχοθεραπεία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Η λυση μου ειναι να μην ασχολουμε σε γενικες γραμμες. Να παιρνω την μικρη μου δοση που βλεπω οτι δουλευει και να μην πειραματιζομαι με αλλα φαρμακα κλπ οτι και να λενε. Ψυχοθεραπεια δεν νομιζω να χρειαζομαι, μιας και απο πολλες αποψεις βλεπω οτι ειμαι μια χαρα και νοιωθω οτι ειμαι καλα. Θα εκανα βεβαια μονο και μονο για την εμπειρια και οτι θα μπορουσε να προσφερει, αν δεν ηταν το οικονομικο.
    Αλλα κραταω μικρο καλαθι, δεν νομιζω οτι θα ημουν καλα με βαση τους ειδικους του ψυχιατρειου. Δεν μπορω να ξερω βεβαια, αλλα σχεδον το αποκλειω, τουλαχιστον σωματικα θα ημουν ενα ματσο χαλια.
    Εισαγγελικη εντολη ηταν και οντως δεν ημουν καλα, γιατι ειχα κοψει τελειως τα φαρμακα μου.
    Δεν θα μπω σε λεπτομερειες ομως γιατι ειναι δημοσιος διαλογος.

    Αυτο δεν ειναι ενα μηνυμα για ψυχολογικη υποστηριξη, αλλα για εμπειριες. Εγω ανεφερα τη δικια μου και ποσο απεχει η πραγματικη επιστημη, απο την επιστημη που εφαρμοζεται στην πραξη, που και αυτο ειναι που μετραει.
    γιατι δεν δεχεσαι σαν "πραγματικη επιστημη" την δοσολογια στο νοσοκομειο;
    οι γιατροι εχουν προσβαση στο ιστορικο σου και ξερουν απο τι πασχεις και τι πρεπει να δωσουν.
    δεν βασιζονται στο να τους πεις τι αισθανεσαι η να βγαλεις διαγνωση μονος σου.

    ΑΛΛΟ πραγμα ειναι η δοση συντηρησης που παιρνεις τωρα και ΑΛΛΟ η δοση και τα φαρμακα που εδωσαν οταν υπηρξε μια υποτροπη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ψυχοθεραπεια μπορεις να κανεις και για αυτοβελτιωση, εαν το αντεχεις οικονομικα. Οπως ανεφερα η συμπεριφορα μου ηταν κοσμια και δεν εχω επιδειξει ιχνος επιθετικοτητας ακομα και στα χειροτερα μου. Τελευταια βια στο σχολειο, που πλακωθηκα με συμμαθητη μου, τι να πω.

    Ποια βια? Τα ειδησεογραφικα πρακτορεια που λενε καποιος εκανε το ταδε σε ολοκληρη την Ελλαδα? Οι ψυχωτικοι ειναι 1 με 2 % του γενικου πληθυσμου. Αν βαλεις και ολες τις αλλες ασθενειες μεσα, θα επρεπε να γινονται εκατομβες και οχι να εχεις παρεκκλινοντες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι δεν δεχεσαι σαν "πραγματικη επιστημη" την δοσολογια στο νοσοκομειο;
    οι γιατροι εχουν προσβαση στο ιστορικο σου και ξερουν απο τι πασχεις και τι πρεπει να δωσουν.
    δεν βασιζονται στο να τους πεις τι αισθανεσαι η να βγαλεις διαγνωση μονος σου.

    ΑΛΛΟ πραγμα ειναι η δοση συντηρησης που παιρνεις τωρα και ΑΛΛΟ η δοση και τα φαρμακα που εδωσαν οταν υπηρξε μια υποτροπη.
    15 mg abilιfy επαιρνα βασει του ιστορικου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ψυχοθεραπεια μπορεις να κανεις και για αυτοβελτιωση, εαν το αντεχεις οικονομικα. Οπως ανεφερα η συμπεριφορα μου ηταν κοσμια και δεν εχω επιδειξει ιχνος επιθετικοτητας ακομα και στα χειροτερα μου. Τελευταια βια στο σχολειο, που πλακωθηκα με συμμαθητη μου, τι να πω.

    Ποια βια? Τα ειδησεογραφικα πρακτορεια που λενε καποιος εκανε το ταδε σε ολοκληρη την Ελλαδα? Οι ψυχωτικοι ειναι 1 με 2 % του γενικου πληθυσμου. Αν βαλεις και ολες τις αλλες ασθενειες μεσα, θα επρεπε να γινονται εκατομβες και οχι να εχεις παρεκκλινοντες.
    δεν μιλησα για βια.
    μιλησα για το ιστορικο σου.
    ο γιατρος εχει προσβαση. ξερει τι σου συμβαινει κι αν υπαρξει κριση, ξερει να την αντιμετωπισει.
    δεν ειναι η βια το μονο κριτηριο για να σου δωσει φαρμακα ο γιατρος.

    η ψυχοθεραπεια, δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
    σε περιπτωση που πρεπει να παιρνεις καποια φαρμακα, παιρνεις πρωτιστως τα φαρμακα σου και κανεις οση ψυχοθεραπεια θελεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν βγηκα απο το ψυχιατρειο μου συνταγογραφησαν τα συγκεκριμενα. Σαφως δεν ημουν σε υποτροπη για να βγω με τη βουλα των ειδικων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    15 mg abilιfy επαιρνα βασει του ιστορικου.
    το ιστορικο της παθησης βλεπει, οχι μονο την δοσολογια σου.
    η δοσολογια του φαρμακου που παιρνεις σε μονιμη βαση δεν εχει καμια σχεση με αυτο που θα σου δωσουν για μικρο χρονικο διαστημα αν μπεις στο νοσοκομειο. μετα που θα σε διωξουν, σε ξαναγυρνανε σε μια μικροτερη δοση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν μιλησα για βια.
    μιλησα για το ιστορικο σου.
    ο γιατρος εχει προσβαση. ξερει τι σου συμβαινει κι αν υπαρξει κριση, ξερει να την αντιμετωπισει.
    δεν ειναι η βια το μονο κριτηριο για να σου δωσει φαρμακα ο γιατρος.

    η ψυχοθεραπεια, δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
    σε περιπτωση που πρεπει να παιρνεις καποια φαρμακα, παιρνεις πρωτιστως τα φαρμακα σου και κανεις οση ψυχοθεραπεια θελεις.
    Για βια μιλησε η marilou.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Οταν βγηκα απο το ψυχιατρειο μου συνταγογραφησαν τα συγκεκριμενα. Σαφως δεν ημουν σε υποτροπη για να βγω με τη βουλα των ειδικων.
    οταν βγηκες δεν ησουν σε υποτροπη, φυσικα. ησουν μια χαρα.
    οταν μπηκες, προφανως και ησουν. αλλιως δεν θα εμπαινες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκασμος σε ερωτικη πραξη..
    By Furious660 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-2015, 01:11
  2. η αυτοκτονια ειναι πραξη θαρρους η δειλιας?
    By giorgos panou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-2011, 00:18
  3. Όταν η θέληση δε γίνεται πράξη...
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2010, 13:55
  4. ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
    By Greekgirl80 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2007, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •